LE1DSÜH DAGBLAD. N°. 6928. Zaterdag 16 September. A'. 1882. Eerste Blad. Avoai cl- editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels f 1.08. Iedere regel meer 0.17-|. Gfoolere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren baiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit Nonmicr bestaat uit TWEE BLADEN. Oflicïëelo Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemecne kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan H W. L. DAS en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene slachterij in het perceel in de Bakkersleeg by den Vliet N". 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Sept. 188*2. 12. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 13den September invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting (Herzieningen), dienst 1882/83, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den btj de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Sept. 1882. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van A. VAN DER POEL Gzn., rnelk- verkooper, wonende alhier, houdende verzoek om ver gunning tot het houden en mestenoan varkens in het perceel in de Duizenddraadsteeg No. 11; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegene en belendende pandon, ten opzichte der informaliên de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 21 sten Sept. aanst., 'svoormiddags te elf uren; zullende dc belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwyl, bij verzuim daar van, zy gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Sept. 1882. E. KIST, Secretaris. LiEïBENü, 15 September. Do werkzaamhedon tot het leggen Tan don stoom tram van Leiden naar Voorschoten zijn thans in vol len gang. De weg van het Hollandsche station in laatstgenoemde gemeente tot aan de buitenplaats „Berbice", nabij het bekende Sint-Nicolaasbrnggetje, is gereed, terwijl bereids de noodigo materialen langs den Haagweg tusschen Leiden en „do Vink' zijn aangevoerd. Aldaar houdt men zich tevens met kracht onledig aan het maken der beide bruggen, naast de daar bestaande bruggen, zoomede met den overgang van den eenen straatweg op den anderen over hot weiland achter het tolhuis bij de Vink om. Eenigen tijd geleden werd in de Haarlemsche Coarant meldiDg gemaakt van eene ziekte, welke hot lelietje der dalen (Convallaria majalis) zou heb ben aangetast. Naar aanleiding van dat bericht stelde l de heer D. F. Boekee, een groothandelaar en kweeker in dit gewas, in de gisteravond gehouden vergadering der Leidsche afdeeling van de Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde op Zomer- zorg aan de ledon een aantal bollen ter bezichtiging. De heeren Mater Sr. en Kriest werden ter beoor deeling uitgenoodigd en brachten na de pauze elk hunne meening ter tafel. Uit hunne verklaringen kan in het kort worden aangestipt, dat deze planten „non plus ultra'* waren; dat men zo dus nimmer beter zal kunnen leveren. Dat sommige planten wel eens van die ziekte te lijden hebben, is een uit gemaakte zaak; maar men liet het in genoemd be richt voorkomen alsof er geen enkele goede plant meer te verkrijgen was. Dit zou natuurlijk den handel in dit gewas zeer benadeelenen om dit nu te voorkomen bewees do heer Boekee het tegendeel. De heer A. Waasdorp, hulponderwijzer te Lei derdorp, heeft de benoeming tot hoofdonderwijzer te Genderen aangenomen. De 16de „Standaards-lijst der uniecellecten geeft als totaal van 400 locale comité's ƒ70,689.89, waaronder Sassenheim 46. In Den Haag is in den ouderdom van ruim 85 jaren overleden do heer F, G. Pfeiffer, in leven gepensioneerd generaal-majoor der infanterie, ridder der beide Nederlandsche orden, commandeur der orde van de Eikekroon enz. Dr. Hülsmann, directeur der openbare Handels school te Amsterdam, heeft zijn verzoek om ontslag uit die betrekking ingetrokken en dus voor zijne benoeming te Linz bedankt. De N. R. C. verneemt dat do president-directeur der Rotterdamsche Bank, de heer F. A. Müller, verzocht heeft om redenon van gezondhoid met 1 Novomber a. 8. to worden ontheven van zijne betrekking, en dat commissarissen hem eervol ont slag hebben verleend. De heer J. Godefroy Jr. te Steenwijk heeft voor d9 op hem uitgebrachte benoeming tot organist en muziekonderwijzer te Harderwijk bedankt. De heer Yolck te Utrecht schrijft dat hij morgen weder brieven naar Siberië verzendt, in de hoop dat de Ned. Noordpool-Expoditie daar aan gekomen is. Door wijlen vrouwe M. M. Brakels, wed. van den heer D. Hoondervoogdt, is aan de Diaconie dor Nedord. Herv. gemeente te Amsterdam een kapitaal vermaakt van 16,700 inschrijving 2*/a pet. Nat. Schuld, onder den last van vruchtgebruik. Men meldt uit Amsterdam het overlijden van do tooneelspeelster Anna Bouwmeester, geb. Engers Zij stierf na eene ernstige ziekte van enkele dagen, tijdens haar man, de heer Louis Bouwmeester, op trad in den stadsschouwburg in „Charlotte Corday." Den minister van binnenlandsche zaken is door den heer H. Hemkos Kz., lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs te Haarlem, aan geboden een afdruk van het dezer dagen doorhem geschreven werkje, getiteld: „Een Nederlandsch belang, de Leesboeken voor de Volksschool van L. Leopold enz. beoordeeld." Hij wenschte namelijk de aandacht van de Hoogo Regeering te vestigen op de feiten door hom in dat werkje aan het licht gebracht, en verzoekt dat daarmodo in kennis wor den gestold do ambtenaren, belast met het toezicht op het lager onderwijs (ingevolge art. 21 der wet van 17 Augustus 1878, regelende het lager onderwijs). Het „Groene Kruis" heeft indertijd de Neder landsche natie opgewekt tot het breDgen eener hulde aan de voor hun vrijheid zoo heldhaftig strijdende Boeren, onze „dappere stamverwanten in de Transvaal"; met geestdrift hebben duizenden aan die hulde deelgenomen. Velerlei zijn de zorgen geweest van de ontwerpers tot het welslagen van het plan geëischt, doch nu is alles gereed - gereed tot vertrek naar het verre.en toch nagelegen land. Vóór dien tijd zullen zeker velen wensohen te zien, welke vorm aan do hulde gegeven is. Ten bnreele van de firma Nijgh Van Ditmar, te Rot terdam, bestaat daartoe gelegenheid. Op een keurig kastje, van boven tot lessenaar ingericht, - het werk van de firma Mutters to 's-Hage - ligt een door de firma Bou8scholten aldaar gebonden prachtig album in groen zijden fluweel, met gouden en zilveren ver sierselen van de firma Van Kempenhet Nederland sche wapen en de opdracht: „Huldeblijk van Neder landers aan de dappere stamverwanten in de Trans vaal;" voorts aan de keerzijde met het wapen van het „Groene Kruis" en gesloten met een zilveren slot waarop het jaartal 1882. Van binnen prijkt de be kende, door de firma Kühn en Zijdeman aldaar vervaardigde plaat, portretten van Tran6vaalscbe helden, landschappen enz. bevattende. Do heer I. H. Schmüll zorgde voor het tweede blad voor eene zeer fraai gecalligraphcerdo opdracht en daarop volgen de portretten van do leden van hot „Groeno Kruis" en het Piirmereoder comité. In vijf albums zijn al de origineole in teekenlij sten vereenigd, in een zesde - ovenals de vijf eerste door do firma Nijgh Van Ditmar gebonden - die namen nog eens overgedrukt. Alles is met evenveel smaak en overleg bijeengebracht en dit kan niet an ders dan hot verrassende der hulde verhoogon. (R. N.) De Rotterdamsche gemeenteraad verkoos gis teren tot wethouder den heer Hugo Molenaar met 16 stemmen tegen 13, die op mr. Van "Weel waren uitgebracht. Ingekomen was een verzoek van do Electrischo Verlichting-Maatschappij (Wisse Picca- luga Co.) om do concessie voor do electrischo- verlichting van een gedeelte van Rotterdam. Aangaande het tweode op 7 Augustus 11. plaats gehad hebbende gevecht meldt de part. corr. van het Hbl. uit Kotta-Radja nog dat mon onder de van allo zijden aanrukkende vijanden één Europeaan opmerkte, die aanhoudend op kapt. Bode vnurde, doch alleen zijn pet raakte; één daim lager en ook deze officier ware gesneuveld. De grond was in een ommezien met lijkon en kermende gewonden der onzen bedekt, die zooveel mogelijk door hunne kameraden moesten vervoerd worden, waardoor de troep tot op 40 strijdvaardigen slonk; kapt. B. zelf had twee geweren te dragen. Een op den grond liggenden gewonden hoornblazer zag men te laat met de hand om hulp wuiven, een 6 tal Atjehers omringden hem en maakten hem, daarbij dansende, met klewang- houwen af. Enkelo oogenblikkon smeekte de troep hunnen aanvoerder, hon toch uit den kogelregen te voeren, doch dit was bijna ondoenlijk, en ware de in aanbouw zijnde weg naar Toengkoep niet reeds zoo ver gevorderd geweest dat zij dien spoe dig bereikten, dan was hun aller lot niet te voor zien geweest, daar hun de terugtocht werd afge sneden. Men beweert dat do door den kolonel aangewe zen te volgen weg, wegens contra-orders van het civiel bestuur, niet gevolgd is kunnen worden! Op 4 Augustus sneuvelde de schout, en leden de onzen mede verlies aan doodon en gewondeD, waar onder één officier; hun getal is den correspondent, niet bekend. Het getal gesneuvelden en gewonden in dit jaar- is nu tot ongeveer 140 gostegen. Waar het hier heen moet, vragen we - zegt hij - ons niet meer- af; het is treurig! Tot het verdere nieuws behoort do plundering van een schuit door den vijand, waarbij deze o. a. 1000 aan zilver buit maakte; oen danspartij in de sociëteit op 2 Augustas, ter viering van H. Ms. verjaardag, bewaakt door een flink detachement met geladen geweren en waarbij de militaire muziek, welke dien dag bijna geen rust had, tot 's nachts halfvier blies, om 2 uren later door hun overste - niet-sociëteitslid - op een militair marscbje ont haald to worden! De minister van financiën maakt bekend dat op 1 Sept. een bedrag van achttien milliocn gulden aan schatkistpromessen in omloop was. Blijkens mededeeling in do Portngeeschfr „Staatscourant" van 8 dezer, worden de havens tn Brownsville en Matamoras door de Portngeesch© regeering beschouwd, sedert 1 Juni 11. besmet tn zijn met gele koorts. De overige havens aan de Mcxicaansche Golf worden verdacht van dat tijdstip met die ziekte besmet te zijn. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Java, arriveerde gistermorgen te Port Saïd en ging 's namiddags het Kanaal in. Z. M. heeft 1°. de generaals-majoor W. M. Camp, bevelhebber in de eerste militaire afdeeling, en K. H. Van Diepenbrugge, inspecteur der artil lerie, op pensioen gesteld en bet bedrag van dat pensioen voor ieder bepaald op 2700 'sjaars;2®. genoemden opperofficieren 'sKonings dank betuigd voor de velo en goede diensten door hen aan Z. M.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1