K°. 6916. Zaterdag 2 September. A0. 1882. Avond-editie. LEIDSCI dagblad; PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidco per 8 maanden1.19. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PBIJS DEB ADVERTENTIES: Tan 18 regels 1.05. Iedere regel meer 017f Groot ere lettere naar plaatsruimte. Voor het inceseee- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de No?. 170 tot 173 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. 0.11 el «iele Kennisgevingen. PATENTBLADEK. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patenlbladen voor de wijken IV, Veu VI, over het dienstjaar 1882/3, bij bet college van zetters in een der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van Eet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namid dags van e-'n tot drie uren, en wel van 31 Augustus toten niet 2 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eiscben tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Aug. 1882. DE KANTER. LEIOEN, 1 September. Naer aanleiding der verzoeken van mr. C. A. A. baron Van Pallandt, D. J. Ciggaar en H. Huyg ter bekoming in eigendom van gronden aan de Haarlemmertrekvaart, geven B. en Ws. alhier in ver band mot .de daaromtrent ingewonnen rapporten van de commissie van fabricage en onder verwijziog naar de besluiten in de jongste raadsvergadering ten aanzien van diergelijke verzoeken genomen, in overweging de bedoelde gronden aan adressanten ■in eigendom af te 6taan, tegen betaling van de kosten van overdracht en van den voorgestelden koopprijs, bedragende voor baron Van Pallandt, ten 'behoeve van zjjne echtgenoote jonkvronwe C. M. Steengracht, 200, voor D. J. Ciggaar ƒ320 en H. Hnyg 192.50. Ingevolge raadsbesluit van 18 Augnstns 1870 werden de gronden aan den Vostwal tusschen de voormalige Rjjnsbnrgsobe- en Marepoorten, waarop de korenmolen „de Valk" en aanhoorigheden zijn gebouwd, en de daaromheen gelegen gronden ter grootte van 354 centiaren, aan P. Van Rhijn in gebruik gegeven onder de vastgestelde voorwaarden. Sedert is de gebruiker overleden en heeft de erfgename de wed. P. Van Bhijn, geboren Schip pers, het verzoek ingediend om de gronden op do dezelfde voorwaarden te mogen behonden. Evenmin ais bij de commissie van fabricage bestaat bij bet college van B. en Ws. tegen de bestendiging van den tegenwoordigen toestand bezwaar, zoodat het in overweging geeft de vergunning tot gebruik onder de gestelde voorwaarden ten name van adressante te doen overecbrjjven, onder bepaling dat de over dit jaar betaalde grondbelasting, bedragende onge veer 36, door de adressante aan de gemeente worde terugbetaald. Ter vervulling van de vacature, ontstaan ten gevolge van het door den heer J. I. Van Wensen genomen ontslag, bieden commissarissen der stedelijke gasfabriek den gemeenteraad het volgende tweetal aan voor de benoeming van een commissaris, nl.dr. E. F. an Dissel en mr. J. T. Buys, terwijl die voordracht door B. en Ws. is aangevnld met den heer P. L. C. Driessen en dr. H. J. De Goeje. Ha gohouden overleg mot den voorzitter der commissie van fabricage bestaat er bij B. en Ws. geene bedenking tegen de verzoeken van het B.-K. Parochiaal Armbestuur, om eene stoep te leggen voor de perceelen in de Van der Worfstraatn0. 92 en 94 en het daarbij plaatsen van een hek ter lengte van 20 meter, van H. Boom, om do stoop voor zijn huis aan de Steenstraat n°. 4 te verlen gen aan de zijde van de Binnenvestgracbt, en van J. Van der Plas, om eene stoep te leggen voor h:t huis aan de Steenstraat n°. 49. Heden was de promotie en prijsuitdeeling van het gymna8inm, onder leiding van den rector, in de kleine Stadsgehoorzaal. Bevorderd zijn van de eerste klasse tot de tweede: J. G. Plate, J. Jannette Walen, F. Dozy, C. J. De Jong, J. J. Modderman, A. C. M. Graaf land, A. W. Voors, J. Koning, J. B. W. P. Roe- lants, H. C. Hartevelt, J. C. A. Lans, G. J. Taunay, De leerling J. J. Van Dissel zal op verzoek van zijn vader nog één jaar de lessen der eerste klasse volgen. Van de tweede tot de derde: Ph. Scip. De Laat De Kanter, J. H. De Roode, J. Van Rhijn, Th. Pleyte, D. J. Den Beer Poortngael, A. Boers, L. A. C. Kolff, J. Acqnoy, A. D. Wempe, J. C. M. Timmermans, H. J. Convée. De leerling O. Van Eek zal op verzoek van zijn vador nog één jaar de lessen der tweede klasse volgen. Van de derde tot de vierde: D. Onwohand, P. Van Eek, W. G. Boorsma, F. J. Los, M. P. Sipkes, J. Van Binsbergen, J. J. Hagen, J. L. C. Sehroeder Van der Kolk, J. A. Spruyt, H. J. Bool, J. J. De Roode, H. R. Van Maasdijk, A. J. Groen. De leerling B. Formijne zal op verzoek van zijn vador nog één jaar do lessen der derde klasse volgen. Van de vierde tot de vijfde: J. P. Knenen, D. A. H. Van Eok, J. W. C. Kolff, J. Snringar, W. Th. M. Weebers, C. O. Segers, P. Buys, J. B. Knottnerus, J. A. M. Rijk, H. L. Oort, F. Van Praag. Van de vijfde tot de zesd e: H. G. Hagen, J. H. De Vries en J. H. Willebrands. Voor de toegekende prijzen word de gratiarum actio namens de eerste klasse nitgesproken door J. G. Plate, in het Nederlandschnamens de tweede door Ph. Scip. De Laat De Kanter, in hot Fransob; namens de derde door D. Onwohand, in het Hoogduit8ch; namens de vierde door J. P, Knenen, in het Latijnnamene de v ij f d e door H. G. Hagen, in het Latijn. De toelatings-examens werden vóór de vacantie den 6den en 7den Juli on na de vaoantie den 30sten en 31 sten Angnstus afgenomen. Voor beide hadden zich in het geheel 37 examinandi aangemeld, van welke 3 zich onder het examen hebben terugge trokken en 22 zijn geslaagd. Tot de eerste klasse zijn toegelaten: J. Van Binsbergen, P. A. Boorsma, A. J. Driessen, L. H. FeenderB, J. W. De Goeje, N. Groen, R. J. Van der Heyde, P. C. T. Van der Hoeven, W. G. Huet, A. R. M. Kaiser, M. Kievit, J. A. Kist, J. M. H. Knappert, A. H. Oort, P. Le Poole, F. A. Th. Rhemrev, J. IJ. Slot, M. J. De Wilde. Tot de tweede: H. J. Coert, D. Mae Gillavry. Tot de vierde: J. H. Kern, W. C. Tb. Van der Schalk. Tot de zesde: W. C. Koopmans VanBoekeren. De nieuwe cursus zal den 2den September aan vangen met 83 leerlingen. De aanstaande zendelingen, die tot dusver door den zendings-director J. H. Donner, lid van de Tweede Kamer, werden opgeleid, zuilen voortaan hunne literarische stadiën aan de theologische school te Kampen moeten volbrengen en eerBt daarna bij den genoemden zendingsdireetor te Leiden in de theologische vakken, de zendingsgeschiedenis, de geschiedenis der godsdiensten en de Maleische taal worden onderwezen. (N. v. d, D.) Op de tentoonstelling van teekeningeD, bouw- artikelen enz. in het Rijksmuseum te Amsterdam is o. a. bekroond geworden de afdeeling Leiden der Maatschappij tot bevordering van Bouwkunst, voor werkstukken. Blijkens het ingediende verslag van de lees- inrichting te Hoofddorp (Haarlemmermeer) over het boekjaar 1881/82 zijn in dat jaar door 75 lezers 1695 boeken ter lezing afgehaald. Slechts twee boekwerken werden aan de bibliotheek geschonken. Het nadeelig saldo dor rekening bedraagt 3.50. Bij het driedaagsch huishoudelijk concours van het bond der rustende schutterij in Znid-Holland, te Rotterdam gehonden, dat gisteren ten einde liep, werd o. a. behaald in den wedstrijd voor gewone leden de 13de prijs door den heer A. Sprayt te Hazerswonde met 37 ponten. De lste luit.-adj. L. M. J. Wenniger, van het 5de bat. Isle reg. inf. te Hoorn, is op zijn verzoek eervol ontheven van zijne betrekking van adjudant en overgeplaatst bjj het 4de reg. infanterie. Door prinses Marianne is eene oom van ƒ50 geschonken aan de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust. De Geldersche Maatschappij van Landbouw heeft aan de internationale landbouwtentoonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden, eene sabsidie van 3000 verleend. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben op dezelfde gronden als die van Gelderland, Overijsel en Noord-Holland de boèkdrnkkers niet als mole naars beschonwd en dientengevolge aan de firma te Venloo, welke zich te dier zake bij bezwaarsehrift tot dat college heeft gewend, ontheffing verleend van den aanslag op het patentrecht 1881/82, we gens een door gaskracht gedreven „molenwerk", waarvan de reclamant zich in zijn boekdrukkerij be dient tot het in beweging brengen der drukpers. Er loopt volgens het Hbl. sedert eenige dagen te Utrecht een gerncht, dat het hoofdbnreel van de staatsspoorwegen weder, zooals vroeger, naar 's-Gra- vonhage zon worden verlegd. Alsdan zou, zooals dat gerncht verder lnidt, het tegenwoordige uitge breide gebouw dier bnreels worden dienstbaar ge maakt voor de overbrenging van de militaire aca demie van Breda naar Utrecht, in de onmiddellijke nabijheid van de kazerne der genie-, infanterie- en veldartillerietroepen. Van Winkler Prins' nieuwe uitgave der dich terlijke mengelingen „Braga" is heden de vierde aflevering verschenen. Met nog eene aflevering is het werk compleet. Hedennamiddag om halftwee werd in allen een- vond en in tegenwoordigheid van slechts enkele daartoe uitgenoodigde familieleden, het Cremers- huldeblijk, een gevelsteen in zijn geboortehuis aan het Velperpiein te Arnhem, onthnld. Dit werk was opgedragen en is uitgevoerd door don ontwerper-beeldhouwer P. A. De Leeuw te Arnhem. Het geheel, 2.25 M. hoog en 8 M. breed, is on hant relief. Het etelt voor het in eene nis gevatte dnbbelgroote portret van den schrijver, terwijl de bekroning uit eikenloof bestaat, waarmede de ontwerper Cremers voorliefde voor het buiten leven meende nit te drukken. Onder het borstbeeld is het volgende naamsehrift aangebracht: JacobuB Jan Cremer, Geb. te Arnhem 1 Sept. 1827 Overl. te 's-Hage 6 Juni 1880. Dit schrift wordt door het beeld „Het Volk" aan de rechterzijde van Cremer in half zittende, half liggende houding, met den rechtervinger aange wezen, terwijl met dezelfde hand de draperie wordt opgehouden. De linkerarm heeft gelijke drapeering van voor het portret weggenomen, waardoor het gelaat zichtbaar blijft. Aan de linkerzijde is het beeld „de Geschiedenis" geplaatst, dat over den schouder ziende, met de linkerhand het boek houdt, waarin met de rechterhand de aantoekeningen van geboorte en overlijden worden opgeteekend. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zutfen ontving eene missive van don Commis saris des Konings, waarin wordt medegedeeld dat de minister van bianenlandsciie zaken, in aui-' woord op een adres der Kamer, houdende verzoek om te bevorderen dat de vrije invoer van vee uit Nederland in Engeland weder vergund worde, heeft bericht dat het den minister gebleken is dat de Engelsche regeering niet genegen is verandering

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1