en aan den lande bewezen; - aan den ontvanger der directe belastingen C. M. Yan dor Heyden te Rotterdam (lste afdeeling), op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aan spraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de trouwe diensten, door hem ook in hoogere be trekkingen aan den lande bewezen; - benoemd: bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht: tot roserve-officier van gezondheid lste kl., den burgergeneeskundige J. D. Yan Hengol, eervol ontslagen off. van gez. 2do kl. van het leger in Ned.-Indië, arts te Gendringen; tot reserve-off. van gez. 2de kl., den burgergeneeskundige dr. C. "Winkler, arts te Groningen; - aan den ontvr-nger der dir. bel. en acc. Y. H. Niemantsverdriet te Gorredijk c. a., op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Een alhier met zijn vaartuig liggende schipper bezocht Woensdag-avond een tapperij, waar hij al zeer spoedig werd aangesproken door eene hem onbekende vrouw, die hem een borreltje vroeg, aan welk verzoek hij bereidwillig voldoed. Daarna te zamen heengaande, bezochten zij nog eene tweede tapperij, waar de schipper zijno lieve geleidster wederom op een borreltje onthaalde. Toen het tijd was om te sluiten, verliet hij de tapperij om naar zijn schip te gaan; maar ook de onbekende moest vertrekken en bleef getrouw naast hem wandelen, tot eindelijk de schipper eene bui tengewone beweging aan zijn linkerbroekzak waar nam, tegelijk tot de ontdekking komende dat zjjn builtje met geld verdwenen was. Onmiddellijk had hij verdenking op zijne schoone, die het dan ook op een loopen wilde zetten. Terstond greep hij haar vast, met do bedoeling haar aan boord van zijn vaartuig te brengen en haar alsdan het gestolene te ontnemen, doch bij het gaan van den vlieger op hot schip, gleed de onbe kende uit on kwam in het water terecht. Op hot droge geholpen, werd door eenige inmiddels daarbij- gekomen personen bepaald dat de drenkelinge naar het politiebureel moest worden gebracht. Onderweg gaf zij aan den schipper eenig geld, terwijl zij ook op de straat geld wegwierp, zoodat zij aan het commissariaat zonder geld, maar druip nat aankwam, ontkennende schuldig aan diefstal te zijn. Zij is genaamd J. S., doch bekende den volgendon dag het builtje met gold vau den schip per ontvreemd te hebben. Omtrent d6n in hechtenis genomen brievenbesteller te Arnhem deelt men nader mede dat gebleken is, dat L. zich sinds geruimen tijd aan diefstal van brieven met geldswaarde schuldig maakte, waarbij tal van ontvreemde coupons door hem werden verzilverd; een groote verzameling van ongebruikte postzegels werd door hem in be taling uitgegeven, terwijl pakketten drukwerk voor het gemak onbezorgd bleven en eene stapelplaats in diens woning vonden. Ook goederen van waarde vonden bij hem aftrek, wijl onder meer thans weder een pakket gouden ringen is gevonden, die maan den geleden door hem gedeeltelijk werden beleend en verkocht. Nog dagelijks worden thans vermis singen bekend, zoodat het gezamenlijk bedrag van het gestolene een vrij aanzienlijke som uitmaakt. De „Wosor Zeitung'klaagt ovor den ingespannen arbeid, welken hot toenemend aantal bijeenkomsten, vergaderingen en congressen, waar van steeds uitvoeriger verslagen worden verwacht, jaarlijks meer den journalisten kost en hun het ge not van den verpoozingstijd des zomers goeddeels dreigt te ontnemen. Genoemd blad deelt een lijstje mede van de verschillende samenkomsten enz., welke in deze maand September in Duitscliland ge houden zijn of nog gehouden moeten worden, en welk lijstje „niet de geringste aanspraak op vol ledigheid maakt''. Daaruit blijkt dat niet minder dan 48 „dagen'' in deze ééue maand vallen, welke .er toch slechts 30 telt. In Parijs blijft de typhus 3terk heer- 'schen; de week van 13—19 Augustus jl. stierven er 106 aan die ziekte. In de ziekenhuizen werden toen 637 typhuslijders verpleegd. Yolgens telegram uit Nieuw-York kan er tusschen 15 en 17 dezer stormweder verwacht worden op de kusten van Noord-Engeland en Noor wegen, uit het Oosten rondloopende tot N.W., met hevige regens. In den Noord-Atlantischen Oceaan zal hot stormachtig weer zijn tusschen 45° tot 55° NB. BUITENLAND. Groot-Britannië. Do Londensche bladen deelen een gerucht mede uit Alexandrië, als zou Arabi bij Benha gevangen genomen zijn, en behelzen mede eene depeche uit Alexandrië van gisteren, volgens welke eene depu tatie uit Cairo te Kafr-el-Dowar den trein afwachtte om zich naar Alexandrië te begeven. Yolgens een bericht in de „Daily Telegraph", zijn de Engelschen thans in het bezit van den spoorweg naar Caïro. De „Courrier du Soir" maakt onder alle re serve melding van een gerucht dat in diplomatieke kringen zou loopen, volgens hetwelk de Eogelsche regoering met den sultan onderhandelt over het verheffen van prins Halim tot kbedive! Halim is een vriend van Arabi en hij zou de Porte hebben verzekord, dat Arabi dadelijk de wapens zou neer leggen, indien Egypte eene liberale constitutie kreeg en dat hij zich dan tevreden zou stellen met de eene of andero hooge niet politieke betrekking! O os tenr-Houg.-Monarchie. De „Neue Freie Prosse" laakt zeer het besluit van de internationale gezondheids-commissie te Suez, om de quarantaine voor de schepen, die van Bom bay en Aden komen, op 24 uren te bepalen. Deze aan Engeland gedane concessie kan, meent hot blad, de uitbreiding van de cholera in de hand werken. Onderscheidene Weener bladen doen uitkomen, dat, zoo Engeland Diet ontrouw is aan zijn woord, eon Europeosch coDgres zal moeten bijeenkomen, om voor de verschillende belaügen der mogendheden te zorgen en mede te werken tot de vaststelling van de nieuwe orde van zaken in Egypte. De „Neue Freie Presse" mesnt dat zulk een congres wel eens tevens in de noodzakelijkheid zou kunnen wezen om weder scheidsrechter tusschen Turkije en Grieken land te zjjn, daar het zeer mogelijk is dat eene minnelijke schikking tusschen deze beido landen niet tot stand komt. Egypte. Eene depeche van generaal Wolseley, van den 13dcn te middernacht, meldt dat er te Tel-el-Kebir tusschen de vijftig en zestig kanonnen genomen zijn. Arabi heeft zich naar Caïro begeven. De cavalerie heeft Bolbeis eergisteren bezet en generaal "Wolseley zou er gisteren met infanterie aankomen, hopende ook Benha te bezetten. Als aTles goed ging, zou hij naar Kalioub, zoo niet naar Caïro voortrukken, met het garde-regiment. Eene depeche van generaal Wood, den bevel hebber te Alexandrië, meldt dat een officier van Kafr-el-Dowar een brief heeft overgebracht, ver klarende dat de militaire chefs der opstandelingen in onderwerping willen komen bij den onderkoning, bevel gegeven hebben om den dam in hot Mah- moudieh-kanaal door te steken en verzoeken de telegraaf to herstelion, zeggende dat het leger der opstandelingen alle vijandelijkheden staakt. Do khedive heeft tijding uit Caïro ontvangen dat do stad veilig is. Butros-pacha is te Kafr-el- Dowar aangekomen, op wog zijnde naar Alexandrië als afgevaardigde van de inwoners van Caïro, cm hunne gehechtheid aan don khedive te betuigen. Een Engelsch correspondent in Egypte be rekent dat dit land zoowat 70 millioon pd. st. zal vorliezon door den oorlog. De katóenoogst, die ge heel verloren is, zou ongeveer 40 millioen pd. st. hebben opgebracht; indien niet alles spoedig ge regeld is, zal het te laat zjjn voor het volgend jaar te zaaien. Verecuig'de Staten. In Maine heeft Maandag 11. de verkiezing plaats gehad van een gouverneur, enz. Daarbij heeft de republikeinscho candidaat voor het gouverneurschap Frodirik Robio de overwinning behaald met eene meerderheid van 7500 stemmen. De republikeinen ziju 5000 stemmen vooruitgegaan. Tevens werden vier hunner candidaten tot congresleden verkozen en verkregen zij eene groote meerderheid in het Wet gevend Lichaam van Maine zelf, zoodat de herkiezing van hot Senaatslid Frye verzekord is. Een en ander is van groote waarde voor de candidatuur des oud ministers Blaine, wanneer hij in 1884 naar het pre sidentschap der Unie staat. Naar men uit Nieuw-York aan de „Daily News" dd. 12 dezer telegrapheert, is de groote arbeidstaking dor ijzerwerkers geëindigd. De werk lieden keeren voor het vroegere loon naar de fabrie ken terug. De fabrikanten hebben eene volkomen overwinning behaald en aan het stelsel der trade- unions" is, zegt de berichtgever, nooit te voren in Amerika zulk een slag toegebracht. gggggggggg— Telegrammen. ALEXANDRIE, 14 September. Butros-pacha en zijne mede-afgevaardigden hebben heden in naam der bevolking van Caïro den khedive een adres ter hand gesteld, houdende aanbod van onderwerping en betuiging van getrouwheid. Butros deelde mede dat, toon de eerste tijding betreffende Tel-el-Kebir te Caïro werd ontvangen, deze inhield dat de Egyptena- ren eene groote overwinning hadden behaald. Het gerucht was verspreid dat Arabi te Caïro zou komen, medebrengende het hoofd van Seymour (admiraal der Brit8che vloot), dien de bevolking voor den opper bevelhebber der Engelschen houdt. Toen Arabi echter alleen verscheen, werd hij door het volk beleedigd en met steenen geworpen. Tot op het oogenblik dat de gedelegeerden Caïro verlieten, was daar nog geen oproer uitgebarsten. De spoor weg tusschen Caïro en Kafr-el-Dowar is onbe schadigd. TEL-EL-KEBIR, 14 September. De Engelschen hebben 54 dooden, onder welke 9 officieren, en 342 gekwetsten, onder welke 22 officieren. De verliezen van den vijand worden op 1500 dooden en gekwet sten geschat. LONDEN, 14 September. Het gerucht dat Arabi zou gevangengenomen zijn, is nog niet bevestigd. PORT-SAID, 14 September ('s namiddags 6 u. 10 m.) De voorhoede dor Engelschen is per spoor weg te Caïro aangekomen. Zij werd met geestdrift verwelkomd. Alle aanzienlijke personen, die aan den opstand deelnamen, boden hunne onderwer ping aan. LONDEN, 14 September. Generaal Wolseley meldt, in eene depeche van gisteren, dat de cavalerie heden met geforceerde marschen door de woestijn naar Caïro zal oprukken. Het bericht van de overwinning der Engel schen in Egypte heeft hier, gelijk te wachten was, eene onbeschrijfelijke geestdrift verwekt. De lord- mayor zond, namens het gemeentebestuur, aan gene raal Wolseley een telegram van gelukwensohing. To Balmoral, waar de koningin zich bevindt, wer den vreugdevaren ontstoken en ia bijna allo steden hadden ovatiën plaats. De „Times" vraagt, in verband met den lof, welke door generaal Wolseley aan het Iersche regiment wordt toegezwaaid, „of Engeland en Ierland zich niet over het slagveld van Tel-el-Kebir de hand zullen reiken." De „Daily News" merkt op: „Wij moeten Egypte tegen eene mogelijke herhaling van den opstand be veiligen. In elk geval moet de tusschenkomst van Turkije vermeden wordeD." Generaal Wood, commandant derEngelscho troepen te Alexandrië, heeft aan generaal Wolseley instructiën gevraagd betreffend© het aanbod derEgyp- tenaren om Kafr-e'-Dowar over te geven. Inmidde'tf houdt hij zijne troepen gereed, om de positie onver wijld te kunnen bezetten.-Verder wordt uit Alexan drië gemeld, dat het Zoetwatorkanaal reeds geopend is, zoodat het wator bestendig wast. - Aangezien thans het onderwaterzetten van het meer Mariotis noodoloos is geworden, werd bevel gegeven om de breuk in den dijk onmiddellijk weder te herstellen. KONSTANTINOPEL, 14 September. Ten paleize van sultan Abdul-Hamid zetelt thans eene commissie tot onderzoek van de rekening van Serkir-bey en Nerzerine, die eenige jaren geleden architect en directeur van het paleis zijn geweest en uit wier boeken blijkt dat een bedrag van twee millioen T. p. verduisterd werd. Men zegt dat in deze zaak vele hooggeplaatste Ottomanische staatsambtenaren betrokken zijn, en naar aanleiding hiervan de com missie in last zal krijgen hare taak maar niet voort te zetten. ALEXANDRIE, 14 September. Sir E. Malet, de Britsche consul-generaal, heeft van de verschillende vertegenwoordigers der andere mogendheden brie ven ontvangen, waarin zij hunne ingenomenheid met de overwinning der Engelschen te kennen geven. ALEXANDRIE, 15 September. Arabi en Toelba- pacha zijn door den prefect van politie te Caïro in hechtenis genomen, naar men zegt wegens pogingen om de bevolking dier stad tot brandstichting en plundering op te ruien. Ali Roebi is door de Egyptische overheden ter beschikking van generaal Wood gesteld en zal het lot van de andero krijgsgevangenen deelen. - De Engelsche cavalerie is gisteren te Caïro aange komen. De khedive en sir E. Malet zullen zich naar Caïro begeven, zoodra de weg derwaarts vrij zal ziju. -

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2