LEID'SCH DAGBLAD. N°. 6930. Dinsdag 19 September. A8. 1882. Avond-editie. <r PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEE ADVERTENTIES; Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. OfUciëole Xvczniisg-e vingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van A. O WEL, vleeschhouwer, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting tan eene slachterij in het perceel in de Groenesteeg N°. 24; Gelet op de artt. C en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd ver zoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maanag den 2dcn October a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Sept. 1882. E. KIST, Secretaris. LSIÖENï, 18 September. Wij vestigen hiermede de aandacht van belang hebbenden op het horhalingsonderwijs, dat van 1 October af van gemeentewege zal gegeven worden. Wordt er algemeen geklaagd dat het geleerde zoo spoedig vorvlogen ia, daar vindt men gelegenheid, na hot vorlaten der gewone dagschool, het geleerde te onderhonden en de verkregen kennis zelfs eenigs- zin8 uit to breiden. De tijd, waarop dit ondorwjjs zal gegeven worden, is daarbij zoodanig gesteld, dat het buitsn de gewone werkuren valt. Ouders en werkgevers, kinderen of jeugdige dienstbaren heb bende, die in de termen vallen daarvan gebruik te kunnen makoü, zij de zaak wel aanbevolen. Door hierin het hunne te doen, zullen zij het belang hunner kinderen of ondergeschikten, dat van hen zelf en der maatschappij in hot algemeen behartigen. Zoo men weet, heeft de inschrijving plaats de eerste vijf werkdagen dezer week, 's avonds van 7 tot 8 ureD, voor jongens in de school aan de Mare en voor meisjes in de school in de Yan der Werfstraat. Tot predikant ^ij de Doopsgezinde gemeente alhier is beroepen dr. Aem. W. Wijbrands te Hoorn. D8. Yan dor Sluis, predikant bij de Christ.- Geref. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Harlingen bedankt. Do 1ste luitenant W. A. Sodenkamp, van hot 2de regiment veldartillerie te Leiden, wordt met 1 October a. 8. werkzaam gesteld op het bureel van den chef van den genoralen staf te 's-Hage. Gedurende de eerste helft der maand Aug. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Brouwer, Yisscher, mej. Yan der Kaay, A. Beek man, wed. Tibout, mej. C. Ampf, Amsterdam; E. Gerritsen, Grave; Haanoweert, HeusdeD; mej. J. Yan Yelsen, Roermond; De Kleine, Rotterdam; D. A. Koster, Sneek; W. De Lenge, Watorgang. Briefkaarten: Wed. Van don Braak, Gouda; C. Ubert, Rotterdam. Bij de heden gehouden openbare vorkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 40.00, f 19.00, f 3.90 en f 2.00; de laagste f 38, f 18.50, ƒ3.70 ©n f 1.95. De nieuwgebouwde school aan de Heerenstraat onder Zoeterwoude werd Zaterdag bezocht door den 8o|w)olopziener van dit district. Er was echter niets in de school dat hom stof tot op- of aanmorkingen gaf, zoodat een woord van htilde aan den architect, den heer Yan Rijn, ook niet onthouden werd. Over een maand zal naar alle waarschijnlijkheid do onder- wijzerswoting gereed zijn, welke alsdan ook geïn specteerd zal worden. Men schrijft ons uit Valkenburg: Naar aan leiding van zijft onlangs voltrokken huwelijk bood de burgemeester alhier, de heer R. F. C. De Bruyn, jl. Zaterdag zijn gemeentenaren een volksfeest aan. De vermakelijkheden bestonden in mastklimraen, boegsprietloopen, ringsteken, broodhappoD, zakloo- pen, flesschenslaan odz. de prijzen in allerlei eet waren on andero nuttige zaken. Aangename muziek luisterde het feest op, dat met een vuurwerk werd besloten, torwijl de goede orde nergens werd ge stoord. Dank voor het genotoDe aan den hoer De Bruyn en zijne echtgenoote. Het ga hun iu Valkenburg wel iu elk opzicht! Zoov/el bij deze gelegenheid als bij de in do vorige week gehouden paardenmarkt dient te worden ge wezen op de uitstekende werking der drankwet. Waar vroeger de heilige Hermandad voortdurend een wakend oog over de menigte moest laten gaan, daar heerschte nu orde en kon do politie werkeloos blijven. Do Koning on de Koningin, die sedert het laatst van Mei jl. in het buitenland en op hotLoo hebben vertoefd, zijn gisternamiddag om kwart vóór vieren in do residentie teruggekeerd. Do jeugdige Prinses Wilhelmina vergezelde hare ouders. De vorstelijke personen, die zich bij het verlaten van den trein door eene dichte schare begroet zagen, werden in het stationsgebouw opgewacht door leden der hofhouding, alsmede door burger lijke en militairo autoriteiten. Bij het plaatsnemen van HH. MM. in het hof- rijtuig, waarmede zij zich naar het paleis begaven, ging een luid hoezee uit do menigte op, die zoowel binnen en buiten het stationsgebouw als langs den weg naar het paleis zelden zoo talrijk was als bij gelegenheid van dozen terugkeer van de ecrato be woners der residentie. De Prins van Oranje moet gisteren de re sidentie hebben verlaten. Ra twee nren althans waren de militaire posten aan zijn paleis ingetrokken. Wij vernemen dat de te 's-Hage vertoevende divisie-gen oraal Mehmed-pacha, adjudant-generaal van den sultan van Turkije, door dezen souverein belast is met de overhaudiging aan onze Koningin van de versierselen der Turkeche orde, waarmede do vorstin door den keizer dor Oitomanen is begiftigd. In het jongste nummer van „Eigen Haard" komt een medaillon-portret van mevrouw Bosboom- Toussaint voor, omlijst met twee vlaggen-tropoeën, waarop do titels van hare voornaamste werken staan en eene afbeelding van den gevel van het huis te Alkmaar, waar zij goboren is. De teeke- Ding is van den heer Ch. Rochussen. Do heer H. De Yeer gaf een bijschrift. Het geschenk, door den Prins van Oranje aan mevrouw Bosboom-Toussaint aangeboden (het por tret van Koningin Sophia), is volg9ns hetVad. een kostbaar miniatuur, in ivoor bewerkt door een be roemd kunstenaar, een stuk van grooto waarde. De trein, waarmede de Koning heden naar de vergaderzaal der Staten-Generaal reed, trok evenals gewoonlijk langs de rijen eener dichte me nigte door de etrateD, die voor deze gelegenheid met vlaggen getooid waren. Z. M. was alleen, ge- kleod in tenue der zeemacht, in het achtspannig rijtuig gezeton. De luitenaAt-generaal Verspyck, de generaal-majoor jhr. Yan Panhuys, de 'generaal- majoor waarnemend gouverneur der residentie, plaatsten zich ter zijde van 's Konings rijtuig. Links vooruit reed de luitenant-generaal K. Yan der Heyden, adjudant dos Konings in buitengewonen dienst en oud-militair-gouverneur van Atjeh. Op het Buitenhof ondervond de stoet een kort opönthoud door oen ongeval. Een paard van een cavalerist, schichtig geworden, drong mot den kop in het met zes paarden bepannen rijtuig met de groot officieren van 's Konings Huis. Het portierraam en een der lantaarns van deze hofkoets werden daardoor verbrijzeld. De hofdignitarisson werden niet gedeerd. Hot beschadigde rijtuig bleef deel uitma ken van den trein. In eene algemeene vergadering van de leden der vereonigïng „de Rotterdjtmsche Diergaarde" is het bestuur gemachtigd tot het aangaan eener lee ning yan óón millioen. De kapt.-luit. ter zee J. A. Waldeck is be noemd tot ridder der orde van den Nedorlandschen Leeuw ter zake van de voortreffelijke wijze waarop door dezen hoofdofficier der marine het bevel is gevoerd over een der schepen, behoorende tot het thans ontbonden oefeningseskader. Zr. Ms. schroefstoomschip „Marnix", datv#- ledoDjaar October met het oefeningseskader van Nieuwodiep is vertrokken en tijdens de onlusten in Egypte te Alexandrië gestationneerd is geweest, is heden weder te Amsterdam aangekomen. Naar aanleiding van het jongste officiëele borioht omtrent Atjeh in de Staatscourant, herinnert het Hbl. aan de zonderlinge manier, waarop de regee ring met do berichten nit Atjeh handelt. Wordt de Nederlandsche regeeriüg, zoo vraagt het, dan niet langs telegraphischon weg op de hoogte gehouden van wat or belangrijks in Atje i voor valt? Of acht zij berichten omtrent gevechten, waarbij zoovole militairen sneuvelen of gewond raken, do telegrapheerkosten niet waard? Hot blijkt ook dat de minister van koloniën zijn berichten uit Atjeh niet anders ontvangt dan over Batavia, dua langs een omweg. Waarom zendt de gouv. van Atjeh niet zijne telographische en andere berichten on rapporten rechtstreeks zoowel naar Den Haag als naar Batavia? Is het houdbaar, is het verstandig, dat alles wat do minister ontvangt, eerst door het bureel van den gouverneur-generaal moet trekken? Op het Plein zal het toch wel be- keud zijn, dat de Engelsche mail van Atjeh latere berichten aanbrengt dan van Batavia. Maar hoofdzaak is dat de toestand van Atjeh, nu do Staten-Generaal weder bijeenkomen, spoedig met ernst en „klem" wordo nagegaan. Niet ter wille van oen personenstrijd, welke bijzaak is en moet blijven, al geldt het mannen als generaal Van der Heyden en de gouverneur Yan Lansberge. Maar tor wille van het behoud onzer koloniën, dat ernstig gevaar loopt, wanneer het Indïscho leger nog langer door een „vredestoestand", als in Atjeh thans heerscht, wordt gedemoraliseerd. Bij beslissing van het Britache gouvernement, is geheim schrift verboden voor bijzondere telegram men met Aden. Het stoomschip „W. A. Scholten" is Vrijdag vroegtijdig van Rotterdam te Nieuw-York aange komen; do „Zuid-Holland", van Java naar Rotter dam, arriveerde te Suez 13 September, moest een dag quarantaine houden; do „Castor", van Nieuw-York Daar Amsterdam, passoeerde Zaterdag Lizard; de „Stella", van Amsterdam naar Nieuw-York, pas seerde Vrijdag Lizard; de „C. FelliDger", van Am sterdam naar Java, arriveerde Zaterdag te Port- Saïd, en zette na kolen te hebben ÏDgenomen, de reis voort; de „Prinses Wilhelmina", van Amster dam naar Batavia, vertrok van Marseille 16 Sep tember. De gewone audiëntie van den minister vair oorlog zal Donderdag a. 8. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Op de jaarmarkt, in de vorige week to Valkenburg gehouden, waren meer dan 700 paarden of veulens aan do lijn. - In Den Haag moot Vr ij dag-avond in het Korte Voorhout het volgende geschied zijn: Zekere R. v. L., bediende in het hotel Beau-Séjopr, werd op eon bank bij de komedie zittendg d$tr twee personen aangesprok»^ hem lieteg drinken. Verder herinnerde hij zich niet». Eenige kroten trekken de aandacht yan Toorhg- gangers, die hem bewusteloos opnamen en in tten winkel krachten, waar de hulp van dr. S. werd

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1