EIDSCH DAGBLAD. I 6921. Vrijdag 8 September. A°. 1882. Avond-editie. TRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren botten de 6tad wordt 0.10 berekend. Ofllciëele Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van de firma VERKOUVV en STOK- 1UYZEN, alhier, houdende verzoek om vergunning tot daatsing van een gasmotor tot het branden van koffie, in iet perceel aan den Middelweg N°. 7; Gelet op de artt, 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad Ne. 95) Geven by deze kennis aan het publiek dat genoemd ver- toek, mét de bylagen, op de Secretarie dezer gemeente er visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 19den September a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raad- tuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen Wat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Sept. 1882. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Geraeentebes'uur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een kohier van het Patentrecht, dienst 1882/83, 1ste kwar taal, executoir verklaard den 4den September 1882 en her innert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 0 Sept. 1882. DE KANTER. LEIDEN, 7 September. Volgens hek "Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Donders werden gedurende de afgeloopen week de opricbters-aaD- deelen Rijnl. stoomtram aangeboden tot f 100; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden aangeboden tot 80ya pet.; deaand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 90 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 108 pet.; de aand. Leidsche Duin watermaatschappij aangeboden tot 125 pet. en verhandeld tot 115 pot. Yoor de alhier op te richten Praktische Am bachtsschool is op de gemeentebegroting voor het volgende jaar oen jaarlijksch subsidie van 2500 uitgetrokken, in afwachting van eene daaromtrent te nemen beslissing, waarvoor eene afzonderlijke voordracht bij don Raad aanhangig wordt gemaakt. Een paar dagen geleden word molding gemaakt van het portret van den overleden schilder Bakker Korff, dat zich met meer stukken van den grooten meestcr-zelf in de Lakenhal bevindt en dat ver vaardigd zou zijn door mejuffrouw Grinet. Die naam is echter onjuist. liet portret is van de hand van mejuffrouw TonDet, lecrares aan de Hoogere Bur gerschool voor meisjes alhier. Het provinciaal kerkbestuur van Overijsel heeft tot de Evangeliebediening toegelaten do heoren K. Havinga, tbeol. cand. van de Groningsche, en C. T. Cramer Von Baumgarten, theol. cand. van de Leidsche universiteit. Voor het beroep naar Amerongen 19 door ds. F. Lion Cachet, pred. te Valkenburg, bedankt. Bij de verkiezing van een lid voor den ge meenteraad v&n Haarlemmermeer waren van de 643 kiezers 262 stembriefjes ingekomen, waarvan er nog 3 ongeldig worden verklaard, zoodat de volstrekte meerderheid 130 bedroog. De meeste 6tommen ver kregen de heeren A. Suidgeest en A. G. Voorden- dag, resp. 87 en 67, tusschcn wie dus eene herstem ming moet plaats hebben. Door eeDigc ingezetenen van Haarlemmermeer is een request ingediond, strekkende om bet Polder bestuur te verzoeken de voorwaarden waarop con cessie kan worden verleend tot aanleg van tram wegen in Haarlemmermeer, te wijzigen en minder bezwarend te maken, zoodat ze voor een conces sionaris aannemelijk wordeD. Naar aanleiding der Landbeuw-tentoonstèlling aldaar is Gouda in feestdos gehuld. Vlaggen, groen, eerepoorten enz. werken mede om der stad een op wekkend aanzien te geven. Tot opening der expo sitie hield de voorzitter der Maatschappij, de heer C. J. Van der Oudermeulen, eone rede, waarin hij herinnerde hoe 22 jaar geleden de maatschappij ook daar vergaderde, in welk tijdsverloop zij vele schreden is vooruitgegaan. Ook bracht hij een woord van dank voor de ontvangst aan Gouda's burge meester. Mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn heette daarop het hoofdbestuur en den afgevaardigden wel kom. "Was het reeds lang do wensch der ingezete nen, de Maatschappij in hun midden te zien, met vreugde begroetten zij dit oogenblik. Gouda is gelegen in oen welvarende landbouwende streek, dat zelf haar bloei voor een groot deel aan don landbouw te danken heeft, en heet daarom der Maatschappij, die de vertegenwoordigster is van dien landbouw, hartelijk welkom, en hij was ver zekerd uit naam vau alle Goudsche ingezetenen te kunnen spreken als hij zegt: „Leve en bloeie de Hollandsche Maatschappij van Landbouw 1" Daarop werd de tentoonstelling bezichtigd, die een zeer gunstigen indruk geeft. De plechtigheid werd op geluisterd door de muziek der schutterij. Jammer dat het voortdurend regende. De lste Init.-adjudant Van der Meer, van het 4de reg. inf., wordt werkzaam gesteld aan de pupillenschool te Nieuwersluis en de lste luit. J. S. Van Agthoven, thans aan de pupillenschool te Nieuwersluis, wordt overgeplaatst bij het 7de reg. inf. Allen, die betreffende de reis van Zr. Ms. rammonitor „Adder" van IJmuiden met bestemming naar Hellevootslnis op 5 Juli 1882, of van het vergaan van dat vaartuig eenige feiten hebben mede te deelen, waarvan zij de commissie, met het on derzoek naar do oorzaken van de ramp belast, nog niet mondeling of schriftelijk hebben in kennis ge steld, worden verzocht daarvan alsnog zoo spoedig mogelijk bericht te geven aan den secretaris der commissie, den heer E. G. Ellie, luitonaut-tor-zce lste klasse aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. (St.-Crl.) De prijs der vierdaagsche retourbiljetten op den Rijnspoorweg is onlaDgs gelijk geBtold met dien der tweedaagsche. Do Regeering heeft een krediet van ƒ72,000 aangevraagd tot aankoop van een terrein met lood sen in de nabijheid van het Wost-Iodisch Slacht huis te Amsterdam, ter uitbreiding der ruimte voor goederenvervoer naar de kolonion. Bij suppletoir© begrooting worden met het oog op de naderende voltooiing der nieuwe museumgebouwen te Amster dam, gelden aangevraagd voor den op een jaar wedde van f 5000 aan te stellen hoofddirecteur, die boven directeuren van het Museum en de Preotenverzameling staat. Binnenkort zal te Utrecht eene niouw9 toon- schepping van den begaafden componist Richard Hol ten gehoore worden gebracht. Zij is geschreven vóór gemengd koor, solostemmen en orkest. De titel luidt „De Noordpool", de tekst is van de hand des heeren A. F. J. Reiger. De off. van gezondheid lste kl. bij do zee macht dr. P. G. J. Vogelpoel, arts, wordt met 1 Octoher a. s. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Z. M. heeft benoemd tot notaris bioncn het arr. Rotterdam, ter standplaats de gemeente Hille- gersberg, A. P. A. Vink, candidaat-notaris aldaar. Gemengd Nieu >v m. Bij D. Offerman, Ringdijk bij fort Schiphol te Haarlemmermeer, is gisternacht, terwijl hij met zijne vrouw naar do kermis was, ingebroken en ontvreemd 76 gulden geld, eene portemonaie met ruim 6 galden en eenige gouden en zilveren voorwerpen. De daders worden opgespoord. In het politiebnreel te Delftheeftzich aan de traliën van de brits, waarop hij was gelegd om zijn roes uit te 6lapen, opgehangen zekere J. P., oud 45 jaren, zonder beroep cf vaste woon plaats. Hij was tegen den 14den dezer gedagvaard voor de arrondiesements-rechtbank te 's-Hage, uit hoofde hij als ziekenoppasser in bet St.-Jorisgast- hnis te Dolft een der aan zijne zorgen toevertrouwde krankzinnigen, zonder daartoe eenige reden te heb ben, had mishandeld. Als verdacht van bedrieglijke bank breuk is te Schiedam door de politie aangehouden en naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht de persoon van T. R., bakker, wonende aan de Hoofdstraat te Schiedam. (S. C.) In de Botorstraat te Utrecht is eene vrouw van de trappen harer woning gevallen, aan de gevolgen waarvan zij in het stedelijk ziekenhui» overleed. Te Amsterdam heeft zich een apotheker vergiftigd wegens achteruitgang in zijne zaken. In den vroegen ochtend van Vrijdagop Zaterdag jl., omstreeks halfzes, werd to Amsterdam een politie-agent door eeno vrouw opmerkzaam ge maakt op een huis aan don Blauwburgwal; 't was daar niet „pluis" zei ze. De agent spoedde zich naar het aangeduide perceel en hoorde een hevig gegil, dat blijkbaar uit de keuken kwam. Hij vond daar een man doodbedaard, die op de vraag wat hij daar deed, ten antwoord gaf, „ik moet op de bestekamer niezen." De dienstbode, die gegild had> verklaarde, toen zij eenigszins van den schrik beko men was, dat zij door oen hevigen slag wakker was geworden en toen dozen vreemden persoon voor haar bed zag staan. Zij bezat tegenwoordigheid van geo6fc genoeg, om naar de kamer van haar meester to vluchten, en toen zij met dezen in de keuken terug kwam, vond zij de politie reeds daar. De brutaio inbreker, die gelukkig geen gelegenheid had gehad om iets te stelen en op heeterdaad betrapt werd,, had volgens het „G. P. N.," om in het huis te komen een ijzeren hek verbroken en de deur met geweld geopend. Gistermorgen is een veehouder, woon achtig aan den Sloterweg (gemeente Sloteü), rijdende met zijn melkwagon ter hoogte van de Wetering schans op het spoor van den tramweg, bij het uit wijken voor den tram, met het wiel van zijn wagon tusschcn de rails geraakt, hetgeen zoodanigen schok veroorzaakte dat hij van den wagon werd gewor pen en kort na zijn opneming in het binnen-gast- huis overleed. In een der goederonwagens van de» avondtrein, die te Olst 9 uren aankomt, werd verle den week voor de aankomst brand ontdekt. De brand nam zeer toe, zoodat vele goederen verbrand en be schadigd zijn, tot een bedrag van f 2000. Geluk kig Blaagde men er in eenige pakken lucifers uit to werpen. Gisternacht had bij Maasdam een bru- tale inbraak plaats ten huize van don heer A. M., roetend landbouwer onder St.-Anthoniepolder. De dieren wisten zich door het breken van eene plank uit de schuur toegang te verschaffen tot de annexe woning, door genoemden hoogbejaarden M. en diens eveneens bejaarde huishoudster bewoond. Zjj verfcrok- kon met modeneming van pl. m. f 170 aan geld en een paar voorwerpen van geringe waarde. De justi tie doet onderzoek. Te Utrecht heeft een treffend ongeluk plaats gehad. Door ean noodlottig toeval geraakte een rijtuig, waarin 4 persenen gezoton woron, onge veer aan de Klop gekoinon, te water. Hoewel de passage daar zeer druk is en spoedig hulp aanwe zig was, konden slechts 2 personen gered wordeD, do beide andere verdronken. Op de Maas is aan hetKralingscheveer eene schuit, met 18,000 IJselsteenen beladen, door do sohroofboot „Maria", van Zwijndrechl, aange varen, ten gevolge waarvan de schuit onmiddellijk zonk; de opvarenden zijn gered.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1