DAGBLAD. K°. 0947. Maandag 9 October. A0. 1882. Tweede Blad. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Coarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEB ADYEBTENTIEHi Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1 Groot ere letter» naar plaatsruimte. Voor het incasse ren hoi ten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Hedonmorgen omstreeks elf aron viel het zoontje van v. L., wonende in do Moriaansteog, aan de Turfmarkt in het water, en wel tusschen den wal en een hooisehnit. Gewis zou het kind verdronken zijn als niet de h9er K. intijds te hulp was gekomen. Door zijne tusschen komst werd de drenkeling behouden op het droge gobracht en naar huis vervoerd. Op de 30sto algemeene vergadering van de Algemeene 's-Graveohaagacho "Werkliedon- Yereeniging word o. m. ook de Loidsche werkstaking besproken, ea het bestuur opgedragen, zoo mogelijk iets te doen om een vergelijk voor te bereideD. Gistermorgen had aan do Noordkade te "Waddingsvoen een treffend ongeluk plaats. De 16-jarige schipper M. K. wilde zich van het schip naar den wal bogeveD, doch liep do plank mis en stortte in de Gouwe. Alhoewel dadelijk pogingen werden aangewend om hem te redden, haalde men eerst een half uur later den ongolukkigo op. Dr. Van Nes kon slechts den dood constateeren. Het is aan de Goudsche politie niotge- Jukt de betrekkingen op te sporen van het kind, onlangs in het plantsoen te Gouda govonden, waarom het thans in het weeshuis aldaar is opgenomon. Volgens het N. v. d. D. zalKraanapolsky ook to Rotterdam een zaak vestigen, waartoe het pand aau de Hoogstraat is aangekocht, waarin thans het meubel*magazijn van den heer Heuser is ge vestigd. "Weinige dagen geledon werd teAmers- foort onder politietoezicht begraven een aan huidworm gestorveu paard, nadat het op alle mogelijke wijzen voor consumptie onbruikbaar was gemaakt. Niet tegenstaande deze voorzorgen, bleek het weldra dat het gehoele cadaver was opgegraven en weg gevoerd. Het is thans aan de politie te Amersfoort gelukt, don dader, zekeron L. H., te Amersfoort aan te houden. Als een groote zeldzaamheid wordt aan de H. C. medegedeeld dat deze week aan den Noorddijk, tusschen Hoorn en Medemblik, een snoek is gevangen van 26 oude ponden. Sedert oen paar dagen vermiste oen meisje te Nijmegen haar gouden broche. Nu is aan het licht gekomen dat eene van hare kennissen, die haar dezer dagen bezocht had, dit sieraad en passant had medegenomen en bij een goudsmid to gelde gemaakt. Do trouwolooze vriondin zal daar voor mot de justitie in aanrakiDg komen. ToenVrijda g-a vonddo milicienSpreeuw, van de lste comp., 4de bat., 5do reg. inf., in gar nizoen te Breda, aan de Kloosterkazerne op post stond, werd eensklaps op hem geschoten. Gelukkig miste het schot, en zag Spreeuw dat een burger, gewapend met een gewoer, zich ijlings uit de voeten maakte. De aangevallene Dam nu op zijn beurt zijn geweer en loste dit op den burger, doch ook dit schot miste. Ofschoon direct een onderzoek werd ingesteld, heeft men don burger niet kunnen op sporen. Naar het Rott. Nbl. verneemt, is freule Louise Stratenus, de bekende schrijfster en dich teres, tot de Katholieke Kerk overgegaan. Zij be vindt zich voor 't oogenblik to Londen in een soort van klooster, zonder verbintenis voor haar leven. Een spoorweg wachter ontdekte bij hot station Friesenheim, in Baden, dat een der rails dicht bij zijn post was weggebroken. Hot was kort vóór de aankomst van den sneltrein uit Basel, 's nachts tusschon 1 en 2 nron. Gelukkig kon dus het onheil voorkomen worden, dat eeno misdadige hand had willen doen ontstaan. Als dader is een kort te voren ontslagen spoorwegbeambte in hechte nis genomen, dio zich op deze wijze scheen te willen wreken. To Hutohinson, in Kansas, zijn 's nachts twee personentreinen tegen elkander geloopen. De voorste wagens werden verbrijzeld en geraakten in brand; beide machinisten en beidestokors,benevens ze9 passagiers, kwamen om hot loven on verscheidene anderen werden gekwetst. Conrad, do mad, die terechtstond wegens een vijfvoudigen moord op zijne vrouw en vier kin deren gepleegd, is door de Berlijnscho jury ter dood veroordeeld, ofschoon hij zijne onschuld bleef vol houden. Do bewijzen zijner schuld waren zoo dui delijk en de verklaringen der getuigen zoo bezwa rend, dat do jury niet aarzelde om zich met den eisch van den officier van justitie te veroenigen. De man toonde tijdens de geheelo behandeling der zaak eene ijzingwekkende bedaardheid, die hij alleen verloor, toen het vonnis werd uitgesproken. Eon talrijk publiek, waaronder vele vrouwen, woonde do beide zittingen bij. Daarin vindt een Borlijnsch blad aanleiding om to herinneren aan eene terechtwijzing, door den president eener Fransche rechtbank aan de dames toegediend, die tegenwoor dig waren bij een schandaleus proces. „Daar wij nu zulleu overgaan tot de behandeling van een zaak, die niet voor vrouwen-ooren bestemd is", zei de president, „raad ik allo fatsoenlijke vrou wen aan om de zaal te verlaten." Maar geen der dames verroerde zich en allon bleven zitten, waarop de president aldus voortging: „Daar er nu geen fatsoenlijke vrouwen meer aanwezig zijn, verzoek ik de getuigen, enz." Een „heertje" - naar zijn uiteriijkniet ouder dan 15 jaren - kocht Zondag te Berlijn bij een juwelier een fraaien damesring van 175 mark. De winkelier vond het wat al te kras van den jongen kooper, vooral omdat een nauwelijks de kin derschoenen ontwassen jongojuffortje hem buiten wachtte. Toen de kinderen dan ook samen in een rijtuig stapten, ging de winkelier hem na tot in een koffiehuis, waar hij hot ventjo flinkweg ondervroeg. Het bleek toen dat het mannetjo werkolijk 15 jaar en de zoon van een welgesteld koopman te Berlijn, het meisje de 13-jarige leerlinge van een balletdan seres was. Do vader werd van het geval onder richt en kon alleen verklaren, dat hij de „intime relatie" reeds kende, terwijl hij ook al meermalen heimelijk door zijn zoontje voor eonige honderdon marken was bestolen. Do verliefde schoolknaap ont kende 't feit niet en had zelfs don meed om, toen meu het aspirant-balletmeisje tegenover hom bracht, te zeggen: „Emma, laat je Eiot bang maken, ik zal je nooit ontrouw wordeD." Onder do talrijke gevallen van zelf moord, dio steods in Parijs voorkomen, is er op 't oogenblik een, dat zeer do aandacht trekt. Een jonge dame van ongeveer twintig jaar, zeer elegant gekleed, wierp zich van de bovenste gaanderij van de Notre Dame naar beneden. De vastberaden heid en het overleg, waarmede zij de daad volvoerde, maken terecht een pijnlijken indruk. Tegen negen nren des morgens vroeg zij verlof den toren te be zichtigen, 't geen haar echter geweigerd werd, daar het verboden is alleen naar boven te gaan. Hoewol teleurgesteld gaf zij haar plan niot op. Zij wandelde eenige malen op en neer en sprak toen een vrouw op leeftijd aan, welke zij uitnoodigde met haar in eon nabijgelegen restaurant te ontbijten, om daarna den toren te bezoeken. Het voorstel werd aango- nomen, doch niet voor tweo uren meldden zij zich aan en vorkregen toegaDg. Toen zij de bovenste gaanderij bereikten, regende het in stralen naar beneden. De oudste dame, die in de kamer van den torenwachter een schuilplaats zocht, had nauw- lijks do dour bereikt, toen zij eon hartverecheuren- den gil hoorde. Zij snelde toe, on vond haar ge zellin niet meer. Van een hoogto van zestig meter had deze zich in de straat naar beneden geworpen* Zij viel op een der groote hekken en werd letterlijk door midden gesneden. Tot nu toe weet men nog niet, wie zij is en haar begeleidster, die misschien, inlichtingen had kunnen goven, is niet meer terug te vinden. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteurl Het deed mij onaangenaam aan in de prijscourant der incourante fondsen te moeten lozen Rijnlandsche Stoomtram, aangeboden tot 90%, gevraagd tot 45%. Ecdo onderneming op zulke hechte grondslagen ge baseerd, moest, volgens mij, en anderen stemden dit toe, een beter figuur maken. En toch geeft die prijs courant den eigenaardigen indruk weder, waarmede men den tram hier gadeslaat. Met welk eene vreugde hebben wij hem hier begroet! Mot een directeur aan het hoofd, die elders bewezen had zoo juist de belangen van het publiek in te zion en daaruit zijn voordeel te putten, scheen de onderneming reede aanstonds goslaagd. Het bijzonder lage tarief werkte do populariteit niet weinig in de hand en men ge troostte zich het ongerief dat de grintweg onberijd baar werd, overtuigd van de voordeelen, welke de tram aanbracht door het verkeer to vergemakke lijken met eeno goede correspondentie op do uit, Leidon vertrekkende treinen. Het tarief werd echter verhoogd. Moeten wij er over klagen of ons gelukkig achten eenigen tjjd zoa goedkoop vervoerd te zijn? Wij klaagden niet luide met het oog op do billijkheid, doch nu gaat men ook aan de vertrekuren tornon en schrapt bgv. den laatsten tram uit Leidon, zoodat zij, die zich voor stelden van de wintergenoegeDS te Leiden te profi- teoron, ten eenenmale teleurgesteld worden, en geeft de laatste gelegenheid uit Leiden 9 uur 20, zoodat zelfs do kinderen de burgerteekonschool niot meer kunnen bezoeken, die reeds voor een jaar op don tram geabonneerd waren. Summa Summaram: het maakt hier den indrulr of men met geweld bezig is, om don stoomtram te deprimeeren. De aandeelhouders zien dit alles met ieede oogen aan. Het is daarom, Mijnheer de Redac teur, dat ik don Directeur wensch toe te roepen r Keer voor het te laat is! Mogen verkeerde raad gevers u schijnwinsten voorspiegelen door vermin dering en verandering in de vertrekuren, denk eerst aan hot belang van het publiek - en uwe onderneming zal daarmede gebaat zijn. Do Rijnspoor is daarom te bewijzen dat egoïstisch winstbejag ten slotte tot verlies keert, de Holl. spoor om aan te tooneu dat het publiek zich naar die zijde wendt, waar zija belang het best behartigd wordt. Katwijk, 6 October. Q. M arktborichtca. Leiden, 7 Oct. Heden aangevoerdTarwe 8 hectoliter. Win tertarwe lstequal. /II.— a ƒ12.2de qaal. f 7.— a 7.50. Zomertarws f 8.— a 9.Rogge 9 H. L. Winterrogg* f 6.a f 6.50 Zomerrogge f 5.50 a f 6.Gent 11 H. L. Zomergerat 5 50 a f 6.Chevalier-gerst f 6. a f 6.50. Haver 10 H. L. Zware Haver f 4.50 a 5. Lichte Haver f 8.50 a f 4.Duiveuboonen 4 hectoL 8.5® a f 9.— Pa&rdenboonen 4 hectoL 7.E0 a 8. Boter8250 kiiogr., late qualit. l/4 vat f 68.a 76. 2de qnalit 1/i vat f CO.a f 66.Boter late qnalit. per kiiogr. f 1.70 a f 1.90, 2de qnalit per kilogr. f 1.5® a f 1.65. Lanfce Zwarte Torf 18,0C0 dubb. hectol., f 0.22 a f0 28". Schiedam, 6 October. MoutwijD, per Ned. vat f 12.75; Jenever f 18.25; Amsterd. proef f 19.50. Spoeling f 0.70» dito commissie f 0.80. Londen, 6 October. Petroleum. Voorraad 309,478 v. geraffi neerde. Lijnzaad, invoer 20,162 qr. Friesdie Boter 115/a Nieuw-York, 6 Oct. Petroleum ruw a/d. bronnen (pee harril) 93, dito geraffin. (per gallon) 8l/8. Suiker, Moscovadoa, 7%. Meel 465. Maïs 73. Roode Wintertarwe 108^» per Oct. lQ8l/4, per Nov. 1091/<» 1^°* HO3/*» roode voorjaar* dito 106. Vracht voor Granen n. Liverpool 4t/4j>., idem voor Katacn 3/jg.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1