lichtjes en £raaie vlammen van allerlei nuances voor zijn oogen zag dansen; heerlijke panorama's het eene al schooner dan het andere, schoone landschap pen, grootache bergen met besneenwdo toppen, groene dalen en sohitterende watervallen brachten hem in verrukking, zoodat het hem speet dat het breken van het tonw een einde aan al dat schoons maakte. Minder aangenaam was de gewaarwording toon zijn aaamgesnoerde keel zich weer ontsloot en zoo ge dacht opzwol dat hij verscheiden dagen niet kon slikken. Te M r i o a n bij Nimes(Frankrijk) heeft een meisje van twaalf jaar met voorbedachte rade een kind van eenige maanden, dat zij moest oppassen, vergeven. Eene grappige ontmoeting tnsschen vader en zoon, na 12-jarige scheiding, vond dezer dagen te Berlijn plaats. Een der Duitscbe bladen verhaalt het geval in dezer voege: Verleden week liep een vrij bejaard heer haastig door eene der straten van de Duitsohe hoofdstad, toen bij juist bij een hoekhuis in botsing kwam mot een niet minder haastigen jonkman, die, met een handkoffer, reisdeken enz. beladen, don ouden heer onderstboven liep, zoodat zijn bril hem van den bloedenden neus vloog. De omstanders kozen voor den ouden heer partij, riepon een agent van politie, verzekerden hem dat de jonge reiziger den ouden heer met opzet tegen het lijf geloopen en gekwetst had, en het gevolg was dat de agent beiden medenam naar het bureel van politie. Hier aangekomen zette de jonk man zijn koffer neder en de onde heer liet zijn oog vallen op den naam, die daarop geschilderd stond. Tot zijne niet geringe verbazing las bij daar zijn eigen naam en kwam hij tot de ontdekking dat het zijn eigen zoon was, die, na 12 jaren in Amerika te hebben doorgebracht, in zijne haast om van het spoorwegstation naar de ouderlijke woning te komen, zijn vador op zoo onzachte wijze had ontmoet. De wjjnoogst is z o o o v er v 1 o e d i g in Toscane, dat men vreest vaten te kort te komen. De qnaliteit van den oogst belooft uitmuntend te zullen zijn. Dezer dagen begaf zich tegen één unr des nachts de heer Emile M. te Parijs naar zijne woning, toen bij bij de markt St.-Germain door iemand aangeklampt werd, die hem zijne beurB eischte. De heer M. behield zijne tegenwoordigheid van geest, keerde zich om en zeide: „Wat, behan delt men zéé zijne kameraden?" - Eil hernam de ander: zijt gij ook van het vak? - Zeker, ant woordde de heer M., en stelde den gauwdief voor samen „een slag te slaan" in de bnurt van het Odéon, hetgeen laatstgenoemde gretig aannam. Arm in arm toog het tweetal op weg tot zij een paar gendarmes tegenkwamen, wien de heer M. zich haaBtte zijn „kameraad" uit te leveren. Het bleek bij onderzoek dat deze met twee dolken gewapend was. Een Engelschman wastijdensdoJuli- revolutie te Parijs gekomen en had zich naar den tuin van het Palais Royal begeven, waar zich ge woonlijk de deputaties, die uit allo streken van Frankrijk Louis Philippe huldo kwamen bewijzen, verecnigden. De Engelscbman vroeg of do koniDg zich al vertoond had. „Zeker," antwoordde men hem, hij is zoo even naar binnen gegaan." „Hé, dat spijt me; ik ben juist naar Parijs ge gaan om hem te zien." „Als het u daarom te doen is", zei iemand die naast hem stond, „dan wil ik hem u wel eens toonen. En zoo hard bij kon hief bij het geroep aan van: „Vive Louis Philippe 1 Yive la Oharte!" waarmee de menigte instemde. Weldra opende zich een balkonvenster. De koning trad naar buiten, groette en ging weer naar binnen. „Ik ben zeer tevreden," zei de Engelschman, „zeer tevreden; maar men heeft mij gezegd, dat men hem met de driekleur in de hand, en omgeven door zijne familie, zien kan." „O, dat is zeer gemakkeljjk," antwoordde zijn buurman. „Geef mij vijf franken, en ik zal u dat gezicht verschaffen." „Zeer gaarne," zei de Engelschman; „hier hebt ge ze." Zjjn buurman steekt het geld in den zak en heft, weldra door duizenden gevolgd, met luider stemme het volgende gezang aan: „Soldat du drapeau trioolore D'Orléans, toi qui l'as porté" otc. en men houdt niet eerder met zingen op voor dat de koning te midden zijner kinderen, en met de driekleur in zijn hand, op het balkon verschenen was. Langzamerhand bedaart het rumoer en de vrien delijke buurman fluistert den Engelschman in het oor: „Wilt go hem hooren zingen? Dat is iets moeielijker, en daarvoor moet ik tien franken hebben." „Top," zegt de vreemdeling. En nu beginnen de man en alle omstanders zoo lnide en hardnekkig te roepen: „Vive le Roil Vive la Charta 1 La Mar seillaise!" dat na ongeveer tien minuten Louis Philippe nogmaals zich op het balkon vertoont. Als een storm breekt de Marseillaise op dat oogen- blik los en de koning, die juist weer naar binnen wilde gaan, blijft staan en zingt met het volk mede, terwijl hij met den voet de maat trapt. De Engelschman was in de wolken. Toen echter zijn buurman zeide: „Ais ge me honderd franken geeft, dan zal ik hem laten dansen," vond hij dat het nu mooi genoeg was en ging weg. buitenland. FranUryk. De „République Franjaise" en het „Journal des Débats" blijven op het herstel der Fransch-Engel- sohe controle in Egypte aandringen. De „Temps" merkt echter op dat dit verlangen bij Engeland waarschijnlijk op bezwaren stuiten zal. Mocht het werkelijk het geval zijn, dan geeft het blad den raad om niet hardnekkig daarop te blijven staan, maar te trachten in overleg met het Engelsche kabinet eene oplossing te vinden, welke beide partijen te vreden stelt. Volgens de „Voltaire" zou op 15 dezer tus- schen den kbedive en Engeland een verdrag geteo- kend zijn, waarbij Engelands beschermheerschap over Egypte geregeld wordt. De hoofdbepalingen zijn: Engeland stelt den khedive de ministers en hooge beambten voor. In Alexandria, Damiette, Port- Saïd, Ismaïlia en Suez zullen Engelsche garnizoe nen gelegd worden. Eene Engelsche troepen-afdee- ling blijft te Cairo tot bescherming van den khedive. Het Engelsche hoofdkwartier wordt naar Alexandrië verlegd. Groob-Brltnnnlë. In Engeland hondt men zich bezig met de vraag, op welko wijze de diensten zullen beloond worden, welke sir Garnet Wolseley en sir Beauchamp Sey mour in Egypte bewezen hebben. Naar men ver neemt, zullen beiden in den pairsstand verheven worden en rijke geschenken ontvangen. Volgens de „Standard" zal een besluit eerst na de wederbijeen- komst van het Parlement genomen worden, omdat de regeering, behalve een dankbetuiging aan de officieren en manschap van het expeditiecorps, ook voorstellen betreffende de genoemde twee aanvoerders doen wil. De Iersche fabrikanten zijn een beweging be gonnen om vermindering van inkomende rechten in Amerika te krijgen voor Iersche manufacturen. De Engelsche bladen bevatten telegrammen uit Nederland aangaande „een grooto overwinning in Afjeh." De „Times" maakt de opmerking dat het voordeel van het goed uitvallen van den oogst in Ierland geenszins wordt weggenomen door de goed koops prijzen van het graan, daar de Ieren het niet verbouwen om het uit te voeren, maar voor eigen gebruik. Ierland is in den laatsten tijd rustig, agrarische misdaden komen weinig of niet voor. De inschrijving, door den lord mayor van Londen geopend voor de slachtoffers van den hon gersnood op IJsland, heeft reeds 3700 pd. Bt. op geleverd. Rusland. De gouverneur van Odessa heeft, op eene tot hem gerichte vraag, geantwoord dat het bericht aangaande de verschijning der cholera volkomen onwaar is. Geen enkel geval van dien aard is voorgekomen. De keizer en zijn gezin zijn Zaterdag van Moskou naar St.-Petersburg vertrokken. De Russische nihilisten hebben ook in Fin land, zoowel onder de ambtenaren als onder de militairen, aanhangers gevonden. Aan de „Nat. Zei- tung" wordt daarover uit Petersburg geschreven: In den laatsten tijd waren in Finland geruchten over inhechtenisnemingen van nihilisten in omloop; aan de dagbladen was echter de vermelding daar van verboden. Thans deelt de Finsehe „Allg. Zei- tung" het volgende mede: Naar aanleiding van het gerucht dat te Helsingfors en Sveaborg onder de officieren en beambten eene geheime afdeeling der nihilistische partij bestond, hadden op 14 dezer huiszoekingen plaats. Ten huize van Sikorski en Leontiew, leeraren aan het gymnasium van Hel singfors, alsmede bij den vaandrig Moschinski wor den de feitelijke bewijzen van hunno verstandhou ding met de omwentelingspartij gevonden. Deze per sonen zijn naar den kerker overgebracht. Ejrj-pto. Sir Garnet Wolseley heeft een dagorder uit gevaardigd, waarin hij het leger met dein Egypte verkregen uitkomsten gelukwenscht en zijne bijzon dere tevredenheid betuigt over de geestkracht, ijver en opgewektheid van allen in het volvooren van hun plicht. De opperbevelhebber herinnert dat niet meer dan 25 dagen noodig zijn geweest om den veldtocht tot een beslissend einde te brengen. De Britsche troepen blijven allen nog een paar weken in Egypte, wanneer wellicht de guardenaar Engeland teruggaat. Al de Egyptische offioieren beneden den rang van kolonel, die te Ramleh gevangen waren, zijn op vrije voeten gesteld. De hoofdofficieren, vijftig in aantal, zjjn naar Alexandrië overgebracht, waar ze znllen terechtstaan. Abdellab, gouverneur van Damiette, heeft zich Zaterdag-morgen aan generaal Wood overgegeven. De Engelsche troepen zijn daarop Damiette binnen getrokken. De negersoldaten van het garnizoen, in plaats van zich over te geven, vluchtten en gaven zich waar zij konden aan plundering over. Zij ver nielden de sehatkamer van den gonverneur on roofden veel ammunitie. Een afdeeling ruiterij is denzelfden morgen, bijwijze van domonstratie, Cairo doorgetrokken. Vjjf batterijen artillerie zijn den vorigen dag van Zagazig aangekomen. De troepen afgezonden van Port-Saïd om Ghemileh te bezetten, zijn van daar teruggekeerd, nadat zij het geschut onbruikbaar en zich van den voorraad buiskruit hadden meester gemaakt. De bevolking van Ghemileh en omstreken, daardoor tot rust teruggekeerd, is weder begonnen met het bevisschen van het meer Menzaleb, hnn eenig middel van bestaan. Spanje. Ook uit Spanje komen berichten van geweldige stormen, onweders en overstroomingen. Te Madrid, zoo schrijft mea aan de „Indépendance", viel er na langdurige droogte zulk een tropische regen, dat het verkeer zolfs voor rijtuigen en tramwagens on mogelijk werd gemaakt. Op tien verschillende plaat sen in de hoofdstad sloeg de bliksem in, waarbij zelfs eenige menschen het leven verloren. In Castilië en in het zuiden had het zoo zwaar geon weerd dat de treinen te Madrid uren te laat aan kwamen. In Navarre was sedert elf, in Andalnsië sedert tien, langs de kasten der Middellandeche Zee in geene negen maanden een druppel regen gevallen. Ia Andalnsië en Estramadnra was ten gevolge van de droogte de goheele oogst mislukt. Ook Cas tilië had veel daaronder geledon, en de prijzen van hooi en granen stegen zoozeer, dat do duurte van het brood in stad en land verbittering wekto onder de be volking. De plotselinge stortregens nu, bijna overal met hagelslag gepaard, zijn eene nieuwe ramp, dit maal voor de reeds door de droogte geteisterde wijngaarden. Ook de maïs is er door neergeslagen en in het noorden en noordwesten des lands, waar men een voorbeeldeloos rijken oogst van appelen te gemoet zag, is mede groote schado aangericht. Langs de Cantabrische kust van 4® Bidassoa af tot Kaap Finistère toe en in geheel Gallicië heeft het tien dagen achtereen geregend en zware stormen hebben in de nachten van den lOden en 12den dezer rampen ter zee veroorzaakt. In Murcia, Almerla en Andalnsië, in het noord westen naar den kant van Leo en Asturiën hebben de regens overstroomingen ton gevolge gehad. Dezen winter zal Spanjo dus vrijwat graan en meel tegen hooge prijzen moeten invoeren, want aan eene zelfs tijdelijke schorsing der invoerreohten op een en ander schijnt de regeering met het oog op den landbouwenden stand, dien zij ontzien moet, niet te kunnen denken. De vertegenwoordiger van Zweden en Noor wegen heeft aan de regeering de verlenging ge vraagd van het met Spanje bestaande handelsver drag, dat op 15 Oct. ten einde loopt. Men gelooft te Madrid dat de Spaansohe regeering zal weigeren het verdrag met Zweden en Noorwegen te ver lengen, evenals het met de Nederlanden bestaande tractaat. Nieuw-Tork, 23 Sept. Petroleum ruw a/d. broDuen (par barril) 87, dito gerafEn. (per galton) 73/<Suiker, Moicovados, 77/ïfiMeel 475. Maïs 731/,. Koode Wintertarwe 108, per Sept. 106//,, per Oct. 107, per Nov. 10Sl/3, roode voorjasrs dito Dom. Vracht voer Granen n. Liverpool 4 p., idea; voor Katoen S/l8.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 3