iV. Maandag 16 October. A0. 1882. Eerste /Had. PRIJS DEZER COURAST: Toot Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Aommera.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEKTIEX: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit nommor bestaat uit DRIE BLADEN, Ofllciüclo KonnisgCTingon. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de passage over den Onden Singel van de Volniolcngrncht tot de Zandstraat, op 16, 17 e*i 18 October a. s. van des morgens acht tot des namiddags vier uren, voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER. Burgemeester. 13 Oct 188*2. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEIDEN'; Gezien het adres van B. IL WIJTENBURG, banketbak ker, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot plaatsing van een lankeibakkersooen in het perceel aan het Steenschuur N°. 7; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd ver zoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 28sten October a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Oct 1882. E. KIST, Secretaris. Historische tradition. Een volk, dat zijn geschiedenis vergeet, de daden zijner voervaderen niet in eere weet te houden - zulk een volk is op den weg van het verval. Maar dat is op het Nederlandscbe volk niet van toepassing. Of werd niet iu tal van sleden do drie- bonderdste gedenkdag ran zoo menig merkwaardig wapenfeit uit den worstelstrijd met Spanje met geest drift gevierd, als zoovele bewijzen dat hier te lande het nationaal bewustzijn nog krachtig voortleeft? Met geestdrift - het is mogelijk, of zou wat men ▼oor geestdrift hield slechts overspanning zijn ge weest, waarop een tijdperk van verslapping en af matting moest volgen Neen, zal men zeggen, want eerlang zal de op richting van het gedenkteeken van Leidens ontzet ook hier ter stede weder het welsprekend bewijs leveren dat wij de alonde traditiën getrouw zijn gebleven. Die oprichting, men weet het, ze is nog slechts een qaaestio van plaats. Van plaats! Zou er, vragen wij aarzelend, voor znlk een gedenkteeken bionen onze wallen inderdaad nog plaats zijn Zonden Leidens ingezetenen, zonden de mannen der wetenschap, zon de studeerende jongelingschap, zonden allen, die belangstellen in den bloei dezer veste als academiestad - zouden die allen nog van harte kunnen meejuichoD, wan neer eenmaal het omhulsel zal vallen, dat nog een oogonblik te voren het beeld van den verdediger der wallen, den moedigen Van der Werff, aan hun blikken onttrok, - medejuichen, terwijl zich voor hun verbeelding op den achtergrond een ander beeld vertoont, dat van Minerva, de schutsvrouw onzer roemruchte academie, gebald in do nevelen eener duistere toekomst? Want dnister i s ze, die toekomst. Leiden i b niet meer de eerste academiestad des lands ef zal het althans weldra niet meer zjjn, indien op den inge slagen weg wordt voortgegaan. Met onze historische tradition is gebrokeD, wel niet door bet Nederland- sche volk, dat het nog niet vergeten is, hoe de voorzaten van Leidens ingezetenen, stoffeljjk voor deel verwerpende, de voorkeur gaven aan het bezit eener hoogeschool, hot kostbaar geschenk, dat zij ter belooning van de moedige verdediging hunner wallen, uit de hand van den grooten Zwijger aan vaardden wol niet door tal van aanzienlijke familiën, wier zonen van geslacht tot geslacht het aantal volgelingen van Leidens beroemde geleerden kwamen vergrooten, om later als sieraden der wetenschap den lande te dienenallerminst wel door do nazaten zelve van Willem van Oranje-, wier doorluchtige telgen steeds tot de eerste kweekelingen onzer Alma Mater behoorden; maar door hen, die een wet in het leven riepen, krachtens welke een nauw ver reeen stedelijke universiteit zich in staat gesteld ziet door macht van geld do meest gewaardeerde leerkrachten der rijks-academiën tot zich te trokken. Onder dien invlood zal do glans van den aure ool, die tot dusver de slapen van Leidens Mi nerva omgaf, langzaam maar zeker verbleeken. Wel zullen voor het oogonblik - dat vertrouwen wij ten volle - do hooggeleerde mannon, althans voor zoover zij tot do zonen van hot Nederland- sche volk behooren, die onzer hoogeschool tot sie raad strekken, gedachtig aan den roem van Viands eerste universiteit, die ook hun roem is, de ver lokkende wenken van daarginds met waardigheid afwijzen. Maar wanneer eenmaal die banden zullen verbroken zijn, zal do tijd komen dat de wet, welke door ben, die door Nederlandscbe kiezers werden afgevaardigd, in het loven werd geroepen, zich in al haar gevolgen zal doen gevoelen. Wanneer dan elders al wat naam heeft op het gebied der wetenschap zal zijn te zamen gebracht, zullen bundel bij bundel ontvallen aan den stralen krans der Leidsche Minerva; dan eerst zal men ten volle kunnen beseffen de wjjshoid eener re gee ring, die aan do eerste universiteit des lands het' haar bp de herdenking van haar driehonderdjarig bestaan toegezegd© academiegebouw onthield; aan zulk een gebouw zal er dan allerminst behoefte bestaan en al lekken door do dakvensters der nog meer vervallen lokalen de regendruppels dan in nog grooter hoeveelheid, wat nood? De bullen, die er bij de onderteekening door zouden kunnen be schadigd worden, zullen dan slechts weinige zijn. Maar dan ook zal aan Nederland zijn ontvallen oen aloud palladium, een symbool van zijn vrij heidsliefde, een onmisbare schakel nit de keten van zijn volksbestaan. Of dat straffeloos zal kannen geschieden? Daarop zal het antwoord gageven wor den door de geschiedenis, op wier rollen het niet tevergeefs staat opgeteekond, dat in de ure des gevaars de jongelingschap der Leidsche hoogeschool naar de wapens greep ter verdediging van haard steden en altaren. Wanneer eenmaal de dagen zullen zijn aange broken, dat naast do hoogescholen van Cambridge en Oxford, van Heidelberg of Upsala do Leidsche universiteit niet meer met roem zal kunnen genoemd worden, dan zal Europa het weten, dat Nederland met zijn historische traditiën heeft gebroken. En ook in het buitenland kent men maar al te goed de beteekeniB der woordeo, die wij aan het hoofd dezer regelen nederschrevenEen volk, dat zijn geschiedenis vergeet, de daden zijner voorvaderen niet in eere weet te houden - zulk een volk is op den wog van het verval. LEIDEN, 14 October. In hunne Memorie vaa Antwoord op het Alge- roeon Verslag van het vorhandelde in de sectiën van den gemeenteraad, bij het onderzoek van de ontwerp-bogrooting der gemeente Leiden, voor 1883, zeggeo B. en Ws. dat zij zich in geenen deele kun nen vereenigen met de meening van enkele leden, dat men vóór eenigo jaren niet had kunnen ver moeden dat het te heffen bedrag der pi. dir. be lasting thans reeds het maximum van f 150,000, in de belasting-verordening gesteld, zou naderen. Die optimistische zienswijze moge bij enkele leden hebben bestaan, eene algemeene overtuiging op deugdelijke gronden steunende kan zij nooit zijn geweest. Integendeel was het te voorzien dat de be lasting zoude moeten wordon verhoogd mot het oog op de steeds stijgende uitgaven in verband met de vermeerdering der behoeften en wel in de eerste plaats van dio welke in betrekking staan tot het onderwijs ten gevolge van de invoering van de ge wijzigde wet. Zelfs meenen B. en Ws. met grond te mogen beweren dat de tegenwoordige toestand bemoedigender is dan men vóór eenige jaren had kunnen en mogen verwachten, en daarbij hebben zij bepaaldelijk op het oog den aanleg van de Duin waterleiding. Toen toch in het laatst van 1876 de gemeenteraad beBloot ter zako eene rontegarantio tot eon maximum van f 22,500 te verleenen, had ontegenzeglijk niet kunnen vermoed worden dat reeds voor het jaar 1883 met eene raming van f 8700 zou kannen worden volstaan. Het buiten gewoon succes aan deze onderneming al zoo spoedig ten deel gevallen, heeft dit gunstig gevolg teweeg gebracht, en, ware zulks niet het geval geweest, m. a. w. waren de exploitatiekosten niet reeds zoo spoedig door de bijdragen der contractanten over troffen, dan zon thans de pi. dir. belasting tot een aan zienlijk hooger bedrag moeten wordon uitgetrokken. Wat de onderwijsuitgaven overigens betreft, deze steunen op vroeger genomen raadsbesluiten of op de ter zake door de regeering gegeven wettelijke voorschriften, en mocht het gemeentebestuur onver hoopt daaraan geen volledige uitvoering wenschen te geven, dan zon het regeeriDgstoezïcht h. i. voor zeker niet in gebreke blijven do noodigo maatrege len te nemen ten einde eene behoorlijke uitvoering daarvan te verzekeren. In geen geval zouden B. en Ws. zich althans verantwoord achten die voorschriften onuitgevoerd te laten, vermoedende dat daarop een minder scherp toezicht zou worden uitgeoefend. De door ons per Fransche mail via Napolr ontvangen Indische bladen loopen van 6 tot en met 9 September, zoodat die van don 3den tot en met den 5den nog ontbrekeD. Bjj beschikking van den minister van water staat is bepaald dat de volgende commiezen der posterijen van de 3de klasse hunne fnnctiën zullen uitoefenen: C. G. Van Hont ten postkantore te Amsterdam en J. Schadée ten postkantore te Leiden. Gedurende deze week zijn dagelijks in hot Werkhuis alhier opgenomen van 4564 volwassen personen en van 610 kinderen. Tot zetters der gemeente Oegstgeest zjjn her benoemd de heeren H. Duivenvoorde en A. Olst- hoorn; tot zetters van Voorhout de heeren H. Komijn en J. Jansze. Ds. J. F. Van Dijk te Woubrugge staat op oen tweetal voor predikant te Lienden (cl. Tiel). Ds. F. L:.on Cachet te Valkenburg is naar Zuidland beroepen. De gemeenteraad van Sassenheim heeft be sloten dat aldaar gedurende de wintermaanden twee maal per week herhalings-onderwijs zal worden gegeven onder leiding van den heer J. Beumer, hoofd der school. De door don Raad aldaar vast gestelde gemeentebegrooting voor den dienst van 1883 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 10,560.84%. Op de lijst van aanbeveling van zes candidaten door den Hoogen Raad der Nederlanden aan de Tweede Kamer ingezonden, ten einde daarop te kunnen achtslaan bij het maken der nominatie voor de vacature eener Raadsheersplaats, ontstaan door de benoeming van mr. C. L. De Vos van Neder- veen Cappel tot president van dien Raad, zijn ge plaatst de heeren mrs. S. M. S. De Ranitz, officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Arnhem; M. A. Van den Acker, raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenboschjhr. B. C. De Jonge, president der arrondissements-rechtbank te 's-Gra- venhageS. J. Hingst, rechter in de arrondissements rechtbank te AmsterdamH. M. Van Andel, advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden, en jhr. A. F. De Savornin Lohman, raadsheer in het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1