LEIDSCH DAGBLAD. ft0. 6953. Maaadag 16 October, A0. 1882. Derde Blad. PRIJS DEZEB COURANT: ^oor leiden piï 3 q a a Uric a1.10. Franco j>er pest1.40. Afzoaforiyta Noamers... 0.05. Ü6ze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iucassee- roo baiten de stad wordt/0.10 berekend. Dc Gcmecntcbegrooling in de Seciiën. Uitgaven. Renten van do bijzondere geldleeningon. - De som van f 1875, voor rente van de op te nomen gelden ter voorziening in de tijdelijko behoefte aan kasgeld uitgetrokken, gaf aanleiding tot de besproking van de vraag of die tijdelijke geldleoningen niet bonden worden beperkt, waardoor oen niet onaanzienlijk bedrag aan rente kon worden bespaard. Als voor naamste middel om daartoe te geraken werd aan gegeven de zorg dat het kohier der plaatselijke directe belasting vroeger gereed werd gemaakt ter invordering dan-thans bet geval wa?, hetgeen tevens de betaling van het verschuldigde door de belasting plichtigen zonde vergemakkelijken. Een groot be zwaar tegen het vroeger gereed zijn van het kohier scheen evenwel gelegen in het thans nog geldend systeem van verplichto oproeping der belangheb benden, wier opgaven niet voldoende werden ge acht, wellce oproepingen een aanmerkelijken tijd vorderen. Nu de Gemoentewet wat do heffing en invordering der pi. dir. belasting betroft wa3 herzien en den belastingschuldigen daarbij een termijn van 3 maanden was gegund om van hunnen aanslag bij den gemeenteraad in beroep te komon, waren vele leden van oordcol dat het stelsel van oproepen zonder bezwaar kon vervallen en ware het wensche- lijk dat oen voorstel cm de betrekkelijke verorde ning ic dien zin to wijzigen aan den Raad ter over weging werd aangeboden. Pensioenen, lijfrenten enz. - Evenals bij do behan deling der bc-grooting in het afgeloopen jaar, wekte dit artikel de bezorgdheid van vele leden. Men vreesde dat deze post successievelijk tot eon zeer aanzienlijk cijfer zoude stijgen, terwijl de ontvangst- post ook in de tcokomst geono bolangrijko verhoo ging zoude ondergaan. - De vroeger meermalen aan gehaalde bezwaren werden thans wederom in het licht gesteld, sis: het gering bedrag der jaarlijksche bijdrage, do vrijheid van de ambtenaren om al of niet toe te treden, en de toelatrag tot het zooge naamde fonds van velo personen, die eigenlijk niot gerekend konden worden te behooren totdeambte- naron of bedienden der gemeente, als b. v. de stads- wcrklieden, die der gasfabriek eoz. Voor het tegon- woordigo wijziging te brengen in den bestaanden toestaud was uit don aard dor zaak ondoenlijk, aau- gezien men hier te doen had met verkregen rechten. Intusscbon moest het uitzicht dat, bij behoud van de bestaande regeling, de financiën der gemeente in het vervolg te zeer zouden wordeu gedrukt, er toe nopen do zaak tot een punt van ernstige over woging te maken en to doen onderzoeken in hoeverre, met behoud van hot bestaande beginsel, de fiean- ciëele bezwaren in do toekomst zouden kunnen wor den getemperd. Kosten van brandverzekering der gebouweD. - In twee sectiën werd door enkele leden hunne be vreemding uitgedrukt dat nog niet aan de orde was gosteld bet rapport der raadscommissie in zake de assurantiën, hetwelk reeds in het laatst van het vorig jaar aan den Raad was ingediend. Eene spoe dige behandeling scheen ook daarom raadzaam, omdat mot I October verscheidene posten verviolen en bij niet opzegging voor eenigo jaren geconti nueerd bloven. - Door andere leden werd hierop geantwoord dat vermoedelijk tot de vertraging had aanleiding gegeven do omstandigheid dat de com missie geen bepaald advie3 had uitgebracht omtrent de vraag of do gemeente al of niet met het ver zekeren van hare eigendommen zoude voortgaan, omtrent wolk punt de Raad een onderzoek had gowenscht. Inmiddels bleek dat bij Bnrg. en Weths. het voornemen bestond de zaak eerlang bij den Raad aanhangig te makeD, terwijl een onderzoek word ingesteld in hoeverre het wonschelijk was om, in geval mocht worden besloten do eigendomroon der gemeente te blijven verzekeren, toe te treden tot da Onderlinge Verzekeringsmaatschappij van eigendommen van gemceuten en kerken. Toelage aan de eigenaars van den Schouwburg. - Op de vroeger meormalon aangevoerde gronden verklaarden zich onkelo loden tegen deze toelage. Do voorstandera van den Schouwburg moesten, huns inziens, trachten do zaak uit eigen middelen in stand te houden en geeno hulp van de gemeentekas in deze inroepen. Kosten van gemeenschappelijke zaken enz. - In lichting werd govraagd of er uitzicht bestond dat do zaak van het Utrechlscho Jaagpad, die reeds sedert eenigo jaren aanhangig was, spoedig tot eene oplossing zoude kunnen worden gebracht, waarop werd medegedeeld dat do Raadscommissie in zake het Utrochtsche Jaagpad daaromtrent zoude wordeD geraadpleegd. Een lid was van oordeol dat het inne men van een afwachtend standpunt thans het meest aanbevelenswaard moest wordon geacht, en wel op grond van hst besluit der Provincialo Staten, den 13don November 1880 genomen op het adres van den Raad omtrent eene overneming van het Jaag pad in eigendom, beheer en onderhoud door de pro vincie, waarbij de Raad was verwezen naar do Ged. Staten, ten eindo met dat collogo de gevoerde onder handelingen op do door hem aangegeven en door do Staten goedgekeurde grondslagen voort te zetton, terwijl die grondslagen, zijns inziens, in het belang der gemeente minder aannemelijk moesten wordon geacht. Gomongd Nieuws. Aan het station der Luxemburger spoor- wegliju te Brussel ontsnapte een woedend geworden os en liep de stad uit, zonder dat mon iü staat was hem te vangen. Den volgenden morgen in de vroegte verscheen het dier in de naburige gemeente Forest on wierp een vrouw, die een kiüd bij zich had, op den grond, nam haar daarna opzijuhoreüs en slingerdo haar 07ör een heg, waar zij in deernis- waardigen toestand werd gevonden; het kind was nagenoeg ongedeerd gcblevoD. Eerst eenige uren later gelukte het de gendarmerie, die een soort van drijfjacht hal georganiseerd, den os dood :e schieton. Een vreemdeling, die niet kon of niet wilde betalen wat bjj ten gevolge van specula ties schuldig was, werd van de beurs te Brussel gedrongen. Dientengevolge zond hij een uitgebroid schrijven aan den burgomeoster, dat eindigde mot een verzoek om hulp van de politie. Het baatte don insoliden speculant natuurlijk weinig; den vol genden dag werd hij op nog heftiger wijze van do beurs verwijderd en was blijde zich met een huur rijtuig uit de voeten te kunnen maken. Vóór eenige dagen ging te Ath, in He negouwen, een torenwachter in den vroegen ochtend naar beneden ten einde zich naar huis to begeven, en vond op een der overloopen van do (rap een lijk. Zich voorover bukkor.de om er naar te zien, herkende hij zijn twee-on-zestigjarige vrouw. Zij had hem den avond van dien naoht zijn eten ge bracht en was blijkbaar op den terugweg gevallen. De krabbenwodrennon schjjnen voor sommigen nog niet excentriek genoeg te zijnmen heeft nu reeds oesterwedrennen of, juister gezegd, oesterweddenscbappen uitgedacht. De liefhebbers begeven zich daartoe naar een oesterbank, aan de zijde waar die dieren hun scholpen naar den zonkant openen. Elk kiest den oester die hem hot meeste vertrouwen inboezemt en legt oen geldstuk, meestal oen goudstuk, tusschon de geopende schalen. Over winnaar is hij, wiens oester zich alsdan hot eerste sluit. Mot die aardigheid worden belangrijke sommen gewonnen of ook wel verloren. Nu, daarom is het dan ook eigenlijk te doen. In het volgend voorjaar kan in ons land een eigenaardige herinnering aan den vrijheidsoorlog der Transvalers verwacht worden, namelijk de twee kanonr.eD, die door een eonvoudigen boerensmid gedurende den oorlog vervaardigd worden uit de wielbanden van de bij Bronckerspruyt op de Eogel- schen veroverde wagons. Diezelfde kanonnen zullen vooraf eenigen tijd te Londen aan de Engelschen ter bezichtiging worden gesteld. Wie plakt de gom op ouzo postzegeltjes?1 vraagt do met do jongste mail aangekomen Socrab. Crt. van 21 Aug. Wie het doet, die doet het in iodor geval slecht. En men denko Diet, dat znlka kleine verzuimen geen grooto gevolgen kannen hebben. Hot volgend treffend voorbeeld kwam ons daarvan dezer dagen ter ooren. Eene dame alhier, in diepe armoede verkeerendo,, had op haar laatste vellotjo postpapier een brief geschreven om te sollicitoeron naar een betrekking,, die haar voorgoed uit den nood kon helpen. Zij drukte haar laatste postzegeltje op het couvert, doch helaas, de gom was niet voldoondo om fca plakken. Do arme vrouw was buiten raad. Geen cnkole cent meor in huis om een nieuw postzegel tje te koopen, en zoo de brief ongefrankeerd werd afgezonden, zou hij zeker niet worden aangenomen. Ook 't geld cm een potje lijm te koopen ontbrak ten eonenmale. Do dame, meenondo hiorin opnieuw do hand van het noodlot te zien, dat haar sodert geruimen tijd hardnekkig achtervolgde, liet wanhopig het hoofd in de handen zinken. De wildste plannen doorkruis ten haar brein; ja, door dat ongegorade postzegel tje werden afschuwelijke beolden van zelfmoord voor die bevalligo hersenen gotooverd. Een omstandigheid, schjjnbaar even nietig als de aanleiding tot dit alles, gaf uitkomst. Hare hand die op do tafel rustte, ontmoette daar een gekookte njstkorrol, dio van het laatste schamele maal des vorigen daags was overgebleven. Do kleverigheid van den viDgor, die zich aan do tafel plakte, deed de dame Dadenken. Zij bracht de rijstkorrel, na dio mot wat speeksel bevochtigd to hebben, achter op den postzegel, en zie, na veel drukken, zett® het heilbrengende koningsbeeldje zich op 't couvert. Yier dagen later had do dame de betrekking- gekregen en is nu voor haar levon geborgen. Te Bergen, in Honegouwon, heeft zich een geval van vergiftiging door mossolon voor gedaan. Zokere Delfosse, eon fabrikant in gaspijpen, viel als door den bliksem getroffen neder, nadat hij eonige van die scholpdioren had gegeten. Dank zij der spoedig ingeroepen geneeskundige hulp, kwam de man het govaar te boven. Naar aanleiding van dit voorval, wordt er aan herinnerd dat men wèl zal doen de mosselon steeds met azijn en peper te gebruiken. Dure kanonschoten. - Volgonshet rapport der Engolsche admiraliteit omtrent het bombardement van Alexandrië kost elk schot uit een der vier kanonnen van de „Inflexible" 625 een schot met een vuurmond van do „Monarch" en do „Temoraire" 275 fr., van de „Alexandra" 250 fr., de „Sultan" 200 fr., de „Superb" 100 fr. en „Penelope" 70 fr. De schoten der kanonneerbootcn kwamen het Britscho rijk ieder op 50 fr. te staaxu. Bij het aanleggen van den spoorweg van Orleans heeft men onder den grond de over blijfselen van een uitgestrekte stad ontdekt in een terrein, golegen tusschen do gemeenten Mégné, Chasselonil en Jaunaz. Men heeft er een tempel ontdekt van 70 meter breedte en 11 meter lengte, een badinrichting ter oppervlakte van twee heo- taren, een theater, waarvan het tooneel 90 meters breed is, en geheele straten met huizen, inwendig

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1