LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6923. Maandag 11 September. A0. 1882. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: ^oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nien-vrs» Terwijl de Oosterspoortrein 6 0, Zondag 13 Augustus 11., genaderd aan het station Amers foort, nog in beweging was, beging een aldaar wonende 45-jarige gehnwde vrouw en huismoeder de onvoorzichtigheid om uit de verkeerde zijde van het spoorrijtuig te stappen. Dientengevolge geraakte zij tusschen de treeplank van dit en van het daarop volgende rijtuig, waardoor zij aan verschillende lichaamsdeelen ernstig werd gekneusd, en is zij thans, niettegenstaande de meest zorgvuldige ver pleging, aan de gevolgen dier kneuzingen overleden. Te IJmuiden heeft een droevig ongeval plaats gehad. De machinist, werkzaam op de hei stelling van den te maken steiger in de binnenha ven, viel per ongeluk te water en verdween weldra in de diepte. Door het hevige spuien was het onmo gelijk den man te reddenhij was een oppassend huisvader en laat een weduwe met vier kinderen achter; het lijk is nog niet gevonden. Te Castricum zijn aangespoeld een ka- juitskap en twee uithouders, afkomstig van Zr. Ms. monitor „Adder." Yoor het hof te Arnhem heeft terecht gestaan Steven L., schoenmaker te Eist (gemeente Rhenen, beschuldigd van op den 13den Juni 11. zijn zoon Jan moedwillig gedood te hebben. Ter terechtzitting bleek dat de goede verstandhouding in het huisgezin van L. veel te wenschen overliet. Man, vrouw en zoon maakten veel misbruik van sterken drank en herhaalde twisten waren daar van het gevolg. Als er ongenoegen was, kozen moeder en zoon steeds partij tegen den vader. "Wan neer het ongelijk steeds aan de zijde van den vader was, zou de houding van moeder en zoon, zoo al niet verschoonbaar, dan toch eenigszins te billijken zijn geweest. Het blijkt echter maar al te duidelijk, dat de grieven des vaders vaak gegrond waren. Zoo ook den 13den Juni: De moeder en de zoon waren den 12den Juni naar de paardenmarkt te Achterberg (gemeente Rhenen) gegaan en den ge- heelen nacht uitgebleven. L. onderhield daar den 14den 's morgens zijne vrouw over. In plaats van met eene berouwvolle houding en beloften van be terschap, werd hij ontvangen met harde woorden en slagen met een bezemsteel en oude stoelen. Hierover in drift ontstoken, grijpt L. een schoen makersmes en steekt zijn zoon daarmede tweemaal in den rug. Daarmede nog niet tevreden, ijlt L. de deur uit om zijn zoon bij de politie te gaan aan geven wegens mishandeling van zijn vader. Die aangifte was, helaas, niet meer noodigl Die ste ken in den rug waren maar al te raak ge weest en twee uren later blies I/s. zoon den laatsten adem uit. De grijze zestigjarige vader stond thans terecht. Hij bekende zijn misdrijf volkomen, doch voerde tot zijne verontschuldiging aan, dat zijn zoon en zijn vrouw hem voortdurend mishandelden en plaagden. De procureur-generaal wees er op dat het ten laste gelegde wettig en overtuigend is be wezen, o. a. door de volledige bekentenis van den beschuldigde. Spreker vond in de omstandigheden geen aanleiding, om buitengewone verzachting van straf aan te nemen en requireerde tegen L. eene tuchthuisstraf van tien jaren. Mr. F. N. L. Aberson, die als verdediger optrad, schetste hel verregaand schandelijk gedrag der vrouw en van den zoon van L., die zich niet ontzagen L. voortdurend te plagen, te mishandelen en het hem in huis onhoudbaar te maken. Pleiter meende voorts dat de zware slagen, die L. van zijn zoon ontving, in verband met zijne stemming over het 's nachts uitblijven zjjner vrouw, aan het hof aan leiding moeten geven, om hier art. 321 van den Code Pénal toepasselijk te verklaren en dus aanne mende, dat de doodslag geprovoceerd is door zware slagen of gewelddadigheden jegens iemands lijf of leven - beschuldigde tot eene korte correctioneele gevangenisstraf te veroordeelen. Het hof bepaalde de uitspraak op a. s. Donderdag. BUITENLAND. Franltrlj li. Volgens een gerucht, waarvan de „Figaro" zich tot tolk maakt, en dat misschien als grap door dit blad is verzonnen - want vaak weet men niet of de „Figaro" ernst of kortswijl aan zijne lezers op- discht, - zou president Grévy, wiens gezondheids toestand nogal te wenschen overlaat, er op bedacht zijn zich van een adjunct te doen voorzien, een soort van vice-president, wiens bevoegdheid zou ge lijk zijn aan die welke aan den vice-president der Yereenigdo Staten van Noord-Amerika is verleend. Duclerc, de premier, door Grévy hiervan onderricht, moet het met hem eens zijn, en zoodra de Parle- mentszitting geopend is zal het Kabinet voorstellen de bijeenroeping van het congres (Kamer en Senaat vereenigd), ter behandeling van een ontwerp tot wij ziging der grondwet. Ingeval dit ontwerp, strekkende tot het instellen van het vice-presidentschap, wordt aangenomen, dan zou Grévy den heer De Freycinet, den onlang3 afgetreden premier, tot de nieuwe waar digheid verheven willen zien. In Frankrijk zal binnenkort de kleine pas munt worden verwisseld. Er is thans voor 500 mil- lioen franken aan keperen staivers- en tweestuivers- stukken in omloop, die door nikkel-specie zal wor den vervangen, zooals in België, Zwitserland enz., in gebruik is. De munt te Parijs en de bijmunt te Bordeaux zijn volkomen toegerust om dien ontzag lijken arbeid te verrichten. De begrootingscommissie uit de Fransche Kamer heeft aan het plan hare goedkeuring gehecht en nikkel gekozen wegens de lichtheid van dat metaal, zijn hardheid en de zin delijkheid. In de Parijsche avondbladen wordt eene de- pecho van gisteren uit Alexandrië openbaar gemaakt, volgens welke Arabisch gepeupel aldaar eergister avond de inlandsche politie heeft aangevallen, die de wacht hield bij de galg waaraan een moordenaar van twee Engelschen gehangen was. Het verjoeg de politie en maakte zich van het lijk van den gehangene meester, hetwelk gebalsemd en als een heilige vereerd zou worden. Dnitscliland. De vermoeienissen van de groote parade bij "Wahren, waarbij de keizer omstreeks drie uren in den brandenden zonneschijn te paard zat, verhin derden Z. M. niet alleen het diner van 220 couverts des avonds bij te wonen, maar maakte het ook Donderdag voor hem raadzaam niet naar de manoeu vres te gaan. Bij beide gelegenheden werd Z. M. door den kroonprins vertegenwoordigd. Aan het banket stelde deze een dronk in op het vijfde leger corps (Posen), dat zich, zeide de prins, in zeer bijzon dere mate de gunst des keizers verworven had- Prins "Wilhelm is mede te Breslau aangekomen. Onder de vorstelijke personages welke den keizer aldaar zullen komen begroeten, worden ook de kroonprins Rudolf van Oostenrijk en zijne gemalin, Stephanie, genoemd, hetgeen hoogstkenschetsend ge acht wordt voor de goede verstandhouding, welke sedert den 15den October 1879 tusschen Duitsch- land en Oostenrijk heerscht; immers nog in 1866 koesterde men aan het hof te Weenen de stille hoop op eene herovering van Silezië. De groothertogin van Baden bracht eergisteren een bezoek aan de hospitalen te Freiburg om de gewonden bij het spoorwegongeluk te Hugstetten toe te spreken. Groot»Britanmë. Kaar de „Standard" verneemt, zal het Engel- sche expeditiecorps in Egypte, dat thans 34,000 man sterk is, volgens nadere beschikking op 36,805 gebracht worden, zijnde het effectief van een vol ledig legercorps. In geval het Arabi-pacha mocht gelukken zijn verzet te Tell-el-Kebir of op eenig ander punt te verlengen, zou men een derde divisie of eenige regimenten infanterie uit Engeland naar Egypte zenden en een nieuw contingent uit Indië derwaarts ontbieden. Die troepen zouden reeds be vel ontvaDgen hebben zich gereed te houden. Yolgens genoemd blad heeft men berekend, dat in de be waking van communicatieliniën over een uitgestrekt heid van 150 mijlen moet voorzien wordentot dat doel worden door den staf tusschen do gewone posten vier of vijf groote middelpunten voor de approviandeering opgericht. In eene druk bezochte en onstuimige bijeen komst te Glasgow voerde Woensdag-avond de heer Lawson het woord en liet zich hevig tegen den Egyptischen oorlog uit. Hij beweerde dat Engeland geen grooter belang had dan vrede; dat het Suez- kanaal volstrekt geen gevaar liep en dat de oorlog aan de natie dagelijks 50,000 pd. st. kostte. Die kosten en al het verier ongerief van den krijg was, meende hij, wat men daardoor verkrijgen kon in geen geval waard. Dat velen van de toehoorders het echter niet met hem eens waren, bleek genoegzaam hier uit dat de bijeenkomst, na zeer rumoerige en onstui mige tooneelen, eene motie aannam, waarbij de maatregelen, door de regeering in Egypte genomen, werden goedgekeurd. Prins Leopold is aanmerkelijk beter en gaat tot verdere verbetering van zijn, gezondheidstoestand een zeetochtje maken langs de kust. Egrypte- Indien de correspondent te Alexandrië van de „Figaro" goed is ingelicht, dan zal Kiamil-pacha, gewezen vice-minister van marine, terechtstaan onder beschuldiging van valsche munt te hebben gemaakt. Dezelfde berichtgever meldt dat het dood vonnis, tegen vier Bedouïenen uitgesproken, die twee Engelschen vermoord hebben, niet voltrokken zal worden, en wel om een politieke reden. Arabi toch herhaalt overal: „zoo veel Arabieren als de Engel schen gevangennemen, zoo veel Arabieren opge hangen"; deze woorden moeten niet bewaarheid worden. Men denkt dat de stam, waartoe die vier veroordeelden behooren, door de kwijtschelding van de doodstraf bewogen zal worden tot het voeren van onderhandelingen met de afgezanten van den khedive. Te Alexandrië worden eindelijk krachtige maat regelen genomen om, zoolang de tegenwoordige staat van zaken duurt, de vermeerdering der bevol king te beletten. Driehonderd personen van allerlei nationaliteit, zonder aanwijsbaar middel van bestaan, die daar waren aangekomen, zijn weggezonden, en aan ettelijke honderden, die er Dinsdag mot eene stoomboot aankwamen, werd het niet vergund aan wal te komen. De berichtgever van de „Daily News" te Alex andrië begroot, naar hij zegt volgens zeer betrouw bare berichten, de sterkte van Arabi's legermacht in het geheel op 44,000 man infanterie, 1802 man cavalerie, 143 kanonnen, 18 vuurpijlbussen en 30,000 Bedouïenen. De correspondent van dit blad te Kassassin zegt te gelooven, dat de ophanden zijnde strijd voor een goed deel een artillerie ge vecht zal zijn, en dat generaal Wolseley plan heeft op een snellen marsch naar Caïro. Maar de generaal is vast besloten geduldig te wachten, totdat de ge meenschap tusschen Kassassin en Ismaïlia geheel in orde en het vervoer van troepen, proviand en ammunitie niet meer aan stremming onderhevig is,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1