LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6941. Maandag Q October. A0. 1882. Tweede Blad. if PRIJS DEZER COURANT i Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Frtnco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 30 September. De afdeeling Leiden en Omstreken der Maat schappij tot Bevordering der Bonwkunst heeft hare wintervergaderingen weder aangevangen. Op de eerste bijeenkomst sprak de voorzitter den wensch nitdat aÜe ledon zooveel zij konden zonden medewerken het nnttige en tevens het aangename voor deze vereenig'mg te bevorderen en daardoor de te honden vergaderingen meer en meer vrucht te doen dragen. Een kanstbesohonwing, bestaande nit door den heer J. Goedeljee ter beschikking gestelde photo- graphieën van stads-, land- en zeegezichten uit Leiden en zijne omstreken, verwierf welverdiende aandacht. Door den secretaris werd vervolgens ver slag uitgebracht van het uitstapje onlangs door een twintigtal leden gedaan naar IJmuiden, de zand- steenfabriek te Velzenen bet kasteel van Brederode- De heeren G. Van Driel en Joh. Vlaanderen gaven daarna rapport over de voor- en najaarsvergade ringen der Maatschappij. Na afloop der huishoudelijke bezigheden deelde <3e voorzitter een en ander mede wat betrekking had op de in de vorige vergadering behandelde proeve eener algemeene bouwverordening voor Neder land. In Mei was daarvoor reed6 een commissie be noemd, bestaande nit den voorzitter der vereeniging en den heer Knuttel, welke laatste ook secretaris is. Tegen de Mei-vergadering in het volgende jaar zal deze commissie zorgen eene schema voor een bouwverordening gereed te hebben. Omtrent de bekroning van werkstukken van het •Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" meende het bestuur deze aan het bestnnr van het Genoot schap te moeten overdragen. Een schrijven in dien zin was dan ook reeds verzonden. Bij acolamatie werd de heer J. Roem als lid aangenomen, waarna de voorzitter met een enkel woord het overleden lid J. C. Timmermans herdacht. Van de oprichting af was deze steeds een trouw lid geweest en meermalen had hij ook een plaats in het bestnnr ingenomen. Ten slotte vestigde de heer G. Looman de aandacht op art. 53 der wet van de Maatschappij, waarin bepaald wordt dat eene commissie moet benoemd worden tot het inzamelen van stukken. Dit punt zal echter op eene volgende vergadering ter tafel komen. Bij gelegenheid van don gedenkdag van Lei- dens ontzet zullen Dinsdag-middag van gemeente wege op de Korenbeurs en des avonds aan de Bees tenmarkt muziekuitvoeringen gegeven worden. In de kerken der Ned.-Herv., der Christ.-Geref. en der Gereformeerde gemeenten zal de 3de October godsdienstig worden gevierd. Gednrende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 48—64 volwassen personen en van 710 kinderen. Men schrijft ons nit Noordwijk: Nog een en kel woord over de tentcaistelling van vee enz. al hier gchonden van wege onze afdeeling der H. M. v. L. het was de eerste tentoonstelling der afdeeling en we knnnen er zonder eenige reserve bijvoegen: za is nitnemend geslaagd. Omstreoks elf uren werd do tentoonstelling door den voorzitter, don heer Pické, met een hartelijke en kernachtige toespraak geopend in tegenwoordig heid van een groot aantal belangstellenden, waar onder met veel genoegen de voorzitter van het hoofdbestuur der H. M. v. L. de heer Van der Ondermenlen, werd opgemerkt. Het was geen gemakkelijke taak die de keurings commissie - de heeren Stallinga, Hijlkema, D. Van Delft, Uittenbogaard en Hoogduin - te ver vullen hadmaar des te meer klemt de lof, haar van alle zijden toegezwaaid voor de Sinke uitvoe ring. De regelings-commissie, nit leden der afdee ling bestaande (voorzitter en secretaris de heeren G. Van Konjjnenburg en C. C. Nederbnrgh), heeft alle eer van haar werk; het welslagon der zaak is voor een groot gedeelte haar te danken. Do medegedeelde lijst van bekroningen is daar om te bewijzen dat de inzending, voor een eerste afdeelings-tentoonBteling, flink mocht heeten. Een allergezelligste gemeenschappelijke maaltijd in „het Hof van Holland" sloot den feestdag; nadat door den voorzitter de gebruikelijke dronk op hot Hoofd van den Staat was uitgebracht, werden de tongen los en menig welsprekende en welgemeende toost werd gedronken op het hoofdbestuur, den voor zitter der afdeeling enz. enz. De tafel was nitstekendeene verzekering trou wens die overbodig is na de mededeeling dat ze in „het Hof van Holland" aangericht was. Tot laat in den nacht bleef men onder gezelligen kont, mnziek en dans bijeen. Ik ben overtuigd de tolk te zijn van ieder die aan het feest deelnam, wanneer ik een woord van warmen dank nitBpreek aan allen die het hunne bijdroegen tot het tot stand komen van het feest en daarbij tevens den wensch voeg dat ons spoedig weder zulk een aangename dag moge bereid worden. Leve de afdeeling Noordwijk en Omstreken der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw! De begrooting wegens den arbeid der gevan genen voor 1883 wordt in nitgaaf geraamd op f 273,320 tegen f 235,720 toegestaan voor 1882. De verhooging is het govolg van het voornemen tot uitbreiding van den avondarbeid, waardoor de werkzaamheden der adjnnct-commandanten en de andere beambten hoogstwaarschijnlijk zullen worden verzwaard. De minister van justitie stelt echter niet op dien grond reeds nn eene verhooging van hnn traktement voor, doch wensoht daarmede te wachten totdat hem niet meer zal ontbreken de maatstaf waarin de verschillende werkzaamheden der onder scheidene beambten znllen toenemen, daar die toe neming verschillend zal zijn. Intnsschen vraagt de minister eene verhooging aan van f 1200 tot toe kenning van buitengewone belooningen, welk be drag ongebruikt zal blijven als het plan tot uit breiding van werkuren niet wordt uitgevoerd. De adjunct-oommandant te Leeuwarden heeft tegen 1 Oct. a. s. ontslag nit zijne betrekking aangevraagd. De minister van marine brengt ter kennis dat in 1883 een vergelijkend examen zal worden ge- honden van adspiranten, dingende naar de betrek king van scheepsklerk bij de zeemacht. Het aantal beschikbare plaatsen en de vereischten voor het examen, die vermoedelijk eenige wijzigingen zulten ondergaan, znllen nader worden opgegeven. Naar de Prov. Gron. Crt. verneemt, wensoht de minister van binnenlandsche zaken bij nadere overweging niet mede te werken tot het tot stand brengen van erme wijziging der grons tnsschen de gemeenten Groningen en Haren, daar, naar zijn oordeel, hiertoe geene afdoende redenen bestaan. De gewone andientie van den minister van jnstitie zal Dinsdag a. 8. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot adjunct-comm, bij het dep. van oorlog, jhr. W. B. C. Dibbets, 1ste klerk bij dat departement- benoemd bij hot personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot offi cier van gezondheid 1ste kl. den offi. van gez. 2de kl. W. N. De Graaf, van gemeld personeel, tijdelijk gedetacheerd bij de zeemacht; - de volgende pen sioenen verleend, aanG. Van Huiten, gewezen brie vengaarder te Elshout, ten bedrage van ƒ35 'sjaars; F. Bylevens, gew. brievenbesteller te Sas van Gent, ten bedrage van f 138 'sjaars; P. Bartels, gew. postbode te Tholen, ten bedrage van f 71 'sjaars; L. Zijp, gew. postbode te Monnikendam, ten bedrage van f 88 's jaars. De Koning heeft hedennamiddag te 5 nren ontvangen de commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de openingsrede. Do depu tatie was samengesteld uit den voorzitter der Ka mer en de heeren Kenchenins, Insinger, Roëll, Bor- gesins, Gleichman, leden der commissie van redactie, bonevens de bijgevoegde leden Heydenrijck, Van Eysinga en 't Hooft. De volksvertegenwoordigera werden met de gebruikelijke staatsie naar het pa leis geleid, waar een peloton grenadiers do militaire eerbewijzen gaf. Van regeeringswege ïb aan de Tweede Kamer aangboden een wetsontwerp tot verhooging der be grooting van nitgaven wegens den arbeid der gevan genen voor 1882. Dat ontwerp strekt om het artikel der oorspronkelijke begrooting nopens de grond stoffen enz. te verhoogen met f 36,200 en de be grooting alzoo vast te stellen op f 271,920. Bij deze gelegenheid heeft de minister van jnstitie ter voldoening aan den vroeger genitten wensoh der Kamer tot het ontvangen van eenige meerdere mede- deelingen omtrent den arbeid der gevangenen, een beknopt overzicht gegeven van de wijze waarop de arbeid in de gevangenissen is geregeld, hetwelk tevens tot toelichting stTekt van de aangevraagde verhooging. Z. M. heeft jhr. mr. Van Eysinga, op zijn verzoek, eervol ontslagen als burgemeester yan Noordwijkerhont. De Koningin heeft gisternamiddag te half- zes andientie verleend aan den Tnrksohen gezant bij ons Hof, die aan onze vorstin het grootkruis heeft overhandigd van de orde, haar door den kei zer der Ottomanen geschonken. Karadja-pacha werd bij deze plechtige aanbieding vergezeld door den secretaris en attaché van het gezantschap der Porte. Uit de Kaapstad wordt gemeld dat de Kaap- sche Handelsbank, die nog 3 jaar geleden een dividend van 16 pet. nitkeerde, ten gevolge van zware verliezen in de Transvaal genoodzaakt is haro aandeelhouders bijeen te roepen om over eon liqui datie te beraadslagen. Het Btoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok giBtervoormiddag te negen nren van Marseille; de „P. Caland" is hedenochtend van Rot terdam, langs den Nieuwen Waterweg, naar Nieuw- Vork vertrokken mot 30 kajnits- en 312 tusschen- dekspassagiersde „Stella" is gisterochtend van Amsterdam te Nienw-York aangekomen. Geraesfd Nlenvrs. Gedurende de heden eindigende week zijn op „Rhynzigt" genomen 59 zwembaden door heeren. Het totaalcijfer der zwembaden gednrende dit seizoen bedraagt 12,240 van heeren en 831 van dames. Vijf en twintig leerlingen, waaronder zes van het eerste leerjaar, legden gednrende het seizoen hnn examen af als geoefend zwemmer. De landbouwer P. S., die gisteren van de Leidsche veemarkt naar Rijpwetering moest, had daarom plaats genomen in een melkschuitje van W. H. Hjj nam ook het bestnnr van het vaar tuigje op zich, doch daar hij niet met zeilen be kend was, sloeg het bootje bij de boerderij van J. v. d. Hulst om. Zekere N. v. d. W., die juist met een Bchuit op de plaats des onheils aanwezig was, redde den drenkeling uit zijne onaangename pOBitie. Op het Fran sche o orlogsschip „Minerve" had Maandag een trenrig ongelnk plaats. Toen het schip de haven van Nienw-York binnenliep en bij „Castle William Battery" de gebruikelijke saluut schoten loste, sprongen twee stukken. Vier artil leristen werden over boord geslingerd. Twee hun ner waren onmiddellijk dood, een derde ligt op sterven, de vierde schijnt te zijn gered. De stokken waren gladloopige 32-ponds-voorladers.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1