in do nabijheid woonde, was echter doorgeloopen, veronderstellende dat het meisje uit de ouderlijke woning weggejaagd was. Uit IJ muiden wordt gemeld: Yoor ©enige dagen vielen hier binnen vier Katwijker bomschepen van de haringvangst; het aanhoudende ruwe weder belette de reis naar Katwijk te ver volgen; daarom werden die schepen hier voor de nieuwe reis geheel uitgerust: de lading bariDg ge lost en het zout voor de nieuwe reis gescheept. Daarna vertrokken de bommenhot was do eersto maal dat dit te IJmuiden geschiedde. De heer Kamphausen, werktuigkundige te Olst, heeft een steenvormmachino uitgevonden, die do zwaarste graaf klei tot meskante steenen perst. Te Wageningen is de kassiers-firma W. K. Jr. in staat van faillissement verklaard. In de Vat-3tukken, bij Ter Apel, vond een 7-jarig jongetje, dat alleen tehuis was gelaten, vaders geladen revolver, speelde er mede, en heefc zich daarmede doodelijk verwond. Toen de moeder tehuis kwam, was haar kind reeds dood. Het ontzettend e s poorwogongel uk bij Hugstetten op de lijn Colmar-Freiburg, waar van de telegraaf reeds molding maakte, is volgens andere berichten ontstaan door een bergstorting. Daar de telegraaf gebroken was, ontving men eerst 's nachts 12 uren bericht; het ongeluk had plaats 's avonds halfnegen. Het aantal dooden bedroog 42, dat dor meer of minder ernstig gewonden 100. Yan de 26 wagens waren slechts 4 ongedeerd; de loco motief slingerde op zij van do rails; eenige wagens werden er ovorhecngeworpen. Yan het dienstper soneel is niemand gekwetst. Uit Metz wordt geschreven dat men er in den omtrok dit jaar zeer veel last heeft van adders. Bij het districts-bestuur waren van den 26sten Augustus 11. af in enkele dagen 374 dezer dieren ingeleverd. Een inwoner van Gorze bracht op éénen dag 140 en den dag daarna 174 doode adders, waarvoor hem in het geheel 942 mark als belooning werd uitgekeerd. Ook in Pruisen komt deze slangensoort tegenwoordig veel voor. Den 29sten Aug. is te Insterburg een kind begraven, dat aan de huisdeur zat te spelen en door een adder in do hand gebeten was. In den tijd van achttien uur was het gestorven. Te Berlijn is eergisteren weder een moord aan het licht gekomen. Eon bewoner van een huis in de Lindenstrasse had opgemerkt dat eene 66-jarige vrouw, Emilie Königsbeck geheeten, sinds eenige dagen niet van hare kamer op de bovenverdieping was geweest. Door de politie werd op zijne aanwijzing de deur dier kamer geopend, waar men de vrouw met afgesneden hals op bed vond liggon. Het bleek dat zij vermoord was. In hare hand had zij een bos haar, dat van een ander afkomstig was. Do dokters constateerden, dat de moord reeds Yrijdag-avond moet gepleegd zijn. De vrouw was tweemaal getrouwd geweest en van beide echtgenooten gescheiden. Yrijdag-namiddag had zij bezoek gehad van eene omstreeks 30-jarigo dame, die nog onbekend is. Te Cauterets, in het Frans ch edepart e- ment der Opper-Pyreneën, had dezer dagen een stierengevecht plaats, waarbij volgens aankondiging een stier zou worden gedood. Op het laatste oogen- blik werd aan het publiek medegedeeld dat dit laatste door de politie verboden was, waarop eene zoo geweldige opschudding ontstond, dat de directie last gaf met het gevecht voort te gaan, ofschoon de commissaris van politie zijn verbod herhaalde. De stier werd dan ook, volgens het onstuimig ver langen van het publiek, gedood. Een jeugdig Amerikaan heeft teParijs in een maand 1,437,000 fr. gewonnen met baccarat. Hij heeft het geld in waarden belegd en zich daar mede Zaterdag te Havre ingescheept om naar zijn vaderland terug te keeren. Ook een honorarium. - Een dokter te Oregon, die het kind van een Indiaan had behan deld, werd door dezen dood geschoten, omdat het kind stierf. BUITENLAND. Fraakryk. De indirecte belastingen en inkomsten van Frank rijk en Algerië bedroegen in Juli ruim 7 millioen fr., in de 7 eerste maanden van dit jaar 65£ millioen fr. meer dan de raming. Krupp is te Parijs aangekomen. Men schat zijn vermogen op meer dan 40 millioen gulden. Yerleden Zondag is tusschen twee journalisten, do heeren Diehard en Do Massas, van de „Petit Caporal" en de Combat", overeenkomstig de uit spraak van een uit de heeren Paul De Cassagnac en Cuneo d'Omano bestaanden Raad van Eer, een tweegevecht met den degen gehouden, waarbij de hoer De Massas, de beleediger, eene wonde in do borst ontving, zoodat hij den geest gaf. Duitschlaxici. Aan de „Germania" wordt uit Breslau gemeld dat, op grond van een vroeger pauselijk besluit, de „eclaratio clementina" door den bisschop aldaar voortaan ook voor delegatie-districten (Pommeren en Brandenburg) van kracht verklaard is, zoodat thans ten aanzien van gemengde huwelijken in de geheele diocese gelijk recht heerscht en zoo danige huwelijken, die b. v. alleen door een pro- testantsch geestelijke zijn ingezegend, kerkelijk geldig zjjn, al blijft zulk een huwelijk, gelijk de „Germania" aanmerkt, omdat daarbij de zegen dor Katholieke kerk niet begeerd wordt, ongeoor loofd. Yolgens de „Kölnische Zeitung" heeft men zich in dit geval te meer gehaast toe te geven om dat men voorkomen wilde dat de keizer bij zijne aanstaande komst in Silezië zich rechtstreeks over de zaak zou uitlaten. Te Frankfort aan den M. is dezer dagen eene vergadering gehouden ter beraadslaging over het stichten van eene „Duitsche koloniale maatschappij", welke door een groot aantal industriëelen, leden van verschillende Kamers van Koophandel, verte genwoordigers van het Aardrijkskundig Genootschap enz. werd bijgewoond en door prins Von Hohenlohe gepresideerd. Men kwam overeen om, alvorens eene openlijke oproeping te doen, zich met eene reeks van personen elders in betrekking te stellen en be noemde een voorloopig comité. De Pruisische politie gaat voort met tegen sommige voortbrengselen der letterkunde, met name tegen die van Zola, krachtig op te treden. Nadat onlangs in de Berljjnsche boekwinkels de Fransche uitgave van Zola's „Pot Bouille" in beslag was genomen, heeft nu ook de Duitscho vertaling van diens roman „De schuld van pastoor Mouret" een gelijk lot getroffen. Er is te "Wilhemshaven een gedenktoeken terv nagedachtenis van prins Adalbert van Pruisen ver vaardigd. De onthulling daarvan zal den 16den dezer door prins Hendrik plaats hebben. Dadelijk na de onthulling van dat monument, zal aldaar '8 rijks advies-jacht „Ersatz Grille" te water gelaten worden. Groot-Brltannl& Met het oog op de ongerustheid die vooral op het vasteland gewekt is door het gerucht omtrent het verschijnen van cholera aan do Roode Zee, heeft de regeering een telegram uit Aden openbaar ge maakt, meldende dat dit gerucht zijn oorsprong heeft in het overlijden van een stoker op een schip met pelgrims van Bombay naar Mekka. Geen ander doodelijk geval heeft zich voorgedaan. De gezond heidstoestand te Aden is voortreffelijk. Sinds Octo ber 1881 heeft zich daar geen eukel geval van cholera voorgedaan. Ook de belichten uit Indië over de jongste veertien dagen melden slechts weinige gevallen. De som, door de Engelsche admiraliteit wegens de doorvaart van schepen door het Suez-kanaal aan do Kanaal-maatschappij verschuldigd, bedroeg voor eenige dagen reeds 900,000. De correspondent van de „Daily News" te Pie- termaritzburg seint dat er in de Transvaal druk ge- teekend wordt ten gunste van Paul Kruger als pre sident. Krugers uitingen noemt hij liberaal en pro gressief. Egypte. Uit Alexandrië wordt van gisteravond zes uren gemeld dat de moordenaar der Engelschen Dobson en Richardson zijne schuld bekend heeft en door den khedive ter dood is veroordeeld. Hij zal in de inlandsche wijk worden opgehangen. Mahmoud Fehmy heeft bij den khedive een uit voerig rapport ingediend, houdende aanduiding van de stellingen der vijandelijke macht. Eene vertaling van dit stuk zal aan generaal Wolseley gezonden worden. Het rapport beschuldigt vele personen in des khedive's omgeving, ook Cherif-pacha, van ver standhouding met Arabi. Telegrammen. PARIJS, 5 September. Yolgens berichten uit Konstantinopel is ten gevolge van een onderhoud van lord Dufferin met den sultan do Eigelsch- Turksche overeenkomst geteekend. MADRID, 5 September. De minister van finan ciën heeft per post uit Barcelona een met ontplof bare stoffen gevulde doos ontvangen. De inhoud van deze doos zal chemisch onderzocht worden. KONSTANTINOPEL, 5 September (elf uren 's avonds). Een gedrukte proclamatie van den sultan aan het Egyptische volk is verschenen, waarbij Arabi-pacha verklaard wordt tot rebel, omdat hij aan den khedive en aan Derwisch ongehoorzaam is geweest en Engelands tusschenkomst heeft ver oorzaakt. De sultan voegt er bij dat de decoratie door hem aan Arabi geschonken werd op voor dracht van Derwisch-pacha, nadat Arabi de ver zekering van zjjne gehoorzaamheid gegeven had met belofte de Egyptenaren te vermanen tot gehoor zaamheid aan den khedive. De irade, waarbij machtiging wordt verleend tot het onderteekoDon van de met EDgeland gesloten militaire conventie, is nog niet gereed. Baker-pacha, door Reschid-pacha namens den sultan daartoe ge- machtigd, heeft tot Engelsche kolonels der Ottoma- niscin gendarmerie benoemd Baker en Synge, zijne- adjudanden. LKIDEN, O September. De verwachting voor morgen is: westelijke tot noordeljjken wind, kalm doch betrokken weder. Hedennamiddag omstreeks fcalfzes kwamen met een extra-trein van hun kampeeren en manoeu vreeren in het garnizoen alhier terug de beide bataljons van het vierde regiment infanterie. Ze werden aan het station opgewacht door de officieren der artillerie en cavalerie, zoomede door de offi cieren, onderofficieren en het muziekcorps der dd. schutterij. Eene talrijke menigte vergezelde de troe pen naar do kazerne. Naar men ons uit Den Haag mededeelt, is jhr. mr. Van Sypesteyn als gouverneur der kolonie Suriname vervangen door baron Yan Heerdt tot Eversberg, gouverneur van Curasao. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van 's-Gravenhage mr. J. G. Patijn, lid der Tweede Kamer. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der Staats begroting voor 1882, o. a. met 5 ton, zijnde het geraamde tekort voor 1882 op den uitgetrokken post van 3'/j millioen Rijksbijdrage in de kosten van hot lager onderwijs volgens art. 45 der Schoolwet, en met 3'/2 ton, zijnde het geraamde tekort op den post voor subsidiën voor het lager onderwijs. Met 1 October a. s. is benoemd tot commies ter directie der registratie en domeinen voor de provinciën Gelderland en Overij8el G. L. Brouwer, surnumerair der registratie en domeinen te 's-Hage. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is heden o. a. ingekomen een koninklijk besluit, houdende beschikking op het beroep van de weduwe mr. J. J. Cremers tegen een besluit van den burgemeester van Groningeü, waarbij was afgewezen haar verzoek tot het doen opgraven van de lijken van haar echtgenoot en zoon en die te doen overbrengen Daar haren graf kelder op de R.-Kath. begraafplaats. - Vernietigd is het besluit van den burgemeester en het gevraagde verlof alsnog verleend, behoudens de noodige voor zorgsmaatregelen. De twee te Arnhem vermiste knapen en het meisje zijn nog niet gevonden. De mededeeliog omtrent deze treurige zaak aan de Zutf. Crt. ge daan, is onjuist, zegt do Arnh. Crt. De lessen aan het Koninklijk Instituut voor de Marine zijn aangevangen met 148 adelborsten. Tot op heden zijn er nog niet zooveel adspiranten voor zeeofficier geweest. Zondag-ochtend tusschen 3 en 4 uren heeft het tusschen Haarlem en Halfweg, volgens een ge loofwaardig berichtgever van het D., gesneeuwd. Het stoomschip „Rotterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde hedenochtend te zeven uren Dover; de „Prinses "Wilhelmina" aan vaardde hedenochtend hare eerste reis van Amster dam naar Batavia. Dc gcmeentebegrooling voor 1893. De onlangs bij den Raad ingediende en heden ia druk verschenen ontwerp-begrooting onzer ge meente voor 1363 (met een bevolking van 41,62tt zielen) bedraagt in on vangsten en uitgaven ƒ813,667. Reeds bet eerste hoofdstuk der inkomsten: ontvangsten wegens vroegere diensten, toont een belangrijk verschil met vroegere jaren aau; be droegen deze toch in 1S81 ƒ52,862.59 en werden ze voor 1882 vastgesteld op 13,879, voor 1883

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2