LEI DSC II DAGBLAD. N°. 6926. Donderdag 14 September. A0. 18.32. Avon cB-e clitie PB IJS DEZER COURANT Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE?»' Van 18 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incassec- reo baiten de stad wordt 0.10 berekend. OfHciëele Kennisgevingen. IIEEIIALmgOKOËRWIJ§. Burgemeester en Wethouders van Leider.; Gezien art. 3 der Verordening van den 12den Januari 1882, tot regeling van het Herhalingsonderwijs in de ge meente Leiden (Gemeenteblad n°. 11), Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrij ving van leerlingen voor het Herhalingsonderwijs zal plaats hebben van den 18den tot en met den 22sten Sep tember a. s voor meisjes in het schoollokaal in de Van -der Werfstraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van zeven tot achl uren. Tot liet herhalingsonderwijs kunnen worden toegelaten; 1°. de leerlingen van de scholen der 3de en 4de klasse, die verkregen hebben het getuigschrift bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 11 November 1880 (Gemeenteblad 1881 n°. 4); 2°. zij die, bij een af te leggen examen, blijken geven -aan de daarvoor gestelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 13 Sept. 1882. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 13 September. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Badang door middel van het stoomschip „Drente", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den 16den Sept. a. 8., des morgens te elf uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uitorlijk des morgens te 7.50 bezorgd zijn. Yolgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Houders werden gedurende do afgeloopon week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram aangeboden tot f 100; de aandeelen spoorweg Leidon-Woerden aangeboden tot 80y2 pet.; de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 90 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 108 pet.; de aaud. Leidsche Duinwatermaatschappij aangeboden tot 125 pet. Mon meldt ons uit Zoeterwoudo: Gisteren werden de kinderen van de school in de Heorenstraat alhior op kosten van den burgemees ter, mr. Hemmingson, onthaald op krentenbrood en chocolade. De schoolopziener, dio eerst Zaterdag a. s. de nieuw gebouwde school komt inspectoeren, was dus bij dit feestje niet tegenwoordig, zoodnt het dagohjksch bestuur en do leden van den raad, die toch waren gekomen om die kinderen eens tc zien feost- vieren, de school nog niet officieel konden openen. De afdeeling ZoeterwoudeLeiderdorp en Om- strokou van de Hollandscho Maatschappij van Land bouw heeft besloten f 25 bij to dragen voor de internationalo landbouwtentoonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden. Op de tentoonstelling van paarden, vee en pluimgedierte te Gouda vanwege de Iloliandscho Maatschappij van Landbouw, zijn o. a. de volgende bekroningen toegekendVoor dekhengsten van in- landsch ras P. Enthovon to Haarlemmermeer lsto en eereprijs en J. Y. Ran aldaar 2de prijs; voor hengsten van vreemd en gekruist ras P. S. Zylmans aldaar lste prijs; voor voulenmerriën van vreemd of gekruist ras dezelfde lsto prijs; voor kar- of sjeespaard van inlandsch ras J. Droogh te Zogwaard lste en A. C. Van den Akker te Hazerswoude 2de pry8voor jongo paarden F. A. G Douwos Dekker te Bodegraven lste en P. De Bruin te Hazerswoude 2de prijs; voor jonge paarden geboren in 1880 C. Oudijk te Waddingsveen lste prijsvoor jonge paar den geboren in 1881 W. Van der Poel te Koude kerk lste en W. P. Brunt to Bodegraven 2de prijs; voor veulens A. Jonkheid te Waddingsveen lste prijs; voor rijstieren van inlandsch ras J. Yan don Breggen Azn. te Waddingsveen 2de prijs; voor rystieron geboren in 1880 A. O. Yan den Akker 3de prijs; voor pinkstieren II. Van Elten to Bode graven lste on eereprijs, J. Vollebregt Jz. to Zoe- termcor 2Jo en C. Van der Krogt te Zoeterwoudo 3de prijs; voor melkgevende koeien van inlandsch ras, die tnsschen 1 Januari en 31 Mei 1882 gekalfd hebben A. C. Yan don Akker bestuursprijs; voor eene melkgevende koe van inlandsch ras W. Dor- repaal te Koudekerk lste prijs; voor molkgevende schotten J. Yan den Breggen Az. 2de prijs; voor een melkgevende vaars A. Yan der Marei te Oegst- geest 2do prijs; voor springrammen van vreemd ras B. A. baron Yan Yerschuer te Heemstede lsto prijs; voor raralammen K. Yan der Torren te Waddings veen lsto prijsvoor ooilammeren dezelfde lsto prijs voor varkens D. J. Ciggaar te Sassenheim lste en J. Yan der Breggen Azn. te Waddingsveen 2de prijsvoor zeugen J. N. Both te Waddingsveen lste en J. Yan der Breggen 2do en bestuursprijs; voor een toom biggen J. De Vos te Waddingsveen lste en J. N. Both bestuursprijsvoor de beste vette koe F. Yeelenturf te Hazerswoude 2do prijs; voor vette schapen A. C. Yan den Akker 2do prijs; voor een vet varken F. Veolenturf lsto en 2de prijs. Met de opbrengst onzor belastingen gaat het niet naar wensch. Terwijl aan het eind van Juli de stijging nog was f 983,292, in vergelijking met het vorige jaar, is die aan het eind van Augustus slechts f 712,673. Dit is ten doelo toe te schrijven aan de nieuwe bepalingen op het gedistilleerd, dat f 307,235 minder opbracht dan het vcrigo jaar, maar daarentegen brachton toch allo accijnzen te zaraen nagonoog f 640,000 meer op. Ook do loods gelden brachten f 72,000 meor op on do posterijen en telegrafen blijven hunne vooruitgaande bewoging volgen. Te zamen brachton zij f 169,388 meer op. Doch de registratie- en hypotheekrechten, die veel tot de jaarlijk8che stijging hebben bijgedragen, zijn nu weder dalende en nagenoeg f 160,000 achteruit bij het vorige jaar. Ook do opbrongst der suecessio- rechten is ruim f 78,000 minder. Doch dit is altijd ecue wisselvallige bate. De opbrengst der directe belasting en der invoerrechten was stationair. Wij zijn inlusschen ver van die jaarlijkscbe stijging mot milüoenen, die zoo dikwijls door rooskleurige finan ciers wordt voorgespiegeld. En men behoeft gcon pessimist te zijn om to voorspellen dat do uitgaven bestendig stijgen, al houdt men de groote openbare werken buiten de rokening. Op Donderdag den 5den October a. s., des namiddags te één uur, zal in een der lokalen vau het ministerie van justitie, op hot Plein, te's-Gra- venhage, bij enkelo inschrijving worden aanbesteed het bouwen van eeno cellulaire gevangenis to Arnhem. De aanbesteding van het bouwen van eeno cavalorio-kazorne met stallen, rijbanen, magazijnen, smederij enz. op rijksgrond to Haarlem, waarvan de aanbesteding op 15 Septombor a. s. zou plaats hebben, wordt tot op eon nader te bepalen tijdstip uitgosteld. Aan dr. J. H. H. Hiilsmann, sedert 2 jaren directeur der openbaro handelsschool te Arasterdam, is de leiding aangeboden van een inrichting van middelbaar onderwijs te Linz. Naar het Hbl. ver neemt, is het nog onzeker of dr. H. dio benoeming aanvaardt en dus ons land verlaat, waar hij onge veer 20 jaren bij hot onderwijs is werkzaam geweest. Met zekerheid kunnen wij mededcelcn - zegt het N. v. d. D. - dat het plan bostaat, dat do Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen de exploitatie der Nederlandsche Centraal Spoorweg maatschappij zal overnemen. Eene interessante mededeoling deed de hoer J. H. Rovers dezer dagen in do algemeene vergade ring ter bevordering van bet zeevaartkundig onder wijs te Rottordam. Terwijl do een den ander naver- tolt dat de stoomschepen allerwegen de zeilschepen verdringen en deze goene vracht meer kunnen maken, wees spreker op het verslag van den Nederl. consul to Charleston, waarin gemeld wordt dat twee zeil schepen, door Nederlanders aan Bremers yerkocht, thans jaarlijks 20 pet. winst aan de roeders opbren gen. Uit do afrekeningen van eenige zeilschepen, te Glasgow tehuis behoorende, bloek dat 30 pet. jaar lijks als gemiddelde winst werd beschouwd. De City of Tanjore, een zeilschip, gaf in de twee laatste jaren 32£ pet., do City of Nanking in hot laatste jaar 4SJ pet., de Dramburton 25 pet. De winsten waren behaald in de vaart op Australië. Aan luste loosheid, kleingeestigheid en traagheid - drie niet zeer prijzenswaardige eigenschappen - schreef spreker het toe, dat Nederland geen deel had in de for tuinen, die nog te verdienen zijn. In Eugeland is een commissie van niet min der dan 31 leden benoemd ter behartiging van do belangen der Britscho inzenders op de in het vol gend jaar te Amsterdam te houden koloniale ten toonstelling. Onzo gezant, graaf Yan Bylandt, odzo consul-generaal te LondeD, jhr. May, en lord Ray (onze vroegere landgenoot baron Mackay) maken er o. a. deel van uit. De gemeenteraad van Dordrecht heeft aan B. en Ws. machtiging verleond tot het aanvaar den, ten behoevo van Dordrechts museum, van een legaat door wijlen den emeritus-predikant P. A. Bor ger te Velp, van een portret in olieverf, van wijlen don heer G. J. Schacht, van 1800 tot 1810 predi kant te Dordrecht, later te Leiden en aldaar overleden. Blijkens medodeoling van Zr. Ms. gezantschap to Parjjs, zullen, met het oog op do cholera, alle schepen, van Manilla, Indie, do Roode Zee on Alexau- drië to Marseille aankomende, aldaar aan eene quarantaine van drie dagen onderworpen worden. Mochten zich aan boord dier vaartuigen onderweg gevallen van gemelde ziekte hebben voorgedaan, dan zullen daarop strenger maatregelen wurden toe gepast. Evenzeer zullen do van Tanger to Marseille komende schopon aldaar aan quarantaine worden onderworpen. Het stoomschip „Prins van Oranjo", Daar Am sterdam, passeerde gisternamiddag Dungeness. - Do gewono audiontio van den ministor van binncnlandscho zakon zal Zaterdag a. s. niet plaats hobbeD. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsche» Leeuw, jhr. J. L. De Jonge, algemeen voorzitter van de Nederlandsche verecni- ging tot afschaffing van sterkon drank, wonende te Zierikzoe; - bevorderd; tot officier van adm. 2de kl. den officier van adm. 3do kl. J. C. Vos, on tot officier van adm. 3de kl. de scheepsklerken N. J. J. Van Rbijn van Alkoraade en C. J. Blok; benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf, tot Isten luit.-magazijnmcester, den 2d9n luit.-ma- gazijnmee8tor bij do stapelraagazijnen te Delft F. Ilotz; bij het lsto regiment vesting-artillerie, tot lsten luitenant, don 2don luitenant E. J. Do Bock, van het corps; bij het 2ue reg. vesting-artillerie, tot kapt., den leton luit. N. C. Grotendorst, van den staf van het wapen, workzaam bij de kou. rail. academie; tot lsten luit., de 2de luits. J. W. P. Yan Hoogstraten, W. A. P. F. L. De Koek en P. C. M. Schultz, allon van hot corpsbij het 3de reg. vesting-artillerie, tot lston luit. den 2den luit. D. II. Pelotier en O. L. G. F. Aberson, beidon van het corps; bij het 4do reg. vesting-artillerie, tot kapt., don lsten luit.-adj. K. Bomberg, van het 3d© reg. vesting-artillerie; tot lsten luit., den 2den luit. M. J. A. Masthoff, \V. C. Wolterbeek en J. Yan Yuuren, allen van het corps; bij hot corps torpodisten, tot lston luit., den 2den luit., C. Hout man, van hot corp9. <3r <5 m es ur Nleuv» Op don Schevoningschon 'Wo{') Dahij het hotel „Promonade", kwam gistarne',niddag esn conducteur van de Ilaigsche Tr»raw-Jgmaatschapp!j, j terwijl hij coupons gaf, in aaBr»'aing met een boom,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1