tweejarig zoontje S. S. mede naar den zolder ge nomen. In een onbewaakt oogonbük viel de kleine echter nit het raam der derdo verdieping op straat, met het ongelukkig gevolg dat twee deskundigen aldchts den dood kouden cocstateeren. Tegen de vechtersbazen, vermeld in het vorig nommer, is door de politie proces-verbaal opgemaakt, terwijl twee hnoner Daar de gevangenis te 's-Hage zijn overgebracht en do derde wegens verzet tegen de politie is vervolgd. Mede is proces-verbaal opgemaakt tegen eene meid, genaamd J. V., die zich ten nadeele van den winkelier v. W. had schuldig gemaakt aan diefstal van boekjes. Om halfeen van middag is een driejarig jongetje, genaamd J. v. d. P., op de Vischbrng aangereden door een handwagen, ton govolge waarvan het aan het vóór- en achterhoofd oen paar kleine wondjes bekwam. Te 10 uren hedenmorgen is delandbou- wer N. Z., 25 jaar oud, wonende te Katwijk, van een schnit in de Oude Yost te water ge7alloD, doch zonder bekoiuen letaol daaruit gehaald door den brug wachter en eon schipper, genaamd S., en een melk boer genaamd D. Yindt men in do dagbladen maar al te vaak vermelding van treurige tooneelen, die zich voordoen bij trouwplechtigheden ten plattenlande, het verheugt ons uit Rijnsburg heden een blijder bericht van dien aard to kunnen melden. Gisteren namelijk trouwde zeker het armste boeren knechtje uit deze gemeente met een vrouw, die, wat geldelijk vermogen betreft, al even weinig be zat als baar toekomstige echtgenoot. Yoegt men hier nu bij dat hij door moedor natuur tamelijk stief- mooderlijk bedeeld is en zij weduwe met 3 zeer jeugdige kinderen, dan zal men begrijpen dat het jonge paar behalve de spotzucht van enkelen ook tevons do meewarigheid van velen had opgewekt. Gedurende de bruidsdagen hadden zich daarom eenige jongelieden uit de gemeente tot een gelegenheids commissie gevormd, die bij do inwoners gold in zamelde, om daarvan de jonggehuwden het nood zakelijkste te verschaffen wat er in de huishouding noodig is. Op den morgen van don trouwdag zag men dan ook bij vele ingezetenon de vlag uithangoD, de wimpels van sommige schepen waren mot groen versierd en voor de toekomstige woning prijkte oen tamelijk nette eorepoort, van taxisgroon en go- maakte bloemen, waarboven het volgondo rijmpje: De commissie heeft dit hier geplant Yoor Bruidegom en Bruid, Die hier wat van te zeggon heeft, Die komt er maar voor uit. Inmiddels was er togen het middaguur een ge kostumeerde optocht to paard (sommige gekostu- meerden waren zelf niet onaardig gekleed), die het jeugdige paar van do versierde woning haalde, in een met bloemen en groen versierd rijtuig deed plaats nemen en het tot het gemeentehuis begeleidde. Na afloop der trouwplechtigheid trok do geheolo stoet onder vreugdeschoten en de daverende toejuiching der menigte de straten on grachten langs en kwam eindelijk aan do woning terecht. Hier waren nu door de zorg der Commissie on de liefdadigheid van oenige particulieren de huwelijksgeschenken aange bracht, die natuurlijk met blijdschap aanvaard werden. Eere der Commissie, - zoo schrijft men ons ton slotto - die op zulk eene edelmoedige wijze haar taak vervulde en dezen dag voor hot jonge paar tot een waren feestdag maakte. Twee mariniors van hot wachtschip te Amsterdam, Land en Chers geheoton, hadden in stilte Amsterdam verlaten en waren eergisteren te Zandvoort gezien; zij wisten aldaar den stuur man Meulmans over te halen hen op de visscherij op de kust mede te nemen. De politie te Scheve- ningen, van hun vertrek uit Zandvoort per telegraaf onderricht, arresteerde gistermorgen vroeg, bij aan komst van de schuit, de beide deserteurs on maakte voorgoed oen eind aan hun zwerftocht. Gistermorgen is te Delft brand uitge broken in de fabrieken van Delftsch aardewerk van den heer Joost 't Hooft. Het vuur was ont staan in een droogloods, welke gedeeltelijk werd vernield; door do spoedige werking van verschil lende spuiten heeft het onheil zich tot de loods bepaald. De toevloed van vreemde bezoekers te Amsterdam was nog nooit zoo groot als dit jaar; alle hotels in d9 stad zijn dicht bevolkt; vele rei zigers doen mot vigilante en bagage de ronde door de stad om verblijf te vinden. Krachtig werkende bepaling. - In Noor wegen mogen do meisjes geon huwelijksaanzoek aannemen voordat zij geleerd hebben brood te bak ken en kousen te breien. Een gevolg dacrvan is, dat het niet noodig is ze in die kunsten tot vlijt aaD te sporen, en zij moeten dan ook gewoonlijk daarin reeds lang eene grooto vaardigheid bezitten voordat zij lezen of schrijven kunnen. BUITENLAND. v i>stcnr.-Hong.-3Ionarcbie. Een telegram uit Triëst houdt in dat de zaak van don te Ronchi gearresteerdon Oberdank, die een vondeling is, naar een militair gerechtshof zal verwezen worden. Oberdank schijnt sedert 1878 voortdurend goldelijken onderstand van de comité's dor Irredenta te llomo genoten te hebben. Verder wordt uit Triest bericht dat aldaar in don laatsten tijd, na voorafgaande huiszoekingen, verscheidene arrestatiën wegens hoogverraad hebben plaats gehad. Onder de gearresteerden behooron E. Salvator, redacteur van het blad „Eco del Popoio"; G. Drag- hicchio, turnonderwijzer aan de stadsscholenJ. Mar- covich, secretaris eener arbeidersvereoniging, en A. Donuaggio, stadsbeamble. De verwoesting door de overstroomingen van den Drau aangericht, is verschikkelijkbijna elke spoor- weggeraeonschap is afgesneden en verscheidene brug gen zijn weggeslagen. De stad Oberdanburg staat anderhalven meter onder water. Meer dan 200,000 planken, aan houthandelaars toebehoorende, zijn door don stroom meegevoerd. De keizer van Oosten rijk heeft 5000 fl. voor de slachtoffers gezonden. De berichton uit Innsprück, Trento en Klagenfurt blij ven eveneons verschrikkelijk. De keizer en do keizerin hobben Triest ver laten cn zijn naar Miramar teruggekeerd. Heden vertrekken prins Rudolf on prinses Stephanie naar Zevenbergen. Rusland. De koizer hiold gistornamiddag op het Chodin- 8chcnvcld te Moskou eeno revue over do troepen. De vorst van Montenegro woonde haar bij. Daarop nam de koizer de tentoonstelling in oogenschouw. Do revue word ook bijgewoond door de keizerin en de gezamenlijke leden der keizerlijke familie. De keizer was te paard en naast hem reed de vorst van Montenegro. De keizer vertoefde in het gebouw der tentoonstelling tot 's avonds zes uren. Do orde in de straten, welko de keizer passeerde, werd door vcreonigïogen, uit hot volk gevormd, gehandhaafd. Politie was weinig of in het geheel niet zichtbaar. Aan de Russische soldaten zullen twee gntta- porcha-zakken worden uitgeroikt bij hun ransel, om hen boter in staat te 6tollen veilig zwemmend allo kanalen en rivieren over te steken. Uit St.-Petersburg wordt bericht dat vorst Nikita van Montenegro over eenige dagen van daar do terugreis naar Cettinjo zal aanvaarden, liet doel zijnor rois is, volgens de „Golos", drie voudig geweest: 1°. om het kroningsfeest van keizer Alexander III te Moskou bij te wonen; 2°. om aan den keizer omtrent do verdere houding van Montenegro tegenover de bevolking van de Herze- gowina en do Crivoscië raad te vragen, en 3°. om aan den keizer eeno huwelijksgift te vragen voor 's vorsten oudste dochter Zorka, om wier hand de Balgaarsche vorst Alexander aanzoek heeft gedaan. Wat liet laatste punt betreft, heeft het Russisch keizerlijk paar do voorgenomen verbintenis van don Bnlgaar8chen vorst met do 11-jarige prinses van Montenegro volkomen goedgek*" rd on haar eene huwelijksgift van verscheidene i'dlioenen roe bels toegezegd. Egypte. In de nabijheid der hoofdstad maken de Bedouïe- nen het den Egypteuaren lastig, zooals ondervonden werd door eenige officieren, die de pyramieden wilden bezoeken od, na te zijn aangevallen, go- noodzaakt waren naar Caïro terug te keeren. Bij voortduring worden in de stad handlangers van Arabi in hechtenis genomen; onder hen bevindt zich de heer Ninet, de Zsvitser, die zooals men weet een der vertrouwelingen van Arabi en zijn parti culiere secretaris was. De ex-dictator zelf vreest voor sluipmoord en nuttigt geen ander voedsel dan dat hetwelk door zijne bloedverwanten i3 bereid. Toevallig is thans weder een te Berlijn ontvangen brief van bovengenoemden Ninet openbaar gemaakt, als karakterestieke bijdrage tot do geschiedenis der Engelsche expeditie naar Egypte. In dien brief worden de Engelschen op de grofste wijze beleedigd. Ninet vindt goed hen schacheraars, dieven, roovers en wat niet al meer te noemen, en zegt o. a. letterlijk„Zij hebben zich een dikke huid van de meest mogelijke huichelarij omgehangen, waaronder het gruwelijkste, willckeurigste, zelfzuchtigste, verraderlijkste, laagi- hartigste, roofzuchtigste dior der wereld zich ver borgt." Geen sprankje grootmoedigheid of aange boren goedheid is bij een Eogelschman ooit to vinden, decreteert de Zwitser die thans de gevan gene der Engelschen is, aan welke hij den 24sten Augustus (dagteekening van den brief) toeroept: „In Ismaïlia on Port-Saïd hebben wij het zoete water afgesneden en weldra zullen wij het kanaal op een of twee pnnten vernielen. Meer dan 170,000 man staan onder de wapenen, niet medegerekend do 80,000 ongeregelde Bedouïenen; kanonnon, mi- nutie on brood hebben wij in overvloed. Yooruit dus, heeren Engelschen, als gij het durft wagon en als gij kunt." Zij hebben het gewaagd, zij konden, en zeggen met Cezar: „ik kwam, ik zag en overwon." 13,000 geweren en 40 kanonnon zijn door de Engolscken te Kafr-el-Dowar gevonden. Telegrammen. SAN-ILDEFONSO (of La Granja, residentie van het Spaansche hof), 21 September. De minister- resident der Nederlanden is hier aangekomen om onderhandelingen to openen over het verlengen van den duur van het tusschen Spanje en Nederland bestaande haudelstractaat, hetwelk 15 October a. s. ophoudt van kracht te zijn. PORT-SAID, 21 September (des avonds). Nadat een order van Yakoub-pacha aau de soldaten te Damietto ora de wapenen neer te leggen en naar hunne haardsteden terug te koeren, ontvangen was, werd daaraan door het gehoole garnizoen dier ves ting voldaan. Abdellah en Aboulata vertrokken met een zwak eskorte van mustafezin in de richting van Caïro. WEENEN, 21 September. (R. N.) Ook de werper van do op 4 Augustus te Triest geworpen bom is nu govonden; hij heet Contento en heeft bekend de bom uit het huis No. 9 in het Corso te hebben geworpen. Hij had daartoe opdracht ontvangen van eene Yorceniging, dio de tentoonstelling en de Triëster keizersfeesten wildo verijdelen. Oberdank bekende eveneons in dienst der vereenig'ng te staan en door het lot tot de misdaad to zijn aangewezen. ST.-PETERSBURG, 21 September. De kroning van den czaar te Moskou heeft voorloopig niot plaats. ALEXANDRIE, 21 September, ('s avonds). Drie Engelsche regimenten, onder bevel van Wood, zul len morgenochtend naar Damiett9 gaaD, om de overgavo dor stad te eischen. Ongeveer duizend man van Abdellah, die ontsnapt zijn, bevinden zich thans te Achibin, waar de spoorweg afgebroken is. Admiraal Dowoll zal met eenige schepen de kust nabij Damiette gaan bïokkeeren, terwijl Wood mot zijp.o troepen voorwaarts rukt. KONSTANTINOPEL, 21 September. Totopdezen oogenblik is do Porte nog niet in onderhandeling getreden over Egypte. Lord Dufferin beschouwt do quaestie der militaire conventie als afgedaan. - Duitschland en de andere mogendheden zijn tegen het voorstel van Rusland betreffende eene conferentie der ambassadeurs tot regeling van de Turksch-Grieksohe grensquaestie. WEENEN, 21 September. Do „Pol. Corr." meldt uit Belgrado dat Alexo Popovics, gewezen voor zitter der Sknpt8china (Servische Kamer van Ver tegenwoordigers), ia hechtenis is genomen terzake van valschheid in geschriften. ST.-PETERSBURG, 21 September. Het „Jour nal do St.-Pótersbourg" meldt dat de groote mo gendheden geen bezwaar hebben gomaakt tegen het bijeenkomen van hare gezanten te Konstantinopel tot oplossing van het Turksch-Grieksche grenscon flict. Wat Egypte betreft, doet het blad op- merkon dat het rechtspunt en de politieke vraagstuk ken, welke de jongste opstand heeft te voorschijn geroepen, tot de bevoegdheid der Europeesche mo gendheden behooron en een vrij nauwkeurig diep ingrijpend onderzoek vereischen. Men zal tot de oorzaken der gebeurtenissen van do laatstverloopen jaren moeten teruggaan om do middelen te vinden geschikt ter voorkoming van nieuwe verwikkelingen. ALEXANDRIE, 22 September. Al de officieren beneden den rang van kolonel, die tot het leger der rebellen behoorden en naar Ramleh gebracht waren, zijn weder op vrije voeten gesteld. Er blij ven slechts een vijftigtal over, die gisteravond onder geleide naar Alexandrië verroerd werden. De expeditie naar Damiette is heden over Tantah

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2