LEIDSCÏÏ DAGBLAD. K°. 6920. Donderdag 7 September. A°. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COÜRAJiTs foor Leidea per 8 maandenf 1.19. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeran. PRIJS DEB ADYERTENTLEN: Tan 16 regels 1.08. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee* ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 6 September. Da nieuwe cursus der Hoogere Burgerschool voor Meisjes alhier is geopend met 86 leerlingen, waar onder 5 die de lessen in slechts enkele vakken bijwonen. Zij zijn verdeeld als volgt: Eerote klasse 26, tweede kl. 27, derde kl. 16, vierde kl. 12 en vijfde klasse 5 leerlingen. Door de commissie welke zich alhier gevormd heeft tot het inzamelen van golden voor do achter gebleven betrekkingen der verongelukten van de „Adder" zijn, nadat zij het bij haar ingekomen be drag reeds aan de hoofdcommissie had overgemaakt, nog een paar giften van onbekenden ingekomen, nl. bij den heer Do Goeje 2.50 en bij den bur gemeester f 10, welke oveneens Daar Niouwodiep zijn opgezonden. Tevens kunnen we mededeelen dat op verzoek van hot Loidscbe comité reeds een hier wonende moeder van een der verongelukte mariniers, die haar onderhield, voorloopige onder steuning heeft ontvangen. Bij de tentoonstelling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, die beden te Gouda werd geopend, zijn o. a» toegekend: een 3de prijs aan C. Oudijk te Wad dings veen voor witte Engelsche tarwe; 1ste prijs aan A. De Zeeuw te Haarlem mermeer voor lijnzaad; 3de prijs aan A. Van der Plas te Voorburg voor appelen en peren; lstoprijs aan denzelfden en 2de prijs aan W. C. Boer te Boskoop voor de fijnste tafelappelen; 2deprijs aan A. Van der Plas en 3de prijs aan W. C. Boer voor stoof-appelen en peren2de prijs aan mevrouw de wed. F. A. W. WeeDiDgh geb. Ten Sande te Koudekerk voor tien fijnste perziken; 1ste prijs aan H. Beekman, tuinbaas op „Rhijnhof" te Oegstgeest, voor den grootsten meloen- bestuurs- prijs aan H. Boekweg, tuinbaas to Wassenaar, voor een éénjarigen wijnstok, dragende 53 tros sen blauwe druiven; 2de prijs aan W. C. Boer voor 12 stuks hulsten; 2de prijs aan G. Van Dam te Wassenaar voor een achtste vat Leidsche of Rijnlandflche boter; 3de prijs van denzelfdon voor 2 K.G. ver9che boter in potten3de prijs aan C. Veelenturf Pzn. te Bodegraven voor 1/16 weiboter; 3de prijs aan P. Buitenburg aldaar vcor 3 stnks zoetemelkscbe kaas; 1ste prijs aan C. C. Van Sasse te Noord wij kerhout en 2de prijs aan C. Veelen turf Pzn. voor 2 stuks zoetemelksche Goudsche kaas; 2de prijs aan C. Veelenturf Pzn. voor 2 stuks derbykaas; 1ste prijs aan J. v. d. Voort te Alke made en 2de prijs aan G. Van Dam voor 2 stuks komijnde kaas; bestuursprijzen aan II. Goebel te Bodegraven voor een vorzameling boter en kaas, «n aan N. Buitenhuis te Zevenhuizen voor eene machine, betrekking hebbende op den landbouw. Ter vervulling der vacature voor lid van den gemeenteraad te Bodegraven, ontstaan wegens sterf geval, is gekozen do heer D. Meurs, met 101 stem men. Op den heer K. Douwes Dekker waren 39 en op den heer H. Van Elten Jr. 16 stemmen uit gebracht. Er worden maatregelen genomen, om do Am- sterdamsche universiteit op haar beurt van kerke lijke hoogleoraren te voorzien. De „commissie van voordracht voor de benoeming van kerkelijke hoog leeraren" moet namelijk den 20sten dezer maand te 's-Gravenhage samenkomen, om een voordracht op te makeD, waaruit ecno maand later de Synode, in eene buitengewone zitting, de twee nieuwe dignita rissen benoemen zal. De commissie van voordracht bestaat uit do heeren dr. T. K. M. Von Baumhauor, Gelderland; L. Doedes, Zuid-Holland; A. G. Jans, Noord-Holland; C. T. Zeeman, Zeeland; J. C. Verhoeff, Utrecht; J. Aling Prins, Friesland; G. Bruna, Overijsel; J. Douwes, Groningen; dr. J. K. Koch, Noord-Brabant met Liraburg; W. M. Houwing, Drente; C. G. Chavaunes, Waalsche Kerken. De plannen tot oprichting eener badplaats te Loosduincn worden steods voortgezet. Reeds nu hebben zich de ondernemers verzekerd van den eigendom van het landgoed des heeren Völcker, achter do duinen gelegeneen uitgebreid goed (van ongeveer 40 hectaren) met heerlijke bosch- en water partijen, uitnemend geschikt om hot schoonsto park, den liefsten kurtuin aan te leggen. Daér zou men voornemens zijn een Casino op te richten, terwijl aan do zeezijde, over eene oppervlakte van 50 hec taren, zich de badplaats zou kunnen ontwikkelen door den bouw van hotels en villa's om het op te richten „Kurhaus" dat, door een dubbele winkel- kolonnado, met het park en Casino zou worden verbonden. Men spreekt ook van een spoorweg door de duinen naar Scheveningon, welke door de onder nemers zou zijn geprojecteerd. (R. Nbl.) De begrootiog der gemeente Haarlem (bevol king 39,996 zielen) bedraagt" in ontvangsten en uit gaven f 973,415.57^. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be sloten tot aankoop van de Tuinbouwschool „Linnaeus" en van de bijbehoorendc terreinen en gebouwen voor f 350,000. Er blijft buiten bezwaar van de gemeente eene Tuinbouwschool gevestigd, maar de inrichting moet al hetgeen de gemeonte noodig heeft voor parken en plantsoenen kosteloos kwoeken. Een ge deelte van den grond kan door de stad worden vervreemd. - De begrooting van de inkomsten en uitgaven voor den dionst 1883 is mede ingediend. Vergeleken met de begrooting voor 1882 toont het cijfer der gewone uitgaven eene vermeerdering aan van f 463,000, hoofdzakelijk voortspruitende uit het hoogo bedrag, voor wcgeD, straten, bruggen, plantsoonen enz. beschikbaar gesteld, en uit de meerdere kosten, voor onderwijs, reinigingsdienst en renten en aflossingen vereischt. Het eindcijfer der begrooting isgewone inkomsten 6,977.086.13^, buitengewone f 5,273,218; gewone uitgaven f 6,976,586.13J, buitengewone f 5,273,718. Onder deze cijfers is in ontvaogst en uitgaaf een bedrag van f 4,000,000 aan anticipatie-biljetten begrepen. Do commissie van onderzoek naar do oorzaak der schipbreuk van de „Addor" houdt, naar do Haag8che kroniekschrijver van de N. Gron. Crt. bericht, bijna elke week gedurende vier dagen, van 's morgeus tot 's middags zittiDg. Haar rapport, dat vóór do opening der nieuwe zitting van do Staten- Generaal in 't licht wordt verwacht, zal een lijvig boekdeel beslaan. Voor de te verzorgen slachtoffers van de schipbreukelingen is, naar decorrespondent meldt, omtrent f 85,000 bijeengebracht. Z. M. heeft: lo. aan dr. P. L. Rijke, staats raad in bnitengewonen dienst, met 19 Sept. a. s. eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de facul teit der wis- en natuurkunde aan de rijks-univer siteit to Leiden, met dankbetuiging voor do door hom gednrende vele jaren den lande bewezen dien sten; en 2o. tot hoogleeraar in die faculteit aan de rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de proefondervindelijke natuurkunde en in de meteorologie, benoemd dr. II. Karaerlingh Onnes, assistent bij het natuurkundig kabinet van de Poly technische Sohool te Delft; - lo. tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbogeorte aan de rijks-universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de Nedorl. taal- en letterkunde, het Middelneder- landsch en de beginselen van het Sanskriet, benoemd dr. W. L. Van Heiten, loeraar aan het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam; en 2o. den hoogleeraar in gemelde faculteit aan de rijks-universiteit te Gro ningen, dr. B. Symon8, met wijziging van het kon. besluit van 6 Febr. 1881, no. 1, onthoven van het onderwijs in de beginselen van het Sanskriet, doch I daarentegen belast met het onderwijs in het Gothisch, het Angelsaksisch en het Middelhoogdnitsch. Gemengd Nieuws. Omtrent het lijk van den persoon dat gevonden is op den spoorweg tusschen "Warmond en Piet-Gijzenbrug, wordt ons het volgende gemeld: In Augustus 11. werd door den veldwachter te War mond proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren D. Z., die zich schuldig had gemaakt aan het ontvreemden van een oliejas. Korten tijd daarna werd hem het stelen van een zeis ten laste gelegd en ten tweeden male werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Hij verliet nu Vrijdag zijne woning, een klein ver trekje dat hom tot verblijf diende, en Zaterdag-avond heeft hij zich bij Voorhout op de rails geworpen, werd overreden door den trein die ongeveer te tien uren Warmond passeert, en vond aldns den dood. Zoo kwam hij van kwaad tot erger. Katwijk aan Zee is gednrende dit seizoen reeds door 800 badgasten bezocht. Toen in de Korte Kranestraat te VHage een steiger, die afgebroken werd, in elkaar viel, kwamen do meeste planken, biDten enz. neder op een wagen, waaronder drie kinderen speelden en die daardoor geheel bedolven was. Onder de angstkreten der moeders werd zoo spoedig mogelijk hulp geboden, en weldra bleek het dat geen der kinderen eonig letsel had bekomen. Tegen den aannemer van den steiger werd echter proces-ver- baal opgemaakt. Indokazernevandegrenadiersenjagers viel gisteren eensklaps een schot, en bij onderzoek bleek, dat het geweer van een jager bij het schoon maken was afgegaan en dat de kogel bij den man tusschen twee vingers doorgegaan was en hem licht gekwetst had. Twee miliciens, die op eon verdie ping hooger bezig waren hun goed te pakken, schrikten geweldig toen het lood met den inhoad van hunne spekzakken kennis scheen te willen maken en daarna nog door twee hoaten zolderin gen en het dak heendrong. Of het schot bestemd was voor eigen verwonding of voor iemand andera, zal een nader onderzoek moeten uitmaken. Naar het schijnt, wist do jager dat. het geweer geladen was. Het duiken in zeein don omtrek van de „Adder" is weder begonnen. Te Schoveningen waren gisteren een marineschip en twee schokkers te zien op de plaats waar do „Adder" gezonken is. Ook hot fraai gelegen hotel „Rondeel" te Amsterdam zal eene belangrijke verbouwing on dergaan, naar het ontwerp van den architect Ed. Cuypers. De gevels worden opgetrokken in den stijl der nieuwere Duit9che Renaissance. Tot de versiering behooren o. a. zeer eigenaardig een zeven tal medaillon-borstbeelden van beroemde reizigers. Voor Nederland is de keuze gevallen op "Willem Barendsz, voor Frankrijk op La Peyronse, voor Dnitschland op Alexander Von Humboldt, voor Italië op Marco Polo, voor Spanje op Chr. Colombus, Eogeland en Amerika worden vertegenwoordigd onderscheidenlijk door Livingstone en Stanley. De modellen worden geleverd door do beeldhouwers Van don Bossche en Crevels, een paar jonge kun stenaars van veel talent. De uitvoering van het geheole werk i9 opgedragen aan den aannemer K. J. B. Van Dammen, aldaar. De welbekendohoerenhofstede „Rozen- stein", nabij Haarlem, heeft in veiliDg opgebracht f 18 902. Uit Arnhem wordt nog gemeld dat het 14-jarige meisje, hetwelk aldaar wordt vermist, blijkens 11. Maandag ingewonnen informatiën, Zon dag-morgen op oeu kwartier uur afstand van de stad, nabij den AmsterdamBchen straatweg, in zeer gebavenden en uitgeputteu toestand door eon land bouwer is aangetroffen. De landbouwer, die niet

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1