Z. M. heef'v den luitenant-kolonel N. E. Pere- boom, van bot 3de regiment infanterie, op non- activiteit gesteld, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt', pensioen verleend ten laste van den Staat aan A. W. Philipse, gewezen referendaris bij het departement van justitie ten bedrage van f 1554 'sjaars; aan R. K. Wiersma, gewezen rijksveldwachter, ten bedrage van f 345 'sjaars, en aan R. Laverman, gewezen rijksveld wachter, ten bedrage van f 353 'sjaars. Gemengd Nieuvrs. De zwemwedstrijd, welke "Woensdag a. s. alhier zou plaats hebben naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van de zwem- en badinrichting „Rhynzigt", is ten gevolge van het voortdurend ongunstige weder en de lage temperatuur van het water, uitgesteld tot het volgend jaar. Eenige dagen geleden had te Nieuw- veen een droevig ongeluk plaats, dat reeds het derde is in een klein tijdsverloop. Het zesjarig zoontje van den watermolenaar J. M., met zijne kameraadjes uit de school komende, liep, „blinde mannetje" spelende, in het water. De daarbij zijnde kleinen waren vermoedelijk te zeer verschrikt om hulp te biedentoen althans anderen er bij kwameD, waren de levensgeesten reeds uitgebluscht. Door de Katwijksche bom*„Geertruida Johanna", sohipper J. Guit, is te IJmuiden aan gebracht de kapitein en verdere bemanning van het Engelsche brikschip „Ellen", welk schip, met een lading steenkolen van Whitby naar Rouaan bestemd, door bovengenoemde bom ongeveer 16 Eng. mijlen noordoost van IJmuiden in zinkenden toestand werd aangetroffen. Do heer Struyk te Apeldoorn, broeder van de millioenen-juffrouw, heeft een bezoek gehad van eene commissie uit de rechtbank te Arnhem, met den officier van justitie uit Rotterdam. De heer S. heeft o. a. de verklaring afgelegd dat hij eene vor dering van f 24,000 op zjjno zuster heeft. In verband met het bericht dat de goudsmid Bosch zich, in zake Jannetje Struyk, tot de recht bank te Amsterdam heeft gewend, opdat voorloo- pige voorzieningen zouden worden getroffen, noodig tot het verkrijgen van het voorrecht van surséance van betaling, welk voorrecht definitief door den Hoogen Raad moet worden verleend, deelt het „Paleis van Justitie" mede dat de schuldeischers van den heer Bosch tegen heden zijn opgeroepen, om op dit ver zoek te worden gehoord. Of het zal worden toege staan, moet worden beslist volgens art. 900 Wetb. v. Kooph., luidende aldus: „Surséance van betaling wordt bij uitsluiting toegestaan aan kooplieden, welke, hetzij door buitengewone omstandigheden van oorlog, hetzij door andere onvoorziene rampen, buiten staat zijn geraakt om zich op het oogenblik jegens hunne schuldeischers te kunnen kwijten, doch die volgens hun staat of balans, door deugdelijke be scheiden gestaafd, aantoonen dat zij door het te verleenen uitstel, hen ten volle zullen kunnen voldoen." Doormiddel van buitenbraakeninklim- ming is diefstal gepleegd ten huize van den heer Yan Ittersum en bij dr. P. A. v. d. Laan, beiden woonachtig te Bennebroek. Bij den eerstgenoemde zijn eenige manskleederen, eene portemonnaie met geld en twee voorsnijmessen, met zilver gemon teerd, en bij den laatstgenoemde insgelijks mans kleederen en een tasch met heelkundige instru menten ontvreemd. Yan deze diefstallen worden verdacht twee personen, de eene klein met donker uiterlijk, gekleed met bruin grijsachtig kort jasje, donkere broek en grooten kastoren hoed, en de tweede groot, met donkere kleeding en kleinen fantasiehoed. De toestand van den heer Bücker te Zutfen, die ook bij het spoorwegongeluk te Voge lenzang gekwetst werd, is thans ten gevolge van bijkomende koortsen weder minder gunstig. Tijdens het gisteravond gewoed heb bende hevige onweder reed te Zoetermeer omstreeks acht uren de weduwe Suiker met paard en wagen van het dorp naar huis. Nauwelijks was ze echter op weg of een bliksemstraal trof het paard, zoodat het dood neerviel. De personen, die in het rijtuig waren, bleven gelukkig gespaard. De dienstbode van den land bouwer Van Diepen, die in Grosthuizen, bij Hoorn, toen zij ging melken, in den stal eeno schuilplaats tegen het onweer wilde zoeken, is door den bliksem doodelijk getroffen. Onder Bergschenhoek is ook pen paard door den bliksem gedood. Te Arnhem is door het op hol gaanvan een paard, dat voor een dogcar gespannen was, de koetsier er afgevallen, ten gevolge waarvan hij terstond een lijk was. Een stalknecht, die met hem op het rijtuig zat, werd ernstig gekwetst. Te Steenderen is in een bosch het lijk van den vermoorden gemeente-veldwachter Kraaien- brink gevonden. Bij het verlaten der legerplaats te Milligon is een cantinière der veld-artillerie van een stuk gesprongen. Het rad ging haar over het been, waardoor het gebroken is. Zij is in de ambu lance opgenomen en verpleegd. Aan de tafel der officieren is ongeveer f 80 voor het ongelukkige gezin gecollecteerd. Te Zandvoort is Zaterdag doorde Nederlandschejachtvereeniging „Nimrod" een „Field- trial" gehouden, waarbij do eerste prijs behaald is door den Engelschen setter Jock", van den hoer J. Leem bruggen Gz. te Amsterdam; de tweede door den pointer „Shot", van den heer D. J. R. Brants te Heerenveen; de derde prijs door den gordon setter „Bruce", van den heer W. Boissevain te Amsterdam. Thomas Fenton, de tweede stuur man van de „Eira", is te Aberdeen in het zieken huis gestorven; hij had op reis kanker in de lip gekregen. Te London is op de Theems een schuitje met een Hollandsche visschersboot in botsing ge komen en omgeslagen. Vier vrouwen, eene moeder en dochter en twee zusters, verdronken. Te Londen heeft zekere Hussey ge tracht zich van het leven te berooven door den mond vol buskruit te nemen en dit met een lucifer aan te steken. Zijne wonden zijn zeer gevaarlijk. Op een meisj esschool. - De onder wij zer: „Ik heb u dus bewezen dat bij den man de herse nen grooter zijn dan bij de vrouw. Wat maakt u hieruit op, juffrouw Bertha?" „Dat het bij de hersenen niet op de quantiteit, maar op de qualiteit aankomt." BUITENLAND. Fraakrfjk. Uit Alexandrië wordt aan de „Agence Havas" te Parijs geseind: Het gerucht is hier in omloop dat de voorhoede van het Engelsche leger te Cairo is aangekomen en die stad zou bezet hebben. Zesdui zend Egyptenaren zouden krijgsgevangen gemaakt zijn. (De „Agence Havas" deelt dit gerucht slechts onder voorbehoud mede en zegt dat het voorbarig schijnt.) Te Montceau-les-Mines is zekere Charles Fuche in hechtenis genomen, beambte aan de marine aldaar en tevens dienst gedaan hebbende als secretaris der meervermelde „Zwarte Bende". Fuche wordt beschul digd van aan die Yereeniging alle inlichtingen te hebben verstrekt, welke voor haar van belang kon den zijn en die hij juist wegens zijne betrekking in staat was te geven. In een vergadering van Fransche en Italiaansche socialisten te Parijs zijn, naar het schijnt, zeer heftige uitvallen gedaan tegen de Fransche regeering. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich dit aangetrokken en, in overleg met den prefect van politie, na een langdurig onderhoud besloten, den voornaamsten schuldige, Zanardelli, te gelasten het land te verlaten. Dientengevolge begaf zich de commissaris van politie Clément bij genoemden Italiaan en gaf hem hiervan kennis. Zanardelli moet zeer driftig opgestoven zijn, den heer Clément ver klarende dat hij de Fransche politie aan den haat zijner geestverwanten in alle landen zou overgeven, en er bijvoegende dat hij op de gegeven bevelen niet de minste acht zou slaan. België. De Brusselsche „Nord" behelst een brief uit St.- Petersburg, melding makende van een onderhoud tusschen den Russischen gezant Nelidoff en lord Dufferin, waarbij deze laatste verzekerde dat de Engelsche regeering ten aanzien van Egypte vol strekt geene bijbedoelingen koesterde en vast be sloten was om overeenkomstig hare vroeger afge legde verklaringen te handelen. Genoemd blad weerspreekt het bericht, volgens hetwelk de kroning van den czaar in de maand September zou plaats hebben. Oroot-Brltcmiilë: Cetewayo heeft een deputatie van de Engelsche afschaffers ontvangen, die hem verschillende geschrif ten aanbood. De vorst antwoordde dat de Zoeloes over het geheel geen sterken drank drinkenzij drinken bier, dat zij zelf brouwen en waarvan men onmogelijk dronken kan worden. Cetewayo beloofde het verbod, dat hij vroeger uitvaardigde tegen het invoeren van sterken drank in zijn land, opnieuw te zullen uitvaardigen, maar, voegde hij er bij„Ik vind dat de deur moet gesloten worden van den kant, van waar de sterke drank komt. Het helpt niet veel, dat ik mijn deur sluit; ik heb geen dis tilleerderijen, maar ik geloof dat de regeering in Natal moet zorgen, dat geen sterke drank aan de grens in mijn land wordt gesmokkeld." Yoor het overige liet Cetewayo zich zeer krachtig uit tegen het gebruik van sterken drank, zoodat de heeren afschaffers tevreden heengingen. Cetewayo zal nu geen deputaties meer ontvan gen tot zijne laatste bezoekers behoort o. a. Bartle Frèro, die ongeveer een kwartier met hem confe reerde. EeTYPt**- Uit Alexandrië wordt gemeld dat een aantal Arabieren zijn gezien, bezig met ten zuiden van Mex verschansingen op te werpen. Toen eene af- deeling ter verkenning werd uitgezonden, trokken de Arabieren zich over het meer Mareotis terug. De Arabieren gaan echter voort met ter rechter vleugel hunner position verschansingen op te werpen. Zij schijnen eene loopgraaf naar Aboukir te willen maken. Zonder gevolg trachtten zij de Engelsche voorposten bij het Mahmoudiehkanaal te overrom pelen. Zaterdag-ochtend heeft zich de vijand voor de Engelsche troepen teruggetrokken. Het spoorweg- en telegraafverkeer is tusschen Suez en Chalouf hersteld. De lijn zal binnen weinige dagen tot Ismaïlia worden voltooid. De Oo8t6nrijksche officier en de zeelieden van de kanonneerboot „Nautilus" zijn door de bezetting van Aboukir op vrije voeten gesteld en te Suez aan gekomen. Zaterdag-namiddag te zes uren vertrok een gewapende trein uit de vijandelijke stelling te Kings- man en ging 3000 meter vooruit. Twee kanonnen van groot kaliber, behoorendo tot eene batterij welke op een heuvel aan het waterbekken geplaatst was, deden te zamen vijf schoten op den trein. Een bom viel binnen de vijandelijke linie, dicht bij den trein; de andere schoten bleven zonder uitwerking. De Egyptenaren beantwoordden het vuur niet. Het garnizoen van Ghemileh is versterkt. De Arabieren werpen verschansingen op in de rich ting van Port-Saïd. De Engelschen zenden eiken nacht een kanonneerboot af, om de bewegingen der Arabieren na te gaan en te beletten dat zij langs het strand naar Port-Saïd optrekken. Rusehdi-pacha is bij den khedive in onderwer ping gekomen. In de behoefte aan zoetwater wordt nog geregeld voorzien. De desertie onder de officieren van Arabi-pacha breidt zich uit. Telegrammen. ISMAÏLIA, 26 Augustus. Alles is hier rustig bij de voorposten. De cavalerie is heden tot de sluis Cassaman van het Zoetwaterkanaal vooruitgerukt. Uit Bombay zijn locomotieven te Suez aangekomen. ALEXANDRIE, 27 Augustus. Yolgens een mede- deeling van den bevelhebber van de „Achilles" i& het garnizoen van Aboukir druk aan het opwerpen van versterkingen, waaraan vele duizenden inboor lingen mede behulpzaam zijn. Heden werden kanonnen van zwaar kaliber op den heuvel Waterworkshill geplaatst. Zij open den het vuur tegen de vijandelijke stelling op den linkeroever van het Mahmodieh-kanaal. De hou witsers vielen midden in de loopgraven des vijands en veroorzaakten veel schade. Later vuurde het gepantserde schip „Minotaure" op de verschansingen in de richting van Aboukir. De vijand beantwoordde het vuur zeer zwak. In de laatstverloopen dagen heeft men geen groot vijandelijk corps bemerkt. De meening, dat het gros der vijandelijke troepen uit Kafr-el-Dowar is teruggetrokken, wint veld. KONSTANTINOPEL, 27 Augustus. Ten gevolge van een door de Porte gelast onderzoek naar de ongeregeldheden onlangs te Beyruth voorgevallen, zijn zes personen, die reeds vroeger vonnissen onder gaan hadden, tot ballingschap veroordeeld, omdat zjj de opruiers tot de muiterij zijn geweest. Twee hunner werden naar Rhodes, de drie anderen naar Marash gebracht. Aan vijf soldaten, als medeplich tigen schuldig verklaard, is Gelukkig Arabië tot ge dwongen verbljjf aangewezen. BRUSSEL, 28 Augustus. De Nationale Bank heeft het disconto van 4 pet. op 4J pet. verhoogd.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2