en wel zoo lievig dat hij nabij de trap over den wagen sloeg en op den straatweg terecht kwam, waar hij voor dood bleef liggen. In den wagen gebracht, kreeg hij zijn bewustzijn terug, hoewel hij inwendig gekwetst scheen. Men meldt dat het badseizoen te Sche- veningon den 7den October gesloten zal worden. Door don heer A. J. Bronkhorst Jr. te Haarlem is ons het volgende ter plaatsing toege zonden „In den laatsten tijd treedt de postduif meer op den voorgrond en bewijst in vele landen belangrijke •diensten, als op lichtschepen in verbinding met de kust en voor andere gewichtige zaken. Toch meen ik, dat de postduif van meer nut kan zijn, indien zij als heen- en wedervliegcr afgericht wordt. Reeds vroeger had ik een paar postduiven, die dagelijks van Leiden naar Haarlem vlogen en uit eigen be weging naar haar hok te Leiden wederkeerden. Thans heb ik opnieuw oen paar afgericht. Het groote voordeel ligt hiorin, dat de duiven zelden verloren zullen gaan on door elke weersgesteldheid berichten heen on weder kunnen breügen. Doen zij op licht schepen in verbinding met de kust dienst of moeten zij van of naar belegerde plaatsen berichten bren gen, dan behoeven zij niet eerst in manden per boot of per spoor of op welko wijze ook verzonden to wordeD, maar elkon dag zal men op do bestemde plaatsen berichten kannen zenden en terugontvan gen.» (H. C.) Op de terreinen van de in aanbouw zjjnde Rijksmuseumgebouwen to Amsterdam ont stond eergisteravond eeao vechtpartij tusschen pol dergasten. Een viertal politie-ageDten, die daaraan een einde wilden maken en de deur der schutting die gesloten was, daartoe moesten doortrappen, kreeg hot hard te verantwoorden; de een werd ge ducht aan hot hoofd gewond, terwijl van een ander do sabel werd stukgeslagen. Door versterking met een twintigtal agenton en de hulp der burgers be hield de politie ten slotte de ovorhandnegen van de belhamels werden achter slot gebracht; drie ontkwamen. Bij het schijfschieten door de militai ren te Hoorn werd eergisteren een persoon, die zich to dicht in de nabijheid der schijf had ge waagd, in de lies getroffen en moest onmiddellijk naar hot stedelijk ziekenhuis worden vorvoerd. Naar de Arnh. Crt. verneemt, is de politie to Arnhem tot do outdekkiog gekomen, dat door do vrouw van don aangohoudon brievenbe steller nog verscheidene, vermoedelijk uit brieven ontvreemde coupons in betaling zijn gegeven, dat voor ongestempelde postzegels, die van ontvreemde brieven genomen moeten zijn, winkelwaren zijn ge kocht en dat er zelfs van die postzegels ecne groote hoeveelheid bij winkeliers te gelde is gemaakt. Met tweo extra-treinen vertrokkengis- toren uit Utrecht ruim 1700 bedevaartgangers naar Kevolaar. Te Cuyck is oen man door eenzand- trein overredenbeide voeten zijn hem verbrijzeld en na tien minuten was hij overleden. Hij laat eene vrouw en twee kinderen na. In Amerika wordt thans een kruis- tocht gepredikt tegen het walsen, als de onzede- lijksto dans. Hij is nog deruoraliseerender dan alcohol en tabak, beweert een dansmoester van naam, die bij zijne afkeuring zich beroept op de meening van een doopsgezind predikant. Wij twijfelen niet of ook deze zal met walsen geen vrede hebben, en met andere dansen ook niet bijzonder. Maar in den regel beroept men zich bij staving van een oordeel op het gevoelen van deskundigen op het gebied het welk men bespreekt, maar evenmin als de Rev. Wayland zL-h tot staving van een dogma beroepen zal op oen dansmeester, evenmin komt het ons voor dat reverond de bevoegde autoriteit is om tusschen walsen en galoppeeren te beslissen. Intusschen, de dansmeester van naam heeft een bondgenoot, aan wie meer gezag kan worden toegekend: een dame, mevrouw SbcrmaD, die een dik boek tegen het walsen heeft geschreven. Het zal wel eene dame van ge vorderden leeftijd zijn. (Arnh. Crt.) Aangaande het spoorwegongeluk te Iphofen in Beieren wordt nog gemeld dat het ont sporen van den trein uitsluitend aan de achteloos heid van den wisselwachter is te wijten. Wegens de verkeerde plaatsing van den wissel liep de goederen trein, dio door twee locomotieven werd getrokken, tegen een draaischijf. De schijf brak cn in een oogen- blik ws;s de geheele trein vernield. De eerste loco motief blééf ongedeerd naast de rails staan, zoodat ook hot persu.oeel er daar goed afkwam. Maar de tweede werd geducht geteisterd en do machinist en stokers werdon gedood. Een veekooper nit Westfalen werd eeor ernstig, een paar andereu licht gekwetst. Het geheele terrein is met de lijken van schapen bezaaid. Bijna 600 schapen werden verpletterd, ter wijl boveodien nog 200 zoo zwaar werden gekneusd, dat zij terstond moesten worden afgemaakt. Mot alle omzichtigheid dient men mot hectographeerinkt om te gaan. Aan het „Wochen- blatt far Architecten und Ingenieure" wordt uit Ber lijn gemeld dat een beambte, met den hectograaf werkende, een weinig inkt in eene wond van de linkerhand kreeg met het gevolg dat die hand wegens bloedvergiftiging terstond moest afgezet worden. Yan IJsland komen steeds treurige b e- richten. De mazelen-epidemie, die by den hongers nood het ongelukkige eiland teistert, heeft onge veer een tiende gedeelte der bevolking ten grave gesleept. Twee jonge meisjos, wonende inde Tra- versièrestraat te Parijs, gingen Zaterdag-avond te tien uren samen in de buurt eene boodschap doen. Op den hoek der Charentonstraat werd do oudste, van zeventien jaar, onverhoeds door tweo mannon opgenomen, dio zich met haar uit de voeten hadden gemaakt vóórdat de veertienjarige jongere zuster van hare verrassing bekomen was. De zaak is onmid dellijk aangegeven, maar aanvankelijk is het niet ge lukt het spoor der schakers te vinden. Vijf jaren geleden merkte men onder do gewone bezoekers van het café Anglais te Parijs op een Engelschman, Paul B., die zijn geheel for tuin verkwistte met het spel. Toen de millioenen op wareD, verdween hij, en hij zag zich verplicht bij een parfumeur als bediende op te treden. Paul B. raakte aan den drank en dezer dagen wierp hij zich in de Seine. Men haalde hem uit het water; voor den commissaris van politie gebracht, verklaarde hij dat hij vijf personen had gedood. De ongelukkige was krankzinnig geworden. Ullman zal dozen winter met een con cert-gezelschap Duitschland, België, Holland, Zwe den en Noorwegen bezoeken. Etolka Gerster zal de „ster» zijn van het gezelschap. - Ook wordt be richt dat het orkest van Ed. Strauss uit Weenen in April eenige concerten zal geven in ons land. Ed. Strauss is do orkestdirecteur van de Weener hofbals. To London is eon Amerikaansche ac trice, Fanny Davenport, opgetreden als „Diane de Lys». Men bewonderde het meest de diamanten, die zij droeg, die te zamen een waarde hadden van 12,000 pd. st. (144,000 galden.) Te Felixdorf, in Oostenrijk, is eeno groote weverij met 621 weefstoelen eene prooi der vlammen geworden. 400 gezinnen ziju daardoor broodeloos geworden. Op do 1 ij sten van hot dienstdoend personeel aan de verschillende postkantoren in de Yereenigde Staten komen ook voor een duizendtal katten, die werkelijk dienst doen ter bescherming der brievenzakken tegen de tanden van ratten en muizen. Yoor het onderhoud dior nuttige viervoe tige beambten wordt jaarlijks een bepaalde som uitgetrokken, welke geregeld verhoogd wordt, naar mate door geboorte het aantal toeneemt. Hot Bru8selsch publiek wordt ge waarschuwd togen in omloop zijnde valsche. bankbiljetten, zal meu denken- verschooning, val sche schilderijen, en wel tweo Courbets, vervaardigd in een fabriek, waar men zich bezighoudt, zegt „l'Art moderne», met het maken van dergelijke kopieën, die in omloop worden gebracht door hand langers van den fabrikant. De Hongaarscho politie hoeft de hand gelegd op een bende booswichten, die onder leiding van zekeren Sigismund Moscovitz, groothandelaar te Rosenau, er hun werk van maakten hunne be kenden over te halen oen levensverzekering te sluiten ten bate van een dor leden van de bende, waarna zij den aldus geassureerde nit den weg ruimden door middel van vergif, dat gewoonlijk in sterken drank werd toegediend. Zoo wisten zij zich verschillende assurantiën, premiën, afwisselende tus schen 28000 en 2000 florijnen, te doen toekennen. Tot hunne slachtoffers behoorden o. a. de portier van het voornaamste hotel te Rosenau, verzekerd voor 6000 florijnen, en een aannemer, Mezaros genaamd, ver zekerd voor 15,000 florijnen. De „Stras8burger Post», een ernstig blad, dat allerminst in dit geval, zich aan scherts zal 6cliuldig maken, deelt mede dat bij het zoeken naar do dooden en gokwetstoD, die het slachtoffer waren geworden van het spoorwegongeluk bij Hug- stetten, een man werd gevonden, die zóó zwaar sliep dat men hem wakker moest makeD. Hij had niets van het ongeluk bemerkt en wist ook niet, hoe hij uit den wagen op den grond was gekomen. Als reden, waarom vrouwen geen knevel krijgen, geeft een Amerikaansch blad aan dat zij te vool praten en lachen; op zulk een be weeglijke plaats kan niets groeien. BUITENLAND. Frankrijk. Do koning en de koningin van Griekenland worden te Parijs verwacht; ze zullen daar slechts korten tijd vertooven. De ootvangsten voor de doorvaart van het Saoz-Kanaal hebben verleden Yrijdag 220,000 fr. bedragen. Aan de „Univers" wordt uit Fins, nabij Noyat, (dep. Allier) geschreven, dat in den nacht van 9 dezer te Yillefranche, tusschen Moulins on Mont- ln§on, woderom negen kruisbeelden niet alleen zijn omvergehaald, maar medegenomen, waaronder zelfs een ijzeren kruis van 200 kilo zwaar. Wat er van dio kruisbeelden is geworden weet men nog niet. Duitschland. Bij de groote manoeuvres, door het Duitsche leger, onder den kroonprins gehoudeD, zijn tweo hooggeplaatste Fransche officieren in hechtenis ge nomen, die, in burgerkleeding, schetsen maakten vgn de terreinen en bewegingen der troepen. Ho& zij zich toogang verschaften is nog niet bekend; zij hadden geen officieel verlof tot het bijwonen der oefeningen ontvangen. Prinses Froderik Karei is gistermiddag van Berlijn naar Den Haag vertrokken, ten einde hare dochter Prinses Hendrik te bezoeken. Tui-lüïje. Do ministerraad stelt den sultan een schikking met Engeland voor aangaande de ontscheping der troepen in Egypte. De sultan heeft ze nog niet goedgekeurd. Do proclamatie der Porte, te Mekka en Medina afgekondigd, heeft daar geen indruk ge maakt op de bevolking, die zich niet aan Arabi's zijde schaart. Uit Kassassin wordt gemeld dat gisterochtend vroeg generaal Wolseley met de overige generaals het kamp heeft verlateD, ten einde het plan van aanval vast te stellen. Nu het leger voltallig is, word elk oogenblik het bevel om voorwaarts te rukken verwacht. Do marinobrigade, 250 man sterk, bekleedde met zes Gatling-kanonnen den voorpost in het middon van het front. Yan halfzes dos avonds wordt gemeldEen alge - meene order is uitgevaardigd tot opmarcheeren voor het geheele leger. Tenten en bagage zijn per spoor trein gezonden tot het naaste punt bij het Engelsche kamp. Een regiment infanterie, een regiment cava lerie cn tweo compagnieën van de koninklijke genie zullen achtergelaton worden ter bewaking van het kamp te Kassassin. Berichten uit hot binnenland verklaren dat de toestand van den katoenoogst vrij bevredigend is. Do opbrengst wordt begroot op 2 millioen kantars tegen 2'/, millioen in gewone jaren. De hitte schijnt in Egypte nog altijd verschrik kelijk te zijn. Aan de „Times" wordt gemeld dat van de Highland-brigade, dio Zondag-avond op weg ging van Ismaïlia naar Kassassin, Maandag twee honderd man door zonnesteek getroffen werden. Telegramm en. ST.-PETERSBURG, 12 September. Do keizer en do keizerin, vergezeld door den troonopvolger on de andore grootvorsten, zijn gistervoormiddag te 10 uren aan boord van het jacht „Alexandra" van Peterhof hier aangekomen. In open rijtuig be gaven zij zich naar de hoofdkerk van Alexander Newski, en op hunnen weg door de getooide stra ten werden zij door het saamgestroomde volk met geestdrift toegejuicht. Na afloop van de godsdienst oefening nuttigden zij hot ontbijt bij den metropo- litaan mgr. Isidior, en vervolgens gingen zij, weder in open rijtuig en door de menigte mot toejuichin gen begroet, eerst naar het paleis Anischkow, daarna over het Marsveld, waar een volksfeest gegeven werd, naar de vestiDgkerk, alwaar de keizer en de keizerin eenigen tijd doorbrachten, biddende bij do graven van czaar Alexander H en zijne gemalin. Na de kerk verlaten te hebben, reden zij voorbij het paleis en over de Engolscho kado

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2