LEIDSCI jÉSt DAGBLAD. Tweede Blad. K°. 6929. Maandag 18 September» A0. 1882. PEIJS DEZEB COÜBAKT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs.0.05. 0c hulde aan mevrouw Bosboom. Hot feestgeschenk dat heden aau mevrouw A. L. G. Bösboom-Toussamt, te 's-Hage, werd aan geboden als hulde van het kunstminnend Nederl. volk aan do hoogbegaafde romanschrijfster op haar 708ten goboortodag, bestaat in een prachtalbnm in groot formaat. Ruim 800 bladen er van ziju door dichters, cooiponistcD, schilders, lettorkundigen, vrien den en bewonderaars van het talent dor schrijfster gevuld. Nederland leverde hot grootste contingent, Vlaanderen bleef niet achter en zelfs uit den vreemde treft men er enkelen aan. Het grootste deel van het album wordt ingeno men door dichtregelen en ontboezemingen in proza. De meest mogelijke verscheidenheid is daarbij waar te nemen in den vorm der innigste harmonie in den inhoud. Allen - een aantal uitgezonderd die volston den met hun naam of een oonvoudigengelukwensch op 'fc albumblad neer te schrijven - roemen om strijd de groote geestesgaven, het onnavolgbaar talent, het edel karakter, het zachtaardig gemoed van deze Nederlandsche vrouw en mot één pennestreek ken schetste Jan Van Beers de heldin van het feest in deze twee regels: „Wie haar ontmoet, hij denkt waar leeft ereen vronwlijker vrouwtje! Wie haar leest, hij getnigt: man'lijker schrijft er gten man 1" Conscience, die verleden jaar evenzoo govierd werd, herinnert in gevoelvolle woorden dat zij in hetzelfde jaar werden geboren uit eenzelfden stam, terwijl eenzelfde roeping beiden ton deel viel. Tooneelisten, journalisten, boekhandelaars, pro fessoren, onderwijzers, mannen van aanzien uit alle raDgen der maatschappij huldigen haar in dit feest geschenk. De minister Van Lijnden zond zijn por tret met handtoekening. De oud-minister Van der Heim zamelde de handteekeningen van groote man nen uit do tijden der republiek uit oude charters geknipt bijeen. Aan brieveB, spreuken, teksten, aanhalingen uit werken geen gebrek. Een bijzondere vermolding verdient het op zijde met goud geborduurd naamcijfer met de jaartallen en een bloemkrans vau dou heer A. A. Knuyvcr te 's-Hage. Een kunststuk is dat van den heer P. H. Wit kamp te Amsterdam met medewerking van den cal- ligraaf M. B. Wozelaar vervaardigd. In antieke let ters fraai versierd prijkt do naam van mevr. Bos boom met het opschrift: „Van Alkmaar begint de Victorie" en met wapens omgeven. In het midden zijn op een kaartje van Alkmaar de plekken aan gegeven die voor de schrijfster de dierbaarste her inneringen uit haar jeugd verlevendigen en een prach tige ets van het kasteel Westhoven op Walche ren - door haar onlangs beschreven - siert een der hoeken. Een keurige arbeid is ook het in fraaie kleuren uitgevoerde vereenigiügswapen van de beide geslach ten Bosboom en Toussaint. Het is van de hand van den bekwamen heraldicus den heer A. A. Vorster- man Van Oyen, die ook als secretaris dor feest commissie een ruim aandeel nam in de voorberei ding van dit feest, eenig in de geschiedenis van de Noord-Nederlandsche letteren. Het zal prijken achter het evenzeer net gecalli- grapheerde titelblad dat al de losse bladen voorafgaat. Een losse prachtband zal voorloopig al die bladen bijeenhouden, terwijl intusschen in bewerking is in do fabriek van de heeren Van Kempen een met goud en zilver gemonteerd mahoniehouten kistje, waarin ze later zullen worden bewaard. Een afzonderlijk klein album bevat alphabetisch ge steld al de namen der deelnemers aan deze feestgave. In de met bloomen en tropeeën versierde zalen van Diligentia had do aanbieding daarvan plaats. Nadat de Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- feestvierondo ter feestzale was binnengeleid, werd zij gelukgowenscht door dr. Jan Ten Brink en verder warm toegesproken door de heeren Hojel namens don Kroonprins, door den heer Beynen namens de Kouingin en prinses Hendrik, door den heer Odilion Périer namens Zuid-Nederland en verder door de heeren Beets, Hofdijk, Patijn en anderen. Amsterdam heeft een straat naar haar genoemd, terwijl verschillende eereblijken haar ten deel vielen. Ook do Nederlandsche Spectator van heden brengt haar op de wekelijksche plaat eon hulde, met het onderschrift: Haar die tot zeventig jaren de waarheid diende en schoonheid, Leggen Historio cn Kunst dobbelen lauwer om 't hoofd. In dien geest is dan ook do afbeelding. Vereenigde Zitting der beide Kamers OP ZATERDAG DES 16D3N SEPTEMBER 1882. Tot sluiting van de gewone vergadering dor Staten- Generaal. (Geopend te tw6e uren.) De heer Van Eysinga, Voorzitter der Eerste Kamer, bekleedt den voorzittersstool. De Voorzitter laat door den griffier der Eerste Kamer voorlezen een besluit des Konings van den 88ten September jl., N°. 19, waarbij aan den Minister van Bionenlandsche Zaken wordt opgedragen de taak om zich heden, des namiddags te twee uren, te begeven naar de vergadering der Staten-Goneraal, en aldaar uit naam de3 Konings de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal te sluiten. De Voorzitter benoemt eene commissie van acht leden der Eerste en Tweede Kamer, om den Minister van Binnen- landsche Zaken in- en uitgeleide te doen. Deze commissie bestaat uit do heeren: Borsios, Joost Van VollenhovoD, Teding Van Berkhout, Hen drik Muller, leden van de Eerste Kamer, en Kool, Des Amorie Van der Hoeven, De Vos van Steen- wijk en Van der Hoop, leden dor tweede Kamer. Kort daarna wordt de Minister van Binnenland- scbe Zakon, die zich op de gewone statelijke wijze naar de vergadering der Staten-Generaal hoeft be geven, de zaal binnengeleid. De heer Pijnacker Hordijk, Minister van Binnen- landsche Zaken, plaatst zich voor don troon en houdt de volgende aanspraak: „Mijne heeren, Voldoende aan de opdracht des Konings, heb ik do eer U Zijnen dank te betuigen voor Uwe be hartiging van 's lands belangen gedurende dit zittingjaar. De beslissing over gewichtige onderworpen is voor bereid en eenigo niet onbelangrijke wetten zijn tot stand gekomen. Uwe medewerking werd niet tevergeefs inge roepen voor maatregelen, die toeneming der wel vaart van de Javaansche bevolking ton doel hebben. Geldelijke bijdragen ter bevordering van de be langen der scheepvaart en der afwatering zijn door U toegestaan. Aan voorschriften tot voorkoming van spoorweg- branden en van aanvaringen of aandrijvingen op zee is een wettelijke grondslag gegeven. De ijk van weeg werktuigen werd afgeschaft. Do wettelijke regeling omtrent de heffing der rechten van zegel en registratie is gewijzigd. Aan een voorstel tot wijziging van twee artikelen der wet regelende het lager onderwijs, is de Konink lijke goedkeuring verleend. Herhaalde behandeling van een wetsontwerp tot bekrachtiging van een met Frankrijk gesloten handels verdrag heeft tot geen vruchtbare uitkomst geleid. Het door de Ministers gezamenlijk aangevraagd ontslag is door den Koning, na ernstig beraad, niet verleend. In naam des Konings wordt deze vergadering der Staten-Generaal gesloten." PBIJS DEB ADYEBTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel tneer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het iocassee- ren bnilen de stad wordt 0.10 berekend. Do Minister van Bionenlandsche Zaken wordt, na hot uitspreken dezer sluitiDgsrede, door de com missie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigdo zitting door den Voorzitter wordt gesloten. Telegr a m m en. LONDEN, 16 September. De ochtendbladen be richten dat bij het departement van oorlog reeds toebereidselen gemaakt worden om het gros van het Eugelsche leger uit Egypte te doen torugkeeren. De „Times" betoogt dat Arabi Mn politiek mis dadiger is en als zoodanig behandeld moet wor den, dus niet als een gewoon misdadiger. Enge land kan thans van grootmoedigheid blijk geven, doch aan Arabi mag niet vergund worden in Egypte te blijven of in Konstantinopel een schuilplaats te zoeken. De lord-mayor van Londen vertrekt, in ge zelschap van eenige aldermen en sheriffs, Dinsdag a. s. naar 's-Gravenhage, om den Koning een adres van het stedelijk bestuur van Londen aan te bieden. ALEXANDRIE, 16 September. Mahmoud-pacha Baroudi is gisteravond to Cairo in hechtenis geno men, toen hij zich in een rijtuig naar Shoobra wildo begeven. Het water op het Mahmoedieh-kanaal is in den afgeloopen nacht aanmerkelijk gestegen en heeft geen zouten smaak meer. Don khedive is bericht gezonden dat Abdellab, commandant van Damietto, die 5000 zwarten onder zijne bevelen heeft, woigertin onderwerping te komen. Hassan-Sjerif, minister voor de geestelijke goe deren onder het bestuur van Arabi, Kiamil, oud minister van marine, en Bertowley, oud-directeur der accijnzen te Alexandrië, zijn hier in hechtenis genomen. Isaac Adid, dagbladschrijver en onder-secretaris bij de Kamer der Notabelen, is verbannen en aan boord van een schip gebracht. Met de ontwapening der Egyptische troepen te Karf-ol-Dowar zal heden door generaal Wood een aanvang gemaakt worden, maar men gelooft niet dat dit vóór morgen afgeloopen zal zijn. Programma's van Muziekuitvoeringen. Musis Sacrum. Zondag 17 Sept., te twee aren door de Stafmnziek ven bet 4de Ree. Infanterie, Kapelmeester de heerA. Grentzius. lete afd.: N°. 1. Marsch „Les Trompettes des Manoeuvres 18S2", J. Oostelaar2. Ouverture z. op. „Rosa- munda", Schubert; 3. „Boccaccio", Suite des Valses, Strauss; 4. Potpourri a. d. op. „Preciosa", C. M. Von Weber. 2de afd. t No. 5. Marsch „Holde aan Generaal Qoeysen", Grentzius; 6. Ouverture „Zampa", Von Hérold, arr. Ooatelaar; 7. Fantaisie „Fête it Bord", Heymans; 8. Chor und Cavatine aus „Guira- mecto", Mercadante. Zomerzorg. Dinsdag 19 Sept. 1882, 's avonds te zeven oren, onder directie van den heer J. H. Völlmar. 1ste afd.: N°. 1. „Gros* an Den Haag", Marsch, J. H. Völlmar2. Onvertnre „Zampa", Hérold; 3. Andante uit de vierde Symphonie van Niels W. Gade 4. „Concert voor Viool", voor te drogen door den heer E. L. Völlmar, Yieuxtemps; 5. Fantaisie oit de opera „Tannbaaser'* van R. Wagner. 2de afd.: N°. 6. Overtore „Mignon", A. Thomas; 7. „Gescbichten im Wiener Wild", Walzer, Joh. Strauss; 8. „Romance voor Viool", voor te dragen door den heer E. L. Völlmar, Max Brnch; 9. „La Parisienne", Polka de Concert. Dankler; 10. Fantaisie nit de opera „Le Tronvère", Verdi. Marktberichten. Leiden, 10 Sept. Heden aangevoerd: Tarwe 8 hectoliter. Win tertarwe lstequal. f\2.— a ƒ13.2de qnaL./7.ƒ7.50. Zomer tarwe f 9.a f 11.Rogge 9 H. L. Winterrogge f 6.a f 7.Zomerrogge f 5.60 a f 6.Gent 11 EL L. Zomergerst 6.a f 6.60. Chevalkr-gerst f 6.50 a f 7.—. Haver 10 H. L. Zware Haver 5.— a f 5.50. Lichte Haver f 4.25 a f 4.60. Duivenboonen 4 hectoL 8.50 a f 9.—. Paardenboonen 3 hectoL 7.50 a f 8. Boter: S810 kilogr., late qomlit. 1/4 vat f 62.a f 68.— 2de qnalit. 1/4 vat f 54.a f 60.Boter 1ste qnalit. per kilogr. f 1.55 a f 1.70,2de qnalit. per kilogr. 1.35 a f 1.50. Lange Zwarte Torf 60C0 dnbb. hectoL 0.24 a ƒ0.29. Nleuw-Tork, 15 Sept. Petroleum ruw a/d. bronnen (per barrfl) 68, dito geraffin. (per g^Dpn) 7Vs Suiker, Moecovados, 71f<m Meel 480. Maïs 79. Roode Wintertarwe 1091/4, per Sept. 10Sl/2, pef Oct. 109, per Nov. HOl/s» rood» voorjaar» dito nominaal. Vracht voor Granen n. Liverpool 4 p., idem voor Katoen s/ig. De verwachting voor morgen is: meest zwakka wind, vrijgoed weder.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1