f—--^——SSSSÊSSSSSSBSSSSSSSSS* "van beeldhouwwerk Toorzien on waarin men ecn aantal voorwerpen van huishoudelgk gebruik heeft gevonden. Naar aanleiding van die belangrijke ont dekking zal aan de spoorweglijn op dat punt waar schijnlijk een andere richting worden gegeven. Tu88chen Duitsche fabrikanten en den heer Benoit, voorzitter der Kamer van Koophandel te Parijs, heeft te Straatsburg een bijeenkomst plaats gebad ter bespreking van maatregelen tegen het gebruik van schadelijke kleurstoffen bij het ver vaardigen van kinderepeelgosderen. Zeker geen overbodige voorzorg. Bij een drijfj acht in Luxemburg h eoft oen jager een reebok geschoten met drie horens, twee op do gewone plaats en een daarachter. Te Jachóre (dép. des Iiautes Al pes) heeft men oen zoogenaamde tnsschenpoozende fon tein ontdekt, die daar sinds kort is ontstaan; met tusschcnruimten van vijf tot zeven minuten werpt zij een hoeveelhoid van ODgeveer tien liters water op. Een tweede bijzonderheid van dit zeldzame natuurverschijnsel is deze dat de eene straal uit "kleurloos lauw water bestaat, terwijl het water van den anderen straal koud en wijnrood gekleurd ie. Do hoofdarchitect der keizerlijke paleizen te Konstantinopel, een gunsteling van don sultan, zou in hechtenis zijn genomen, daar het go- bleken was dat hij bij het bouwen dor paleizen Fchezagan en Ortakïoi ongeveer anderhalf millioen gulden had „verdonkeremaand." Dat is zelfs voor het Turkscho hof dan ook wel wat veel. Een waarzegger. - Rechter (spottend tot iemand die van waarzeggerij aangeklaagd op do bank der beschuldigden zit): „Nu, vertel mij eens, daar gij do kunst van waarzeggen verstaat, of ik u vrij zal spreken of veroordeelen?" Beschuldigde: „Gij zult mij ongetwijfeld vrijspre ken, mijuheer!" President: „Hoe komt gij tot dit besluit?" Beschuldigde: „Zeer eenvoudig. Ik heb zooveel vortrouwon in de humaniteit van een hoog ambte naar, van wien ik niet gelooven kan dat hij den spot zal drijven mot een armen gevangene, als hij niet reeds besloten had hem vrij te spreken." INGEZONDEN. Mijnheer dc Redacteur Met do plaatsing van onderstaand stukje in uw veelgelezen blad zoudt u zeker vele ingezetenen dezer gemeente verplichten. In de courant van G dezer las ik onder liet hoofd „do Gemeentebegrooting in de Sectiën, uitgaven" dat een lid bepaaldelijk had gewezen op de Van-der- Werfstraat en do Langegracht wat do bestrating betreft. Genoemdo straten eischtcn dringend verbo- tering, en juist omdat op deze buurten minder de aandacht van bet bestuur gevestigd was, werd thans deze opmerking gemaakt. Wat nu het mGest mijne bevreemding opwekte is, M. de li., do opmerking dat de Bakkersteeg, die door eigen werklieden bo- Btraat was, niet zoo goed en minder duurzaam was dan de Janvossensteeg, die door vreemde werklieden bestraat was, doch dat meu ovenwei niet uit het oog moest verliezen dat do Bakkersteeg meer be reden werd. Toon ik dit gelezen had deelde ik do zaak mede aan eenige deskundigen, omdat ik niet kon denken dat onze eigem werklieden werk zouden leveren, dat ver beneden dat van vreemde straatwerkers stond. Het onderzoek had de gewen3chte gevolgeD. Voor de Janvossensteeg had men nieuwe en voor de Bakkersteeg oude, bijna afgekeurde keien ge bruikt. Is het nu te verwonderen dat do Bakker steeg, die 1°. met oude keieo bestraat is en 2°. meer bereden wordt, niet zoo duurzaam is dan de Jan vossensteeg, die, ondanks de nieuwe keien, toch al menigmaal reparatie heeft ondergaan. Ik hoop, M. de R., dat ik met mijn schrijven, dat strekt om het vooroordeel tegen onze eigen werklieden weg te nemen, mijn doel bereikt heb. Met achting, Leiden, Uw dienstw. Dienaar en Lezer, October 1882. X. BUITENLAND. Frankrijk. Vóór eenige dagen is te Reims een Congres van roomsch-katholieke rechtsgeleerden geopend, het welk eene tweevoudige resolutie heeft aangenomen, verklarende dat de wet van 28 Maart 11. tot in voering van verplicht lager onderwijs een misbruik vau gezag is, en dat do burgers dan ook het recht hebben om te weigeren zich daaraan te onderwerpen. Volgens de „Figaro" bezat do ex-keizerin Eugénïe na het overlijden van Napoleon III drio huizen in do rue de l'Elysée, geschat op 2,600,000 fr., waarvan 2,000,000 fr. geleend waren door het „Crédit foncicr"; twee huizen in do rue d'Albe, geschat op 900,000 fr., waarvan het „Crédit fon- cier" 800,000 fr. had geleend; hot domein van La Jonchère, waarde 1,500,000 fr., waarvan hot „Cre dit foncier" 1 millioen geleend had; het domein van Amost, waardo 120,000 fr.; dat van Biarritz, waarde 1 millioen fr. Het onvoltooid paleis te Mar seille had 1,658,000 fr. gekost; het hotel Yan de ruo de Courcelles werd voor 1,300,000 fr. verkocht. Verder had de ex-koizerin 75,000 fr. rente. Groot-Britanniö. Uit officiëole opgaven blijkt dat de Eugelsche Nationalo Schuld, die in 1858 bedroeg 839 millioen pd. st., thans gedaald is tot 763 millioen pd. st. De „Times" doet uitkomen hoo sedert den Krim- oorlog die reductie gostadig heeft plaats genad. Uit Singapore werd reeds gemeld dat de heer "Witti, die, voorheen officier in Oostenrijkscben dienst, thans voor de North-Borneo-Company werk zaam was, op eene rois in het binnenland van Borneo door inlanders is vermoord. Hij was mot 15 a 20 personen op weg langs de rivier Sibooko. Met een inlandschen etam in aanraking gekomen, was bij schijnbaar zeer gastvrij ontvangen. Maar terwijl hij bezig was mot eenige aanteekeningon te makoD, werden hij en zijne metgezellen onverwacht door driehonderd gewapende inlanders overvallen. Hij trok zijne revolver, deed twee aanvallers valleD, maar werd overmand en met lansen doorboord. Drio zijner metgezellen kwamen om, do overigen ontkwamen; zij zagen nog een der koppensnellers aan Witti het hoofd afslaan. Eene afdeeling der politie yan de North-Borneo-Company is naar die streek vertrok ken, om den stam te tuchtigen. Dezer dagen deelden wij iets aangaande de verklaringen van Westgate mede, volgens zijne eigen aangifte een der mourdeuaars van lord Caven dish. Daar de Engelscho bladen reeds berhaaldeljjk gemeld hobbon dat hij op het punt was van aau boord van een stoomboot te Plymouth aan te komen, werd de belangstelling in zijn verbaal in den laat- sten tijd weer grooter. Thans meldt evenwel de „Daily News" dat het schip, waarmodo hij ver wacht werd, hom niet heeft medegebracht en dat hij nog steeds to Jamaica iu hechtenis is. De onderhandelingen, die Engeland met Turkije afzonderlijk voert, werden zeer traag voortgezet, indien men den Berlijnschen correspondent van de „Daily Chronicle" gelooven mag, welke er echter bijvoegt dat de kabinetten van Londen en Kon stantinopel de oplossing niet willen verhaasten, daar de tegenwoordige staat van zaken van Egypte niet beschouwd wordt als gevaarlijk voorden vrede van Europa of voor de rust van Egypte zelf. Effypte. Binnenkort wordt oeu besluit van den khedive gewacht, waarin den internationalen rechtbanken zal worden bevolen geen kenDis te nemen vau eischen tot schadevergoeding, daar in overeenstem ming met de mogendheden een speciale commissie is benoemd om dergelijke eischen te onderzoeken. De Egyptische „Gazette" meldt dat het effec tief van het leger zal bestaan uit 11,000 man, onder Engelsche en Egyptische officieren. De onder officieren zullen Albaneezen, Turken en Bulgareu zijn en uit den staf van het vorige leger gekozen worden. De gendarmerie zal 1500 man sterk zijn. De jaarlijksche kosten zullen de 400,000 pd. st. üiet overschrijden. Zeventien inboorlingen, die bij de gebeurte nissen van 11 Juni betrokken waren on naar Daman- hur waren ontkomen, zijn aldaar gevat. Portugal. De Portngeesche „Diario da Manlia" schrijft met betrekking tot de aanstaande tentoonstelling te Am sterdam: „Holland is een klein land, sterk, geestkrachtig en rijk. Portugal is een land, zwak, verslapt en arra. Waarom? Omdat Holland een goed deel van zijne koloniën verloor, maar het overschot weet te beheeren. Wij verloren een goed deel van onze koloniën, en bekommeren er ons niet om, die te be sturen welke ons restten. Van de schipbreuk van zijue grootheid redde Holland wat voor zijn voorspoed genoeg is, - het juiste oordeel. Van onzen kant is het juist deze eerste zaak, die wij overboord wierpen. Holland, een koloniaal en koloniscerend land, maakt toebereidselen voor een tentoonstelling, met het doel om niet alleen zijne koloniale rijkdommen te toonen, maar cm die, welke voor hem vreemd zjjn, te bestudeeron. Wij loopen hot gevaar van daar zelfs niet te verschijnen, omdat inderdaad do kolo niale vraagpunten die zijn, welker studie ons het minste belang inboezemt." Het te Lissabon verschijnende blad do „Econo- mista" deelt mede dat do Portugeesche regeering protesteeren zal togen bet ter sprake gekomen in bezit nemen van streken bij do Congo door de hoe ren De Brazza en Stauley. Rusland. Uit St.-Petersburg wordt van den lOJen dezer het volgende aan de „Köloischo Zeitung" ge?chreven „Do czaar, die nog te Peterhof vertoeft, vertoont zich daar sedert zijn terugkeer uit Moskou bijna dagelijks aan het publiek. Het trekt do aandacht dat Z. M. zich met voorliefde juist midden onder de dichtste volksmenigte beweegt, zonder begelei ding, ten minsto zonder dat men van begeleiders iets bespoort. Gedurende de concerten van de mu ziek der garde, die telkens in het park van Pefcer- liof spelen moet, komt do czaar, die voel van mu ziek houdt, iederen keer zeer geregeld, meestal alleen in een tilbury, die hij oigenhandig bestuurt. De paarden banen zicb, vooral op de feestdagen, wanneer het in Peterhof zeer vol is, in stap voorzichtig hun wog door de menigte. Velen her kennen den czaar niet on bespeuren eerst aan het eerbiedig groeten der omstanders, wien zij daar in dat eenvoudige rijtuig voor zich hebben. De czaar schijnt zich met opzet onder het volk te meDgen, ten einde door het feit, dat hij zijn persoon bloot stelt, alle geruchten te weorloggeü, die men wegens zijue ternggetrokkenheid omtrent bem had verbreid. Zui<l-A.niei*il£a. To Rio Janeiro heeft mon don elfden verjaardag van de afkondiging der wet tot geleidelijke af schaffing der slavernij niet onopgemerkt laten voor bijgaan en de verschillende berichten constateeren dat de dagbladen eenstemmig den grooton en wel- dadigen invloed der bedoelde wet op do stoffelijke en zedelijke ontwikkeling des lands hebben in het licht gesteld. Gelijk men wreet, verklaarde die wet, don 28sten September 1871 in werking getreden, alle slavenkinderen, welke voortaan in Brazilië zou den geboren worden, vrijiedor vrijgemaakte be kwaam om tot alle waardigheden op te klimmen, ja een mandaat als Volksvertegenwoordiger te be- kleeden. Meer dau 60,000 slaven nu zijn in de laatste elf jaren vrijwillig en soms zonder schade vergoeding door hunne meesters vrijgegeven en 11,000 hebben hunne vrijheid te danken gehad aan den Staat, waarbjj nog komen 280,000 krachtens do wet vrijgeboren slavenkinderen. De Staat heeft voor do vrijmaking omstreeks 8130 coto's (19,300,000 fr.) uitgegeven, wat voor eén zoo jong rijk als Brazilië eeno zeer aauzienlijko som wordt geacht. Do staat, do provinciën, do particuliere verconigin- gen wedijveren in hunne pogingen om den dag te verhaasten, waarop iu hot uitgestrekte land geen enkele slaaf meer zal gevonden worden. Zuld-Afrika. Blijkens rechtstreeksebe berichten uit Kaapstad tot 19 September verminderde wel het aantal ge rapporteerde pokkengovallon, doch dit bewijst niet veel voor de afoeming der epidemie, daar tallooze patiënten nooit onder dokters-handen komen. Een hoogst buitengewoon verschijnsel is in Kaap stad en omgeving waargenomen. Te 11 uren in den voormiddag was een komeet duidelijk zichtbaar aan den hemel, nabij de helderschijnende zon. Te Cradock is het Zuid-Afrikaausch Nationaal Congres ep 14 en 15 dozer gehouden, ter bespreking van Zuid-Afrikaanscho belangen. Het slaagde goed. Ton gunste der ineensmelting van het Afrikaander Bond en de Boerenbescherraings-vereenigiDg sprak de heer Hofmeyr. Besloten werd om gelijke rechten te verzoeken voor de Engelsche en Hollandsche taal. Een votum van vertrouwen in het ministerie werd aangenomen en het Congres liet zich ten gunste van het verlaten van Basutoland uit. Eveneons werden besluiten genomen ten gunste van een hoof delijke belasting, de ohderstenDiug van koloniale banken, beschermende rechten en de benoeming van meer personen uit de kolonie als magistraten. Groot genoegen deod het feit dat do regeering naar aan leiding van de wenscben van het congres tijdens diens bijeenzijn do heeren Van Rensburg en Joubert als leden van de commissie in Tombuland had benoemd. (Hbl.)

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2