te brengen in de bepalingen, waaraan onze vee- invoer in Engeland is onderworpen, zoolaüg niet een geheel jaar vorloopen is zonder dat een enkel geval van longziekte in het geheele rijk, met inbe grip van het spoolingdistrict, zal zijn voorgekomen. Het stoomschip „Zeeland", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suez. Blijkens mededeeling van den waarnemenden consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië, is door den gezondheidsraad aldaar, wegens de cholera, een quarantaine volgens reglement uitgeschreven ten aanzien der van Aden en Bombay komende schepen. Z. M. heeft benoemd bij het dep. van financiën tot administrateur der generale thesaurie mr. J. Ph. Yan Bosse, thans referendaris, en tot referen daris, den heer J. L. Yan Yerre, thans hoofdcommies met 1 October A. H. Loder, thans telegraphist der 2de klasse bij de Rijkstelegraaf, bonoemd tot direc teur van een der Rijkstelegraafkantoren. Gemengd Nieuws. Tu8schen Leiden en Haarlem werden in de maand Augustus per Noord-Zuid-Holland- sche Stoomtramweg-Maatschappij vervoerd 35,386 reizigers, met eene opbrengst van f 8,540.07. Te Scheveningen zijn nog twee haring schuiten aangekomen, beide van de eerste reiseen van deze vaartuigen had eene reis van rnim drie maandengeen wonder dat men in de laatste dagen zich te Scheveningen begon ongerust te maken over haar uitblijven. Tegen een matroos, woonachtig teVel- zen en varende voor den reeder M. De Niet te Sche veningen, is door den waterschout aldaar proces verbaal opgemaakt wegens desertie. De heer Van der Gant (firma Wamstoe- ker) te Amsterdam, die verleden jaar eene aanklacht wegens oplichting indiende tegen Jannetje Struyk bij den officier van justitie te Amsterdam, waaraan geen gevolg werd gegeven, heeft nu zijne aanklacht herhaald bij het parket te Rotterdam. In het buitenga8thuis te Amsterdam werd eergistermiddag reeds stervende ingebracht een werkman uit een houtzaagmolen aan het Kwakerspad, die door een ijzeren schijf van de machine deerlijk aan de keel was verwond. Kort na zijne opname is hij aan bloedverlies overleden. Naar men verneemt, is tegen den wet houder v. S., van de gemeente Yeenendaal, proces verbaal opgemaakt ter zake van dronkenschap op den openbaren weg. De ziekte in de aardappelen noemt in de Betuwe ten gevolge van het voortdurend regen achtige weder zoodanig toe, dat men op dit oogen- blik nog op geen hal ven oogst rekenen kan. Do ge zonde aardappelen zijn bovendien stijf en zonder meel. De prijzen van goed eetbare aardappelen stij gen zeer. Hoe zwaarder grond, hoe meer bederf. De effecten-handelaar Roger Yan den Dries, die eenige jaren geleden te 's-Bosch failleerde en daarop het land uitging, en die vóór eenige maanden door België uitgeleverd werd, is te 's-Bosch in de gevangenis overleden. De raadkamer van het hof had juist zijne voorloopige invrijheidstelling be volen. Reeds meermalen is melding gemaakt van den vreeselijken hongersnood, waardoor het eiland IJsland geteisterd wordt. Thans verneemt men uit Kopenhagen dat aldaar eene IJslandsche deputatie is aangekomen met dringend verzoek om hulp Tan staatswege, daar de bevolking letterlijk van honger sterft. De schade van hetgeen de oogst minder opleverde wordt op een millioen kronen ge schat. De Deensche regeering heeft onmiddellijk last gegeven tot het zeuden van ondersteuningmaar aangezien hare bronnen beperkt zijn, wordt ook een beroep op de Engelsche liefdadigheid gedaan. Te Londen en elders in Engeland zijn inschrijvingen geopend. Dezer dagen legde te Fasciola, bij Bal- lestrino (Italië), een boer met zijne vijf zonen, van wie de jongste 14 jaar was, na den geheelen dag gewerkt te hebben, zich in eene sohuur in het hooi te slapen. Naar het schijnt, is een vonk van eene lamp, die hij bij de deur had opgehangen, in het hooi gevallen, met dit gevolg dat zij alle zes in de vlammen omkwamen. De heer D. ging dezer dagen te Va- renne Saint-Hilaire (Frankrijk) naar den trein, toen hij midden op den weg een krokodil zag, die drei gende kreten aanhief. Yol schrik keerde hij terug en riep eenige vrienden te hulp, die zich met ge laden geweren naar de aangewezen plaats begaven. Het monster bewoog zich en schreeuwde aldoor. Op een gegeven teeken knalden acht schoten en verscheidene kogels troffen den krokodil, waarop de moedige jagers tot hunne verbazing twee katten uit zijn bek zagen spriDgen en in allerijl wegloopen. De krokodil bleek opgezet en door eenige kermis beden, die hunne kunsten in het plaatsje kwamen vertoonen, daar voorloopig neergezet te zijn. Te Cannes is een neger in den Ame- rikaan8chen circus van Sanger door do leeuwen van den dierentemmer zóó aangevallen dat hij aan de gevolgen overleed. Hij trad als plaatsvervanger van den zieken dierentemmer in de kooi, viel, werd door de leeuwen aangevallen en met moeite uit hunne klauwen bevrijd. Daartoe waren gloeiende ijzeren bouten noodig. De rijkste Spanjaard, markies Man- zanedo, hertog van Santona, overleed dezer dagen en liet het voor Spanje ongekend groot vermogen na van ƒ48,000,000, grootendeels bestaande in grond en huizen. Haast geheel de voorname wijken van Madrid waren zijn eigendom. Men herinnert zich wellicht hoe den 15den Juni 11. te Marseille een zeventigjarig hor logemaker, Merceron, op klaarlichten dag in zijnen van allerlei kostbaarheden beroofden winkel met dertig of veertig dolksteken vermoord werd gevonden. Eenige dagen later word als vermoedelijke dader zekere Frederik Gagniot, zes en twintig jaren oud, in hechtenis genomen en eergisteren, Woensdag, is deze door het Hof van Assises van het departement der Monden van do Rhone ter dood veroordeeld. Bij het vernemen van zijn vonnis groette hij de rechters bedaard en, in de gevangenis teruggebracht, stak hij eene cigaret op en verzocht wat eteD. Volgens een telegram uit Manilla van 28 Aug. bedroeg het aantal sterfgevallen aan cholera op den 27sten 300 (6 Europeanen en 294 inboorlingen). Een Pruisisch schildwacht schoot eer gisteren achtmaal op eenige werklieden, waarvan 1 gedood werd; bij onderzoek bleek dat de schild wacht krankzinnig was. In eene kleine Duitsche stad kochteen herbergier van een colporteur, die hem zijne boeken opdrong, een almanak, om van hem af te zijn, stak dien in zijn zak, en ging uit, waarna zijne vrouw binnen kwam om zijne plaats te vervangen. Do vrouw wist niet dat haar man reeds een almanak had, en liet zich overreden om er ook een te koopen. Toen haar man thuis kwam en den streek ontdekte, zond hij den kruier naar het spoor wegstation den colporteur na, met de boodschap dat hij hem over eene gewichtige zaak had te spreken. „O, ja," zeide de colporteur, „ik weet het al, hij moet een almanak van mij hebben, maar daar kan ik den trein niet voor missen. Geef mij het geld maar en neem den almanak dan mee." De kruier betaalde het geld, en bracht den her bergier den derden almanak. BUITENLAND. Groot-Brttannië. De Londensche avondbladen behelzen een tele gram, uit Ismailia gisteren verzonden en meldende dat de gouverneur van Zagazig Dinsdag verlof vroeg om de Engelsche linien te passeeren, maar opgehou den werd tot generaal Wolseley het had goedge keurd. Vervolgens werd hij bij dezen gebracht, en daarna had hij een gesprek met Sultan-pacha als vertegenwoordiger van don khedive. De gouverneur zou door Arabi gemachtigd zijn een wapenstilstand te vragen als voorbereiding van diens onderwerping. Aan de „Daily News" wordt uit Pieterma- ritzburg geseind dat John Dunn berust in de her stelling van Cetewayo als koning en dat hij do negerhoofden heeft geadviseerd, dit insgelijks te doen. Griekenland. Het bloedige Turksch-Grieksche grensconflikt is, naar het schijnt, van grooter beteekenis dan uit het eerste bericht kon worden afgeleid. De koning van Griekenland zal eerstdaags van Athene terug- keeren en de Kamer van Afgevaardigden zal weldra byeengeroepen worden. Drie klassen der reserve moeten onder de wapenen komen. Op de grenzen worden bij voortduring troepen samengetrokken en de schermutselingen nemen geen einde, hoewel de Grieksche en de Turksche regeeringen bevel heb ben gegeven het vuur te staken en de vroegere positiën weder in te nemen. Deze vijandelijkheden vinden haren oorsproDg in het reeds lang hangende geschil tusschen de Griek sche en do Turksche regeering over de uitlegging der nieuwe grensregeling. Er waren enkele kleine districten, die volgons de Porte aan de Turksche zijde van de nieuwe grenslijn vielen, volgens d Grieken aan hunnen kant. Onder die districten be hoort ICaraliderven, dat in de telegraphische bericb ten nu meer dan eens genoemd werd. De onder handelingen werden door de Porte ouder gewoonte tot in het oneindige gerekt, zoodat generaal Grivas, door de Grieksche regeering belast met het bezetten van het aan Griekenland afgestaan gebied, eindelijk ongeduldig werd en zijne troepen in een der be twiste districten liet binnenrukken. Hierdoor werd de positie der Turksche troepen, die Karaliderven bezet hielden, onhoudbaar, want zij lagen nu tus schen twee punten, die het Grieksche leger bezet hield, als het ware ingeschoven. De Porte liet nu de bezetting van Karaliderven versterken, en dat schijnt voor de Grieken, wellicht ook in de meening dat de Porte thans elders de handen vol had, het sein geweest te zijn om zich met geweld in het bezit van Karaliderven te stellen. Zij beweren eoh- ter, dat de Turken de aanvallers geweest zijn. EgrvT>te- Volgens de „New-York Herald" is Arabi-pacha. van afkomst een Franschman; hij zou geboren zijn te Saint-Flour (Cantal) en zijn naam zou wezen Athanase Lambresencq. Op zijn 18de jaar verliet hij het land en kwam bij een troep kunstenmakers; hij ging met de vrouw van een onderprefect op den loop en moest de vlucht nemen voor de gendarmes. Hij trouwde later met de dochter van een koper slager te Neussargues (Cantal), waar hij 4 jaren doorbracht. Maar het spel ruïneerde hem, hij ging failliet en vluchtte.ditmaal naar Egypte, waar hij allerlei ambachten bij de hand nam, tot dat van kok toe. De minister van oorlog proefde zijn pasteitjes en nam Lambresencq in zijn dienst; deze noemde zich voortaan Arabi, omdat hjj er uitzag als een Arabier. Yan kok van den minister klom Arabi op tot diens particulieren secretaris en hij stichtte een schermschool. Arabi is niet rijk en leeft zeer eenvoudig. Uit Alexandrië wordt gemeld dat de Schotsche brigade gisteren te drie uren naar Ismaïlia vertrok. Volgens de „Daily Telegraph" zijn generaal Wol seley en zijn staf eergisteren te Ismaïlia terug gekomen. Mag men den correspondent der „Standard" gelooven, dan is Mahmoud-Fehmy op de volgende wijze in banden van de Engelschen gevallen: Hij was met eene locomotief een verkenningstocht gaan ondernemen, en bij een dorp gekomen, dat hij door de Egyptenaren bezet waande, stapte hij af en ging het veld in. Maar de maohinist ontwaarde plotseling Engelsche ruiters en stoomde ijlings terug. Mahmoud- Fehmy, die niet in uniform gekleed was, verloor geen oogenblik zijne tegenwoordigheid van geest en ging op den aanvoerder der ruiters af, dien hij in het Fransch aansprak. Vermoedelijk zou het bij dat praatje gebleven zijn en men hem ongehinderd hebben laten heengaan, als niet een Egyptisch offi cier, die gevankelijk werd weggeleid, daarlangs gekomen was en uitgeroepen hadDaar staat Mah- moud-Fehmy-pacha. Zoo verloor Arabi een zijner beste mil itaire raadsliedeneen man, die eene gron dige krijgskundige opleiding genoten had, naar men zegt de ontwerper ook der verschansingen zoowel bij Kafr-el-Dowar als bij Tel-el-Kebi. Uit Alexandrië wordt aan de „Times" gemeld dat daar vele gevallen van dyssenterie voorkomen. Aangezien op de schepen de besto gezondheidstoe stand heerscht, wordt dat toegeschreven aan de meerdere vrijheid, die de soldaten aan wal genieten, waarvan zij o. a. gebruik maken om allerlei ooft, meest onrijp, te koopen en te eten. Zuid* Amerika. Volgens een over Lissabon ontvangen bericht uit Buenos-Ayres, gedagteekend van den 30sten Juli 11., werden, luidens de laatste aldaar ontvan gen depeches, in Peru nog steeds tusschen de Peru anen en Chileenen gevechten geleverd. De troepen van „president" Montero, bijgestaan door hulp benden Indianen, hadden bij herhaling de Chileen- sche voorposten aangevallen, maar in den regel de nederlaag geleden. In een der bedoelde gevechten waren een vierhonderdtal Peruanen met bunnen aanvoerder, een kolonel, gesneuveld. Telegrammen. NIEUW'YORK, 31 Augustus. De vermindering der schuld van de Vereenigde Staten wordt over do maand Augustus geschat op 16 millioen dollara. ST.-PETERSBURG, 31 Augustus, Het „Journal do St.-Pétersbourg" zegt, naar aanleiding van een depeche uit Yokohama over de jongste gebeur tc^ nissen in Korea, dat het govaar van een oorlog

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2