DAGBLAD. N°. 6936. Dinsdag 26 September. A\' 1882. Tweede Blad. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.B 1.40. Afzonderlijke Nommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADYERTENTIBIft Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofliciëele Kennisgevingen. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Lelden, op Donderdag*28 Sept. 1882. des namiddags te twee uren Putsten ter behandeling 1®. Voordracht tot naamverandering van de Katten- poort (176). 2°. Idem betrekkelijk de regeling der bijdrage voor de verpleging Tan zieke armen in het Ziekenhuis. (178). 3°. Verzoek van F. G. Zirkzee, om eene stoep te leg gen. (179). -4®. Idem als voren van S. J. Fontein. (180). Idem als voren van F. I>. F. Rietbergen. (180). <5®. Voordracht tot wijziging van de verordeningen be trekkelijk de Gasfabriek. (181) 7°. Staat van af- en overschrijving en suppletoire staat van begrooting. dienst 1882. (182). S®. Vaststelling van het eerste suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1882. 9°. Verzoek van Mr. H. Hemmingson tot het plaatsen van een voeling aan den Hoogen Rijndijk enz. (184). 10®. Voordracht betrekkelijk de winterdienstregeling van den paardentram, lijn Haven—Station. (135). 11°. Rekening van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis over 1881 (177). Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden aan de navolgenden en hunne rechtverkrijgenden Tergunning is verleend, lo. aan den Heer G. W1LHELMY D.YMSTÉ, tot het plaatsen van een gasmotor in het perceel aan den Ouden Rijn, No. 30; 2o. aan de firma VERKOÜW fc STOKHUYZEN, tot het plaatsen van een gasmotor in hare koffiebranderij aan den Middelweg No. 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester, 25 Sept. 1682. E. KIST, Secretaris. PATEHnUDEN, De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de in gevulde patentbladen voor de wjjken VII, VIII en JX benevens ■de restanten, -over het dienstjaar 1882/3. bg het collége van zetters m een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel van 26 tot en met 30 September e. k-, terwijl na het ver strijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne-moeite mogen eisehen tien -cents, oender meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 25 Sept. 1882. IDE KANTER. LBIDEN, 25 September. JDeor de leden der afdeeling Leiden en Omstre den van het „Pensioenverbond" zal den 27sten dezer eene algemeene vergadering gebonden worden. "Wij vernemen dat daar zeer belangrijke mededee- lingen kunnen worden verwacht, zoowel wat aan gaat de laatste vergadering te 's-Hortogenbosch als wel -en voornamelijk betreffende bet verslag, door de Staatscommissie dezer dagen dienaangaande aan den Koning uitgebracht. Worden de daarin opgenomen voorstellen aange nomen, dan moeten reeds gepensioneerden ook niet geheel iiijn uitgesloten, hunne weduwen alsnog in het Rijk-s-Weduwenfonds opgetaemen te zi6n. Met recht mag men verwachton dat deze vergadering door tal van leden zal worden bezocht. Zij die aog geen lid zijn, kunnen zich nog laten inschrijven bij den secretaris dezer afdeeling. Als •werkend, d. i. stemhebbend lid, betaalt men f 2.50 eentributie, aïs gewoon lid 1. Blijkens de opgaven betreffende de sterfte ia eenige grooto gemeenten des lands in Juli, was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar: Amsterdam 21.9, Arnhem 26.9, Dordrecht 26.7, 's-Gravenhage 20.9, Groningen 22.8, Haarlem 28.5, 's-IIertogenbosch 20.8, Leeuwarden 19.0, Leiden 24.1, Maastricht 28.5, Botterdam 20.2, Utrecht 25.9. Wegens storing in de gasfabricage zal heden avond alhier de drukking verminderd worden en de verlichting daardoor niet sterk zijn. Bij de heden gehouden openbare yerkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 39.00, ƒ20.00, 4.00 en 2.00; de laagste 39, 19.50, ƒ3.80 en 1.95. Bij de plaats gehad hebbende herbesteding van fonrages voor de troepen te paard was de heer Hoogendijk, te Breda, voor Leiden de minste in schrijver, als: voor hooi 41 cents, stroo 31 cents en haver 92'/i cents, alles per 10 kg. Volgens het dezer dagen uitgegeven programma voor 1882 van het „Haagsche Genootschap tot verdediging van den Christelijken Godsdienst", was de uitslag der beoordeeling van de tien verhande lingen, in 1881 ingekomen, de volgende: Van de vijf Duitsohe verhandelingen over „den eed en zijne instandhouding in den modernen Staat" werd geeno de bekroning waardig gekenrd. Hetzelfde oordeel trof vier verhandelingen over „het leerstuk der Heilige Schrift aan de Schrift zelve getoetst". Daar entegen wordt aan den autenr eener vijfde Duitsche verhandeling (motto 2 Cor. XH9a) eene zilveren medaille met ƒ200 en de uitgave van zijn geschrift in de werken van het Genootschap aangeboden. In dien deze beschikking hem welgevallig is, dan melde hij zich aan bij den secretaris. Ter beantwoording vódr 15 December 1883 werden deze twee vragen uitgeschreven: I. Het Genootschap verlangt: „Een critisch-histo- riseh onderzoek naar den oorsprong van het aposto laat en do beteekenis, die er, volgens do Schriften des Hieuwen Testaments en de verdere christelijke létoratnnr van de eerste twee eenwen, in de Chris telijke Kerk aan werd toegekend." H. Het Genootschap wenscht te ontvangen„Een leesboek voor beschaafden, waarin met het oog op ■de behoeften van den tegenwoordigen tijd, de be langrijkste vragen betreffende het zedelijk leven worden in het licht gesteld en beantwoord." Nadere bijzonderheden zijn te vindeh in het pro- gramma zelf, waarvan op franco aanvrage exem plaren te bekomen zijn bij don secretaris van het 'Genootschap, prof. A. Kuenen, te Leiden. Hedenmorgen te zeven uren overleed te Rot terdam de bekende en alom geachte schrijver en dichter Gerard 3. Spoor, aan eene langdurige en pijnlijke ziekte. Naar het Utr- Dbl. verneemt, is vanwege het departement van marine medegedeeld dat bij den aanval op Atjeh van 13 dezer o. a. licht gewond is de luit. ter zee 2de kl. J. C. Cramer, nit Utrecht. In de vergadering van het metropolitaan ka pittel van Utreeht is tot vicarius capitularis sede vacante (kapittel-viearis gedurende het openstaan van don bisschoppelijten zetel) gekozen de hoog- eerw. heer mgr. F. P. Van de Burgt, proost van het kapittel en president van het Seminarie te Rijsenburg. De Prins van Oranje is niet, zooals gemeld is, naar Pau vertrokkoD, maar bevindt zich volgens de N. R. Crt. voortdurend in de residentie. De Londensche „Times" doet in een artikel naar aanleiding van het bezoek door den lord-mayor van Londen te 's-Gravenhage gebracht, uitkomen, hoevele banden van traditie en belang Engeland en Nederland aan elkaar verbindeD, en hoeveel aan spraak hot Huis van Oranje, waarvan de tegen woordige Koning een waardig afstammeling is, op do achting van de Britsche natie heeft. Wat de ge meenschappelijke belangen van Engeland en Neder land aangaat, wijst de „Times" op de beteekenis van de Hollandsche markt voor Engelschcn uitvoer, en van de Engolschen voor de Nederlandsche. Voorls op de koloniën, waar de Hollanders aan hetzelfde werk van beschaving bezig zijn als Engeland. „Mis schien", zegt de „Times" o. a., „zullen in Oost lndië Eogelsch en Nederlandsch gebied eens aan elkaar grenzen, maar dat zal dan toch moeten duren tot dat de Nederlanders en de Noord-Borneo-Maat- schappij onder elkander de tosschenliggende moe rassen en wouden zullen gekoloniseerd hebben. Maar wij kunnen met vertrouwen zulk eene toekomst tegemoetgaan, als Engelschen en Hollanders even goede bnren blijven als zij lang in Europa en elders geweest zijn. Nederland is een model-Koninkrijk, dat thans, verre van oorlogen en geruchten van oorlogen verwijderd, zich met al zijne krachten aan de beoefening van de kunsten des vredes kan wijden. Zijne vier milliden inwonerB maken in de handels wereld eene figuur, die buiten evenredigheid met hnn aantal groot is. Geen Europeesche Staat kan verdacht worden van aanvalsplannen tegen een land, dat zoo vredelievend is in zijne bedoelingen, maar toch, zooals zijn leger bewezen heeft, in staat, dapper en hardnekkig te strijden." Naar aanleiding van zijn 25-jarig jubileum als notaris ontving de heer A. J. Rijshonwer te Zoeterwoude heden talrijke blijken van belangstel ling. Onder de velen die hem met zijn feest kwamen gelnkwenschen, behoorde ook de burgemeester zijner gemeente, nr. H. Hemmingson. Bij do Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij is heden het volgend telegram uit Nieuw-York ontvangen: „Stoomschip „Lepanto" nit Hnll heeft Donder dag-avond bij dikke mist de „Edam" middenscheeps ingeloopen, 41° Br. 66° L. De „Edam" zonk na 20 minuten; allen gered met de booten van de „Edam" en door de „Lepanto." Te Nienw-York geland, met uitzondering van 3den en 4den machinist, die op hun post werden gedood.'*" De „Willem Barendsz" is hedenmorgen van Ham- merfest vertrokken en kan dus na half October te IJmniden verwacht worden. De Tweede Kamer heeft in hare zitting- van heden tegen morgen te elf nren het ontwerp-Adres van Antwoord aan de orde gesteld. In deze zelfde zitting hield de minister van financiën, bij de indie ning der staatsbegrooting, om 3j u. de in dit nummer voorkomende zoogenaamde „millioenen- speech." Het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gisterochtend Dover; de „Drente", van Rotterdam naar Java, passeerde gisternamiddag Sagres; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Sonthamptonde „Prinses Amalia", van Batavia naar- Amsterdam, vertrok gisteren van Marseille; de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia,, arriveerde gisteren te Marseille; de „Pollux" is 23 dezer van Amsterdam te Nienw-York aange komen; de „Jason" is gisteren van Nienw-York naar Amsterdam vertrokken; de „Schiedam" is gisterochtend van Amsterdam te Nienw-York aan gekomen. Bjj koninklijk besluit van 11 Sept. is bepaald' dat met don aanvang in 18S3 van den zomerdienst op de Bpoorwegen het tweede lid van art. 84 van hoofdstuk IV van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen, vervangen wordt door de volgende bepaling: „Voor de sneltreinen, rijdende met grootere snelheid dan die van 60 kilom. per nnr, moeten de locomotieven, tenders, rijtuigen en wagens voorzien zijn van een doorgaand en zelf werkend remtoestel, volgens een door den minister van waterstaat goedgekeurd of voorgeschreven stelsel. „Van zelfwerkende remtoestellen, volgens het aldns goedgekeurd of voorgeschreven stelsel, zullen mede moeten voorzien worden do locomotieven, tenders, rijtuigen en wagens in personentreinen, die met geen grootere snelheid dan die van 60 kilometer per nnr rijden, waarvoor dit door den minister van water staat wordt voorgeschreven." Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1