LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6937. Woensdag; 27 September. A°. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COUBAHT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers,0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- rRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17^» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 176 tot 183 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LËIHË^ 26 September. Krachtens «ene vroegere overeenkomst tnsschen het Kijk en deze gemeente doet de laatste in het zieken huis der Rijks-universiteit tegen betaling van vijftig cents daags per persoon al de stads-zieke armen verplegon, alsmede de zieke armen van andere ge meenten, voor rekening van deze tijdelijk op verzoek der gemeente Leiden te plaatsen, alleen voor zooverre bij heerschendo epidemieën de beschikbare ruimte toelaat, terwijl na vijf jaren en telkens na verloop van gelijken termijn het bedrag der verpleegkosten opnieuw wordt geregeld in der minne, desnoods door arbiters. Ingevolge later raadsbesluit is, na daaromtrent met den minister van binnenlandscbe zaken geveerde onderhandeling, bij contract de bij drage van het tijdvak 1878/82 vastgesteld op ƒ0.75 daags per persoon, welke overeenkomst alzoo met het einde dezes jaars veryalt. Op grond hiervan hebben curatoren der rijks-uni versiteit alhier, B. en Ws. verzocht hen te willen mededeelen of de gemeenteraad genegen is de be palingen van die overeenkomst weder voor 5 jaren te verlengeD, in welk geval eij aan den minister van binnenlandsche zaken zullen voorstellen hun college te machtigen om op denzelfden voet eene nieuwe overeenkomst met de gemeente aan te gaan oor het tijdvak 1883/1887. Het komt B. en Ws. voor dat er geene termen bestaan om in de be staande bepalingen wijzigingen te brengen, zoodat zij in overweging geven hun ooilege te machtigen de noodige maatregelen te nemen, ten einde do bestaande overeenkomst wederom yoot den tijd v«n 5 jaren WJrde verlengd. Na overleg met den vocs-zitter der commissie van fabricage bestaat er bij B. en Ws. geene be denking tegen het verzoek van S. J. -Fontein om vergunning tot het leggen van eene stoep vóór het perceel aan de Haven No. 5, evenmin als tegen dat van F. D. "T. Rietbergen om eene hardsteenen stoqp te leggen vóór het pand aan de Korte Mare Ho. 23, noch (tegen dat van 'F. G. Zirkzee, mede tot 'bet leggen van eene hardsteenen stoep vóór liet perceel aan den Apcothekersdijk No. 18. Door P. Kooreman, timmerman alhier, is tot B. ea "Ws. het verzoek gericht om aan de zooge naamde Kattenpoort, gelegen tusschen de Klaresteeg en do Van-der-Werfstraafc, een anderen naam te gevemen wel dien van Het jonge Ketershofje." Tegen eene naamsverandering van bedoelde poort, waarin eigendommen van adressant gelegen zijn, bestaan by hen geenerlei bedenkingen, terwijl het, zoo daartoe wordt overgegaan, wenschelijker sehijnt het woord poort te behouden dan zalks te vervangen door hofje. Zij geven den gemeesteraad mitsdien in overwegaDg aan de Kaüenpoort den naam te geven van „Josge Pieterspoort" Hedenavond zal een corpsvergadering dea* studenten aan de Leidsche universiteit worden ge houden, waarop zal worden voorgesteld om uit naam van het corps - de medische faculteit gaf redds gelijk bekend is het voorbeeld - prof. Rosenstein te verzoeken voor den hem aangeboden leerstoel aan de universiteit te Amsterdam te bedanken. „Bigea Haard" bevat een fraai portret van den nu afgetreden Leidschen hoogleeraar dr. P. L. Rijke met een bijschrift van dr. Van der Ven. Er heeft zich tot heden nog geen enkel nieuwe student bij den pedel van het Leidsche studentencorps laten inschrijven. Slethts een tiental loopen op het oogenblik groen. Op do voordracht voor onderwijzeres in do Engelsche taal- en letterkunde aan de openbare meisjesschool te Delft zijn geplaatst de dames W. De Beer te Zierikzee, E. F. Booy te Hoorn en H. M. Boucher te Leiden. Gedurende de tweede helft der maand Aug. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: P. H. Sadolaar, P. De Vries, F. Stein, A. C. Klaassen (2 stuks), mej. W. De Boer, Amsterdam; D. Maaseland, Breukelen; mej. M. Michel, Delft; W. Brijbach, mad. Phaff, 's-Gravenhage; H. v. d. LindeD, Hillegom; P. Nourisse, LeidenA. S. Struis, Rotterdam; Van den Bosch, ScharwoudeA. Smits, Smilde; B. Panakker, Sloten; F. A. Feenstra, Steenwijk; Van der Kamp, J. G. Van Schaik, Bo- gert, Utrecht; W. Bloem, Woerden; Kruk, Wou- brugge; W. A. Van Vloten, P. C. Evers, niet vermeld. Ten behoeve van het onderwijs voor schippers kinderen in Friesland heeft de Prins van Oraüje f 40 geschonken. Tot adjudant in gewonen dienst is door den Koning benoemd de loit.-kolonel A. R. W. Gey Van Pittius, van den generalen staf van het O.-I. leger. Evenals ten vorigen jare heeft de minister van financiën, de heer Van Lijnden, gisteren de lange millioenenrede met hare veelvuldige cijfers geheel nit het hoofd voorgedragen. De winterdienst op de Staatsspoorwegen zal 1 Nov. a. 8. aanvangen, die op de overige Neder- landscho spoorwegen op 15 October. Naar het Utr. Dbl. uit eene goede bron ver neemt, bestaat niet de minste grond voor het ge rucht dat er aan zon gedacht worden, in de plaats van prof. Van Gosterzee twee hoogleeraren aan te vragen of voor te dragen. Is men wel onderricht, dan is eene splitsing der door den overleden hoog leeraar laatstelijk onderwezen leervakken, althans in de eerstvolgende jaren, nog niet gebiedend nood zakelijk. Die vakken zijnde Inleiding tot het Nieuwe Testament, de Christelijke Dogmengeschiedenis en de Wijsbegeerte van den Godsdienst. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de commissieo, die worden belast met het afnemen der examens in de Frausche, Hoogduitoehe en EDgelsche taleü, voor hot jaar 1882 zitting zullen houden te Utrecht, en zijn o. a. benoemd <iot lid en voorzitter der commissie voor de Fransche (taal dr. .J. G. Van Eyken, inspecteur der der gymnasia te 's-Gravenhage; der commissie voor de Hoogdüitsche taal dr. B. Symons, hoogleeraar ;aan de rjjks-universiteit te Groningen, en der -commissie voor de Engelsche taal dr. W. G. Brill, -und-hoogleeraar aan ede rijks-universiteit te Utrecht. Voor de betrekking van chef-machinist bij de hoogdrukwaterleiding te Dordrecht hadden zich aan gemeld 185 -sollicitanten. Daaruit is als zoodanig besoemd de heer Th. Don, adsistent-machinist bij de Rotterdara&che waterleiding te Kralingen. De uitgever van „Fauna" heeft aan zijne lezers kennis gegeven dat hij, door bijzondere om standigheden, de uitgave - zoo hij vertrouwt „tijde lijk" - moet staken. Eene ernstige ongesteldheid van den hoofdredacteur, gepaard aan het plotseling op gekomen vertrek naar het buitenland van den mede redacteur, is hiervan de oorzaak. De officier van gezondheid 2de klasse C. I. Bruyn Kopa Jr., arts, dienende aan boord van Zr. Ms. waohtschip te Amsterdam, is bestemd om in de tweede helft van de maand November aanst. naar Ooatrlndië te vertrekken. Het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gistermiddag Scilly; de „Drente", van Rotterdam naar Java, passeerde gistervoormiddag Tari&; de „Maas", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gisteravond Scilly. Z. M. heeft de lste laits. T. Scharten, van het 3de, en J. G. Mijussen, van het 8ste reg. in fanterie, in hun rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers; - mr. H. N. Grobbée, laat stelijk raadsheer in het hooggerechtshof van Ned.- Indië, thans met verlof hier te lande, op verzoek, met 2 Oct a. s. eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; - aan mr. T. M. C. Asser, raad-adviseur bij het dep. van buitenl. zaken, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, ver lof verleend tot het aannemen van het comman deurskruis van de orde der Kroon van Italië, hem door den Koning van Italië geschonken. De eindcijfers der thans in druk rondgedeelde hoofdstukken der Staatsbegrooting zijn do volgende Hoofdst. I (Huis des Konings) f 750,000. II (Hooge Colleges)625,161. III (Buitenl. Zaken) 700,114. IV (Justitie) 5,484,523. Y (Binnenl. Zaken)12,248,793.30 YI (Marine). 12,322,955.70 VTIA (Nationale Schuld) 29,811,302.78 VHB (Financiën)19,675,098.04 YHI (Oorlog). 22,338,500.— IX (Waterstaat, Han del en Nijverheid). 31,658,867.21 X (Koloniën) 1,140,371.51 XI (Onvoorz. Uitgav.) 50,000. Totaal. f 136,805,686.54 Hoofdstak V (Binnenlandsche Zaken) wordt f 1,525,088.61 hooger dan in 1882 geraamd, ten gevolge van noodzakelijke, meerendeels bij de wet bevolen uitgaven ten behoeve yan het onderwijs. Voor onderwijs is namelijk f 1,578,115.91 meer ge raamd. Een gedeelte daarvan f 17,177 strekt ten behoeve voor het middelbaar onderwijs. Yoor het hooger onderwijs wordt f 133,918.91 meer aange vraagd, voor het lager onderwijs f 1,427,020. Van deze laatste som is f 72,500 bestemd voor de op leiding van onderwijzers. In het bijzonder betreft de vorhooging echter de uitgaven bedoeld in artt. 45 en 49 der wet tot regeling van het lager onderwijs. Daarvoor is f 1,350,000 meer geraamd. Behalve op de traktementsverhoogiDgen, waarop hoogleeraren aan de universiteiten aanspraak zullen verkrijgen, is gerekend op f 4000 voor de aanstel ling van nog één hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de hoogeschool te Leiden, speciaal voor het onderwijs in de archaeolo- gie en in de aesthetiek en kunstgeschiedenis. Yoor het materieel aan de Leidsche hoogeschool wordt f 8500 meer geraamd, waaronder f 7000 voor herstelling van een der beide groote kijkers op het gebouw der Sterrenwacht. Te Utrecht zal een vijfde hoogleeraar in de facul teit der godgeleerdheid voor de geschiedenis der godsdiensten worden aangesteld op f 4000 trakte ment, terwijl de aanstelling van een adsistent bij de medische polikliniek wordt voorgedragen. Te Groningen wordt voorgesteld de aanstelling van een nieuwen hoogleeraar voor het onderwjjs in het Fransch en Engelsch en van een hoogleeraar in het oud-vad«rlandsch recht en zijne geschiedenis, beiden op een traktement van f 4030. Voorts uit breiding van het personeel der beambten met een adsistent bij de geneeskunde en een hulp-apotlnfcer. Als eerste stap tot het verschaffen van onderwijs in den boschbouw wordt de aanstelling op een trak tement van f 2500 voorgesteld van een Ieeraar aan de Rjjkslandbouwschool te Wageningen. Voor het onderwijzend personeel aan de Rijks kweekscholen wordt f 9900 meer voorgesteld, ten einde de traktementen te .verfcoogen vanhoofd der leerschool tot f 2200, eerste onderwijzer f 1200, overige onderwijzers f 10Ö0. De thans aanweïige

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1