LEIDSOH DAGBLAD. N°. 6915. Vrijdag 1 September A°. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1.19. Franco per posLa 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Coniant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaalsraimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Morgen zal een aanvang worden gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal JuniAugustus. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden voldaan. OfUciëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis, dat ingevolge art. 203, laatste ali nea, der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85) de be grooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst LS83 aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal worden neder- gelegd en in druk tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. -31 Aug. 1S82. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. G, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 4); Doen te weten dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3de en 4de klasse za> plaats hebben -van den 4den tot en met den lGden September e. k. in de schoollokalen ia de Rijnstraat, in de Braudewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Wecfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van halfnegen •tot negen uren en des namiddags vaa hdlfixoee tot iwee aren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen der derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der 3de klasse N°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lïjo: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenbrug steeg, Nieuwe Rijn tot de UtrechUche brng. Tot de wijk voor de openbare school der 3de klasse N#. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Onde Vest cn Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der 3de klasse N°. 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en tan noorden en westen ligt van de lijnKaiserstraat, Rapen burg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Koren- brngsteeg, Nieuwe Rijn, Viscbbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Burgemeester. -31 Ang. 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 31 Augustus. Aan den tweeden verjaardag van prinses Wil- helmina word heden door het uitsteken der vlag van openbare en enkele particuliere gebouwen gedacht. Hedenmiddag ontvingen we por Engelsche mail de Indische bladen van 17 tot en met 22 Juli. De luitenant ter zee 2de klasse A. C. Zeeman, non-actief, wordt met 1 October gedetacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leideö. Da. H. A. C. Denier Yan der Gon te Zoe- terwoude is beroepen naar Bakkeveen. In verband met bet later vertrek uit Am sterdam van het stoomschip der Maatschappij Ne derland „Prinses Wilhelmina", zal de verzending van brieven enz., naar Ned.-Indië met dat stoom schip plaats vinden als volgtuit Amsterdam recht streeks over zee op Woensdag 6 Sept. a. s.; nit Amsterdam laDgs den weg van Marseille op Honderdag 14 Sept. a. 8. Onder den titel „"Weelde?" geeft „De Tijd" ■een hoofdartikel, dat maar al te veel waarheid bevat. „Nog is het geen halve eeuw geleden zoo schrijft zij dat in do kleine burgerklasse geen vader er voor terugdeinsde zijn zonen een nuttig handwerk te doen leeren; elk handwerk heeft een gouden bodem, was de gulden spreuk, die ieder vader uit de doopceel zijner jongens werd toegefluisterd: „Werken maakt zalig", zei de moe der soms met een traan in het oog, wanneer zij haar dochter de wereld in en onder de menschen zond, om daar te leeren dat vreemde oogen het best dwingenen niet do armoede was toen oorzaak, dat de kinderen buiten de deur gezonden werden om op fatsoenlijke wijze in oigen onder houd te voorzien. Zoo werd eenmaal die stand ge vormd; zoo werd er in den lande welvaart en tevredenheid gevonden". En thans? „De eenvoudige burgerman, uit de goede oude school voortgekomen, aarzelt thans zijn zoon in het handwerk op te voeden, dat hem zag grijzen: daartoe heeft de jongen te veel ge leerd. De huismoeder zal zich wel wachten haar dochter onder de menschen te zenden: want de tijden zijn na zoo veranderd bij vroeger en ziet, de voorhoede van het groote leger der armoede wordt gevormd en gaat een ongelukkige toekomst in". Er wordt hier niets nieuws verkondigd, maar de viDger wordt nog eens op een onde wonde ge legd, en dat is helaas niet overbodig. De aartshertogin Maria van Oostenrijk is naar haar vaderland teruggekeerd. Vermoedelijk zal H. K. H. zich spoedig voor langeren tijd onder behandeling van dr. Mezger begeven en dus te Amsterdam terngkeeren. De heeren Crans en Co., die drie jaren ge loden concessie hebben aangevraagd tot het leggen van de stoomtramlijn Tiel-Buren-Kuilenburg, heb ben nog geen begin gemaakt met de uitvoering van dit werk. Zij hebben nu weder aan den gemeente raad van Tiel verzooht om den termijn, binnen welken zij met het leggen der rails moesten be ginnen, met acht maanden te verlengen. De Raad besloot dit vooralsnog niet toe te staan. Indien de Kamer op het oogenblik bijeen was, zou hot voldoening geven aan het publiek, indien den minister van oorlog eenige opheldering gevraagd werd omtrent hetgeen in en buiten het kamp bij Milligon plaats heeft. Ons leger wordt met den dag beter; onze offi cieren toonen hun liefde voor hun vak, hun geest drift voor hun wapen en hun land door de weten schappelijke wijze van oorlog voeren te beoefenen, welke door achterladers en vèrdragend goschut noodig is geworden. Er heerscht een goede geest onder hen en onder de manschappen. Een onzer vrienden zag een paar dagen geleden bij Milligen troepen die 41/, uur over de heide gemarcheerd hadden in regen en wind, en die zingende en wel gemoed naar hun tenten gingen, waar ze toch sinds een maand heel wat ontbering hebben doorgestaan. Dit is een goed en verblijdend teeken. Die officieren en mannen hebben aanspraak op den steun, de sympathie van ieder die het vaderland lief heeft, cn zoo er ernstige ontevredenheid, bittere grieven gewekt worden onder hen, moet dit zeer betreurd en in het vervolg zooveel mogelijk voorkomen worden. De reden van het afcommandeeren der groote manoeuvres wordt niet begrepen. Den 26sten hadden zij moeten beginnen. Des nachts wordt zij afgecommandeerd, wegens den ziekten- toestand der soldaten. De inspecteur van den ge neeskundigen dienst heeft echter, meenen wij, ge rapporteerd dat de gezondheidstoestand bijzonder bevredigend is. Nu zijn stafofficieren gezonden om onderzoek in te stellen of de terreinen door het slechte weder ongeschikt zijn geworden voor ma noeuvres. Indien het rapport dier stafofficieren gunstig luidt, zullen de manoeuvres toch zeker plaats hebben? Zouden de cavalerie-manoenvres, die tegen den 4den September gelast zijn, ook worden afgecom mandeerd, indien de terreinen zijn zooals ze in oorlogstijd zeker niet zelden voorkomen? Ons leger doet krachtig zijn best. Een goede geest bezielt officieren en manschappen. Dat dus niets geschiede, wat hen ontmoedigen en teleurstellen kan. (Hll.) Het stoomschip „Zaandam" h gisteren van Nieuw-York naar Amsterdam vertrokkende „Prins Alexander", blijkens telegraphisch bericht den 28sten Augustus te Batavia aangekomen, werd volgens de mailtabol eerst den 3den September aldaar verwacht de „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gisteravond Dover. Z. M. heeft pensioen verleend aan J. Croes, gewezen exploiteur bij het hoog militair gerechts hof te Utrecht, ten bedrage van f 667; - bij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht benoemd tot reserve-officier van gezondheid der 2de kl., den burgergeneesknndige dr. A. J. Yan der Weyde, arts te Utrecht; - aan don Oost-Indischen hoofdambtenaar W. J. Pahud de Mortanges, laat stelijk resident van Krawang, thans mot verlof hier te lande, op zijn verzoek met 1 September eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen; - aan mr. W. F. H. Yon Weckherlin, hoogstdeszelfs minister-resident te "Washington, ver lof verleend tot het aannemen van de versierselen der orde van de Rijzende Zon 2de kl., hem door Z. M. den keizer van Japan geschonken. Gemengd Nieuws. Men zal zich herinneren dat de sultan van Djokdjokarta eenigen tijd geleden bij de firma Yan Hoogenstraaten alhier een diner van een aan zienlijk aantal couverts bestelde. Thaos vereerde hij Holland weder met zijne klandizie. Bij de firma Yerwegen en Kok, in de Kal verstraat te Amster dam, ligt namelijk een compleet tuig voor een acht span paarden voor hem gereed. Het geheel is zeer eenvoudig maar hoogst smaakvol. Alles is van zwart leder met blauw afgezet en met zilver gemonteerd. Bij hot gisteravond ookbovenLissege- woed hebbende onweder is een koe in het land van den landbouwer R. doodelijk getroffen. Aan de Molenbrug te Bodegraven heeft een treffend ongeval plaats gehad. Een zesjarig knaapje wilde zich vermaken met het beklimmen eener neerhangende wiek van den watermolen. Juist toen hot kind hiermede bezig was, kwam de molen in beweging, en viel de jongen van eeDe hoogte van 80 voet, eerst op de kap en vervolgens op de straat. Het kind is in- en uitwendig zóó zwaar gekneusd, dat men vreest voor zijn leven. Een dronken Scheveninger werd gis teren te 's-Hage opgepakt. De man bood zulk een tegenstand dat hem de handboeien aangedaan moesten worden en dat zeven agenten noodig waren om hem in het hok te krijgen. Door het aanhoudend ongunstige weder maken zeer veel badgasten te Scheveningen aanstalten tot vertrek. Reeds zag men er een groot aantal afreizen. Bij het bouwen van een huis in deRiet- landen te Amsterdam hakte een timmerman zich met een bijl in het been, stortte toen naar beneden en brak beide beenen. Hij werd naar het gast huis vervoerd. Ten gevolge van het broeien van hooi ontstond brand in de boerderjj van den heer Den Tex te Amsterdam, bewoond door J. Klaver en staande in den Grooten IJpolder nabij Sloterdijk. In korten tijd lagen woning en boerderij, die geheel nieuw en ternauwernood afgewerkt was, in de asch. Aan den heer G. M. Bos, zichnoemende Bosch, winkelier in goud- en zilverwerken, bekend uit de thans rechterlijke millioonenjuffrouwzaak en wonende te Amsterdam, is door de arrondisse ment s-rechtbank aldaar provisionoele surseance van betaling verleend. Omtrent den moord van den veld- wachter K. te Steendoren verneemt do Zutf. Crt. nog de volgende bijzonderheden; Ton huizo van zekeren Y., arbeider aldaar, die als verdacht gevat is, zijn kledingstukken in be^'iag genomen, die met bloed bevlekt waren oi\ vaarin men papier vond

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1