LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 12 October. N°. 6950. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.1®. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 18 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17». Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren baiien de stad wordt 0.10 berekend. ^voiicl-e<ïitie. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van bet Leidsch Dagblad de Nos. 192 tot 195 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. OlHciëole Itoiinïsgrevingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 .{Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder 'kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op :heden vergunning is verleend aan A. OWEL en zijne rechtverkrijgenden, tol het oprichten van eene slachterij in het perceel in de Groenesteeg, N°. 24. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Oct. 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gez en de adressen van J. II. LAMMERING en J. DE CALAVON, houdende verzoek om varkens te houden en te mesten in het perceel aan het Galgewater No. 22; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzichte der inforrnaliën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 16den October aanst., 's voormiddags te elf urenzullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet Ij hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Oct. 1882. E. KIST, Secretaris. In de raadszitting van 12 October a. s. zal nog aan de orde worden gesteld: SuppLctoire staat van begrooting dienst 1882, van het Heilige Geest- of Arrne Wees- en Kinderhuis. (194) LEIDEN, 11 October. In de gemeenteraadszitting van 3 Augustus jl. werd naar aanleiding van het verzoek van de be sturen van eenige afdeeliügen der Maatschappij van Landbouw over eene beplanting van de Beestenmarkt besloten een onderzoek te doen instellen naar den toestand der veemarkten op andere plaatsen enin- tusscben adressanten van het advies van den veearts, die tegen eene beplanting bezwaar had ingebracht, in kennis te stollen. Yan dit besluit is aan adres santen mcdedeoling gedaan en sedert is van hen geen nader verzoek iDgekomen, terwijl door het bestuur der afdeeling Leiden en Omstreken van genoemde Maatschappij het verzoek is gedaan dat vooralsnog tot de beplanting van de Beestenmarkt niet zoude worden overgegaan, en in overweging wordt gegeven de voormalige IJzergracht, de Nieuwe Beestenmarkt, met eene rij boomen te doen beplanten. Uit het rap port der commissie van fabricage blijkt dat daartegen geen bezwaar bestaat en de kosten van zoodanige beplanting geraamd worden op f 250. Vermits blij kens het ingesteld onderzoek in sommige gemeenten de beestenmarkt beplant is, terwijl in andere zulks niot het geval is, komt het B. en Ws. wenschelijk voor met de voorgestelde beplanting eene proeve te nemen en geven zij in overweging de gevraagde som van f 250 te dien einde beschikbaar te stellen. Op do ontwerp-begrooting van 1883 hebben B. en Ws. een som van f 2500 uitgetrokken voor een te verleenen subsidie aan de eerlang op te richten Practische Ambachtsschool, terwijl daarbij de toe zegging is gedaan dat een daartoe strekkend afzon derlijk voorstel aan den gemeenteraad zou worden ingediend on deze zaak reeds een pnnt van voor- loopige bespreking in do sectiën heeft uitgemaakt. B. en Ws. hebben thans aan hun voornemen gevolg gegeven. Zjj zijn overtuigd dat het wenschelijk en in alle opzichten te rechtvaardigen is dat ten be hoeve van deze inrichting een jaarlijksch subsidie uit de gemeentekas, in casu van f 2500 worde toe- gekond. "Wat de localitoit betreft, waarin de school zal worden gevestigd, blijkt dat het bestuur voorloopig het voornemen niet heeft daarvoor een eigen ge bouw te stichten, zoodat een bestaand lokaal daar voor zal moeten worden ingericht, terwijl de aan dacht is gevestigd op een gedeelte van bet Caecilia- Gasthnis aan de Zuid- en Westzijde van het Stede lijk Werkbuis. De aldaar gelegen zalen zouden door eenige wijzigingen geschikt kunnen worden gemaakt voor het doel en genoegzame ruimte aanbioden voor het onderwijs in het timmeron, smeden en verven. Aangezien de bedoelde lokalen ingevolge de wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten zijn aan gewezen voor de afzondering en verpleging van lijders daaraaD, zal, wanneer die lokalen tot Am bachtsschool worden ingericht, aan het bestuur dier inrichting de verplichting moeten worden opgelegd om de lokalen onverwijld te doen ontruimen, indien daarin lijders aan besmettelijke ziekten moeten wor den opgenomen. Tot dusverre zijn die lokalen nooit voor dat dool gebruikt en vermits krachtens het met het Rijk gesloten contract in het ziekenhuis der rijks-uni versiteit ook lijders aan besmettelijke ziekten moeten worden opgenomen voor zoover de beschikbare ruimte zulks toelaat, terwijl voor eenige jaren een genoeg zaam aantal barakken aldaar voor dit doel zijn ingericht, komt het B. en Ws. voor dat de thans aan de bovenbedoelde lokalen gegeven bestemming geen bezwaar kan opleveren tegen de voorgestelde inrichting tot Ambachtsschool. Zij geven daarom in overweging: 1°. het boven omschreven gedeelte van het Caecilia-ga9thnis voor do Practische Ambachtsschool te doen inrichton, daarvoor een som van f 1800 beschikbaar te stel len, te voldoen nit den post van onvoorziene uit gaven op de begrooting, dienst 1882, en het te dien einde kosteloos tot wederopzeggens in gebruik te geven aan het bestuur der vereeniging, onder de bovenvermelde voorwaarden ingeval van opnemiDg van lijders aan besmettelijke ziekten; 2°. aan het bestuur der voornoemde vereenigiDg tot wederop zeggens een jaarlijksch subsidie van f 2500 uit de gemeentekas toe te kennen. Yolgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende do afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram aangeboden tot f 100; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden aangeboden tot 80y, pet.; de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 90 pet. en gevraagd tot 45 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 110 pet.de aand. Leidsche Duinwatermaatschappij aan geboden tot 125 pet. en gevraagd tot 1191/, pet. Voor het literarisch mathematisch examen te Utrecht is nog geslaagd de heer W. H. C. G. Koyzer alhier. De lnit. ter zee der 2de kl. R. O. J. Verschoor, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Marnix", wordt met 16 dezer gedetacheerd aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden en ver vangen door den luitenant ter zee der 2de klasse H. O. W. Planten. Bij het 4do reg. inf. is de kapt. A. P. J. Rntten, op zijn verzoek, eervol ontheven van de betrekking van kapt. voor speciale diensten, terwijl tot die betrekking is benoemd de kapt. J. Lammerse van het 2de bat. van hetzelfde regiment. Bij het instructie-bataljon te Kampen is over geplaatst de 2de luit. E. Van Harrevelt, van het 4de reg. inf. In de vergadering van de kiesvereeniging „Burgerplicht" te Alphen is met algemeene stemmen gekozen tot candidaat voor de Tweede Kamer, in plaats van mr. Patijn, mr. Van Bergen IJzendoora, burgemeester te Gouda, en als candidaat voor den gemeenteraad te Alphen in plaats van mr. Van Mario (vertrokken) do heer B. Erkelens, grond eigenaar te Alpben. In do maand November zal te 's-Hage een vergolijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschan te dingen naar de betrekking van klerk bij de Rijkstelegraaf. Voor de betrekking van custos bij het Museum van Natuurlijke Historie en hot Zoölogisch Labora torium aan 's Rijks universiteit te Utrecht, op een jaarwedde van 700 's jaars en vrije woning, hebben zich 130 personen aangemeld. De hoer Hoedemaker heeft in het Westen der Vereenigde Staten van Amerika f 1130 voor do Vrije Universiteit te Amsterdam ontvangen. Bij de Remonstrantsche Broederschap is toege laten tot de Evangeliebediening J. Herman De Ridder Jr., tkeol. doctor. Volgons een particulier schrijven van een der opvarenden van het NederlandschePoolscbip „Willem Barendsz" hoopt men ongeveer 25 October te IJmui- den terug te zijn. De directie der HollaDdscbe IJzeren-spoorweg maatschappij heeft aan iederen machinist een gele vlag doen uitreiben, welke bij do eerste ontdekking van boschbranden moet uitgestoken worden, als aanwijzing voor de wegarbeiders. Deze moeten zich dan aanstonds gewapend met de noodige blusch-- middelen begoven in de richting van waar de trein was gekomen. Men hoopt door dit middel hot aan tal boschbranden aanmerkelijk te vorminderen. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerdo gisternamiddag Lizard. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Arnhem, ter standplaats de gemeente Diöxperloo, W. E. Hijinck, candidaat-notaris te Win terswijk; aan J. A. A. Waldorp, hoofdingenieur van den waterstaat, staatsraad in buiteDgewonen dienst, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van de Ster van Rumenië, hem door den koning van Rumenië geschonken. Gemengd Nieuw». Door de politie alhier is proces-verb aal opgemaakt tegen een persoon gonaamd W. E. Z., die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een stadswerkersschop. Wegons diefstal van een paar bottines zijn gisteren van hier naar de gevangenis te 's-Gra- venhage overgebracht de sjouwerlieden H. v. L. en G. S. Gisteravond te ongeveer halfnegen werd door oen politieagent aan het commissariaat gebracht een hier niet te huis behoorend mans persoon, genaamd H. C. H., van beroep verver, die buiten do voorm. Wittepoort zoodanig tegen den grond was gevallen dat hij zijn rechterarm had gebroken. Aan het bureel voorloopig heelkundig behandeld, werd hij vervolgens naar het academisch ziekenhuis overgebracht. De 52-jarige E. G., alhier wonende en gistermiddag met het bootje van Katwijk naar hier willende vertrokken, werd even voor het vertrek daarvan door een beroerte getroffen, daarna per stoomtram van daar naar Leiden vervoerd en ver volgens per handwagen naar zijne woning in da Janvossenstoeg, waar hij geneeskundig werd be handeld. Drie bedienden bij de Kas vereniging te Amsterdam, die de vorige week wegens valach- heid in geschriften van koQ^kand^ en andore fei ten voor het gerechtt&of aVuaar terechtstonden, zijn gisteren, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld C. tot 18, B. tot 24 en S. tot 21 malden celstraf en tet betaling van eenige geldJfO^en.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1