LE1DS0H DAGBLAD. N°. 6945. Vrijdag October. A0. 1882. Eerste Blad, Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers... s 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$» Gcootere letters naar pleatsraimte. Voor het incawee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit N.-miner bestaat uit TWEE BLADEN. LEIDE\, 5 October. „Onbekend maakt onbemind", zegt het spreek woord, on men zou er ook kunnen bijvoegen „onbe zocht" met het oog op het geringe bezoek dat het gisteravond door Kronig's Car-capolle op Zomerzorg gegeven concert ten deel viel. DeLeidenaars loopen niet spoedig over één-nacht-ijs. Als zij uitgaan - en ze doen dit nog bovendien niet heel gauw - willen ze weten waarheen. Do indrak, dien het eerste optreden alhier van het bovengonoemde gezelschap op de aanwezigen heeft gemaakt, kan niet anders dan bijzonder gun stig zijn. Een goed gekozen en afwisselend pro gramma werd op zeer verdienstelijke wijze ton ge hoor© gebracht en niet het minst do zithersolo als mede die voor violoncel, door den heer Goudman voorgedragen, worden warm en langdurig toegejuicht. Hot publiek waardeerde naar waarde do uitste kend medewerkende krachten en wij vertrouwen dat, mocht de directeur bij zijn plan blijven om nogmaals kior terug te koeren, velen die thans door hunne afwezigheid schitterden, niet zullen nalaten met zijne musici konnis te maken. Zij zullen zich en de zoo gering - misschien wel t e laag - gestelde entrée o. i. volstrekt niet beklagen. Op Dinsdag den lOdon October a. s. zal door den kapitein, waarnemendon commandant der dd. schutterij alhier, een wapenschouw/Dg over het ba taljon worden gehouden. De plaats van aantreden dor manschappen, des namiddags te één unr, in groot tenue gekleed, is de Papengracht. Hot bataljon zal gecommandeerd worden door den kapt. Zuurdeeg. Indien de vlaggen hangen zal do wapenschouwing den volgenden dag geschieden; hangen alsdan op nieuw de vlaggen, dan zal ze geen doorgang hebben. Twee maanden geleden was aan het weiland bij den singel tegenover de gasfubriek tot aan den Holland8chen IJzeren-Spoorweg niets op te merken, dat aan een toekomstigen spoorweg zou doen don ken. Gisteren evenwel bracht de eerste trein 15 waggons steonkolon tot op hot terroin der gasfabriek en werd daarmede feitelijk de nieuwo lijn geopend. De ingenieurs Asser en Israels hebben dezen tak dus wol met Amerikaauschen spoed gelegd. Naar ons wordt gemeld, had gisteren in de Herv. Kerk der gemeente "Waarder de plechtige inwijding plaats van het nieuwe orgel. De predi kant, ds. A. Vau Veelo, deed dit naar aanleiding vpn Psalm 150 4b en koos tot onderwerp van bespreking: „de waarde van het crgel bij hot kerk gezang." Spreker behandelde achtereenvolgens deze drie punten: de geschiedenis van het orgel, de be zwaren die er tegen zijn en het waardig gebruik er van. Een talrijke schare was opgekomen om bij do plechtigheid tegenwoordig te zijn cn algemeen was de getuigenis dat het solide en sierlijke orgel, vervaardigd door den heer J. Yan Gelder, nit Leiden, zoowel wat den toon als den uitwendigen vorm aangaat, niet alleen voldeed, maar de verwach ting verre overtrof, te meer daar volgens verkla ring van deskundigen, de prijs zeer billijk was. Het strekt dan ook don maker tot eer on het -kerkgebouw tot sieraad cn het gezang, dat dikwijls veel te wenschen overliet, zal er zeker veel op ver beteren. - Het nog aanwezig tekort van 500 werd deze week door een gift van den Ambachtsheer, -den heer Groen, van Waarder, gedekt. In de vergadering der afd. fabrieks on hand- werksnijverheid (e Utrecht is rapport uitgebracht door de indertijd in zake de Keulsche Vaart be noemde commissie. Het rapport stelt voorop dat de l'chting en afmeliDg der ontworpen vaart in het belang der gemeente Utrecht is. Op enkele punten wordt evenwel gewezen, die de commissie meent dat later bij do definitieve plannen in hot oog dienen te worden gehouden. Daarbij is uitgegaan van het denkbeeld: lo. dat de sohepon van de afmeting, die thans den Vaartschen Rijn en de Vecht beva ren, gemakkelijk van Utrecht in beide richtingen de nieuwe Keulsche Vaart kunnen bereiken. 2o. dat do werken, in den Leidschen Rijn te maken, zoo danig zijn, dat de schepen van Utrecht nit die vaart gemakkelijk kunnen bereiken en omgekeerd en tevens dat bij de afmotingen van die werkou rekening wordt gehouden met de wenschelijkheid om don Leidschen Rijn tut een geschikt scheepvaartkanaal ter verbinding mot Leiden te maken. Do staatscommissie heeft tot arts bevorderd de heeren J. C. Mohr, cand.-arts, en toegelaten voor het lsto godeelte de heeren: C. M. Veenenbos, doctorandus; P. Gerrits, cand.-arts; J. W. Poriengon, doctorandus; J. Harke, W. T. Sterk en N. Ypes, allen candidaat-arts. Door bestunrdoren van do „Veroeniging van Onderwijzers in het teekenen in Nederland", te Amsterdam, bestuurderen vau de „Arasterdamsche Gymnastiokonderwijzers-Vereoniging" en 62 vak onderwijzers en onderwijzeressen in hot zingen, vreemde talen en rekenen, en onderwijzeressen in de handwerken voor meisjes aan de openbaro scholen te Amsterdam, is onlangs een adres aan den Ko- niDg gezonden, waarbij op daarbij aangegeven gron den Z. M. werd verzocht, „te willen besluiten, dat art. 15 der wet op het lager onderwijs zoo moet worden opgevat, dat ook bedoelde vak-onderwijzers en onderwijzeressen door pensioensbijdrage aanspraak hebben op pensioen van Rijkswege." Hierop is namens den Koning door den minister van Binnenlandscho Zaken afwijzend beschikt, en wel op grond dat genoemde wet, krachtens art. 15a, Diet toepasselijk is op hen, die uitsluitend on derwijs geven, hetzij op eeno openbare lagere school, hetzij daarbuiten, in zingen, nattige of fraaie hand werken voor meisjes, handteekenen, beginselen der landbouwkunde en gymnastiek, en aan het verzoek van adressanten, voor zoover zij onder deze per sonen behooren, derhalve niet kan worden voldaan dan door eene wetswijziging. De Prov. Gron. Courant meldt, naar mede- decling van don rector magnificus, dat het getal nieuwe studenten, die zich bij hom hebben laten inschrijven, reeds 30 bedraagt, terwijl van enkelen, die zich buiten dezen bij het studentencorps heb ben aangemeld, de inschrijving nog kan worden te gemoet gezien. Men schrijft aan het Utr. Dbl.: „De duikers, die werkzaam zijn bij het lichten van de „Adder", verdienen veel geld en voeren weinig uit. Om hot duikerspak slechts aan te trokken, onverschillig of ze naar benedon gaan of niet, krijgen zij 2.50 per man, voor. elke minuut dat zij onder water zijn 10 cent, terwijl zij bovendien 1 daags overwerk- geld genieten. De duikers zullen dus wellicht aan het langste lijntje trekken, want er bestaat, volgens onzen zegsman, die het weten kan, zeer weinig kans dat men de „Adder" weer goed en wel boven zal krijgen. In den monitor durven de duikers geen kijkje te nemen. Het electrisch licht moet slecht voldoen." Hot jaar 1S81 is met betrekking tot de ge rechtelijke statistiek voor Nederland een ongunstig jaar geweest. Terwijl in de laatste jaren hot aantal crimineel veroordeelden allengs verminderde, wijst 1882 weer een vermeerdering aan. In 1880 stonden bjj de verschillende hoven wegens misdaad terecht 519 personen; in 1881 steeg dat cijfer tot 611. De vermeerdering geldt alle misdadeo, zoowei die tegen de algemeene zaak als tegen personen en eigen dommen. Het grootste is echter do toeneming van do misdaden tegen personen. In 1881 bedroeg het cijfer van die categorie 85 tegen 46 in 1880. Vooral waren in 18S1 zeer talrijk do gewelddadige aan randingen der eerbaarheid. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Java, aniveerde gisteren te PadaDg. Z. M. heeft den kapt. L. E. Gordessen, van het 4de rog. inf., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld on het bodrag daarvan bepaald op f 1710 'sjaars; - don lston luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië, C. J. Leendertz, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; - den lsten luit. J. Rikkers, van hot wapen derinfi, thans op non-act., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bodrag daarvan bepaald op 452. 'sjaars; - den lsten luit. J. A. Snriügar, van den staf der inf., werkzaam bij de Kon. Mil. Academie, op zijne aanvrage, tijdelijk op pensioen gesteld, en wel voor den tijd van een jaar tot een bedrag van 450; - den lsten luit. C. J. M. Noorduyn, van het lsto reg. inf., op non-act. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - pensioen verleend ten laste van den Staat aan C. C. Gnikors, gewezen rijksveldw. 2de kl. (brigadier- maj.-titulair), van 434 'sjaars; aan A. Van Leeu wen, gewezen rijksveldw. 3de kl. (brigad.-tituleir) van 270 'sjaars, en aan \V. Tekke, gewezen rijka- veldwachter 2de kl. (brigadier-majoor-titulair), vau 348 'sjaars; - benoomd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats Geertruiden- berg, C. De Kouing Jr., cand.-notaris te Strijen. De Gemeentcbegrootfng In de Sectiën. Uitgaven. Jaarweddo van don burgemeester. - In eene sectie werd dit art. besproken en over hot algemeen de jaarweddo van f 3600 te gering geacht met het oog op den aard van deze gewichtige betrekking en de vele daaraan verbonden werkzaamheden, terwijl van do andere zijde werd opgemerkt dat in 1872 de jaarwedde met 600 was verhoogd in strijd met hot advies van den Raad. Overigens behoorde krach tens de Gemeentewet de vaststelling der jaarwedde tot de competentie van de Gedeputeerde Staten, onder goedkeuring des Konings. Jaarwedden van do bouwkundigen. - Over hot algemeen kon mon zich met de voorgestelde trak- tementsverbooging van den opzichter Looman wel vereenigen, op grond dat de aan hem opgedragen, werkzaamheden meer van wetenschappelijken aard waren in vergelijking van den werkkring der andere opzichters. Intnsschen waro het wenschelijk nu ook in den titel cenige wjjziging te brengen en aan dezen titularis b. v. den rang van hoofdopzichter toe te kennen. Bij een lid was de vraag gerezen of het wenschelijk was nu reeds te bepalen dat de jaar wedde zou klimmen tot 1500. Zijns inziens kon men thans volstaan met eene traktementsverhoo- ging van 200, om later naar omstandigheden te beslissen. Eindelijk werd de vraag gedaan of bij instrnctie aan de opzichters verboden was zonder vergunning van B. en Ws. of de commissie van fabricage particuliere werkzaamheden te verrichten. Was zulks niet het geval, dan bestond het gevaar dat allicht te veel aan het gemeentelijk werk zou worden onttrokken. Jaarwedden van de 9l nis wachters, brugwachters enz. - Enkele leden meenden opgemerkt te hebben dat niet altijd werd toegezien op het sluiten der hekken bij het openen van de bruggen, o. a. bij do brug over den Ouden Singel bij de Mare. Kosten van de kiezerslijsten enz. - Bij dit art. meonde een lid te moeten aandringen op de meest mogelijke nauwkeurigheid bij het opmaken der kiezerslijsten. Onderhoud en aankoop van voorwerpen van waarde

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1