LETDSCH DAGBLAD. N°. 6934. Zaterdag £3 September. A" OOO A JO>i PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Vu PRIJS DER ADVERTENTIE*: 1—regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|* Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. A.'vosicl-eclitle. OIHciëele Kennisgevingen. Oproeping In vrcrkelijken dienst. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 12den September 11., A n°. 2098/1 (2de afd.), Provinciaalblad xfl. 54; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, overeenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van het Ko ninklijk besluit van den 8sten Mei 1S62 {Staatsblad n°. 40), na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Dinsdag den 3den October aanstaande in verkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoens plaatsen behooren te begeven en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemeld en dag r óór vier uren des namiddags bij hunne corpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 22 September *862. DE KANTER. LESSEN, 2S September. Nauwelijks was de benoeming van professor Rosenstein ïot hoogloeraar te Amsterdam bekend of zijne tegenwoovdige leerlingen hebben eone vor- gaderïng gehouden en staande die vergadering een -adres saneDgestcld cm hem te bewegen voor de "benoeming te bedanken. Nog denzelfden avond werd dat adres aan dc-n hoogleoraac overhandigd. Maandag a. s. zal de heer A. J. Rijshouwer, dien we, al woont hij feitelijk niet in onze gemeente, tooh wél als onzon stadgenoot kunnen bescbouweD, den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaron tot notaris benoemd word. Nadat do Sord-mayor van Lond-on eerst zijn bezoek-aan Leiden had aangekondigd, heeft hij lioden- mergea p9r telegraaf kennis gegeven dat hij van zijn voornemen was teruggekomen. Om twee uren stoomde hij dat ook in don hem ter beschikking gostelden .salonwagen van Haarlem komende het station alhier voorbij, waar zich nietfcesain een vrij aanzioD-hjke «nenigte, o. a. ook de burgemeester, had vereenigd. Tor aanvalling van het beriekt voorkomende in het Leidsch Dagblad van Zon-dag jL en door het Hbl. overgenomen, wordt aan laatstgenoemd blad van hier het volgêude medegedeeld: Dit jaar werden nog een 2-tal andere tropische waterplanten hoewel niet in zulk eea grooto hoe veelheid als do „AzolJa Caroliniana" in de wateren van Leidens omstreken aangetroffen. Het waren „Pistia stratiote*" en „Pontederia I crassipes." De eerste komt voor in de wateren van den geheelen tusschen-keorkringsgordel en naar raen beweert zoadon zij gedroogd een uitstekend middel zijn ter verdrijving der zoo gevreesde „Aeanthia lectularia" of zoogenaamd wandgedierte. Eokele dezer Pistia'8 vond men zelf tot bij Katwijk, in het kan«il drjjvende. Jammer echter, dat ze onze winters niet kunnen doorstaan, daar zij ten gevolge der koude sterven. Dit is echter het geval niet met de „Azolla Caro linians", daar zij reeds vroeg in don zomer in de omstrekon van Wassenaar voorkwamen, voordat men ze uit den Leidschen Hortus verspreidt. De kruidkundigen rangschikken de „Azolla" onder de familie der Salviniaceae, een plantenfami- lie die met het geslacht „Salvinia" de 4do order der „Rhizocarpeao" of watervarens vormt. Ook is men in het buitenland roeds geslaagd de kleine vrucht- hoopjes te ontdekken, wo'ko aan de onderzijde der uiterst fijne blaadjes voorkomen. Niet alleen Leiden, maar ook Arnhem en omstre ken kunnen zich erin verheugen, deze kleine Noord- Amerikanen in heur wateren te bezitten, doch dezo zijn afkomstig uit den botaDischon tuin te Bonn, en verder komen zij in verschillende streken van Duitschland voor, ter plaatse waar botanische tui nen (en waar natuurlijk dit plantje ook gekweekt wordt) aanwezig zijn. Een ander voorbeeld van verspreiding is do „Elodeq canadensis" of „Anacbaris Alsinastrum", meer be kend onder den naam van „Waterpest", een plant die voor ongeveer 20 jaren in Utrecht kunstmatig gekweekt werd ?n zich van daar uit in zulk oen korten tijd bijna over ons goheele land verspreid heeft. De Koningin heeft gisteraamiddag, na eerst een rijtoer to hebben gemaakt, een gedeelte der hofstad doorgewandeld. H. M. was vergezeld van een hof dame en werd door een lakei gevolgd. Naar mon vernoemt, bestaat, er ernstig voor nemen om te 's-Hage oeno hypotheekbank op te richten. Hoewel nog in betrekkelijk kleinen kring bekend, moot er veel opgewekthoid zijn om daaraan doel te nemen. De eerst voorshauds uit te geven serie van bet kapitaal moet reeds voor bet nieeren- deel geplaatst zijn. De onderneming is geenszins tot VGravenliage beperkt, maar zal haro werk zaamheden uitstrekken over alle vaste, bijzondere ook landölijke eigendommen in Nederland van standvastige waarde. Yrijdag 29 September zal do plechtige ont vangst der nieuwe leden van het Delftsch studenten corps plaats hebben; des avonds gekostumeerde op tocht met fakkellicht door do stad, en Zaterdag de traditioneele rijtoer naar Wijkerbrug, 's-Graven- hago enz. De gemeenteraad van Rotterdam heeft tot wethouder benoemd den heer Yan Weel, met 23 ©temmen. "Uit Amsterdam meldt men dat do lorrl-raayor van Londen gisteren met de overige leden van het gezelschap het raadhuis bezochten, waar de brand weer der hoofdstad ocnigo manoeuvres voor hen uitvoerde. Daarna brachten zij een bezoek aan het Trippenhuis, aan het Museum Yan der Hoop en eenigo andere merkwaardigheden der stad. Na het diner ten huize van den burgemeester van Amster dam keerde de lord-meyor met do dames en heeren, die hem vergezellen, om 12 uren in de residentie terng. De Nederlandsche M^t6chappij voor Tuin bouw en Plantkunde, die eergist-er te Arnhem ver gaderde, besloot in 1883 te Yelp een rozententoon- etelling en in 1884 te Dordrecht oen algemeeno tentoonstelling te houden. Yoorts zal een wedstrijd worden uitgeschreven voor plannen tot aanlog van parken enz. Do vergadering sprak de wesschelijk- heid uit van het bezigen van meisjes bij het tuin- bouwvak, die daarin een geschikte betrekking kun nen vinden. De Maatschappij telt thans 1473 leden tegen 1340 in het vorige jaar. Een voorstel v:\n Leiden, gewijzigd door het hoofd bestuur, is aangenomen, strekkende om vaste rege len te brengen in de tontoonstellingnn door de Maatschappij en hare afdeeliugen te houden, eta wel de algomeeno tentoonstelling der Maatschappij zoo veel mogelijk om de vijf jaar te doen houden; en in den Joop van het jstar, waarin de Maatschappij eene algeineene tenfoonktelling houdt, geen subsidion aan afdeclingstentoonatell/ngen te verstrekken. In 1881 werd in do rijkspostspaarbank inge bracht f 225,062.81', terugbetaald f 48,039.95; uitgegeven 3271 boekjes, al'hetaald 143 beekjes. Het saldo winst over den dienAÊ van dat jaar be draagt f 8035.58L Door den heer Wilh. Von KAeyfeld, geweer maker te Rotterdam, is een algemetne schietwed strijd uitgeschreven, waartoe hem de fmnen van het torps Kon. Scherpschutters welwillend zijn af gestaan. De wedstrijd zal gehouden worderf Pp 8, 11, 12, 13, 14 en 15 October en is verdeeld in: A personeeleu wedstrijd, B wedstrijd op vrije baneif en C wedstrijd op vrije banen. Er zal gekampt wor- 1 den in wedstrijd A naar verschillende prijzen, met eeno premie voor den schutter, die de meeste witte rozen schiet; in wedstrijd B naar percenten van de gestorte gelden en in wedstrijd C evoneens, met een bijzoDderon prijs, bestaande in een Remming- tongeweor. Yoorts zal nog gekampt worden Daar een eereprijs door zes schutters, en wel door de twee hoogste winners op de banen A, G en B. Met de goedkeuring, door de aandeelhouders in do stoomvaartmaatschappij „Zeeland" geschonken aan de regeling van de obligatieleening, welke wijlen prins Hendrik had gewaarborgd, is de hin derpaal uit den weg geruimd, welke aan de veref fening van do nalatenschap des Prinsen in den weg stond. Blijkbaar is die regeliüg geheel naar den wensch der hooge erfgenamen tot stand ge komen, gotuige althans do bereids vermelde ruime toekenning van onderscheidingen, waarover Z. M. als groothertog van Luxemburg en hoofd van het huis van Nassau de beschikking heeft. Do „kosten van uitzending" van den togen- woordigen gouverneur-generaal van Ned.-Indië, en de vergoeding der kosten van terugtocht van den vorigen landvoogd in hot vorige jaar, hebben niet minder dan f 87,153 bedragen. Z. M. heeft benoemdbij den grooten staf van het leger, tot generaal-majoor, bevelhebber in de lste militaire afdeeling, den kol. C. L S. List, com mandant van het lsto reg. huzaren; bij hot wapen der cavalerie, tot kolonel en commandant van het l6te reg. huzaren, den luit.-kol. E. D. Geukaraa Bukker, van het 2de reg. huzaren; bij het wapen der artillerie, bij den staf van hot wapen, tot inspect, der artillerie, 's Konings adj. in buitengewonen dienst, den gen.-maj. F. F. Steenbergho, comm. der bereden art.tot comm. der bereden artillerie, den kolonel jhr. C. J. A. ridder baronet Specimen, commandant van hot 2de reg. veld-art.; tot kolonel, den luit.-kolonel M. C. F. Simon, gouverneur der Koninklijke Mili taire Academio; bij het lste reg. veld-art., tot kol., den luit.-kol. J. G. C. Van Dijk, comm. van het corps; tot luit.-kol., den majoor H. M. Steenberghe, van het corps; bij het 2de reg. veld-art., tot com mandant van het corps, den kolonel C. D. H. Schnei der, commandant van het lsto reg. vesting-art.,, en bij het lste rog. vesting-art. tot commandant van het corps, den luit.-kol. F. M. Collard, van het 4de reg. vesting-artillerie; - bij het wayen dor art. - van het leger in Nederlacdsch-Iudië benoemd tot 2den luitenant, den cadet P. J. Loysen Dillié, her komstig van de Kon. Militaire Academie; - den lstóü luitenant C. G. T. Yan Erpers Rooyaards, van Éet ode reg. inf., in zijn rang overgeplaatst bij het wapen der iDf. van het leger in Nod.-Indië;- aan de artsen Sigmnnd Wagner, geb. to Korb, en dr. Friedrich Isfert, geb. te Wahlersbausen, vergunning verleend do geneeskunst uit to oefenen op Nederlandsche zee- echepcD, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat zij do wettelijke bopalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk fakomen. Gemengd Nieuw s. In de nieuw ingerichte kolfbaan var het café Noë op do Beestenmarkt alhier had Dins dag 11. de aaDgekondigdo kolfwedstrijd plaats, waaraan door een veertigtal liefhebbers werd deel genomen. De prijs werd behaald door den heer J. Disseldorp, van Hoogmado, ©n do premie dcordeo heer J. Timmer, van Alkmaar. Den daaraan volgenden dag werd in hetzelfde café een biljart-concours gehouden, waarbij door den heer C. J. Yan der Drift de prijs en door den heer Berghnys, van Haarlem, de premie werd behaald. Een treurig ongeval heeft zich heden morgen op de Langebrug voorgedaan. Een moeder, die bezig was de wasch op te hangen, had haar

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1