LEIDS€H DAGBLAD. N°. 6949. Woensdag 11 October. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURAST: T.-or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Aüoüdcrlijka Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FKIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het iocassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LE1»EN, III October. Hedennamiddag werd op do Doezastraat do aan- gekondigdé inspectie gehouden over het bataljon dd. schutterij alhier. Tot hon die daarbij nevens den kapt. Yan KaathoveD, waarnemend comman dant, tegenwoordig waren, behoorde ook de kolonel Leers, van het 4de rog. inf. De troepen, aan welker hoofd zich het muziokcorps, met de sedert een reeks van jaren gerust hebbende „bolletjes" bevond, wer den gecommandeerd door den kapitein Zuurdeeg. Een talrijk publiek woonde do wapenschouwing bij. Hedennamiddag ontvingen wo via Brindisi de Indische bladen van 28 Aug. tot en met 2 Sept. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Zeeland", waarvan do laatste buslichting aan hot postkantoor te Rotterdam is be paald op morgeD, den llden Oct. a. s., des ochtends te halftien. Ten postkantoro alhier moeteD de brieven enz. dus uiterlijk des morgens te 7.50 bezorgd zijn. Voor het beroep naar Noorden (cl. Leiden) i8 door ds. A. J. Loois, pred. te Aalsmeer, bedankt. De heer J. G. H. Mann, te 's-Hago, is benoemd tot dirigent van de Concertvereeniging „Yereonigdo TooDkunstenaren" te Amsterdam hij volgt als zoo danig den heer Thadewaldt op, die weer naar Berlijn i8 teruggekeerd. De opbrengst dor binnen- en buitenbaden aan het Groet Stodelijk Badhuis te Scheveningen be draagt over het afgeloopen seizoen 24,098.95 tegen 24,743.30 in 1881. Men verneemt dat de heer Holtzman, lid der Tweede Kamer, sedert Zaterdag ernstig ongesteld is. Zijn toestand, die eerst bezorgdheid inboezemde, was gistermiddag gunstiger. De heer J. M. Kraoyenbrink, bloemist van den Koning, op het Loo, is bovendien benoemd tot opzichter der tuinen op Zr. Ms. paleizen te Oranje- Nassau's-Oord en Soestdijk. Yoor het literarisch mathematisch examen zijn te Utrecht Dog geslaagd de heereu Brugge, R. Roeb en C. Roodlieb Jr. Ieder preekt voor zijn eigen parochie! De gedachte alléén dat de universiteiten te Gro ningen en te Utrecht wel opgeheven zouden kunnen worden doet èn in Utrecht cn in Groningen naar de pen grijpen. Maar in plaats van zich te bepalen tot verdediging van het bestuur der vier univer siteiten in ons land, raadt men in Utrecht opheffing der.Loidsche universiteit (dat monument van wetenschap en van vaderlandsliefde) aan, terwijl men in Groningen de opheffing der Amsterdamscho universiteit voorstelt. Gevaarlijke tactiek! Juist èn Groningen cn Utrecht, waar men toch wol weton kan dat, mocht te eenigor tjjd in ernst aan opheffing van een onzer univer- siteitou gedacht jvorden, allereerst do blik gericht zou worden op Utrecht of op Groningen. Het eenige wat beide plaatsen dienen kan tot behoud der eigen universiteit is met hand en tand vast te houden aan het bestaan van vier universiteiten. (R. N.) De heer C. C. Van den Bosch, onder-directeur bij het beheer in het gesticht Ommcrschans, is benoemd tot adjunct-commandant over den arbeid der gevangenen in het huis van opsluiting en tuch tiging te Leeuwarden. De gedenkdag van het ontzet van Alkmaar, in 1573 werd er Zondag op de gebruikelijke wijze herdacht. Van de openbare gebouwen en uit vele woningen was de vlag uitgestoken. Te één uur werd op de Paardenmarkt een luchtballon opgelaten en daarna in het lokaal Diligentia de feestrede uitge- sprokon door den heer J. Nuhout Van der Veen. Het feest werd besloten door een concert en bal. De officieuze Fransche „Corr. Havas", het bericht van do hervatting der onderhandelingen tusschen Nederland en Frankrijk over hethande^s- tractaat bevestigend, voegt er bij dat het Fransche kabinet het plan heeft, aan het Parlement de be krachtiging van do nieuwe overeenkomst, welke zeker uit de besprekingen zal voortvloeien, eerst voor te leggen, nadat de Nederlandsche Kamers er hare goedkeuring aan zullon gehecht hebben. Bij het aangeboden wetsontwerp tot definitieve vaststelling van de koloniale huishoudelijke begroo- tiüg van Cur8£ao voor 1883 zijn de uitgaven ge raamd op ƒ578,121.66 en de ontvangsten op 550,01G. Het nadeclig slot wordt dus geraamd op ƒ28,105.60, dat door eene bijdrage uit 's Rijks schatkist zal wordon aangevuld. Onder de uitgaven is begrepen eone som van f 20,000 tot het in ordo brengen der quarantaine-inrichting aan Saracasbaai. Do drie eerstvolgende verzondingen van brie- von enz. naar Curasao langs den weg van Nienw- York zullen niet, zooals is aangekondigd, op 15 October en 1 en 19 November a. s. geschieden, maar op 13 en 30 October en 17 November a. s. De minister van fiaanciën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederland- scho Bank, op 7 Oct. on do som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van ƒ7,290,826,863. Door den minister van binnenlandsche zaken is met 15 October a. s. beuoomd tot leoraar bij do Kon. Muziokschool do hoer J. F. C. Schutt, thans tijdelijk onderwiizer bij genoemde school. Het stoomschip „Amsterdam", van Amsterdam naar Niouw-York, passeerde gisterochtend Scilly. Do gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag en die van den minister van marine op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. hoeft dr. C. Stekoulis, vertegenwoor diger van Nederland ia den internationalen ge zondheidsraad te Konstantinopel, benoemd tot rid der der orde van den Neder!andschen Leeuw. Gemengd Nieuws. Met don stoomtram tusschen Rot- terdam cn Delfahavon heeft een droevig ongeluk plaats gehad. De conducteur J. L. M., van den eenen wageu op don anderen willende overstappen tot het ophalen der kaartjes, gleed uit en kwam met zijn been onder den wagon, welke eroverheen ging. De man werd onmiddellijk naar hot ziekenhuis vervoerd, docli is aldaar weldra aan bloedverlies over leden. Do ongelukkige laat een weduwe en zeven kinderen achter. - Niet minder vreeselijk is hot lot, dat een koetsier trof, die op de Spaanschc Kade te Rotterdam beklemd geraakte tusschen het lo- raoen van zijn rijtuig eu een boom, waardoor bij zware inwendige kneuzingen bekwam, waaraan hij eenige uren daarna overleed. De arrondissoments-rechtbank te Am sterdam heeft ook de tweede vordering van den lieer Van der Gant (firma Wamsteeker) tegen Jan netje Struik aan den eischer toegewezen. (P. v. J.) Bij een hevigon brand te Parijs aanden boulevard de Charonno, verleden Vrijdag-nacht, is een algemeen geacht officier, de luitenant-kolonel Troidevaux, van het regiment sappeurs-pompiers, die zich moedig waagde, door een z waren balk, die hem op het hoofd viel, doodgeslagen. Hij was 55 jaar oud. De brand ontstond door onbekende oor zaak in eene fabriek van blikslagerswerk, waaraan 450 werklieden verbonden waren. Bovendien zijn nog twee „gemeubileerde hotels" vernield. De schade wordt door sommigen op 1, door anderen op 3 mil- lioon fr. geschat, meest door verzekeringen gedekt. Drie spuitgasten werden meer of minder zwaar go- kwetst. De gloed was tot in de buitenste wijken dor stad zichtbaar. Een opzienbarend schandaal heeft in hot algeraeene gasthuis te Tours, in Frankrijk, plaats gehad. Er was lang over de hoeveelheid en hoeda nigheid der aan do zieken en ouden van dagen ver- strekto spijzen en dranken geklaagd. Bij onderzoek bleek o. a. dat van de volgens het reglement aan wezige 64 vaten wjjn 5 enkel water en de ovorige aangelengden wijn inhielden. Voorloopig is de kel dermeester in hechtenis genomen. De stoomboot „norder", van de Ham- burg-Amerikaansche Maatschappij, is bij Kaap Race vergaan; de bemanning en do passagiers zijn gered. Een jong hoer trad onlangs bij een photograaf te Brussel binnen om zijn portret te laten maken. Hij zeide den photograaf dat hij in de haast vergeten had bij zijn groot toilot zijn hor logo to voegon on verzocht dezen gedurende hefc poseeren het zijne te mogen hebbeD, hetgeen hem met do meeste bereidwilligheid werd toe gestaan. Ton einde te zien of de proef gelakt was, begaf zich de photograaf naar de donkore kamer, doch was bij zijne terugkomst niet weinig teleurgesteld toen zijn cliënt met het horlogo verdwenen was. Eene welbekende dame te Par ij s ging met hare kamenier een rijtoer maken; zij monde zolve, toon de paarden op hol gingen. Daar het tuig was gebrokeD, was het onmogelijk de hollende die ren tot staan te brengen, zoodat don dames niets anders overschoot dan te beproeven door een ge waagden sprong het gevaar te ontkomen. Hot waag stuk gelukte, behoudens eenige lichte kneuzingen en.hot verlies van een haarkam ter waarde van 4000 fr. Geen wonder dat honderden leegloopera aan het zoeken gingen in de avenue Van Dijck, waar het onheil voorviel. Zij deden echter vergeef- sche moeite, of de gelukkige vinder hoeft vergeten het kostbare voorworp aan de eigenares terug te brengen. Op don boulevard Sobastopol teParija werd een persoon, die op een bank in slaap was govalleD, al heel spoedig gevisiteerd door een zak kenroller. Een in de nabijheid verborgen politie agent greep den pick-pocket bij don kraag en wekta den slaper; doch nauwelijks had deze, nog slaap dronken, den agent ontwaard, of, in stede van hem to bedanken, zette hij het op een loopen, en niet zonder reden. Door den tweeden politiebeambte aangehouden, bleek hij weldra een bekend land- loopcr te zijn. Zakkenroller en landlooper werden nu in eikaars gezelschap naar een politiebureel over gebracht, terwijl de eerste luid zijn ergernis te ken nen gaf, dat hij was gesnapt, terwijl hij de diepe, maar leogo zakken van een geestverwant onderzocht. KOLONIËN. BATAVIA, 2 September. De resident van Batavia keoft aan do regeering voorgostold, een som van 10,000 te zijner be schikking te stellen voor het ontruimen van oude en het bouwen van nieuwe gebouwen van water werken in het Chineesche kamp. Uit een van den resident der Oostkust van Su matra ontvangen bericht, dd. 16 Augustus, blijkt dat de cholera in do afdeeling Deli afnemende is. Het Bat. Hand. verklaart uit de beste bronnen te vernemen dat de pokken in Indragiri zijn uit gebroken. Dezer dagen liepen hier ter stede allerlei geruch ten over veranderingen in den Raad van Indie, ver plaatsing van de gouvorneurs van Atjeh en van Celebes en vereeniging van 't civiel en militair be stuur te Atjeh in ééa hand, alles behoorlijk gestof feerd met motieven. - Wij zouden niets liever wea- schen dan dat het laatste bewaarheid werd, maar kunnen het vooralsnog niet gelooven. Degelijken grond zoekt men voor al die geruchten te ver geefs. (Java-Bode)

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1