N°. 6943. Woensdag 4- October. A0. 18S2. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post.w 1.40. Afzonderlijke Hommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regels 1.0B. Iedere regel meer 0.17$» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineas«e- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 3 October. De 308ste gedenkdag van Leidens ontzet werd of wordt heden op de sedert lang gebruikelijke wijze gevierd, d. w. z. door het bonden van gods dienstoefeningen in eenige kerkgebouwen, het ge sloten zijn der scholen, het bespelen van het caril lon, het meer dan anders bezoeken van het Stedelijk Museum van Oudheden in de Lakenhal, het aanbieden van haring en wittebrood in de cafó's, het gebruik van don hutspot in velo huisgezinnen, door muziek uitvoeringen op de Korenbeurs en de Beestenmarkt en het allerwegen uitsteken van de vaderlandsche driekleur, behalve juist op het „feestterrein" langs Rijn, Boter- en Yischmarkt, waar men slechts een enkele vlag kon zien wapperen, doch waar integen deel, evenals andore jaren, zich tal van wandelaars bewogen, uitgelokt door de infanterie-kapel en het weder, dat tegen den middag opnieuw was opge klaard, maar dos morgens het weinige, dat er zou worden gegeven, door den regen nog dreigde te doen mislukken. "Velen is tegen 1 Januari a. s. do schrik ora het hart geslagen. Met dien datum toch treedt in werking de nieuwe zegel wet waarvan het eerste artikel bepaalt „dat aan een vast zegelrecht van vijf centen onderworpen zijn alle zonder tus- schenkomst van eon openbaar ambtenaar opgemaakte of niet uitdrukkelijk van zegelrecht vrijgestelde ijuitantiën en andere eenzijdige akten of geschrif ten, bevattende de erkenning door of namens den schnldeischer van het geheel of gedeeltelijk to niet gaan eener schuld, onverschillig in welken vorm die stukken overigens zijn opgemaakt, al ware het in dien van berichten of brieven." Er zou dus zegelrecht verschuldigd zjjn van alle quitantiën, hoe gering ook. Bij nader onderzoek is ons evenwel gebleken dat de vrijstelling van het zegelrecht der quitantiën en akten van ontheffing tusschen particulieren en niet meer dan tien guldon bedragende, bij art. 27 No. 51 der wet van 3 October 1813 toegekend, bij de wet van 11 Juli 1882 (den lsten Januari a. s. in werking tre dende) gehandhaafd is. Voor die particuliere quitantiën wordt door hot Rijk uitgegeven gezegold papier ter hoogte en breedte bij art. 20 der wet van 3 October 1843 vastgesteld, klein formaat, d. i. der oppervlakte van de bostaande wisselzegels. Degenen die zich willen bedienen van ander papier dan dat door het Rijk uitgegeven, kunnen dit vóór het gebruik doen stempelon of vóór de onderteeke- ning een plakzegel bezigeD. Bij art. 1 n°. 2 dor wet van 11 Juli 1882 is be paald dat het recht ten laste van den schuldenaar komt, zoo het tegendeel niet is bedongen; terwijl bij niet-naleving van dat artikel door den schuld- eischer eone boete van f 25 is verbeurd. "Wat het handelspapier betreft, zijn allo wissels, orderbriefjes, assignatiën, bank- en ander papier aan toonder en ander handelspapier binnen het Rjjk betaalbaar, alsmede do duplicaten of kopieën dier stukken, onderhevig aan een recht van iedere honderd gulden, tot een bedrag van f 500. Het daarvoor te bezigen gezegeld pap'er zal voortaan bestaan uit strookeu van 5 c. voor eeno som tot f 100. 10 c. voor eene som boven f 100 tot f 200. 15 c. 200 300. 20 C. n n 300 n n 400. 25 c. 400 500. "Verder wordt het recht berekend boveu de ƒ5.00 over ronde sommon van f 500 tot een bedrag van f 10,000 en boven de f 10,000 over ronde sommen van f 1000. Gemelde rechten kunnen mede door opplakken van een plakzegel worden voldaan. Bij overtreding van bovenstaande bepalingen is eene boete verbeurd van honderdmaal het niet betaalde recht, doch minstens vijf en twintig gulden. Op alle rechten van zegels worden vijftig op centen geheven; de rechten van vijf centen voor particuliere quitantiën zijn daarvan vrijgesteld. De 76-jarige hoogleeraar D. Grothe, te Delft, herdacht Zondag den dag, waarop hij vóór 50 jaren zich aan de belangen van het technologisch onder wijs begon te wijden. Grothe heeft zijne opleiding genoten aan de Gewerb-Schule te Hagen, terwijl hjj later den Cursus der Gewerb-Academio te Ber lijn volgde. Spoedig na zijne bevordering tot inge nieur werd hij leeraar der Gewerb-Schule te Hagen, aan welke inrichting hij in 1839 als directeur optrad. Ia Maart 1850 zag hij zich benoemd tot directeur der Technische School te Utrecht, terwijl hij in 1864 bij de oprichting der Polytechnische School te Delft aan deze instelling het hoogleoraarsambt aan vaardde. Grothe is de eerste geweest, die de be oefening der „mechanische technologie" in Neder land inheemsch heeft gemaakt. Yan zijne hand is dan ook een werk over technologie, dat tot op dit oogenblik de vraagbaak voor velen is. Yerschillende opstellen van zijne hand verschenen in do „Econo mist", terwijl hij zoo wol te Utrecht als te Delft tal van populaire voordrachten over wetenschappe lijke onderworpen heeft gehouden. Het behoeft wel goen betoog, dat dezo dag voor Dolft's ingezetenen in het algemeen en voor de ambtgenooten en leerlingen van den grijzen hoog leeraar in het bijzonder niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. Uitgoöoodigd door vrienden en vereor ders werd do jubilaris te twee uren in de prinsen- kamer der Polytechnische School ontvangen door een commissie, gevormd uit de hoogleeraren en leeraren dr. J. Bosscha Jr., directeur, E. Gagel en mr. P. H. Pekelharing. De zaal was keurig ver sierd met groon en bloemen. Professor Bosscha nam het woord en schetste het leven en werken van den jubilaris, de vole en gewichtige diensten, door hom in Nederland aan de mechanische tech nologie in verschillende tijdvakken bewezen. Bij het einde zijner rede bood hij hem een fraai tafelmid delstuk aaD, met opdracht in schoonschrift. Daarop volgde eene deputatie uit oud-Duitsche leerlingen der Gewerb-Schule te Hagen, bestaande uit de heoren Ewald Hilger, Werder n/R., Boven- siepon, Kupfer-Dreh, en W. Sodhans Aplerbeck, aanbiedende een huldo-adres zijner oud-Duitsche leer lingen en een prachtig zilveren bokaal, vervaardigd door den oud-leerling A. Küane te Altena. Yervolgens een deputatie van oud-leerlingen der technische sohool te Utrecht en polyt. school te Delft, die bij monde van jhr. J. Hartsen, ingenieur te Baarn, hunne hulde kwamen aanbieden meteen prachtig album, bevattende de namen zijner oud- Noderl. leerlingen. Ten slotte het bestuur der verceniging „Alge- meene Kennis", waarvan de jubilaris de vader en mede-oprichter was, d:o bij monde van den voor zitter dr. A. Brester Jz., van hare belangstelling kwamen getuigen door een treffende toespraak en het aanbieden van een prachtige pondnlo met twee coupes en een album met de namen yan al de leden. Na de offieiëele plechtigheid kwamen de senaat van het Delftsehe studentencorps benevens tal van dames en heeren don grijzen jubilaris hunne hulde aanbieden. (Vort.) Aan het Museum van Natuurlijke Historie der Rijks-universiteit te Utrecht zijn benoemd tot adsistent dr. J. F. Yan Bemmolen en tot conservator de heer A. C. Oudemans Jr., candidaat in de planten en dierkunde. Het Hbl. verneemt dat een aanzienlijk Am- 8terdamsche firma voornemens is eerstdaags de aandeelhouders der Rotterdamsche Handelsvereeni- giDg uit te noodigen tot eene bijeenkomst, ten einde hen in staat te stellen over hunne gezameulijke belangen van gedachten te wisselen en dus ge- wenscht een comité te kiezen ter voortdurende be hartiging dier belangen. Bij het departement van marine is van den- commandant der zeemacht in Oost-Indië een tele gram ontvangen, houdende bericht dat op 25 Sept. jl. bij het visiteeren van inlandsche prauwen op de Indragiri-rivior door do stoombarkas van Zr. Ms. schroefstoomschip „Watergeus", deze is aangevallen^ met het treurig gevolg dat de luit. ter zee 2de kl. N. J. Gips en de matroos 2de kl. M. H. Yan Es sen gedood en do machinist 3do kl. H. Kremer ge wond zijn; terwijl de machinist leerling lste kl. C- H. Kammeyer is verdronken. Blijkens C8n bericht van de Indische regeering, overgeseind ten behoeve van den Iaternationalen Gezondheidsraad te Konstantinopel, heerscht de cholera epidemisch te Kotta-Radja (Atjeh). (St.-Crt.) Blijkens modedeoling van den waarnemenden consul der Nederlanden te Malta zullen de van de Philippijn8che eilanden, Java en Sumatra komende schepen, bij aankomst aldaar, na ontsmetting, onder worpen worden aan eene quarantaine van 21 volle dagen. De audiëntie van den minister van waterstaat zal a. s. Donderdag niet plaats hebben. Z, M. heeft de volgende pensioenen verleend aan dr. P. Harting, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, f 4000; H. W. F. Beindorff,. adj.-commies 2de kl. ter provinciale griffie van Gel derland, f 453; G. Buitondijck Kuyk, leeraar aan de burger-avondschool te Arnhem, 107; J. G. J*. Van Roosmalen, leeraar aan de burger-avondschool te Zwolle, f 800; D. Yan Sijll, hoofd eener openbare lagere school te Zwartewaal, f 781L. Kluit, hoofd der tweede openbare lagero school te Maasdam,, f 634; en A. Buyterse, hcofd eener openbare lagere- school te Oosterland (Zeeland), f 650. De Gemeenfebegrooflng In dc Sectiën. Inkomsten. Huur van huizen. - Met het oog op het vervallen van het contract waarbij hot gebouw op de Lam mermarkt, ingericht tot armekerk, gratis in gebruik was gegeven aan den kerkeraad der Hervormde gemeente, met 15 September 1883, werd de wensch geuit dat tijdig aan den Raad een voorstel zeu worden ingediend, ten einde te beslissen welke be stemming in het vervolg aan dat gebouw zal wor den gegeven. Renten van kapitalen. - Bij dit artikel werd de aandacht gevestigd op het gering bedrag dat de gemeente genoot van het door haar aan de Bank van Leening verstrekt kapitaal ad f 90,000. Het bedroeg toch nauwelijks 3 pet. De vraag word ge opperd of het niet wenschelijk ware zoo de ge meente zich aan deze zaak kon onttrekken en het op beleening geven geheel aan particulieren kon overlaten. Door de toenemende concurrentie zon alsdan het publiek vermoedelijk worden gewaar borgd tegen misbruiken en te hooge interostborekening. Hieromtrent werd vorwezon naar het doorderaads- commissie, benoemd bij raadsbesluit van 2 Nov. 1871, uitgebracht rapport, waarop eene reorgani satie der Bank is gevolgd, alsmedo naar het door commissarissen over 1881 uitgebracht verslag. Alge meen was men in eene sectie van oordeel dat eene wijziging van do bestaande wetgeving in deze wen schelijk was en, zooals uit eene mededeeling namens het Dagelijksch Bestuur bleek, had dat college zich dan ook reeds, onder overlegging van laatstbedoeld verslag, ter zake tot de Regeering gewend.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1