LEIDSCÏÏ DAGBLAD. i\°. 6938. Donderdag 28 September. A\ 1882. Avond-editie. PBIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlek* Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVEBTENTIEN! Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^ Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 27 September. De commissie van financiën, geene bedenkin- ;en hebbende op de in hare handen ten fine van nderzoek gestelde rekening van inkomsten en uit- aven van het Heilige Geest-of Arme Wees-en Kin erhuis, over het jaar 1881, geeft in overweging die goed te keuren in ontvangst ad f 40,009.66 en in uitgaaf ad 38,565.10|, zoodat hot dienstjaar oplevert een batig saldo van f 1444.55^, hetwelk in de eerstvolgende rekening zal moeten worden verantwoord. De commissie van fabricage deelt naar aan leiding van het request van mr. H. Hommingson mede dat bij haar geen bezwaar bestaat tegen hot ver- leenen der gevraagde vergunningen, mits onder de ewone voorwaarden en op aanwijzing van den ;emeente-architect, alslo. tot het leggen van een gemetselde voeting en het plaatsen van een ijzeren ,ek voor zijn nieuwgebouwd huis aan den Hoogen ijndijk onder de gemeente Zoeterwoude, in de lichting van de gedempte sloot, ter lengte van wintig meters, zoodat het voetpad tusschen do loomenrij en het hek een breedte van 2.50 meter >ehoudt; 2o. tot het doorgraven of vlak leggen van len grasberm tusschen do boomen, ter breedte van mgeveer drie meters, tot verbinding van het voet- >ad met den straatweg3o. tot het graven van een ileuf in het voetpad ter lengte van 120 meters, coor het leggen van een dninwaterpijp, sluitende aan de bestaande buis voor de remise van het ramgebouw, mits zoo dicht mogelijk langs don dootberm die pijp te leggen en de sleuf weder behoorlijk te vullen, tot behoud der vastheid van iet voetpad; 4o. tot het leggen van een duiker loor het Utrechtsche Jaagpad tot afvoer van water, ;ot wederopzeggens toe, na verkregen vergunning ran het Hoogheemraadschap van Rijnland, zóó dat iet gebruik van het Jaagpad onverstoord en de oever- tanten in stand gehouden blijven, alsmede tegen letaling eener jaarlijksche recognitie van f 150 ten :antore van den gemeente-ontvanger ten behoeve Ier eigenaars van het Utrechtsche Jaagpad. Op de vergadering van het Leidscho Studen- incorps van gisteravond is met algemeone stem men besloten namens het corps aan professor Ro- lenstein een adres aan te bieden, waarbij hem ver- iocht wordt bij voortduring zijne gaven aan de Leid- jche hoogeschool to blijven wijden en er voor te lijven strijden dat Leiden blijve Neerlands eerste niversiteit, ondanks de bepalingen der wet en de esluiten der regeering die hare de eereplaats keb on ontnomen." Tevens word door doze vergadering de volgende lotie aangenomen: „Het L. S.-C., naar aanleiding an de benoeming van professor Rosenstoïn tot loogleeraar te Amsterdam, betreurt het dat de wet >p het Hooger Onderwiis de Amsterdamsche stede- ijke universiteit in gunstiger omstandigheden plaatst lan de rijksuniversiteiten, door haar in staat te itellen deze steeds van haar meest kundige leeraren a berooven. Bij beschikking van den minister van binnen- andsche zaken is bepaald dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, lie eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar nderwijs wenschen te verkrijgen in de wis- en natuurkundige wetenschappen en de gymnastiek en le akte voor lager onderwijs in de gymnastiek en de andbouwkunde, voor het jaar 1882 zitting zal houden te 's-Gravenhage, en zijn benoemd tot lid en voor zitter dier oommissie, de hoogleeraar dr. M. Sal- erda, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage, en tot leden o. a. dr. F. De Boer, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, dr. C. K. EToffmann, hoogleeraar aan de Rjjks universiteit, en dr. H. Treub, arts en adsisdent bij het academisch ziekenhuis, allen alhier. Door denzelfden minister is bepaald dat de com missie, belast met het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het hand- en rechtlijnig teekenen en boetseeren of de akte van bekwaamheid in het handteekenen, voor hetzelfde jaar zitting zal honden te Amsterdam, en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier com missie, jhr. mr. Y. E. L. De Stuers, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken te 's-Gravenhage, en tot lid o. a. dr. H. Treub bovengeD. Reeds in 1877 werd aangedrongen op do stichting alhier van een laboratorium voor patho logische anatomie en sinds dien tijd is de aandrang meermalen herhaald, zoowel door hoogleeraren als door de geneeskundige faculteit en het college van curatoren en zelfs door de studeerende jongeling schap. Dit laboratorium is te beschouwen als een instelling, onmisbaar om het ziekenhuis het nnfc te doen stichten, dat daarvan voor de wetenschap is te trekken. De kosten van zoodanig laboratorium wor den buiten die van moubilair, gas- en waterleiding op 120,000 geraamd, waarvan thans ƒ57,500 als eerste termijn op de StaatsbegrootiDg is gobraoht. Een verhooging van bezoldiging van 1500 wordt voorgesteld voor den consul-generaal te Athene, een onzer ijverigste en verdienstelijkste agenten in onzen buitenlandschen dienst. Eene vaste bezoldiging van 15,000 benevens f 3000 bureelkosten wordt voorgesteld voor den consul-generaal te Singapore: het hooge, in de eerste plaats zelfs staatkundige belang dier standplaats maakte het plicht op zoodanige regeliDg bedacht te zijn, dat van dien titularis onverdeelde toewijding aan de Nederlandsche belangen kan gevorderd worden. Mr. C. L. De Yos van Nederveen Cappel heeft gisteren in handen van den Koning de ge vorderde eeden afgolegd als president van den Hoogen Raad der Nederlanden. Op do eerste tentoonstelling van het „Koninklijk Genootschap van Nederlandsche Aquarellisten" is door Z. M. o. a. aangekocht de teekening voor stellende een „Soldenier" van Ph. "Windt te 's-Hage. De staatscommissie voor de geneeskundige examens heeft bevorderd tot arts den heer H. Yan Wijk, candidaat-arts; toegelaten tot het 1ste gedeelte van hot artsexamen do heeren E. H. H. M. IIoubeD, H. F. A. Sasse, G. J. Yan Wieringon, med. doc torandi, on L. F. Schakel, candidaat-arts. In de vorige week zijn te Rotterdam tien en te Woerden drie nieuwe gevallen van pokken aan gegeven. Prins en prinses Von Wied, met hunne beide oudste kiaderon en eenige genoodigden, zijn gister morgen van het Amstel-hotel naar Monnikkondam gereden. Yan daar hebben zij in een zeilboot den weg naar Marken afgelegd. Geruimen tijd vertoef den de vorstelijke personen op het eiland. Heden verlaten HH. KK. HH. de hoofdstad. Gisteren werd te Rotterdam de tiende jaar lijksche vergadering gohonden van de Provinciale Yereeniging van Burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Yening Meinesz en Zaalberg, terwijl be noemd werd de heer J. L. K. De Bruyne, burge meester van Zwijndrecht. De vergadering verwierp vervolgens met 28 tegen 10 stemmen een voorstel van de heeren Quarin Willemier en D. Nugteren, om bij de Hooge Regeering aan te dringen, aan gemeente-secretarissen en ontvangers het recht op rijks-pensioen te verleenon en ter voorkoming van misbruiken in dozen het ontslag van deze ambte naren aan de goedkeuring van den Koning over te laten. Bij de bestrijding woog vooral het belang van het behoud der autonomie van de gemeente besturen. Yoorts werd breedvoerige discussie ge- voord over verschillende stellingen, door de heeren Zaalberg en Bos, leden van hot bestuur, ter tafel gebracht en verdedigd. Deze stellingen leidden echter tot goene besluiten. In de Enkh. Crt. leest men dat op voorstel van 3 leden in de jongste gemeenteraadszitting- aldaar met algemeeno stemmen is besloten, om vanwege den gemeenteraad een adres te richten aan den Koning, met verzoek om de gemeenteverorde ningen, die in de streek don tramaanleg tusschen Hoorn en Enkhuizen tegenhouden, te vernietigen- als in strijd met het algemeen bolang. Het stoomschip „Maas", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerdo gisternamiddag het eiland Wight. Thans wordt weder uit Madrid gemeld dat de Spaansche regeering bereid zou zijn een ver lenging van den termijn voor de handelstractatem toe te staan. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft met 1 October a. s. benoemd: tot secretaris van het college van curatoren aan de Rijks-Universiteit te Leiden, W. G. De Bruyn- Kops; te Utrecht, mr. J. F. B. Baert; en te Gro ningen jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman- C. J. Cigandet, te Noord wijk, met 15 Oct. a. s. be noemd tot leeraar aan de R. Hoogere Burgerschool te Groningen; - J. H. A. M. Hoinsius, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Tnbbergen c. a., benoemd tot ontvanger der directe belastingen,, invoerrechten en accijnzen te Termunterzijl c. a. Gemeugtl JN i e u w s. Naarmenaande„ Maasbode" mededeelt, is de millioen cd juffrouw te Rotterdam weder zoo gezond als een visch. Zij eet en drinkt en danst,, vermoedelijk voor de digestie, nu en dan een wals. Zij schijnt zonder eenige vrees to zijn en laat zich herhaaldelijk ontvallen, dat men haar geen leed kam doen. Hot getuigenverhoor moet zeer groote propor tion aannemen. nare portretten, die voor 2 cents per stuk in den handel zijn gebracht, gaan reeds opgeld doen. Zij worden in Don Haag op straat verkocht en gaan tegen 5 cents gretig van de hand. Te Haarlem zijn aangehouden twee per sonen, genaamd P. R., oud 20 jaar, en J. IJ., oud 33 jaar, en zulks wegens diefstal van lood, dat door hen van eene goot van eene in aanbouw zijnde woning was afgesneden. De looddieven hadden het gestolene reeds verkocht en de opbrengst verbrast. De 22-jarige Jacob Groen, die in de vorige week voor het gerechtshof te Amsterdam terecht stond ter zake van opzettelijke brandstich ting met gevaar voor menschenlevens, gepleegd in een kippenloop op het buitengoed Erica bij Bus- sum, wegens het schrijven van een brandbrief en wegens diefstal van een schaap op den openbaren weg en landlooperij, is gisteren aan die feiten schul dig verklaard. Het hof heef: in 's mans jeugdigen leeftijd en de geringheid van het toegebrachte na deel aanleiding gevonden tot toepassing van ver zachtende omstandigheden en hem veroordeeld tot een celstraf van twee jaren en eeDer geldboete van 50. Sedert geruimen tijd waren tijdingen omtrent den onderzoeker der Galla-landes, onzen landgenoot J. M. Schaver, uitgebleven, zoodat er reden bestond om over zijn lot bezorgd te zijn, bijzonder met het oog op den onzekeren politieken toestand in SoedaD, welke door den opstand van den valschen profeet in het aanzijn is geroepen. Door eene korte mededeeling van den reiziger aan zijne bloedverwanten werd deze bezorgdheid gelukkig weg-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1