Een kapitein Tan het Amerikaansche leger, zekere Williams, heeft een vernuftigen toe- atel bedacht, waardoor men in staat is uit een in beweging zijnden spoortrein telegrammen te verzen den. Op de spoorweglijn tosschen Atlanta (Geor gië) en Charles-ville (Virginia) zijn met die inrich ting reeds gunstig geslaagde proeven genomen. Men begrijpt het gewicht van die uitvinding, waardoor de passagiers in staat zijn onderweg telegrammen te verzenden, terwijl tevens de beambten van den trein daardoor in onmiddellijke Terbinding zijn ge bracht met de chefs der verschillende stations. Het is geen los praatje, maar een der voornaamste Berlijnsche dagbladen deelt het bericht mede, dat de rijksgezondheidscommissie te Berlijn een ontdekking heeft gedaan, waarover zij zelve en met haar tallooze bewoners dos lands verbaasd hebben gestaan. De commissie heeft de onweerleg bare bewijzen in handen, dat het grootste gedeelte der in den handel gebrachte „'Westfaalsche hammen" eigenlijk „Amerikaansche hammen" zijn. Er worden in Hanover speculanten gevonden, en wel in menigte, die jaarlijks duizenden centenaars hammen uit Noord-Amerika invoeren. Deze hammen worden op een bijzondere wijze behandeld, waardoor ze een beter aanzien verkrijgen. Na die „kuur" te hebben ondergaan wordt er een nieuwe etiquette aan ge geven, en dan gaan zij als Westfaalsche producten de wijde wereld in met een certificaat van oor sprong - d. i. de vrachtbrief - waardoor ze wel in naam, maar niet inderdaad zijn geworden hetgeen ze heeten te zijn. Hadden ze met die nieuwe etiquette en de ondergane preparatie die het uiterlijk er van heeft verbeterd, de natuur en de hoedanigheid van de nagebootste waar verkregen, dan zou de ge zondheidscommissie zich wellicht de zaak niet zoo ernstig aantrekken. Al zien zij er van buiten nog zoo Westfaalsch uit, inwendig echter verloochenen ze hunne nationaliteit niet, en dat is juist hetgeen de rijksgezondheidscommissie heeft gebracht tot het volgende besluit: er zullen maatregelen ge nomen worden waardoor deze tak van handel aan scherpe contróle wordt onderworpen. In een der straten van Parijs verzamel den zich een aantal voorbijgangers om een meisje, dat met een stukje kaars in de hand - het was avond - naar een 10 franksstuk zocht, dat zij had verloren. Bewogen dor de tranen van het arme kind, gaven velen gehoor aan de bede van een net gekleed, i'OB-kman, -fe iss ïijB hoofddeksel ïOOrhioid tot het inzamelen van bijdragen ter tegemoetkoming ia het verlies. Een heer gaf zelfs 5 franken. De ver zamelaar stelde hot ontvangene aan het meisje ter hand en verwijderde zich. Een oogenblik later ging ook het meisje heen onder hartroerende dankbe tuigingen en voegde zich om den hoek der straat bij den jonkman van zooeven, met wien zij plaats nam in een omnibus, om elders de milde vruchten der inzameling te verteren, lachende om de lichtge- loovigheid van het goedhartige publiek. De politie werd in kennis gesteld van hun signalement. Op de markt te Rijsel was de eigena res van een vleeschkraam op een ladder bezig een zeil om haar inrichting te bevestigen, toen zij naar beneden viel, doch onderweg bleef hangen aan een der haken, bestemd om een osserib of schapebout te dragen. Homerisch gelach bij de voorbijgangers. Jammer echter dat de koopvrouw zich ernstig kad bezeerd, daar de haak haar in het lichaam was gedrongen. De correspondent van de „Daily Tele graph" meldt hoe bij de charge der Engelscho ruiterij van generaal Lowe, op 28 Augustus een EngelBch cavalerist merkwaardiger wijze behouden bleef. Zijn paard raakte op hol en rende met hem eerst midden door de vijandelijke infanterie, tot onder een bende Bedouïenen. Keeds had hij drie wonden bekomen, toen zijn paard weer met hem doorging en hem midden in de Egyptisohe ruiterij bracht. Daar werd hij omsingeld, met een lasso van het paard getrokken en zou in de pan gehakt zijn, zoo een officier, die waarschijnlijk zijn moed bewonderde, hem niet gered had door hem gevan gen te maken. Hij werd voor Arabi gebracht, die hem zeide dat de Engelschen dwazen waren, da* hij 400,000 man onder zijne bevelen had. Hij werd geboeid naar Cairo gezonden, maar goed behandeld, behalve door het gepeupel, dat hem, toen hij bin nen Caïro gebracht werd, bijna vermoord had. Ook een Amerikaansche reclame. - In de bladen der Vereenigde Staten deed onlangs het volgend gruwzaam-komisch verhaal de ronde. „In de stad Goliath in Texas leefden twee machinisten vreedzaam naast elkander. Er kwam een vrouw in 't Bpel en de boezemvrienden werden doodsvij anden. Zij besloten den strijd te beslechten op eigen terrein. De „Spoorwegkoning" van Texas werd door het origineels idéé bekoord en stelde voor een Zondag-achtermiddag een stukje lijn voor het duel beschikbaar. Op de brug, die over een vrij snelstroomend riviertje liep, zouden de beide kam pioenen tegen elkander botsen en hij, die er het levend afbracht, zou den prijs verwerven. Beide duellisten maakten bun testament en begonnen op den bepaalden namiddag den avontuurlijken tocht. Reeds naderden beiden de brug, reeds waren zij er op. Op het volgende oogenblik zou de botsing plaats hebben, toen niet door een wonder, maar door de eenvoudige wetten der physiek de dood van één of twee mannen werd voorkomen. Op de brug bevond zich namelijk een wachthuisje. De zoon van den baanwachter speelde met een gomelastieken bal en het toeval wilde dat de bal juist van den muur van het huisje tusschen de beide op elkan- dor botsende machines viel. Door de elasticiteit van den bal vlogen de beide locomotieven naar haar punt van vertrek terug. Dergelijke elastiekon ballen zijn voor billijken prijs te verkrijgen te Nieuw-York, Broadway 23, bij Smidt Zonen." Garibaldi ^bad een wit voetje bij de schoone seksej uoch was er de man niet naar om zich een teleurstelling erg aan te trekken. Toen men hem eens berichtte dat een zijner bloedverwanten zich uit teleurgesteldo liofde van het leven had be roofd, riep hij uit: „Wat eon dwaasl En het wemelt van vrouwen op de wereld. Weet ge wat ik doe? Ik vraag: „bemint gij mij?" en luidt het antwoord bevestigend, dan is de zaak in orde. Zoo niet, dan antwoord ik eenvoudig: „des te erger voor u." De dochter van een inwoner van Brus sel was een paar uur langer uitgebleven dan haar vader haar had vergund. Deze diende haar daarvoor een misschien wat al te harde kastijding toe, althans het meisje heeft zich naar aanleiding van dat hef tig huiselijk tooneel vergiftigd. Te Marcinelle, nabij Charleroi, ver spreidde zich het gerucht dat zekere Benin, die aldaar woonachtig, maar tijdelijk te Nizza werkzaam was aan de gasfabriek, in laatstgenoemde stad door een ongelukkig toeval het leven had verloren. Wel werd dat bericht spoedig tegengesproken, maar do vrouw van Benin was toch niet gerust en besloot -Zê!"e Laai- Hizza to gaan, om zich mot eigen oogen van den welstand van haar man te overtuigen. Ge lukkig vond zij hem daar gezond en wel en besloot nu eenige dagen te Nizza te blijven. Nog bevond zij zich daar, toen haar man onder het werk van een hoogte van twintig meter naar beneden viel en op de plaats dood bleef. Men kan zich moeielijk een denkbeeld maken van de wanhoop der arme vrouw, toen hij, dien zij eerst dood waande, maar tot haro onuitsprekelijke vreugde in gezondheid terugzag, haar op eens zoo wreed werd ontnomen. Een grasmaaier heeft zich bij een boer verhuurd onder opmerking dat hij een stevige kerol en nooit vermoeid is. Togen den middag begeeft zich de boer naar het land om te zien, hoe 't met hot werk gaat, en vindt den huurling behaaglijk op den grond uitgestrokt. „Wat!" roept hij uit, „ge zeidet, dat ge nooit vermoeid waart, en ik vind je hier liggen 1" - „Juist," herneemt do ander „en ik ben ook niet vermoeid, maar ik ga ligger, omdat ik het anders worden zou, zoo goed als ieder ander." In een restaurant te Parijs vroeg een heer, die in een afzonderlijk vertrek het ontbijt ge bruikte, den kellner in plaats van het op tafel aan wezige mes een dito met scherpe punt. Zonder arg waan voldeed de bediende aan het verzoek, doch begreep er weldra de reden vaneenige oogenblik- ken later vond hij den bezoeker badende in zijn bloed op den vloer liggen met een diepe en breede wonde in de borst. Onmiddellijk werd hij verbonden en eindelijk kwam hij tot het bewustzijn terug, doch maakte van die verbetering in zijn toestand gebruik om met de woorden: „Wat, nog levend!" het verband los te rukken. Eenige oogenblikken later gaf de ongelukkige den geest. Hij bleek een handelsreiziger te zijn, die sinds den laatsten tijd vervolgd werd door het denkbeeld van zelfmoord. „Das neue B latt" ci teer t-een soort van medelijden van eene groote dame, die de vree- selijke doodstraf van DamieDS aanschouwde. Die ongelukkige Damiens werd door vier paarden vaneen gescheurd. Met innig medelijden, diep bewogen, tot tranen geroerd, riop de dame uit: „Och, och, die arme paarden." BUITENLAND. Dultschland. De „Reichsanzeiger" behelst een besluit, waar bij de verkiezing van de leden der kiescolleges op den lOden, die der leden van het Pruisische Huis van Afgevaardigden op den 26sten October aanst. wordt bepaald. De politie te Hamburg heeft de hand gelegd op zekeren 3. Novitsky, een Rus, op wiens arresta tie eene aanzienlijke premie was uitgeloofd. Bedoelde persoon heeft voor enkele weken te Londen aan een landgenoot van hem, eene waarde van 15,000 pd. st. in Russische en Italiaansche staatsobligatiën ontvreemd. Binnen eenige dagen zal hij uitgeleverd en naar Londen overgebracht worden. Graaf Münster, die onverwijld op zijn gezant- schapspost te Londen terugkeert, heeft een lang durig gehoor bij keizer Wilhelm gehad. O estenr.-Hong.-Monai'chio. De „Neue Freie Presse" wijdt een hoofdartikel aan de rechterlijke schandalen, die bij de instructie der zaak van Tisza-Eszlar aan het licht gekomen zijn. Hetgeen wij dienaangaande vermeld hebben is nog slechts een klein gedeelte van hetgeen geschied is. Zoo moet o. a. ook een der beschuldigden met gloeiende tangen in de ooren geknepen zijn, ten einde hem tot bekentenis te brengen, en een ander maal stak hem de rechter van instructie het bran dende eind van een sigaar tusschen de lippen. Het getuigenis, dat men van het zoontje van den eersten beschuldigde tegen zijn vader verkregen heeft, is wel niet het gevolg van dergelijke martelingen, maar toch op zeker afkeurenswaardige wijze aan het kind ontlokt. Men bracht het, padat het zijne ouders in hechtenis had zien nemen, nog denzelfden avond naar den commissaris van politie, liet het daar geen ru6t nemen, maar onderwierp het onophou delijk aan een verhoor, totdat het eindelijk om streeks middernacht eene verklaring aflegde, die de advocaat Eötvös een „onzinnig en onmogelijk visi oen" noemt. Toen werd een bode te paard naar den rechter van instructie gezonden en deze spoedde zich naar den commissaris om nog in denzelfden nacht de verklaring van het nogmaals verhoorde kind op schrift te brengen. De rechter van instructie beweert dat men het kind had medegenomen in het belang zijner veiligheid, on ook dat men wel dege lijk gewezen had op het wetsartikel, volgens het welk een kind niet verplicht i'b tegen zijne ouders te getuigen. Deze laatBte bewering wordt echter door niets gestaafd. De „Neue Freie Presse" meent dat deze thans bij gelegenheid eener „cause célèbre" aan het licht gekomen feiten niet op zich zeiven staan, maar alleen staaltjes zijn van de wijze, waarop men in Hongarije met beschuldigden en getuigen pleegt om te gaan. Het ergerlijkst vindt de „N. F. Presse" het feit, dat de rechterlijke ambtenaren, die van een en ander beticht zijn, met de leiding van hot rechterlijk onderzoek der belangrijke straf zaak van Tisza-Eszlar belast gobleven zijn en dat het tegen hen ingestelde onderzoek is opgedragen aan hunne ambtgenooten en vrienden, die hunne handelingen stilzwijgend hebbon goedgekeurd. Eg*ypte. Aan het hoofdkwartier deelt men in de onder stelling, als zonden de ontploffingen te Caïro het werk van brandstichters geweest zijn, niet. Men gelooft dat het onheil te wijten is aan het ontploffen van een Egyptischen bom, waaraan bij ongeluk een lont gelaten was. Er is slechts één soldaat omgekomen. De Landliga van Albany heeft Arabi tot eere lid benoemd. Onder de dwaze praatjes, die betref- fendo Arabi de ronde doen, behoort ook dat zich zou hebben overgegeven, omdat hij aan maag pijn leed. Hij zou aan "Wolseley hebben getelegra- pheerd„Daar gij goede dokters hebt, kom ik spoe dig bij u. Ik verkies gevangenschap bij de Engelschen boven cholera in Egypte." M arktberichten. Leiden, 30 Sept. Heden aangevoerdTarwe 7 hectoliter. Win tertarwe lste qnal. 11.a 12.2de qnal. 7.a ƒ7.50. Zomertarwe 8.a f 9.Rogge 8 H. L. Winterrogge 6.a 6.50. Zomerrogge 5.50 a 6.Gerat 10 H. L. Zomer ge rat 5.60 a 6.Chevalier-gerst 6. a 6.50. Haver 9 H. L. Zware Haver ƒ4.60 a 5. Lichte Haver 3.50 a ƒ4.Dnivenboonen 3 hectol. ƒ8.50 a 9.—. Paardenboonen 3 hectoL 7.50 a 8. Boter8600 kilogr., late qaalit. l/* vat 68.a 7j>. 2de qaalit. 1/* vat 60.a 66.Boter late qoJüit. per kilogr. 1.70 a 1.90, 2de qaalit per kilogr. 1.50 a 1.65. Lange Zwarte Turf 13,000 dnbb. hectol-, f 0.24 a ƒ0 28. Schiedam, 29 September. Moutwijn, per Ned. vat 18.25; Jenever 18.75; Amsterd. proef 20.Spoeling 0.60, dito commissie 0.70. Londen* 29 September. Fricscbe Boter 114/. Tin Straits 107.15/. pd. st.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2