LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6935. Maandag 125 September. A*. 1881 Tweede Blad. T1 PRIJS DEZER COUBAKT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17). Grootere letters naar plaatsmimte. Voor het ineassee- res builen de stad wordt 0.10 berekend. Gomengd Nieuws. De zoon van een schipper had heden morgen om elf uren het ongelnk in den Yliet te vallen doordien hij het vaartuig, dat bij de Vliets- brng geschoord raakte, wilde afduwen. Hij pakte wel eerst de leuning, maar moest zich op het laatst toch laten vallen. Zijn vader stak hem een boom toe en trok hem vervolgens naar het bij het schip behoorend bootje waar hij behouden inklom. Gedurende deze week werden op „Rhyn- zigt" 129 zwembaden door heeren genomen. De temperatuur van het water bedroeg 16°.5 Celsius. Men meldt ons nit Katwijkaan den Rijn dat aldaar bij den heer J. Van der Gngten is komen aanvliegen een duif dragendo het stempel „Neder- landscbe Oorlogsduirenpost" op de beide vleugels en op den eenen vleugel twee stempels, paars en zwart, met het merk H 75. Op de Nieuwe Meer (Haarlemmer- meer) is de teerwaterboot „Alida" zoo hevig in aanraking gekomen met een schip, geladen met tarwe, dat dit onmiddelljjk zonk. De opvarenden werden gered. Door den kantonrechter te Haarlem is dezer dagen voor het eerst de nienwe wet op de visscherijen toegepast, door de veroordeeling van een jongen Zandvoorter, die zich opzettelijk en wederrechterlijk had onttrokken aan zijne verplich ting tot 't maken van eene reis ter vischvangst en geweigerd had die reis mede te maken niettegen staande hij zich eerst daarvoor had laten aanmon steren, tot eene gevangenisstraf van zeven dagen. Yoor de arrondissemen ts-rechtbank te Amsterdam, 3de kamer, stonden den veertienden September 11. terecht Dirk Yan Rhijn, 63jaarond, van beroep metselaar, geboren te Voorschoten, maar wonende te Amsterdam evenals de tweede beklaagde Lambertus van Schaick, ond 32 jaar, metselaar van beroep en geboren te St.-Michels Gestel. Hun werd ten laste gelogd, dat zij in den avond van 11 op 12 Augustus van twee verschillende steenhoopen op de Bloemgracht en de Nassaukade, die daar bij in aanbonw zijnde perceelen lagen opgestapeld, een 600 a 700 steenen hadden weggenomen. Zij hadden die met hnlp van een handkar aan een vooraf ge baarde schnit gebracht en ze daarin deels behoor lijk opgestapeld, deels los neergeworpen. Ten laat ste echter waren zij, door een borger in hun werk gestoord, ijlings weggevlucht, maar weldra door de inmiddels gewaarschuwde politie in hnnne woningen gevat. Ter terechtzitting werd door Van Rhijn alles gereedelijk erkend, die verklaarde de steenen te hebben noodig gehad tot voltooiing van een aan genomen karwei. Van Schaick daarentegen gaf voor door Van Rhijn te zijn gehuurd om steenen te vervoeren, die hij voorgaf vroeger te hebben ge kocht, zoo, zonder dat hij in 't minst had vermoed dat de zaak niet in orde was. De substituut-officier van justitie echter mr. Stheeman, hechtte aan zijne verwarde en tegenstrijdige verklaringen weinig ge loof en eischte tegen Van Rhijn eene celstraf van vier maanden, tegen zes maanden voor Van Schaick, die geone enkele verzachtende omstandigheid in zijn voordeel had. De uitspraak werd daarop be paald op den 2l8ten September en bij vonnis van dien datnm werden beiden tot 4 maanden celstraf veroordeeld. Bij de te Ameide gehouden harddra verij door paarden van zessen klaar, waaraan 14 paarden deelnamen, is de prijs ad f 180 gewonnen door de bruine ruin „Viorno H", van G. Barendrecht te Barendrecht, gereden door J. De Boer, en de premie ad f 50 door de bruine merrie „Snijboon", van \Y. H. J. Bron te Utrecht, bereden door A. Bos. Voor de tweede maal in dit jaar, en thans op zeer ernstige wijze, worden de omstreken van 's-Hertogenbosch met overstrooming bedreigd. De Maas is te Maastricht ook wassende en nit Lnik wordt gemeld dat nog meer was te wachten was. De polders de Beneden-Aa en Brand en Bensing zijn reeds geïnundeerd en de polder de Beneden- Dommel staat op het pnnt hetzelfde lot te onder gaan. De polders de Vliert, de Algemeene Omkading en Boschveld en Maij, bieden, vooral de twee laatsto, met allo kracht tegenstand. Honderden arbeidors zijn op dijken en kaden aan hot werk en groote Bommen moeten ten offer worden go- bracht om den gevroesden vijand te weren. Toch is de kans van slagen, naar het gevoelen van des kundigen, gering. De commissie tot sluiting van de Beersche Overlaten vergaderde gisteren te Gassel tot hot nemen van de noodige maatregelen voor de dichting. - Ook de IJsel blijft steeds wassende. Er staat in de omstreken van Deventer en elders reeds veel laag weiland onder water. Te Vreeswijk verwacht mon almede eene overstrooming. (N. Ii. C.) Blondin zal heden voor de tweedemaal de Seine te Parijs oversteken op een ijzerdraad. In het begin van Augustus wisten vijf gedetineerden nit de gevangenis te Dax te ont vluchten. Ze werden achterhaald on opnienw ge vangengezet. Thans meldt men dat drie hunner op nienw zijn ontsnapt. Bij oen stierengevecht teMarguorittes (bij Nimos) is een artillerist, die een woedenden stier de roode cocarde van den kop wilde nemen, door het dier in het hart gestoken. Voor dood werd hij weggedragen - maar het feest werd voortgezet. Zekeren Robinet te Parijs, een goed hartig man, wien de revolutionaire theorieën het hoofd op hol hadden gebracht, is door eenige buren dezer dagen eene kool gestoofd. Zij haalden hem zonder moeite over om eene Maatschappij te stichten, genaamd „de Trocaderosche Redding-Maatschappij voor brand". Men bologde eene vergadering in eene gymnastiekzaal, en bijwijze van decoratie, naar het heette, stond ook eene kleine brandspuit ge reed. De heer Robinet, bij acclamatie tot voorzitter benoemd, deed een gymnastiekgordel aan en hield met levendige gebaren en eene stentorstem eene vurige redevoering. Men applaudisseerde. De rede naar ging voort. Maar zie, te midden van zijne fraaiste volzinnen sloop een der aanwezigen achter hem, haakte een touv aan zijn gordel, en een oogenblik later zweefde Robinet, aan eene katrol opgeheschen, boven de vergadering, thans schreeuwende, niet van revolutionair enthnsiasme, maar van enkel woede. En of dit niet -enoeg ware, werd onder hot daverend gelach der aanwezigen de brandspnit in werking gebracht en de ongelukkige Robinet doornat gespoten. Toen men hem eindelijk neerliet, ging de onverzoenlijke „onarchiBt" zijn nood klagen bij den commissaris van politie zijner wijk. Volgons het „Petit Journal" heeft mop in een hotel In de Grenellestraat te Par"'- »«n koffer een kistje gevonden, waarin het ipk een zevenjarigen knaap, die ongeveer anderhalf - jaar geleden vermoord moet zijn. Men hondt zekere vronw Robert, die met het kind in het logement gewoond heeft en die zich voor zijn tante uitgaf, voor de moordenares. De Lissabonsche correspondent van de „Standard" heeft den plotseling teruggekeerden be roemden reiziger Stanley „geïnterviewd." Deze zeide dat hij bij Loanga koortsig werd, zoodat hij eene maand lang heeft vertoefd bij den Nederlandschen consnl te Loanga, wiens gastvrijheid hij roemt. Stanley drong driehonderd mijlen voorbij Vivi door. Hij vestigde er vijftien handelsstations tnsschen Vivi en Roki. De handelsweg is thans veilig door dien de inboorlingen, aanvankelijk vijandig, later toenadorden. Stanley zon gisteren naar Parijs ver trekken. De te Sydney gehonden tentoonstel ling is gisterochtend door een awaron brand in de asch gelegd. In de „Pekinger Crt." van 14 Juli leest men woordelijk het volgende: „Na eene droogte van onderscheidene weken is gisteren boven de hoofdstad en haren omtrek een overvloedige regen gevallen. Alles werd door het nedervallende water verfrischt en men vroeg elkander aan wien dit ge schenk des hemels te danken zou zijn. Naar men ons mededeelt, is het niemand anders dan onze doorluchtige hoer en gebieder, die ons den regen bezorgd heeft. Gistermorgen gaf hij bevel zijn gala gewaad gereed te honden, daar hij heden in den Ta-Nautien (den tempel van den god van de sneeuw en den regen) zijne godsdienstplechtigheden wilde verrichten, ten einde het land regen te schenken. Nauwelijks had onze verheven gebieder zich voor het beeld van dien god nedergeworpen en zijne ge beden aangevangen, of daar opende de hemel zijne slnizen en liet een vruchtbaren regen op de aarde nederdalen. Hiernit blijkt ten duidelijkste hoe geliefd onze keizer bij de goden is en hoe bereidwillig zij al zijne wenschen vervullen." Twee Hollandsehe vrouwen, Clara Denis, 70 jaren ond, en Emma Thomas, ond 31 jaren, zijn door de rechtbank te Dover wegens het bij aankomst met de stoomboot van Ostendesmok- kelon van tabak tot rnim 61 pd. st. boete of zes weken gevangenisstraf veroordeeld. De sterfte in de Amerikaansche hoofd stad is 30 per mille. Door besmettelijke ziekten kwamen te Nienw-Tork in 1881 niet minder dan 13,496 sterfgevallen voor, waarvan meer dan do helft door diphtheritns, roodvonk en typhus. De Weener ingenieur Sc hu 11a heeft dezer dagen te Stettin eene proef genomen met een door hem uitgevonden kostuum, ter beveiliging van het lichaam tegen vonr. Hij had een dnbbel pak aan, het binnenste van gntta-percha, het bnitenste van poreuse katoenen stof. Tnsschen beide werd door middel van de slang eener brandspnit voortdurend water gebracht, dat nit alle poriën van het bnitenste kleed spoot en den ingenieur veroorloofde ongedeerd vier minnten te midden van een fel brandenden houtstapel rond te wandelen. Het hoofd werd door een dubbelen helm van metaal beveiligd, tnsschen welks wanden insgelijks voortdurend water circu leerde. Ooggetuigen noemen deze proef merkwaar dig, maar achten de uitvinding van weinig prak tisch nnt. Op de Yriendschapseilandenheeftvoor een paar maanden een orkaan gewoed, waarbij 1500 huizen verwoest zijn; 13 kerken werden ver nield» vooral de inlandsche wijken van Neiafn leden veel. De veiligste weg. - Ook zwaar beschon ken lieden hebben soms nog everleg, of ten minste goede invallon. Zoo liep er eens een, die naar de stad terugkeerde, niet op den gewonen weg, maar in het water naast het pad. Een medelijdend heer, die hem tegenkwam, wilde hem de hand reiken en zei: „Vriendje, merk je niet, dat je in het water loopt? Hier is het voetpad." - „Ja", was het ant woord, „gewoonlijk loop ik ook liever op het droge pad, maar ditmaal ben ik een beetje op zij gegaan." - „Juist daarom", zei de heer, „wil ik je nit de beek helpen." - „Juist daarom", antwoordde de dronken man, „blijf ik er in. Want als ik in de beek loop en ik val, dan val ik op den weg. Maar als ik op den weg loop en ik val, dan val ik in het water." - En hij plaste verder met den vinger aan het voor hoofd, in het volle besef van zijn ssherpzinqpgheid, die, al had hij ook een roes aan, toch nog dacht aan dingen waaraan anderen niet dachten.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1