afgereden en het hoofd te pletter, zoodat de dood het onmiddellijk gevolg was. Hij was goboortig onder Leiden en voor ©en maand opgeroepen, om do manoeuvres mede te maken. (N. R. C.) Naar men verneemt, is er sprake van om de Maasbrug te Maastricht, die op negen bogon rust, af te breken en te doen vervangen dooreone brug met drie bogen. De opstuwing van het water bij hoogen waterstand en de daardoor veroorzaakte overstroomiDgen zoudon die verbouwing zeer wen- schelijk maken. De vrouw van oen wogwachter te Raven- utein stond onlangs op haren post met de seinvlag gereed, toen zij in onmacht over de rails heenviol. Mevr. De Br., die daar wandelde, had de tegenwoor digheid van gee9t, haar in veiligheid te brengen, waarna kort daarop de trein voorbijsnelde. Uit een telegraphische modedeeling, gedagtcekondNieuw-York 5 September 3 uren des namiddags, blijkt dat de eerste electrischo ver lichting in een honderdtal particuliere woningen door Edison is tot stand gebracht. De geleiding, tot dat oiDdo, uitgaande van het centraalstation, heeft ©ene lengte van zes mijion, of 9.60 kilometer. Yan de bedoelde huizen liggen er tot op 1000 meter af stand van Edisons centraal-station. Naar gclaDg van de behoefte branden in elk dier woniogen van 3 tot 100 lampen. Het staat den geabonneerden vrij hunne lichten dag en nacht te laten brandende prijs komt overeen met dien van de gasfabrieken. Met opgetogenheid wordt door de dagbladen van deze gebeurtenis melding gemaakt. Alle zonder onder scheid voegen er de mededeeling bij, dat het licht, hoe helder het ook zij, aangonaam is voor het oog, .zeer gestadig brandde en geen hitte hoegenaamd ont- -wikkelt. Te We en en geraakte een jongmonscb, die f 2150 ontving als vindloon eener som van f 21,500, die bij op straat had gevonden, zoo bui ten zichzelf van vreugde over dat vele geld, dat hij door ecne beroerte getroffen oogenblikkelijk dood ter aardo viel. Hot aantal zakuurwerken, die jaar lijks te Bosan^on worden vervaardigd, bedraagt -ODgeveor 450,000, waarvan do waarde op 20,758,000 fr. geraamd wordt. Hot hof van assises te Ajaccio heeft ■zekere Celine Yarnier tot twintig jaar dwangarbeid voroordeeld wegens moorïl op eene ongelukkige vrouw, van wio een goedo kennis van haar, mot wien zo in ODgeoorloofdo betrekking stoud, moest erven. To Brownsville, in Texas, zijn 500 ge vallen van gele koorts voorgokomen. De epidemie neemt met gemiddeld 75 gevallen daags toe. Aangaande hot spoorwegongeluk bij Hugstetten schijnt het thans vast te staan dat het noch door verzakking van de baan, noch door om geworpen telegraafpalen, maar wel degelijk door de al te groote snelheid veroorzaakt is, waarmede de trein reed. Deze bestond uit ruim twintig wagens - het getal wordt verschillend opgegeven - en werd getrokken door een dier zware goederen-locomo tieven, welke op hot voortbewegen van groote las ten, maar niet op snelheid berekend zijn. Nu wilde men, gelijk reeds gisteren werd medegedeeld, den verzuimden tijd van 10 of 15 minuten inhalen; de baan helt sterk en er wareu bovendien zeer weinig remmers. Het gevolg was dat do locomotief mot haro kloino raderen mot meer kracht werd voortgestuwd dan die welko zij zelvo ontwikkeld had, lieen en weder begon to slingeren en bij een sterke bocht der baan met groote kraeht tegen de buitonrail aan gedrukt werd. De machinist heeft vermoedelijk, het gevaar bespeurende, tot overmaat van ramp geremd, zoodat de locomotief ten slotte door den aandrang der nakomende wagens van het spoor werd geworpen. Deze verklaring van het ongeluk heeft de „Strasz- bui'ger Post" van een voornaam ingenieur vernomen, en zij wordt bevestigd door do omstaidigheid dat fle rails eenige honderd voet voorbij do plaats van het déraillement reeds krom gebogen wareD, het geen slechts aan do geweldige kracht van don do bellende baan afstortenden trein schijnt te kunnen worden toegeschreven. Yoor het overige zal men den uitslag van het onverwijld ingestelde offlciëele onderzoek dienen af te wachten. Yolgens oen bericht uit Straatsburg heeft men hot aan de tegenwoordigheid van geest eens conduc teurs te danken, dat de sneltrein uit Colmar, die tien minuten na hot voorgevallene aankwam, bijtijds gewaarschuwd en zoo een twee do onheil voorko men werd. Eon Duitsch componist heoft de muziek practisch toegepast op.de kookkunst. Hjj heeft nl. een polka gecomponeerd om dieüst te doen bij het koken van eieren. Als men deze „eierpolka" begint te spelen wanneer de eieren in het water gelegd worden, kan men zeker wezen dat zij goed zullen zijn zoodra hot stukjo in oen matig tempo is af gespeeld. - Als nu nuchtere menschen vragen naar „het nut" van do muziek, kan men hun ten miosto op een resultaat wijzen dat binnen hunue bevat ting ligt. - Het recept luidt: „Men slaat de piano open, logt de polka op don lessenaar, doet de eieren in kokend water en speelt dan de polka. Is men daarmede klaar dan zijn de eieren halfzacht." Misschien mag men van den heer Hardtberg, want zoo heet de Lubeckscho componist, eerlang eon rund- vleoBchquadrille of iets dergelijks to gemoot zien. BUITENLAND. Frajokr^k. De heor Floquet, do prefect van do Seine, riep al de maire8 on adjuncten van Parijs bijeen om te beraadslagen over de middelen om in allo arron dissementen van Parijs de volkomen toepassing to verzekeren van do wet, die het onderwijs voor kin doren van 6 tot 13 jaren verplicht msakt. Do ver gadering duurde meer dan 4 uren. Het aantal zelfmoorden in Frankrijk is sedert 1830 verdriedubbeld. In dat jaar waren er 5 zelf moorden op do 100,000 zioleu, ia 1850 10, in 1860 11, iu 1870 13 en in 1880 15. In 1881 waren er 6650 zelfmoorden, 75 pet. van mannen. De meeste zelfmoorden komen voor in hot Seine-departement, do minsto op Corsica. Het aantal zelfmoorden van jeugdige personen ncerat sterk toe. Yan de 100 ge vallen kwamen 39 voor in don zomer, 19 in de lente, 24 in den herfst en 18 iu den winter. Do oerst geschorste on daarna afgezotto bur gemeester van St.-Cliamond, het radicale Kamerlid Marius Chavanne, heeft togen deu heer Martinez, gérant van hot repnblikeinsche blad „Gage", dat mededeeliugon omtrent zijn wanbestuur gedaan had, een aanklacht wegen laster ingesteld. Yolgens Ha- vas' correspondentie, bleek bij het getnigenverhoor, dat ongeveer 250,000 fr. onder het beheer van de zen burgemeester verduisterd en verkwist waren. De gezworenen hebben don heer Martinez onschul dig verklaard en de heer Chavaune werd tot scha deloosstolling on in do kosten veroordeeld. Do nieuwe wetsbepalingen betreffende onzede lijke gescbrifton ziju voor de correctioneel© recht bank der Seine voor de eerst© maal toegepast. D© geranten een rond venter van do „Evenement illustré" zijn elk solidair tot twee jaar gevangenisstraf en 3000 fr. boete voroordeeld. Duitschland. Eenige Parijscho bladen bobben bericht dat op uitnoodiging van de Duitsche regeering een Euro- poesch congres te Berlijn zou bijeenkomen. Do „Kreuz-Zeitung" weerspreekt dit en is vau meening dat Duitschland niet moot verlangen het initiatief to nomen tot het oplossen van do Egyptische quaestie. Dc keizer heeft zich van het bijwonen van het diner on de manoeuvres bij Breslau onthouden omdat de geneesheer hem na de voorafgegane ver moeienis rust had aanbevolen. Overigens verleende bij in den loop van den dag audiëntie en had ge- ruimen tijd een conferentie met den heer Yen Bülow, van het departement van buitenlandsche zaken. In den toestand der keizerin is verblijdende beterschap gekomen; vooral de krachten zijn toe genomen. Niet onmogelijk zal H. M. na eenigo weken, overeenkomstig haar verlangen, naar Baden- Baden kunnen vertrokken. Woensdag-voormiddag heeft, onder begunsti ging van hot heerlijkste weder, de parade van het vijfde lcgorcorps hij Wafcren plaats gehad. De kroon prinses voerde bij deze gelegenheid hot tweede regiment Lijf-huzaren bij het defileeren langs den keizer aan. Groet>BrïtanniS- De Londeusche avondbladen behelzen eeno de- peche uit Ismaïlia van gisteren, vjolgens welko de troepen uit Toll-el-Mahoeta morgen, Zaterdag, zul len oprukken Daar Kassassin, en de troepen uit Neficbi denzelfden dag Daar Tell-el-Mahoota. Ook Wolseloy gaat morgen naar Kassassin. Men verwacht in het begin der volgende week actieve operaties. In het Crystal Palace te Londen heeft de Matigheids-beweging baar vijftigjarig bestaan gevierd. Hoewel het weder zeer ongunstig was, namen toch 50,000 a 60,000 personen aau do feestviering deel. Vijftig jaren was het geleden dat zoven mannen te Preston het eerst die beweging begonnen. Drie van hen zijn nog in leven. Twee zijn aan do be rging getrouw gebleven. Er werden toespraken gehouden on liederen gezongensommige door een koor van 5000 kinderen. - De „Daily News" wijst op den grooten en toenemenden invloed, dien do voorstanders dezer beweging hebben uitgeoefend, en op do overwinningen, die zij ook op wetgevend gebied in de laatste tien jaren hebben behaald. De onderkoniog heoft eene beslissing genomen omtrent de vraag, of do ontslagen politio-agonten, die ban leedwezen over hun gedrag betuigd bobben, weder zullen toegelaten worden. Hij wil oen onder zoek doen instellen aaugaando iederon agent afzon derlijk, vooral naar hun vroeger gedrag. Men ver wacht dat dientengevolge bijna al de ontslagenen weder zullen opgenomen worden. Te Dublin i3 thans alles rustig. De speciale politie-agenten zijn weder afgedankt. XCffTPte- Men gelooft dat don Turken zal worden veroor loofd zich te Ismaïlia te ontschepen. Eeno verken ning werd door do Engelschen gedaan nitRamleh, waarbij een huis op don linkeroever van het Mah- moudiok-kanaal werd verwoest, waaruit don vijand des nachts vuursignalen werden gegeven. Er loopt eon ^gerucht dat de sultan twee maanden geleden Egypte aan Engeland zou hebben aangeboden, mits het 't excedont der inkomsten aan Turkije betaalde, evecals met Cypru9 het goval is, maar dat Enge land voor de aanbieding bodankfo. Aan de „Daily News" wordt gemeld dat Arabi 8000 man to Salahieh heeft doen postvatten, wat do correspondent gevaarlijk acht voor het Suez- kanaal, dewijl do daarop wachthoudende on heen en weer varende schepen zulk eeno macht moeie- lijk zoudon kannon verhinderen aan hot kanaal schade toe te brengen. Salahieh i3 maar twintig mijlen van het kanaal verwijderd. Ook is do aan wezigheid van zulk c-on aanzienlijk getal troepen to Salahieh eeno bedreiging voor do flank van het Engolsche leger, daar Salahieh slechts een dagmarsch van Kassasain verwijderd is. Het bericht van do „Daily News" vereischt echter nog bevestiging; de berichtgever van de „Tiraos" weet van geene verster king der troepen van Arabi te Salahieh en houdt hot er voor, dat dezo zich bepalen zal tot het bie den van hardnekkigen weerstand in zijne versterkte positie te Tol-ol-Kebir. Telegrammen. MANILLA, 6 September. Heden zijn 176 per sonen hier aan cholera overleden, in de omliggende dorpen 368. KONSTANTINOPEL, 7 September. Dufferin is nog niet geheel tovredon met de redactie der procla matie. Er wordt gezegd dat Arabi verdient rebel to worden verklaard, maar niet dat hij rob el ver klaard is. DUBLIN, 7 September. Yan de ontslagen politie agenten zijn 208 weder in dienst gesteld. ATHENE, 7 September. Nog niets is beslist met betrekking tot het grensgeschil. Saïd-pacba en Kon»- duriotis zullen overmorgen te Konstantinopel eene couferenlïe hebben, en naar men verzekert zullen, ingeval niet eeno schikking tot stand kan komen, de vijandelijkheden hervat worden. Ook wordt ah zekor bericht dat Kon duriotis in last heeft gekre gen geen der vijf betwiste punten af te staan. KASSASSIN, 7 September. De Engelschen hebben hedenochtend te 3 uren een verkenning gedaan. Generaal Wilkinson en kolonel Bullcr kwamen tot een mjjl afstand van Tel-ol-Kebir vooruit met. een detachemont Indische cavalerie on beroden infanterie, en maakten zich bekend met de position des vijands. Do Arabieren waron blijkbaar in geslap cd, want geen hunner vertoonde zich totdat de Engelschen 2ich verwijderden. BERLIJN, 8 September. De „Reichsbank" hoeft het disconto tot 5, do rente op beleeningen tot G pet. verhoogd. LONDEN, 8 September, (llbl.) Uit Konstanti nopel wordt geseind dat de militaire conventie nog niet geteekend is door don Engelschen gezant, lord Dnfferin. Op het oogonblik is het do sultan die haast heoft, en do gozant die uitstel zoekt. De khedive in Egypte zoowel als de regeoring in Enge land vreczen don bondgenoot meer dan den vijand. PORT-SAID, 8 September. Ten gevolge van eeno overeenkomst tusschen de Engehcho overheden en de Maatschappij voor het Zoetwaterkanaal zal Port- Saïd dagelijks 500 ton water ontvangen en Iemaïlia

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2