los. Er werden heftige discassiën gevoerd en met groote meerderheid van stemmen word eene motie van afkeuring over des hoofddirecteurs houding aan genomen, terwijl o. a. ook weer een directeur van de vrijmetsolaarsorde werd gekozen. Nog staande de vergadering verliet de hoofddirecteur den presi- dialen zetel, hetgeen met gejuich werd begroet. De burgers van Nijmegen hebben daarmede weder een nieuw bewijs van hunne verdraagzaamheid gegeven, al mag er soms een worden aangetroffen, die zulke verouderde denkbeelden aankleeft." (Pr. Br. en A. C "Wat het uiterlijk voorkomen betreft, is Armand Peltzer zeer veranderd, maar hij heeft geen oogenblik den moed verloren en blijft zijn volkomen onschuld volhoudenzijne verdedigers re kenen op zijne vrijspraak. Zijne moeder en zijn broe der James bezoeken hem iederen dag. Leon Peltzer is thans veel bedaarder, nochtans heeft hij dikwijls oogenblikken van neerslachtigheid. Mr. Demeure, kamervoorzitter bij het Brusselsche Hof van Appel, zal het voorzitterschap bij de openbare terechtzit tingen waarnemenhij is eeu der uitstekendste en stellig een der meest geachte leden van Belgische magistratuur. Zaterdag 11. werd te Belgravo, bij Leicester, in Engeland, een inbreker door een kloek echtpaar overmand. De vrouw zag hem terwijl zij te bed lagen en maakte haren man wakker. De inbreker ijlde de trap af, maar de man hem na. Een hevige worsteling ontstond, waarin de inbreker de sterkste bleek te zijn, toen plotseling de vrouw met een pook op het tooneel van den strijd ver scheen en den gemeenschappelijken vijand zoo duchtig raakte dat hij bewusteloos neerzeeg. Te Larissa heeft oen hevige brand ge woed. 'b Morgens om 3 uren brak hij uit en reeds 's middags te 1 uur waren 250 gebouwen in de asch gelegd. De brand woedde echter nog door, aange wakkerd door den wind en onbluschbaar door ge brek aan spuiten en de nauwheid der straten. Eerst 's avonds was men hot vuur meester. De schade wordt op 160,000 pd. 6t., d. i. ƒ1,920,000, geschat. To Neuilly heeft een 23-jarig meisje drie schoten gelost op den jongeling, die haar had verlaten om een ander meisje zijne liefde te schon ken. De trouwelooze minnaar is niet buiten gevaar de beleedigde schoone is iu hechtenis en heeft ver klaard geen berouw te gevoelen en in staat te zijn als de man herstelt, nogmaals te trachten hem te dooden. Te Parjjsis dohandgolegdopeenbonde valsche munters, die 5 frauk-stukken met de boelte- nis van Louis Philippe fabriceerden. De geldmakers zijn Engelschen; eon hunner heeft zijne schuld bole- den, maar zegt dat hij de overigen niot kont. In het zuiden van Spanje hebben stor men en overstroomingen veel schade aangericht en bet spoorwegverkeer gestremd. Volgens eene officiëele depecho van Manilla zijn 103 personen aldaar verleden Zondag aan de cholera bezweken en 237 ten plattcnlando. Maandag-avond is een gedeeltoderani- line-fabriek te Ruinmelsberg, in Pommeren, vernield door het springen van een der ketels, die onder eene drukking van 30 atmosfeeren staan. Drie werklieden waren met do bediening der ketels be last. Een dezer vond men verkoolddo tweede liop, overdekt met brandwonden, naar de Spree en wierp zich daarin. Hij werd, evenals de derde, wion men de kleederen van het lijf wist te scheuren, naar een nabijgelegen ziekenhuis overgebrachtmaar hun toestand is hoogst treurig. Er ontstond brand, die met levensgevaar gebluscht moest worden, omdat de kans bestond dat ook do andere onder zoo hooge drukking staande kotels zouden springen als zij van buiten met koud water in aanraking kwamen. "Wraak. - Een jonge dame had in een gezelschap een prachtig witten, maar valschen tand verloren. Zij maakte daar geen geheim van en ver zocht verlof de kamer te mogen doorzoeken. Te vergeefs evenwel, de tand was en bleef weg. Den volgenden dag ontving zij een klein pakje, waarbij oen rooskleurig briofje was gevoegd en waarin een heer, dien zij kende, zijne vreugde er over uitdrukte, den tand teruggevonden te hebben en haar dien te kunnen toezenden. - Het pakje bevatte den tand van een kalf. - Zeer verbolgen over de onbeschaamd heid, greep de dame naar de pen en schreef den zender dat zij zijne groote vriendschap voor haar reeds had opgemerkt, dat zij evenwel nooit had durven hopen dat hij die zoo ver zou drijven zich van zijn eigen tand te berooven, om haar verlies te ver goeden. Yoor het gerechtshof te 's-Gravenhage stonden heden terecht twee vrouwen W. E. Yan B., oud 52 jaren, én A. W. B., oud 28 jaren, beiden wonende te Leiden, beschuldigd van in den Damid- dag van 24 Juni jl. een bezoeker van het huis van eerstgenoemde met geweld te hebben beroofd van een zakje met 24 en van twee muntbiljetten van 10 uit oen portefeuille die hij in zijn laars had verborgen. Nadat het boertje, zooals een der getuigen hem noemde, reeds meer dan 10 voor vertering had betaald, verlangde de waardin nog een vrij belangrijk bedrag voor een oude schuld zooab zij zeide, maar daar het boertje nooit te voren hare inrichting had bezocht, wilde hij aan verdere afpersingen geen gehoor geven. Toen staken de vrouwen de handen flink uit de mouwen, hielden den boor op een stoel in bedwang en ontrukten hem met geweld zijn geld. Deze feiten werden door de eerste besch. ge deeltelijk, maar door de tweede ten volle bekend. De eerste kon zich van den diefstal van het zakje met specie niets herinneren. De tweede gaf ter harer verdediging voor dat zij niets van het ge stolen geld had genoten en de vrouw op haar aan drang in do berooving van den man was behulp zaam geweest. Het requisitoir van den adv.-gen. mr. Bijloveld strekte voor de eerste tot vijf jaren tuchthuisstraf en voor de tweede besch. tot drie jaren correctioneele gevangenisstraf. Na de verdediging van mr. Bax nam het hof voor beide besch. verzachtende omstandigheden aan en veroordeelde de eerste tot 3 jaren correctioneele gevangenisstraf en de tweede tot 9 maanden een zame opsluiting. BUITENLAND. ITrankryk. De gouverneur-generaal van Algerië heeft een formeel verbod uitgevaardigd aan de Arabieren, die op Fransch grondgebied wonen of in het Fransche leger dienen, om deel te nemen aan de bedevaarten naar Mekka, en wel ter voorkoming van overbren ging der cholera. De Italiaansche bladen zijn nog al kalm tegen over de zaak van den Italiaan, die te Tunis door den Franschen krijgsraad is veroordeeld. Zij protes teeren wel is waar tegen de toepassing van het mili taire wetboek en dringen aan op eerbiediging der zoogenaamde capitulatiën, maar dit alles op gema tigden toon en alsof men de onmogelijkheid inziet om op dat punt inwilliging te erlangen. Het scherpe karakter, dat do polemiek in den aanvang van het Tunesisch incident had, is als het ware geheel ver dwenen. Duitschland. Bij het Maandag-avond in het museum te Breslau gehouden souper heeft do keizer, gekleed in de witte uniform der Sleeswijksche kurassiors, de aartsher togin Stephanie, en prins Rudolf de Duitscho kroon prinses opgeleid. Do prachtige zalen van het museum waren door kronen en luchters van Boheemsch kristal met 2500 kaarsen tooverachtig verlicht. Do zaal der kopergravures met hare 16 marmeren zuilen en de fraaie trap waren eloctrisch verlicht. Eet bal was eerst te 2 uren des nachts afgeloopen. To Dresden vergadert sedert den lOden dezer een „internationaal anti-semioten-congres". Reeds den eersten dag waren eenige honderd belangstel lenden opgekomen, waaronder eenige afgevaardig den uit Oostonrijk-Hongarijo; do meesten waren ech ter van Berlijn gokomen. - Yolgons de „Post" heeft aan een bij deze gelegenheid gehouden feestmaal de Oostenrijksche ridder Yon Zerboni prins Bismarck als den „geestelijken vader" dor „auti-semieti6cho" bewegiDg verheerlijkt. Keizer "Wilhelm heeft uit zijne privé-kas eene aanzienlijke som tor ondersteuning van de nagelaten behoeftige betrekkingen der slachtoffers bij het jongste spoorweg-ongeluk te Hugstetten geschonken. Reeds hebben het comité te Freiburg in Baden en de Yaderlandscho Yrouwenvereeuiging te Straats burg in don Elzas elk, door bemiddeling van den goheimen hofraad Borck, 2000 rijksmark ontvangen. Ook heeft H. M. Augusta zich, met eene bijdrage van 1000 rijksmark, aan het hoofd eener inteeke- ningslijst voor hetzelfde loffelijke doel geplaatst. Groot-Brltannlëw Uit Rangoon wordt gemeld dat hot gozant- schap van Burmah daar is aangekomen. Algemeen beschouwt men het terugroepen uit Indië van dat gezantschap als een beleeaiging aan het Britsch- Indisch gouvernement, maar daar Engeland de handen vol heeft in Egypte, sluit men er liefst het oog voor. 4 De „Times" meent dat de laatste moeilijkheden I met Turkije overwonnen zijn en de militaire con«| ventie met de Porte onverwijld geteekend zalwor-l den. In haar besluit om eene beperkte medewerking van Turkije aan te nemen, liet de Britsche regeering zich door twee denkbeelden leidenvooreerst zou de medewerking van den sultan een einde maken aan de ontevredenheid of godsdienstige opgewondenheid onder de Muzelmansche onderdanen der koningin; ten tweode zal de omstandigheid dat Turkije met Engeland samengaat, de kans op eene tegenwoor dige of toekomstige inmenging van de eene of andere Europcesche mogendheid merkolijk verminderen, Nader is overeengekomen dat het Turksche contin gent 3000 man niet te boven zal gaan en zich naar Port-Saïd zal begeven, waar generaal "Wolseley zal aanwijzen waar zij aan land kunnen gaan. Egypte- Eene depeche van generaal Wolseley uit Is- maïlia van gisteren meldt dat Tel-el-Kebir dien morgen genomen en het leger van Arabi, sterk 20,000 man geregelde soldaten, onder welke 2500 cavaleristen en 6000 Bedouïenen, totaal op de vlucht geslagen is. De vijand was voorzien van 70 kanon nen. Generaal Wolseley had onder zijne bevelen 11,000 man infanterie en 2000 man cavalerie, met 60 kanonnen. Daar zijne strijdmacht niet zoo sterk was als die van Arabi, besloot brj den vijand vóór zonsopgang aan te tasten. Hij heeft in de duisternis een afstand van zes mijlen tusschen zijn kamp en Tel-el-Kebir afgelegd. Het kamp te Kassassin heeft hij verlaten te halftwee 's nachts. De cavalerie trok de vijandelijke liniën om. Bij het ochtendkrieken werd het legerkamp van Arabi aangevallen. De aanval was onwederstaanbaar. De troepen vochten bewonderenswaardig. Al de vestingwerken en kanon nen worden genomen met verscheidene treinen en een grooten voorraad levensmiddelen en ammunitie. De vijand vluchtte bij duizenden en wierp de wapen3 weg toen de cavalerie hem overviel. Het verlies van Arabi is zeer groot. Onder de gekwetsten der Engelschen is generaal Willes, die licht gewond is. De Engelsche cavalerie rukte later naar Belbeis. Het Indisch contingent was op weg naar Zagazig. De Schotsche brigade zou gisteravond daarheen volgen. Arabi is te paard ontkomen in de richting van Zagazig. Het kanaal 13 op verscheidene plaatsen afgedamd. De spoorweg i3 onbeschadigd gebleven. Telegrammen. ALEXANDRIE, 13 September. Nadat de toebe reidselen voor de inundatie van het meer Mareotis voltooid waren, werden heden de dijken van Mex doorgestoken en onmiddellijk vulde het zeewater de opening tot op eene diepte van 3£ voet. Do operatie wordt echter niot als voldoende beschouwd, en men gelooft dat nieuwe werken noodig zullen zijn om den stroom af te leiden. ALEXANDRIE, 14 Soptember. Een officier die het bevel voert in Kafr-el-Dowar, hoeft aan Chorif- pacha een brief geschreven, waarin hij aanbiedt zich over te geven. SUEZ, 14 September. Generaal Macpherson tole- grapheert uit Zagazig van gisteravond„Do Indische troepen hebben na een gcforceerden marsch heden- namiddag om halfvijf Zagazig bezet en zich van vijf spoortreinen met de machines meestergemaakt. De gouverneur der stad heeft zich bij den generaal aangemeld, en de bevolking heeft zich onderworpen." LONDEN, 14 September. Do „Times" levert eenige beschouwingen over den politioken toestand, zooals deze zich zal voordoen na de omverwerping van Arabi, en zegt dat na de ontbinding van het leger der rebellen het gezag van don khedive in geheel Egypte hersteld moet worden, waartoe na tuurlijk de ondersteuning der Engelsche wapens noodig is. Om tot het herstel van het gezag van don khedive en van de gemeenschappelijke orde te geraken, zullen wel eenige maanden vereischt wor den, en dit is een taak waarbij Engeland den bij stand van anderen niet behoeft en ook niet zal toelaten. De hand, welke streed en overwon, moet do vredesvoorwaarden voorschrijven. De natie, welke haar bloed en haar geld aan het werk heeft ton offer gebracht, moet de schikkingen voor den nieuwen staat van zaken vaststellen. Gelukkig bestaat grond om aan te nemen dat deze zienswijze, welke bij het gezond verstand van Europa alle aanbevoling ver dient, door alle mogendheden zal worden goed gekeurd. ALEXANDRIE, 14 September. Cnderhandelin- gon betreffonde de overgave vau Kafr-el-Dowar zijn aangeknoopt. De Engelsche troepen hebben

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2