Ontvangsten Gasfabriek. - In eene sectie werd door enkele leden do uitgetrokken bate van de gas fabriek te hoog geacht als gevolg van de door den raad goedgekeurde wijzo van boekhouding, die mede bracht dat als winst word geboekt wat inderdaad niet als winst kan worden aangemerkt, waartegen evenwel door andere leden werd aangovoerd dat, al moest de boekhouding eonigszins omslachtig wor den genoemd, ook met het oog op het opmaken van twee rekeningen, oono van hot gevoerd beheer en de andere van het uitbreidings- en vernieuwings fonds, or geen twijfel bestond, of alios wat als overschot der exploitatie werd geboekt, was inder daad de zuivere winst. Ook betreurden het enkele leden dat niet al sedert goruimen tijd een aanzien lijker bedrag van het overschot der exploitatie, dan tot dusverre is geschied, aangewend was tot for meering van kapitaal en alzoo tot vergrooting van het reservefonds. Ilad zulks op ruimo schaal plaats gehad, dan zou men met eeDö leening tot een aan merkelijk kleiner bedrag onlangs hebben kunnen volstaan, ten einde tot do uitbreiding der gasfabriek over te gaan. "Wel werd erkend dat de raad telken jare tot eeno grootere aflossing had kannen be sluiten en het gewone bedrag van 5000 telken male b. v. tot f 10,000 of f 15,000 had kunnen verhoogen, doch commissarissen der gasfabriek had den zich tegen zoodanig besluit steeds met den meesten nadruk verzet en eeno meerdere aflossing ten sterkste ontradon. Ook meende een lid dat het wenschelijk ware dat bij de behandeling onlangs van do voorstellon tot uitbreiding der fabriek dui delijker ware uiteengezet waarom bij hot geDotvan zoo grooto jaarlijkscho winsten, die uitbreidiDg eene zoo omvangrijke buitengewone uitgave vorderde. Het publiek werd daardoor in don waan gebracht dat men de winsten steeds had opgedreven, ten einde het bedrag der te heffen belasting te kunnen ver minderen. "Wat overigens do voor hot volgend jaar uitgetrokken winst zelf betrof, werd opgemerkt dat dit bedrag uit den aard der zaak niets anders dan als een ramiDg kan worden beschouwd, zonder eenigo zekerheid of die winst inderdaad zou worden be haald, dan wel zou worden overtroffen. Het bedrag van de winst toch stond hoofdzakelijk in verband met de prijzen dor cokes, dio goheel afhankelijk waren van do meerdere of mindere gestrengheid en duur van den winter. Op dien grond kwam aan een lid do vroeger gebruikelijke wijzo van raming, dat nl. eenvoudig op de begrooting werd gebracht de blijkens de laatst afgesloten rekening behaalde winst, niet onverkieslijk voor. Goiiiougd Nioaws. Een prachtig natuurverschijnsel - dat door den korten duur misschien maar door weinigen is gezien - deed zich hier gisteravond tegen zeven uren voor. De helder blauwe lucht, als bezaaid met sterren, werd in een oogenblik geheel beneveld en wel aan den horizon van liet noordwesten tot het noord oosten. Onmiddellijk hierop vertoonden zich lood- rechto strepen van witte kleur, die ook dadelijk weer veranderden in het prachtigste paars. Deze strepen, die zich als een stralenbundel aan het uit spansel vertoonden, waren aan het einde als ge hecht aan witte wolken, die telkens kleiner en kleiner werden cn zich ten laatste verdeelden. In het noordwesten was bovendien een prachtige gloed, even boven de kimmen, zichtbaar, terwijl bliksemschichten zich nu on dau tusschen den bun del vertoonden. Dit schouwspel, hetwelk ongeveer een kwartier duurde, leverde een gez:cht op, dat menigeen in verrukking bracht. Bij onderzoek zijn de daders ontdekt, die gisteren ten huize van V., aan de Hooigracht, een gordijn in brand gestoken hebben. Zij gaan ter school bij den heer Van G. in do Bakkersteeg en ziju respectievelijk 8, en 7 jaren oud. De jongste heeft, na onderlinge afspraak, het feit bedreven. Gedurende de maand September zijn per Lcidschen paardenspoor 27,059 personen ver voerd. Gelijk wo reeds meldden, heeft in den nacht van 1 op 2 October te Noord wij l»erhout eeno poging tot moord plaats gehad. Nadat J. Yan den Burg en K. Bouwmeester eenigo woorden met elkan der hadden verwisseld, haalde de eerste een met hagel geladen geweer uit zijne woning en loste dat op den tweede, met het noodlottig govolg dat deze met de volle lading op do borst werd getroffen. Yolgens verklaringen van den geneesheer dr. J. Yan Nes, is de wocdo doodelijk. - K. B. is een braaf, ongehuwd persoon, die reeds sedert jaren zjjno moeder, weduwe, van ailes voorziet; J. v. d. B. daarentegen is een zeer overschillig sujet, nog vóór slechts enkele dagen tot acht dagen eenzame opslui ting veroordeeld wegens mishandeling zijner vrouw. Bij vonnis van den krijgsraad, stand plaats 's-Gravenhago, zijn A. J. M., 23 jaar, geb. te Wijk-hij-Duurstede, kanonnier lste reg. veld-art., en J. H. P., 23 jaar, geb. te Yenloo, huzaar (beiden vrijwilligers), gedetacheerd bij het alg. depot van discipline te Ylissingen, schuldig verklaard aan het plegen van daden van geweld tegen hun meerdere in rang in tijd van vredo [nadat een korporaal met hen in de kazerne naar boven was geweest orn kapofjassen af te geven, ontving de korporaal van eerstgenoemde een hevigen slag tegen het hoofd en van den tweedon een trap tegen het been, terwijl laatstgenoemde den korporaal tevens op de schouders duwde om Lom van do trap te doen valleö, hetgeen niet gelukte, omdat de korporaal zich stevig aan de leuning had vastgehouden] en hen te dier zake veroordeeld ieder tot eene militaire gevangenisstraf van zes jaren en beiden vervallen verklaard van den militairen stand. Beide veroordeelden van dit vonnis in hooger beroep gekomen, heeft fcet hoog militair gerechtshof, dat beroep verwerpende, het vonnis bevestigd. In de laatste dagen zijn to XJtrecht van eenigo schoolgaande kinderen de oorbelletjes en halskettingen op straat door een omstreeks 12- a 14-jarig meisje ontvreemd. Te Weert is hot 13-jarig zoontje van een molenaar, bij het verrichten van eenigo werk zaamheden, tusschen het raderwerk van don molen geraakt, met het ongelukkig gevolg dat ziju lioofd en arm letterlijk verbrijzeld werden. Mot den laatsten tram van Middelburg naar Ylissingen is de lampenist Hendrikse van don trein gevallen; een zijner beenen werd afge reden. De ongelukkige is 's nachts overleden; hij laat een weduwe met 7 kinderen na. Omtrent den diefstal van gouden pon ningen uit het Museum te Grenoble wordt nader medegedeeld dat de geplunderde „vitrines" 35 in getal zijn en allen met hulp van valsche sleutels geopend. Niets minder dan 1911 penningen zijn verdwenen, waaronder een groote van goud, in 1735 geslagen ter eere van Patras die, bij de herroeping van hot Edict van Nantes uitgeweken en als gewocn soldaat in dienst der Nederlandsche Republiek ge treden, volgens de „Toraps" eindigde met gouver neur-generaal van Nederland-eb-Indië to worden. De intrinsieke waarde van het gestcleue metaal wordt op 20,000 fr. geschat, doch de werkelijke waarde is, wegens de zeldzaamheid der moeste pen ningen, goheel onberekenbaar. Eenige maanden geleden werd te Lon den een moord gepleegd, waarbij effecten tot een bedrag van 300,000 pd. st. in handen van den dader violen, dio tot dusver onbekend bleef. Woens dag jl. verscheen op een kantoor te Hamburg een man, die een aanzienlijk bedrag aan effecten wilde verkoopon. Het bleek echter dat die effecten do nummers der to Louden gestolen papieren waren, eu de politie nam don onbekende in hechtenis, die voorgaf een Amerikaansch rentenier te ziju en Alexan der Bodesco te heeten. Men houdt heui voor een Rus, Norwitzki genaamd, dien de Engelsche politie zocht, zonder evenwel in hem den dader van boven- genoemden mcord to vermoeden. Uit Ilammerfest wordt gemold dat het stoomschip „LouiseZondag teruggekeerd was. Het zuidelijk gedeelte der Karischo Zee was vol ijs en het was niet mogelijk zich een weg daardoor te banon. Het vroor. BUITENLAND. Groot-Britannië. Michael Walsh, de broeder van John Walsh, die eenige dagen geleden wegens agrarischen moord te Dublin is ter dood gebracht, is wegens dergelijk vergrijp, bij eene andere gelegenheid gepleegd, insge lijks ter dood veroordeeld. De jury beval hem, wegens zijr.e jeugd en enkele verzachtende omstan digheden, voor gratie aan, en do Engelsche bladen hopen dat hier genade voor recht zal gelden. Do agrarische moorden - ofschoon do laatste dagen be wezen dat zij nog voorkomen - worden toch veel zeldzamer en de nieuwe dwangwet werkt ia dat opzicht goed. Gelijk te verwachten was, worden de moorden minder, nu de kans dat de moordenaar ongestraft blijft, zooveel geringer geworden is. De termijn, binnen welkende dwangwet van don minister Forster gold, is Zaterdag ten einde gekomen, cn al do overeenkomstig die wet gevangengenomenen ziju dun ook reeds op vrije voeten gestold. Rusland. Er wordt bericht dat de czaar, toen hij ij St.-Petersburg terugkeerde, bij het ontbijt oen nik listische proclamatie vond in zijn servet; 15 bedis den van het paleis werden gearresteerd, maar schuldige bleek te zijn een 18-jarige page, eeneb- schermeling van een voorname Russische dame. In eene depeche uit St.-Petersburg wordt gt meld dat do opbroögst der indirecte bolastingei voor 1883 9,778,000 roebels hooger wordt geraani dan voor het tegenwoordig dienstjaar. Heden heeft te Moskou de uitreiking dor dailies plaats. Esyptc. De ontploffingen aan het station te Caïro hebba eene schade veroorzaakt van ten minste andorhaü millioen gulden, meest ten gevolge van het verlies van ammunitie en het verbranden van levensmid delon voor het Engelsche leger. Gelukkig warea do troepen van drie dagen proviand voorzien, zoo dat er r.iet onmiddellijk gebrek ontstond. Yijfmen- schen werden bij de ontploffing gedood en 20gekwets Er zal onmiddellijk een begin gemaakt wor don met de uitwerking van het ontwerp tot roerga nisatie van het Egyptische leger. Generaal Wolseley zou togen dou 20sten dezer Egypte verlaten. Telegramme n. KOPENHAGEN, 2 October. De Rijksdag heden zonder troonrede geopend. De vorige presi dent werd herkozen. WEENEN, 2 October. Prijzen- en seriëntrekkm der aandeelcn stad Weonen a fl. 100: serie 87 do. 42 fl. 200,000; serie 2979 no. 1 fl.. 30,000 f sens 2979 no. 15 fl. 10 000; seriën 87 nos. 59, 2696 68, 1113 21, 887 *76, 1283 89, ieder fl. lOOff Yerdere seriën 87, 248, 388, 603, 887, 981/1113, 1283, 2017, 2299, 2979 en 2696. ODESSA, 2 October. Omtrent hot verschrikkelijk ongeluk, aan boord van het oorlogsschip „Popoffka voorgevallen, verneemt men nader het volgende Het vaartuig was van een kruistocht to Sebas topoi teruggekeerd en de brandstof werd daar gelost, toen plotseling het torpedo-magazijn ont plofte, waardoor een luitenant, een machinist en dertig van de zestig man, die zich aan boord be vonden, gedood werden. Men onderstelt dat een ge laden torpedo uit achteloosheid in hot magazijn was achtergelaten en dat een der manren, met het schoon maken van de bewaarplaats belast, in het bezit van het buskruit wilde geraken en daardoor de ontplof fing teweegbracht. Door de kracht der ontploffin werden verscheidene personen tot aan wal geslin gerd on waren van do anderön nauwelijks eenige overblijfselen te vinden. Yan den luitenant vond men slechts cón hand terug, herkenbaar' aan den ring, welke aan een der vingers stak. Het'achter deel van de „Popoffka" (een schip dat S millioen roebels gekost heeft) is aanmerkelijk beschadigd. PARIJS, 2 October. Gisteren hielden de legiti misten feestmaaltijden to Annecy on Avignon. Toen na afloop van don maaltijd in laatstgenoemde plaats do legitimisten zich door de stad verspreidden, wer den door onbekenden zes bommen voor het gebouw der onderprifoc^uur en hot stadhuis geworpendoor de ontploffing werden de vensterruiten in beide ge bouwen vernield. LONDEN, 2 October. Baker-pacha, de hervormer van het Egyptische leger, bevindt zich reeda te Caïro cn hoeft een audiëntie bij don lchedive gehad. De Engelsche officieren zien zljno komst met leede oogen, dewijl zij vreezen dat de Turksche invloed, thans door de zege der Britsche wapenen vernie tigd, zich weder zal doen gelden. Baker-pacha zal dus met veel persoonlijke moeielijkheden te kampen hebben. KONSTANTINOPEL, 3 October. Said-pacha heeft heden aan lord Dufferin medegedeeld dat do lastdragers, dio door de Engelsche regeering ten behoeve van het expeditiecorps waren aangenomen, doch wier diensten niet meer noodig zijn en die dus naar Konstantinopel terugkeerden, weder op vrije voeten zijn gesteld, nadat de noodige waar borgen vorkiegen waren. LEIDEN, 3 October. Do verwachting voor morgen is: zwakke weste lijke wind, goed weder. Iu do zitting der Tweede Kamer van heden is ingekomen de begrootiog van Ommerschans en Voonhuizen voor 1883. - Benoemd zijn tot rappor teurs voor de Indische begrooting voor 1883 de heeron Cool, Yan Delden, de voorzitter, Yaif Gen-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2