Werd de gemeente Groningen verrijkt met eene nieuwe vereeniging van blik- en koperslagere, minder aangenaam is het te melden dat zij eene vereeniging, welke zeer gebloeid heeft, verloren heeft. De ofdeeling Groningen van het Uetalen Kruis, die volgens eene lijst nithet stamboek van 1 Januari 1865, nit 295 ingeschreven leden bestond, is thans door overlijden, bedanken of verhuizen ingekrompen tot 9 leden, van welke niet meer dan vijf vergader den. Deze heeren hebben de vereeniging ontbonden en volgens het reglement het overgebleven kasgeld afjjegeven waar zulks behoort. De heer Yan der Wijck, oud-lid van den Baad van Nod.-Indië, deelt aan het Hbl. mede dat hij aan de heeren mr. J. Heemskerk Az., mr. J. Kappeyne van de Coppello, oud-minister, en A. J. W. Farncombe Sanders, in overweging heeft ge geven, gezamenlijk een ontwerp eener grondwets herziening nit te werken, ten einde dit der Tweede Kamer ter beoordeoling aan te bieden. Z. M. heeft bij het personeel van den genees kundigen dienBt der landmacht benoemd tot off. van gez. 2de kl., den arts L. A. H. Jansen, geb. te Woerden; - aan den off. van gez. der 1ste kl. bij de zeemacht dr. G. Karssen, arts, de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der 1ste kl. der orde van mari tieme verdiensten, hem door den koning van Spanje geschonken; - aan mr. P. C. Yisser, op zijn daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als off. van just, bij de arr.-rechtb. te Haarlem, en benoemd tot off. van just, bij de arr.-rechtb. te Haarlem jhr. mr. A. J. Bethaan Macaré, thans subst.-off. van justitie bij die reohtbank; - in hunnen rang van lsten lnit. overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagersden lsten lnit.-adj. L. H. A. Bonemeyer en den lsten luit. P. T. Lambert, beide van het 2de reg. inf.; den lsten luit.-adj. W. Vormeire, alsmede de 1ste luits. W. J. C. Van Ingen en H. J. W. Yerkouteren, allen van het 6de reg. inf. benevens de 1ste luits. O. W. Westerouwen Van Meetoren en H. J. F. Van Overveldt, beiden van het 7de reg. inf.; - aan mej. A. M. Jansen, geb. te Klein-Gladbaoh (Pruisen), mits zij overigens aan de bij de wet gestelde vereiechten voldoe, vergun ning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. Gemengd Nteuws. Drie heeren, gisteravond omstreeks halfacht den Vinkweg passeerende, hoorden ter hoogte van de zaagmolons, toebehoorende aan de heeren Noordman, een dof gesteun als van iemand die in het water lag; bij nader onderzoek bleek hun vermoeden gegrond te zijn, daar een toon nog onbekende juffrouw, naar gissing tusscben de 30 a 40 jaren oud, in don Eijn met den dood lag te worstelen. Niet dan zonder de grootste moeite, waarbij een der heeren zelf een nat pak bekwam, mochten deze het genoegen smaken, de drenkelinge, die reeds in bewusteloozen toestand verkeerde, op het droge te brengenden knecht der heeren Noord man, bij wie de dame was ingebracht, werd de ver dere verpleging opgedragen. Om kwart over negenen werd ze per rijtuig aan het politiebureel alhier gebracht en toen bleek dat ze 43 jaar oud is, A. P. De B. heet, te Oudshoorn woonachtig is en gepoogd had zioh door ver drinking van het leven te berooven. Na ondor ge neeskundige behandeling te zijn gesteld en van droge kleederen voorzien, werd ze per rijtuig naar hare woonplaats vervoerd. Gistermorgen om halftwaalf is een in besphonken toestand verkeerend persoon, genaamd J. V. en 20 jaar oud, in de Oranjegracht gespron gen, doch zonder bekomen letsel daaruit door eenige voorbijgangers gered. Door de politie te Alphen is prjoces- verbaal opgemaakt tegen den kapitein eener sleep boot. Ofsohoon de brug over den Rijn aldaar vol gens de politieverordening gesloten moest bljjven tegen de aankomst van den trein van tien uren, en de brugwachter daarvan het sein gaf, stoomde de kapitein der sleepboot toch door, zoodat de brugwach ter de brug ophaalde om schade te voorkomen; onmid dellijk daarna werd de brug weer neergelaten, zoo dat een gedeelte der schepen die achter de sleep boot bevestigd waren, voor de brug moesten blijven liggen, en hun reis spoediger hadden gedaan, ware de kapitein der sleepboot wat minder voortvarend geweest. Verlangend wordt door de schipperij uitgezien naar de verbreeding van den Bijn in die gemeente, welke van jaar tot jaar wordt uitgesteld. Groot on gerief ondervinden de schippers van het nauwe vaarwater dicht bij de brug, waar vooral tegen woordig, nu de vaart zeer druk is, bijna iederen dag de vaart gestremd ïb, door verstoppingen van schepen en booten. Al spelende is te Zegwaard een 8£-jarig kind te water geraakt en verdronken. Te Noorden kwam weder een geval van miltvuur voor, onder het vee van een landbouwer te Zevenhoven. Onder de gemeente Mil, in de zoo genaamde Katwijksche Peel, is de woning van P. Opsteeg afgebrand. Met uitzondering van het vee is de geheele inboedel verloren gegaan. Slechts het huis was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Eene boerderij in Gaasterland, waar voor vóór 7 jaar f 65,000 geboden werd, bracht nu bij publieken verkoop slechts f 31,000 op. Te Maastricht was Zaterdag het water in de kelders der aan den Jeker gelegen huizen nog stijgende. Ook te Wijk-Maastricht zijn eenige kelders vol water. Van gisternamiddag drie uren meldt men echter dat het water 25 eentimeter was gevallen. Te Venloo is de aan de Maas gelegen straat geheel onder water gezet en zijn de kelders der huizen volgeloopen. Talrijke aardappelvelden staan blank, en veel gras komt de rivier afdrijven. Uit Grave wordt gemeld dat de mond van de Beer- sche Maas over 2500 meter gekeerd is. Men is ook bezig de uiterwaarden te keeren van Heumen tot het veerhuis. De overtocht geschiedt per halve pond en met roeibooten. Het water staat nu op sommige plaatsen te Nijmegen aan de huizen der Waalkado, waardoor het doorgaande verkeer ver broken is. De kabel der gierbrug is gebroken en kon wegens den hoogen waterstand niet hersteld worden, zoodat de overtocht moet plaats hebben met behulp eener afgehuurde stoomboot. De IJsel te Deventer is in één etmaal 33 centimeter gewas- Ben. De mond van den Ouden Bijn bij Lobith is overstroomd. Op de geheele aarde bestaan tegen woordig 130 openbare sterrenwachten, waarvan 96 in Europa, 27 in Amerika, 19 in de Vereenigde Staten alleen. In Europa heeft Duitschland de moeste, 29, België, Griekenland en Portugal de minste, namelijk ieder 1. Het ondsto observatorium is dat van Leiden, hetwelk in 1632 gesticht werd. Dat van Kopenhagen is van 1687. Voor eenigen tijd namen deBerlijnsche hotelhouders het besluit om hun kellners het dra gen van knevels te verbieden, zoodat een kellner met een snor tegenwoordig te Berlijn een groote zeldzaamheid is. In een tweede vergadering werd nu door de hotelhouders besloten om dezen maat regel ook tot de overige bedienden uit te breiden. Tegen 1 Oct. moeten nu eok de huisknechton hunne knevels laten afscheren, terwijl men overoen kwam om iederen knecht terstond weg te zenden die zich niet aan deze operatie wilde onderwerpen. Tot nu weigeren de slachtoffers halsstarrig zich naar den wensch hunner meesters te schikken. Alleen dan willen zij toegeven, als de maatregel ook op de koks wordt toegepast. Maar de koks willen er niets van weten en zijn vast besloten om liever hun betrek kingen dan hun knevels op te offeren. Vermoedelijk - zoo profeteert een Berlijnsch blad - zullen wij dus weldra een werkstaking van koks op groote schaal hebben, waardoor de vooruitzichten der kenken- meiden niet weinig znllen verbeteren. Een mijnwerker te Barop, in Pruisen, had dezer dagen zijn tienjarig zoontje naar het naburig dorp Oeskel gezonden om een zak bus kruit te halen. Onderweg kwam hij zes kameraden tegen, die hem overhaalden den zak aan te steken. Eene geweldige ontploffing volgde en de zeven kinderen werden zwaar gewond. Drie moeten sedert overleden zijn en men vreest voor het leven der anderen. Hartverscheurende bijzonderhoden worden over de ellende in Tyrol gemeld. De regens Btroomen steeds neer en de waterstand rijst met den dag; verschillende dorpen zijn door het water geheel overstroomd, de spoorwegen zijn onbeschik baar, de bruggen zijn ingestort. Bozen en Mcran kunnen niet bereikt worden en sluiten duizenden toeristen in. Men heeft bovendien reeds 26 lijken gevonden er beBtaat vreeB dat nog veel meer per sonen zijn omgekomen. Inschrijvingen voor de slacht offers zijn geopend en de Tyroolsche Landdag is buitengewoon bijeengeroepen: Bij het spoorwegongelukbij Hugstetten blijken in het geheel gedood te zijn 75 personen; zwaar gekwetst 95; licht gekwetst 100; te zamen 270 personenmen moet evenwel in het oog hou den dat de trein omstreeks 1200 passagiers ver voerde. Van alle kanten komen giften in om de gekwetsten en de hulpbehoevende betrekkingen te ondersteunen. Twee Engelsohe stoombooten, de .Cy prus" ea de „Kelto", zijn bij Riga in aanvaring geweest. De laatste werd zwaar beschadigd en zonk. De .Cyprus" kwam er zonder schade af. In do garnizoenskerk te Potsdam is dezer dagen de 73-jarige professor W. met een beeldschoon 2l-jarig meisje in het huwelijk ver bonden, dat tot dusver winkelmeisje was geweest bij een banketbakker. De kerk was Btampvol nieuws gierigen, te meer daar W., wegens vroegere hnwe- lijken, reeds bekend was. In zijne jeugd een arm, maar talentrijk schilder, heette hjj in de wandeling .de mooie W.", trok de aandaoht van eene niet zeer jonge maar schatrijke weduwe, die hem in staat stelde zijne studiën te voltooien en voorts met hem trouwde. Eenige jaren later, na een hoogst- gelnkkigen echt, stierf zij en liet hem haar groot vermogen na. Weder trad W. in het huwelijk, maar na eenige jaren Btierf ook de tweede vrouw en hij was 200,000 mark rijker. Wat het winkelmeisje betreft, dit heeft hare toestemming niet gegeven voordat hii haar een huis en de helft van zijn ver mogen bad afgestaan. Bij Rosslau, in Anhalt, heeft het 7-jarig zoontje van zekeren daglooner Wietsche het 3-jarig dochtertje van een metselaar, Flinzner, met een hark den schedel verbrijzeld. Toen zijne moeder toesnelde om de tanden der hark nit het hoofdje te trekken, trachtte de jeugdige booswicht haar zulks te belet ten, door haar met een mes te dreigen. Het meisje is na een onbeschrijflijk lijden gestorven. De voortvluchtige Berlijnsche ban- kier Mas Lewenstein is te Liverpool gearresteerd, op het oogenblik dat hij zich, nog in het bezit van 180,000 mark, naar Amerika wilde inschepen. In eon magazijn van de me de Ia Cathe- drale te Luik heerschte onlangs groote opschudding. Een jong, welgekleed gedistingeerd vreemdeling kwam binnen om iets te koopen en twee aardige winkeljuffers, de eene zeer blond, de andere zeer bruin, wilden om strijd den aardigen kooper bedienen. Maar opeens en zonder dat de betrokkene zich rekenschap kon geven van de zaak, was het haar van de bekoorlijke blondine voor de helft bruin geworden en dat van de brunette blond. Het was een dwaas gezicht en iedereen barstte uit in een homerisch gelach. De beide meisjes kekon in den Bpiegel en namen de vlucht. Het wonder was be werkt door den jongen vreemdeling, die niemand anders was dan de goochelaar Henry. Met onbe grijpelijke handigheid en vlugheid had hij de valsche vlechten der dames verwisseld. Eenigen tijd geleden werd te Brussel zekere Rosalie Van Hertbrngge door haar minnaar, Alphonse Foubert, met een mes verwond. De laat ste, die in voorloopig arrest werd genomen, was daaruit nauwelijks ontslagen, of hij maakte zich den tijd ten nutte om den verbroken liefdeband weer aan te knoopen, en dezer dagen werden Al phonse en Rosalio, dio intusschen genas van hare wenden, een paar. Ongelukkig echter wacht den jonggehuwden man nog een vervolging ten correc- tioneele wegens den moordaanslag op haar, die thans zijne vrouw is. Het is te hopen dat hier de clementie van den hove niet tevergeefs zal worden ingeroepen: eind goed, al goed. Een te Memphis, in Amerika, verschij nend blad deelt het volgende mede ten bewijze dat .hangen" nog zoo heel onplezierig niet is. Zekere Judson te Nashruille - 't is lang geleden kreeg twist met een landgenoot, Porterfield genaamd, die drie revolverschoten op hem loste zonder hem te treffen. „Als ge nog eens schiet," waarschuwde JudBon, .leg ik je neer." Porterfield schoot toch, miste weder, maar werd nu door den eersten kogel van zijn tegenpartij geveld. De broeder van den verslagene, diens dood willende wreken, vervolgde Judson en loBte op hem wel twintig schoten zonder hem, den onkwetsbare, te treffen. Nn maakte zich het volk van den moordenaar meester om hem te .lynchen". In een in aanbouw zijnd buis hing men hem op, maar driemaal viel hij neder, de derde maal met gebroken been, waarbij hij in bezwijming viel. Voor dood liet men hem liggen, doch de vrienden van Jndson namen 'snaohts zijn lichaam op, ont dekten dat hij nog leefde en wisten hem te redden. Later verhaalde Judson aan een geneesheer dat hij, bij de hangpartij in de lucht zwevende, prachtige

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2