LEIDSCH DAGBLAD. Eerste Blad. j\\ 6947. Ma&nd&g 9 October. A\ 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per pest1.40. Afzonderlijke Nommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS BEE ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incassee- ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN, Eeu behartigenswaardige raadgeving Wij loven snel, en daarom wellicht kort, als mon de statistiek mag gelooven. In onze dagen van atoom en telegraphic volgt de eene belangrijke gebeurtenis op het weroldtoo- neel de andere met zoo groote snelheid op, dat men schier geen tijd heeft om aan elk gewichtig feit op zich zelf de noodige aandacht te schenken. Yoor hen, dio maar het liefst die feiten in het vergeetboek zïod, is die haastige haast een waar buitenkansje, maar zoo gebeurt hot dan ook som tijds dat men, de duistere minister-crisis van het oogonblik bosprokonde, zich opeens herinnert dat ook een vorige kabinetsverduistering - nb. een jaar of drie geleden - ook nog niet is opgehelderd, al is daar intusschen al heel wat gran over gegroeid. Of, om van een voor ods verboden torreinineen ander vaarwater te komenwie denkt or nog aan het vergaan van de „Koning der Nederlanden" in de Indische Zee en aan de sloepen, waarvan men nooit iets heeft vernomen? "Wij hebben nu immer3 op onze eigen kust de schipbreuk var de „Adder" gehad, en al kan daar nu geen gras over groeien, hoogstens wat zeewier, althans wanneer de duikers het wrak voorgoed met rust zullen hebben gelaten - ook de herinnering aan die zeeramp wordt alweer op* den achtergrond gedrongen door het vergaan van een ander zeegovaarte, de „Edam", die in aan varing met de „Lepanto" verongelukte. Begeef u op welk terrein ge wilt, overal de zelfde snelle afwisseling van gebeurtenissen zelfs op oorlogsgebied. Na den strijd in Afghanistan do kamp in do Transvaal, on deze weder opgevolgd door het go- wapend Groot-Britannie in Egypte. De Majuba- berg en Spitskop - ze zijn op den achtergrond gedrongen door Alexandrië en Tel-el-Kebir. In dit bijzonder geval echter zou het te betreuren zijn, indien de herinnering aan de roemrijke wapen feiten onzer Trans vaalsche stamgenooten even spoe dig als al het andere uit ons geheugen werd ge- wischt. Niet alleen dat dit van eon grooto mate van wispelturigheid en wuftheid zou getuigen na de schier onbedwingbare geestdrift, die al wat aan spraak maakt op den naam van Nederlander in de dagen der heldhaftige worsteling in Zuid-Afrika bezielde, maar ook en vooral omdat wij met de lessen, uit dien kortstondigen, maar hardnekkigen kamp te trekken, ook in het belang van ons vaderland ons voordeel kunnen doen. Op welsprekende wijze werden wij daaraan dezer dagen herinnerd in een schrijven, door de besturen der scherpschuttersvcreonigingen „Claudius Civilus", „Eendracht" en „Neerlands Burgerwacht" te Am sterdam ontvangen van het gouvernementskantoor te Pretoria tot erkenning, onder dankbetuiging, van een door die voreonigïngen beschikbaar gestelde som voor de commissie tot administratie van de fondsco voor weduwen, weezen en verminklon. In dat schrijven komt do volgende belangrijke aanbe veling voor: „liet Driemanschap en de Itogeering der Zuid-Afrikaansche Republiek dragen wij speciaal op u opmerkzaam te makeD, mot vorzoek dit onder de aandacht van al uw leden te brengen, op het nooit genoeg te waardeeren voordeel, dat er in ge legen is, in een oorlog op werkelijk geoefendo schut ters te kunnen rekenen. Een schutter, zeker van zijn schot, is steeds bedaard en moedig on zal nooit aan gevaar kunnen denken, zoolang zijn voorraad ammu nitie strekt on zijn geweer hem niet uit de handen wordt geschoten. In dezen oorlog is dit weder op treffonde wijze gebleken, de artillerie-vuurpijlen, dynamiet en alle mogelijke andere vernielingswerk tuigen zijn niet te vergelijken bij hot effect, dat een goed gericht snelvuur heeft van geoefende schutters. "Wij dnrvon gerost te verzekeren, dat geen 2 pet. van onze gesneuvelden en gewonden gevallen zijn door kanonnen, bommen, vuurpijlen, dynamiet als anderszins. De wezenlijke paniek, die telkens het Engelscho leger aangreep, wanneer het met onzo geringe macht in botsing kwam, was naast God, nergens aan toe te schrijven dan aan de overtuiging dat slechts weinig kogels het dool misten en geen schot gevuurd werd zonder korrel to bobben gehad." Zoaden in tijd van nood onze soldaten, onze schutters, de leden onzer weorbaarhoidsvereenigingen beantwoorden aan den eisch, door onze Transvaalsche stamgenooten op grond hunner ondervinding gesteld? Bij al het geharrewar over do wijze, waarop ons land bij een aanval zou moeten verdedigd worden, verdient dio belangrijke zaak eon grondig onderzoek. Het is waar, onze mannen - men moge het ver bloemen of niet - zijn niet op 6én Ijjn te stellen met de door hun eigenaardige lovonswijzo meer verstaalde en geharde zonen der „voortrekkers" uit de Transvaal, die schier dagelijks het geweer ter hand nomen om ter jacht te gaaü, soms zelfs om zich togen een vijaudelljken aanval te verdodigen; maar bij voldoende oefening kunnen de onzen het ongetwijfeld wol zoover brengen, dat ook zij in den strijd zeker van hun schot zijn en cr door hen „geen schot wordt gevuurd zonder korrel te hebben ge had", d. i. zonder dat er mot juisten blik en vaste hand werd aangelegd. Die zekerheid van hot schot brengt niot alleen paniek bij den vijand teweeg, maar schenkt ook vertrouwen in eigen gdodereD. Men zal ons tegenwerpen, dat do toestandon in de bergachtige Transvaal en in ons vlakko land niet gelijk Btaan. De deskundigen mogen dat uit maken, maar zooveel is toch wel zeker, dat, moge ons land geon hoogten ter verdediging aanbieden, de waterliniën met haar vestingworken toch tal van punten zullen opleveren, waar een geoefend scherp schutter, gesteund door het kanonvuur, het den vijand lastig genoeg kan maken. Of er nu aan schietoefeningen in hot algemeen bij ons te lande, vooral ook wat de schutterijen betreft, zooveel gedaan wordt als wel wenscbelijk zou zijü, mag worden betwijfeld. Hier ter stede, waar een cenigszins nabij gelegen schietbaan nog steeds tot. de desiderata behoort, zou die vraag zeker niet bevestigend kunnon worden beantwoord. Na de geestdrift, waarmee wij eenmaal de ovcrwiDniDg onzer Transvaalsche broeders begroetten, zou het zeker verstandig zijn hun behartigenswaardige raad geving niet in den wind te slaan. Een raadgeving van zulke mannen, die bowezen hebben in do ure des govaars pal te staaD, is zeker wel op prijs to stellen. Wellicht dat op die wijze de ruim 22 milliocn, voor het budget van oorlog uitgetrokken, nóg meer nut zouden stichten dan thans het geval is, ook ondanks de veelbesproken „groote manoeuvres". L.EI&EX, 7 October. Heden is aan do universiteit alhier dc heer J. A. Nederburgh, geb. te Batavia, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Het Staatsdomein op Java." Op de gisteravond gehouden vergadering van het Leidsch Studentencorps werd met daverende toojuichingen hot Collegium gemachtigd namens het L. S.-C. hot Amsterdamsche corps den hartolijken dank te betuigen voor de door het corps bewezen gastvrijheid in de feestweek van Juni jl. Bovendien worden nog eenigo huishoudelijke aan gelegenheden besproken; de ontvangst gemeld van eenigo werken betreffende de Vrijwillige Jagers van '30 en bekend gemaakt dat do plechtige inauguratie der nieuwe leden is bepaald op Dinsdag 17 Oct. Prof. Roaensteins benoeming to Amsterdam, voorafgegaan door andere soortgelijke benoemin gen, waarbij het Rijk en de gemeente Amsterdam voor hunne universiteiten elkaar de voornaamste profossoren trachten af te tronen, geeft aanleiding tot don raad om vau de Gemeente-univorsiteifc te Amsterdam een Rijks-universiteit te maken. De noodzakelijkheid daartoe zou o. i. voorkomen kan nen worden door eene wettelijke regeling der jaar wedden aan beide soorten van universiteiten. Dan bleef de mogelijkheid nog wel bestaan dat de pro fessoren vau do eene universiteit naar de andere overgingen, maar do beweegredenon daartoe zonden althans niet van goldelijken aard zijn en daardoor minder talrijk, maar ook minder vernederend voor de wetenschap wezen. Op ons maakt het althans geen aangenamen indruk, een professor voor enkele hondorden guldens per jaar meer zijn werkkring voor een ander te zien verwisselen, 't Geeft zoo 't karakter van broodwinning aan zijn verhevea taak. (R. IV.) Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4762 volwassen personen en van 78 kinderen. Men schrijft ons uit Rijnsburg dat Donderdag middag do nieuwe kerk werd ingewijd van do Chris telijk Gereformeerde gomeente aldaar. De voorgan ger, de heer J. Greven, sprak naar aanleiding van- Psalm 84 ecno boeiende feestrede uit voor do talrijk opgekomen schare. Vrienden en bekenden uit de omliggende gemeenten woonden deze plechtigheid bij. Na den feestredenaar beklom de heer Van der Sluis, van Leiden, het spreekgestoelte en sprak nog eene korte improvisatie uit, die in bondigheid en sierlijkheid van stijl ieders bewondering wegdroeg. Hot gebouw ziet er uit- en inwendig zeer netjea uit en brengt niet weinig er toe bij om de gemeente een net aanzijn te doen geven. De gemoente-begrooting van Woubrngge voor 1883 is door den Raad vastgesteld in inkomsten ad f 16,939.41 en in uitgaven ad f 16,939.41. De begrooting voor 1882 van den Veenderpolder aldaar is in de vergadering van bestuur en inge landen vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 14,326.67. Als voorzitter voor dien polder is her kozen de heer F. C. Naonings. In de jongste vergadering van het bestuur der afd. Woubragge en Omstreken van de Holl. Maat schappij van Landbouw met de leden gebonden, herinnerde de voorzitter dat deze afdeeling, die op 1 October 1882 was opgericht, nu tien jaar had bestaan. Bij dc oprichting was het ledental 20 en thans telt ze 56 leden en 1 eerelid. Ds. S. Tichelman te Leidschendam heeft voor het beroep naar do Hervormde gemeente te Buiten post (Friesland) bedankt. Wegens het eindigen van het badseizoen wordt hot tijdelijk Rijks-telegraafkantoor te Zandvoort heden, na afloop van den dienst, gesloten. De wijzigingen, ingevolge de bevolen des Konings gebracht in de algemeone instructie betrek kelijk het kampeeren van troepen op de legerplaata bij Milligen, zjjn volgens de Arnh. C. de volgonde Do eerewachten bij Z. M. en de Prinsen van het Koninklijk Huis, wanneer Hoogstdezelven zich in het kamp bevinden, rukken in geen geval mede uit voor exercitiën en manoeuvreszij worden niet meer, als tot nu too, door het hoofdkwartier ge commandeerd, on het vaandel van het regiment, waartoe de eerewacht behoort, wordt voortaan niefc moer bij de wacht ingedeeld. Voorts is do bepaling vervallen, dat, bij do komst van Z. M. in het kamp, reeds vooraf bij elk corps een ordonnansofficier moot zijn gecommandeerd, om eventueel bij Hd. dienst te doen. Eindelijk is nog bepaald dat bij parados de gedecoreerden do versierselen dragen door den Koning verleend of met Zr. Ms. toestem ming aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1