LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 6944. Donderdag 5 October. A#. 1882. Avond- edLitie. PBIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.9 0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIES: Vm 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 4 October. Heden is aan de universiteit alhier de heer P. H. J. J. RaB, geb. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de staatswetenschap, met academisch proef* schrift, get.„Eenige opmerkingen over art. 23 der Gemeentewet. De kapitein L. E. Gerdessen van het 4de regiment infanterie alhier wordt wegens lichaams gebreken op pensioen gesteld. Bij koninklijk beslnit is bepaald dat, ook wat het pensioen betreft, de muzikanten der infanterie zullen zijn gelijk gesteld: de kapelmeester aan den graad van adjudant-onderofficier; de onder-kapel meester aan den graad van sergeant-majoor, en de overigen aan den graad van sergeant. Gedurende den aanstaanden winter zullen de oefeningen in de rijkunst, zoowel voor officieren van onbereden wapens en diensten, als voor de militaire studenten voor den geneeskundigen dienst en kwee- kelingen van 's Rijks veeartsenijschool, in de gar nizoenen, waar zich bereden corpsen bevinden - te Leiden echter voor zooveel daartoe paarden beschik baar zijn - weder op den gebruikelijken voet plaats hebben. Tot het geven van bedoeld onderricht zal van 1 November tot 1 April a. s. een detachement van het lste regiment huzaren, bestaande uit één luitenant, het noodige kader en verder personeel en 24 rijkspaarden te Leeuwarden gestationneerd werden. De lessen aan de 2de afdeeling der krijgs school te 's-Hage zijn hervat. Gedetacheerd is er o. a. tot bijwoning van den cursus voor algemeene krijgs kundige studiën, 2de studiejaar, de lste luitenant van het 4de reg. inf. Cheriex. Gedurende de afgeloopen maand zijn per Rijn- land8chen Stoomtram vervoerd 19,816 personen met eene totaal-opbrengst van f 3662.85, zijnde f 14.20 per dag en per K.M. Sedert 1 Jan. 1882 zijn vervoerd 242,162 reizigers met eene totaal-opbrengst van f 36,543.23, zijnde f 15.60 per dag en per KM. Bij de gisteren door dijkgraaf en heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbe steding voor het verhoogen van zes openbare uit wegen over den ringdijk des Uaarlemmermeerpolders met de daaraan grenzende opslagplaatsen, was de laagste inschrijver de heer J. Yan den Heuvel Az., te Haarlemmermeer, voor f 1787. Met de stoomschepen der Maatschappij „Neder land", die op 14 en 25 dezer maand van Amster dam naar Batavia vertrekken, zullen op die dagen rechtstreeks uit Amsterdam en op 24 Oct. en 4 Nov. a. 8. over Marseille rechtstreeks brieven en andere stukken naar Atjeh kunnen verzonden worden. Het hulpkantoor van de rijkstelegraaf en het bijkantoor der posterijen in het stedelijk Badhuis te Scheveningea wordt wegens het eindigen van het badseizoen op 7 Oct. a. 8., na afloop van den dienst, gesloten. Eenheid in de spelling, bij de verschillende departementen wenschelijk oordeelende, overweegt - volgens het H. D. - de Ministerraad thans een voorstel om de spelliog van het Woordenboek van De Vries en Te Winkel tot eenige officiëele te maken. De gemeenteraad van Den Haag heeft ontvaDgen het praeadvies van B. en Ws. op het voorstel van eenige raadsleden tot verbouwing van het gemeente- badhuis tot bad- en kurhans. Naar men verneemt, heeft het Dagelijksch Bestuur voorgesteld in be ginsel te besluiten tot vervanging van het tegen woordig hotel door een bad- en knrhaus, omtrent de plaats waarop de inrichting zal verrijzen later eene beslissing te nemen en Inmiddels over te gaan tot het uitschrijven van eene prijsvraag voor den bouw van het etablissement zoowel tnssehen bin nen- en buitenlandsohe deskundigen, met latere be paling van het bedrag der prijsvraag. - Ook zijn B. en Ws. voor het inwilligen van het verzoek van een stïchtingscommissie voor het Casinogebouw te Scheveningea, om het geheele terrein voor het Hotel Garni tot dat doel in erfpacht te bekomen. Op de aanvraag der heeren A. J. Piet en G. Vuyk, om concessie voor de plaatsing en exploitatie van gebonwen ingericht tot „cabinets d'aisance et de toilette" op de openbare pleinen en wegen in de residentie, aanvankelijk op hot Plein, de Plaats, de Kapelsbrug en het Wagenplein, is afwijzend beschikt. Een eventueel door adressanten in te dienen nader on derzoek tot oprichting van een tweetal dier „cabinets" mits van een kleinere afmeting en voor een korteren duur, zal in nadere overweging genomen worden. De Chineesche gezant is te Amsterdam aan gekomen, in verband met de voorbereidende maat regelen voor de vertegenwoordiging van China ter koloniale tentoonstelling. Eerstdaags zal worden overgegaan tot het oprici ten van een monument op het graf der ver ongelukte en te Huisduinen ter aarde bestelde op varenden van den monitor „Adder." De Nederlandsche Yereeniging tot hulpver schaffing aan behoeftige verminkten bestaat. Zij is opgericht in een gistermiddag in Diligentia te 's-Hage gehouden vergadering; haar bestnur is gekozen, hare statuten zijn vastgesteld. Ter blijvende her innering aan haren grondvester zal zij „Nederland sche Yereeniging F. De Stuers" heeten. Op uitnoo- diging van het nieuwbenoemde bestuur sloten de dames mevr. Patijn, geb. Veeren, mevr. douair. ba ronesse Yan Hogendorp, gel), gravin Yan Limbnrg Stirum, mevr. Loudon, geb. De Stuers, zich als eere-bestuursleden aan. De Haagsche correspondent van de N. Gron. Crt. schrijft in zijn jongsten brief, waarvan wij de juistheid voor zijne rekening laten: „Het ware wenschelijk dat de gebeurtenissen in het Kamp tot onderwerp eener enquête werden ge maakt. Men verhaalt toch hier dat do officieren op de meest vernederende wijze zijn bejegend, dat men hen - met name is dit den kapitein L. gebeurd - het verlaten van 't kamp heeft verboden, onder be dreiging dat zij door de rijksveldwachters zouden worden doodgeschoten. Men verzekertmaar waar toe in bijzonderheden te treden De algemeen erkende waarheid is deze, dat het leger geschokt is, dat een algemeeue ontevredenheid in het kamp heeft ge- heerscht, dat het gevaar voor een militair oproer nooit zoo groot in het rustige Nederland is geweest dan in den zomer van 1882 in het kamp bij Milli- gen. En tegenover het feit dat deze dingen hier publiek, van mond tot mond, worden verteld, staat de officiëele verklaring des ministers aan de Kamer. De natie, het leger, de Kamer hebben recht te weten wat de waarheid is. De zaak mag niet in de doos worden gestopt; het volle licht moet er over opgaan." De memorie van antwoord van den minister van waterstaat, handel en nijverheid op het voor- loopig Kamerverslag over het wetsontwerp betref fende den Rotterdam8chen Waterweg naar zee is gisternamiddag verschenen. De minister handhaaft met klem het standpunt der regeering, bij het wets ontwerp en de memorie van toelichting ingenomen. Hij voert nienwe feiten aan, die de dringende nood zakelijkheid om in den bestaanden toestand te voor zien aantoonen. Hij geeft een statistiek van de scheep vaar tbeweging van Rotterdam, in vergelijking van die van Hamburg, Amsterdam, Antwerpen en Duinkerken, om te doen uitkomen dat, terwijl Rot terdam in vroegere jaren, wat den gezamenlijken tonneninhoud aangaat, alleen voorSFambnrg eenigs- zins onderdeed, het thans door deze stad, benevens door Antwerpen ver overtroffen wordt, zoowel wat het aantal ingeklaarde zeeschepen als wat den ton neninhoud aangaat. Het antwoord is verschenen van den heer L Loopold aan den heer H. Hemkes op diens ver guizing van de bekende leesboekjes. Hebben we van het vlugschrift van den heer Hemkes slechts vluchtig melding gemaakt, omdat het niet voor een overzicht geschikt is, ook het antwoord stippen wij slechts aan. Het bevestigt w&t wij beweerden, dat er geen menschelijk werk zonder fouten is, maar die van den heer Leopold zijn toch tot een gering cijfer te herleiden. De heer Hemkes verweet er hem 235; de heer Leopold toont aan dat 219 van die beweerde fouten er geen 2ijn: alzoo blijven er 26 over. 26-maal is gezondigd tegen taal of stijl in 845 bladzijden der twaalf boekjes. Dat is 2 fouten per deeltje! Waarlijk, die zonden zijn te dragen, vooral wan neer men nagaat waarin zij eigenlijk bestaan. Meestal daarin, dat de heer Leopold, grondig met den aard en den geest onzer taal bekend, zich niet te veel in schoolsche banden liet knellen en eene enkele maal wel eens wat te ver is afgeweken. Wat den inhoud der boekjes betreft, wij stellen tegenover de afkeuring van den oud-onderwijzer het getuigenis, dat wij zoo vaak uit den mond der kinderen vernamen, voor wie de boekjes van Leopold* tot de liefste lectuur behoorden. (Amh. Crt.) De hier in den laatsten tijd aangewende po gingen, om nauwere relation met onze stamver wanten in Zuid-Afrika te zoeken, hebben opnieuw eene schrede in die richting gedaan door de oprich ting der „Maatschappij tot bevordering der Handels belangen tnssehen Nederland en Zuid-Afrika", waar van de akte Zaterdag jl. gepasseerd werd. Deze Maatschappij stelt zich ten doel als agent werkzaam te zijn voor Nederlandsche fabrikanten en handelaren of hier vertegenwoordigde buiten landsohe firma's. In Zuid-Afrika werd dit plan door invloedrijke mannen met genoegen vernomen. Als directeur treedt op de heer W. Dull, als com missarissen de heeren H. T. Bührmann voor Zuid- Afrika, E. Hausemann, J. H. Jansen Jr., D. H_ Schmiill van de firma Boks Schmüll te Amster dam, J. H. Rovers te Groningen. Tot bewijs dat deze heeren zich geheel belangeloos aan deze zaak wijden, kan dienen dat de directeur het hom aaDgeboden salaris van de hand wees, tot dat het succes der Maatschappij als verzekerd kan worden geacht. Door den minister van koloniën is A. L. Bros, werkman, behoord hebbende tot het personeel van de patroonfabriek te Delft, gesteld ter beschik king van den G.-G. van Ned.-Indië, om te worden geplaatst als meesterknecht bij de patroonfabriek (pyrotechnische werkplaats) te Soerabaia. Z. M. heeft aan G. J. Snudo, gewezen be waarder in het huis van arrest en bewaring en cellulaire gevangenis voor vrouwen te Dordrecht,, verleend een pensioen van f 213 's jaars. De Ccmeentebegrooting in de Sectiën*. Inkomsten. Baggeren in wateren de gemeente toekomende. - Met 1 September 1883 vervalt het contract van verpachting van het baggeren in de wateren der gemeente, zoomede van den haardasch, de vuilnis en de puin. Ook wat deze zaken betreft verwachtte men dat tijdig een voorstel aan den Raad zou wor den ingediend, ten einde te kunnen beoordeelen of op den vroeger ingeslagen weg van verpachting zon worden voortgegaan, dan wel de stadsreiniging in eigen beheer zou worden genomen. Renten wegens op prolongatie uitgegeven gelden. - De geldleening ad f 150,000 nominaal zou vóór 30 September a. s. worden gestort in de gemeente kas, terwijl uit don aard der zaak niet het volle bedrag dadelijk zon moeten worden uitgegeven en een gedeelte vermoedelijk zon worden bestemd tot

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1