liDg eoner som, berekend volgens een pacht van 3 pet., zoodat de afkoopsom voor elke 100 pacht, die thans betaald wordt, f 3333.33 bedraagt. Blijkens mededeeling van den consul der Ne derlanden te "Warschau is-het bericht van sommige dagbladen, dat aldaar onlangs gevallen van cholera zouden zijn voorgekomen, onjuist. Het eenige ziek tegeval dat tot zoodanig bericht heefo kunnen aan leiding geven, bestond in een aanval van cholerine. Het stoomschip „Noord-Holland", van Botter dam naar Batavia, arriveerde gisteren te Batavia. Z. M. heeft mr. J. F. Bijleveld, met ingang van 1 Sept. a. s., benoemd tot archivaris in Gelderland- met ingang van 14 October a. s. aan E. J. Sommer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend alsleeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Groningen; benoemd tot heemraad van den polder Zuidland, provincie Zuid-Holland, W. Yan de Erve. G-€>fiiae£iL<£c£ Nieuws, Omtrent do millioenen-juffrouw deelt de (Oude) Rott. Crt. o. a. medo: Wat Jannetje Struyk ook moge zijn, handig is ze zeker; van aandoening bij haar is geen spoor. Toen haar bij de instructie in do oude gevangenis medegedeeld werd, dat als ze niet zeide waar de juweelen waren, de justitie genoodzaakt zou ziju haar in hechtenis te houden, gaf zij kalm ten antwoord dat men dat kon doen, maar sprak tevens de vrees uit dat dan do betaling van het geleverde misschien nog een joos achterwege zsou blijven. Als haar weder op merkzaam gemaakt werd. dat indien de juweelon terechtkwamen, zij misschien ontslagen zou worden, antwoordde zij dit zij wel wist waar ze waren, zij had ze zelf weggelegd, maar waar, dat zou zij nimmer zeggen. Haar beweren schijnt ook thans weder in deze zaak te zijn „het is mij geleverd op onbe- paalden datum en ik zal het betalen, maar wan neer?" Het bevel tot voorloopige inhechtenisneming werd aan haar op hare kamer in de gevangenis beteekend, daar dit wegens een kleine ongesteld heid niet op de gewone plaats beneden kon ge schieden. Huiszoekingen worden steeds voortgezet en hernieuwd, maar Jannetje Struyk schijnt eene meesteres in het wegstoppen te zijn, want tot he den zijn de juweelen nog niet gevonden. Verschil lende getuigen, o. a. de broeder van de gedetineerde, woonachtig te Apeldoorn, werden verwacht om in deze zaak en betreffende haar verleden, en do basis waar zij van uitgaat, inlichtingen te geven. Gistermorgen te ongeveer halfvier ontstond te Antwerpen, in eene groote bergplaats voor hout, guano en petroleum, gelegen achter het Mexico-dok, brand, welke in korten tijd eene zoodanige uitbreiding verkreeg, dat reeds te negen uren de schade op ruim één millioon franken werd geschat. Niettegenstaande alle hulp van stoora- brandspuiten, misschien 300 man genietroepen enz., was men des middags te drie uren den brand nog niet moester. Men veronderstelt dat de brand begon op den hoek in de woning van den herber gier Yoets. De schade is aanzienlijk, maar voorals nog onmogelijk te bepalen. Men spreekt van twee a drie millioen aan koopwaren die tot nu toe ver brand zijn. De Amsterdamsche beurs is bij dezen brand betrokken voor een bedrag van ongeveer f 800,000. Het stenographisch verslag van hot proces Guiteau, geleverd door de staatsstenografen Alexander en Easton, is in druk verschenen en beslaat twee boekdeelen van ruim 2500 bladzijden te zaraen. De kosten vau het stcnographoQren, dat een zeer moeielijke arbeid bleek te zijn, en van het drukken, bodragen circa 15,000 dollars, waar van do per week betaalde snelschrijvers ongeveer de helft bekomen hebben. Bij het overvaren van oono compagnie Pruisische jagers, te Danzig in garnizoen, over den Weichsel, is eene der schuiten omgeslagen. Eén officier en 9 jagers zijn gered, maar 7 jagers en 2 veerlieden verdronken. Laatstgenoemden konden niet zwemmen, en de jagers met hun randsel op den rug, waren te zwaar beladen om zich lang boven water te houden. Te Philadelphia is onlangs zekere Elizabet Hatzler overleden, die, in 1790 te Landau, ïu den Elzas, geboren, op twintigjarigen leeftijd met Hatzler, kwartiermeester bij een regiment dragon ders, in het huwelijk trad en spoedig daarna aan den ongelukkigen tocht naar Rusland, zelve als dragonder gekleed en dienstdoende, deelnam. Bij don terugtocht over de Beresina werd Hatzler, inmiddels officier geworden, gewond en van de hoofdmacht afgescheiden. Bijna negeD weken lang dwaalde hij met zijne vrouw rond, die hem in eene slede voortsleepte, tot zij eindelijk in handen van eene afdeeling kozakken vielen. Na negentien maan den krijgsgevangen geweest te zijn, worden zij uit gewisseld. Al dien tijd was het Elizabet gelukt zich voor een man te doen doorgaan. In 1816 wed. geworden, verhuisde zij naar Amerika, waar zij tot hot laatste toe in hot volle bezit harer vermogens bleef. Zij laat drie kleinkinderen en tien achter kleinkinderen na. Kinderlijke naïevetoit. - Dezer dagen was eene mama met hare kleinen bij haren papa te dinoeren. Opeens riep oen der meisjes uit: „Hé, mama, nu zijn we hier toch allemaal kinderen Telegrammen. PORT-SAID, 25 Augustus. De Kanaalmaatschap pij heeft de bagger werken geschorst wegens den lagen waterstand te Ismaïlia. - De Lessops en zijn zoon zullen Zondag vertrekken. Hrt hoofdagentschap der Maatschappij is aan een nieuwen chef toever trouwd. - Bij een verkenning, gisteren door de Engelsche troepen gedaan, is gebleken dat Rbemi- leh nog vol van Arabische troepen is, maar dat aan den kant van Port-Saïd geene voorposten zijn uitgezet. Het bombardement zal waarschijnlijk wel dra beginnen. - De Arabieren te Damiette hebben vier gevangenen op do wreedste wijze mishandeld. Deze ongelukkigen zijn reeds zes weken in ketenen gekluisterd en moesten verschrikkelijke folteringen ondergaan. LONDEN, 25 Augustus. De raad van buiton- landsche fondsenhouders heeft uit Caracas bericht ontvangen van 5 Auguslus dat 3856 pd. st. in wissels op Londen verzonden ziju voor den dienst der schuld op Venezuela. Het officieel bericht van het succes der Brit- sche troepen wekt hier veel vreugde. Overal ziet men op straat groepen courantenlezers. ALEXANDRES, 25 Augustus. Volgens vertrouw bare berichten uit het binnenland is de was van den Nijl veel minder dan in het vorige jaar. LONDEN, 26 Augustus. Depeche vau generaal Wol- seley, dd. 25 Augustus 10 u. 's avonds. „Hedenochtend ben ik opnieuw vooruitgekomen. Onder mijne beve len had ik de eerste divisie en de geheele brigade cavalerie mot 16 stukken geschut. De vijand had zijne positie te Mahata zeer versterkt. Aan gene raai Lowe gaf ik bevel, met de cavalerie en de artillerie don vijand van achteren aau te vallen. Lowe volbracht dien aanval op een zeer voldoende wijze. Do Engelschen sloegen den vijand op de vlucht en brachten hem gevoelige verliezen toewij namen een groot kamp nabij het spoorwegstation in Man- 8anieh iu bezit; vijf Kruppkanonnen, eene groote hoeveelheid munitie en 75 spoorweg waggons met mondbehoeften geladen vielen in onze handen. Over den uitslag vau het gevecht ben ik zoo tevreden dat ik, in strijd mot mijn vroegor voornomen, mor gen zal voorwaarts rukken en de sluis Kassavia aan het Zoetwaterkanaal bezetten. Deze positie zal aan de troepen den tocht door de woestijn tusschen Ismaïlia en de Delta verzekeren. De vijand is naar het schijnt zoo gedemoraliseerd, dat ik geen ernsti- gen wederstand verwacht alvorens to Zagaris te komeü. Het gevecht van gisteren leverde zes dooden en twintig gekwetsten. De verliezen van heden zijn nog niet bekend, maar van weinig beteekeuis. Do Egyptenaren hadden versterking ontvangen, zoodat zij 5000 man teldon do EDgelschon, ongeveer 1500 man sterk, hebben heden den ganschen dag met den besten uitslag weerstand geboden." Admiraal Seymour hoeft op het Zoetwaterkanaal een schui- tendienst georganiseerd om de troepen van mond behoeften to voorzien. LONDEN, 26 Augustus. Prins Ibrahim heeft aauzoek gedaan om verguuning den veldtocht mede te maken in het Engelsche leger, doch hierop is door de regeering, na overleg met den khedive, af wijzend beschikt. De aartsbisschop van Canterbury is door een longontsteking aangetast en zwaar ziek. LEIDEN, 26 Augustue, De verwachting voor morgen is: noordwesten wind, vrijgoed weder, nu en dan regen. Op den Rijnsburgfcchen straatweg voorbij het station alhier bevindt zich, gelijk men weet, het door den heer Beyer gepachte tol. Vóór de in voering der drankwet mocht daar sterke drank getapt worden, thans echter niet meer. Niettemin vervoegde zich gisteinamiddag een troepje van vijf a zes personen, die reeds onder den invloed der meer dan voor hen noodige hoeveelheid spiritualiën bleken te zijn, aldaar en eischten van den pachter, nadat hun dit eerst niet goedschiks gelukte, nog meer jenever, zich tevens niet de grofste beleedi- gingen en balddadigheden ontziende. Ten einde in de woning te komen, sloegen ze met hunne vuisten de ramen stuk, zoodat het bloed hunne handen kleurde, begaven zich naar binnen en vernielden ook daar, met een plank gewapend, zelfs van het huisraad en trapten of sloegen deuren open ten einde de „verborgen kast" te vinden, waarin zich het door hen begeerde vocht moest be vinden, doch tevergeefs. Zij zagen hunne verregaande brutaliteit slecht bekroond, en ook hunne bedreigingen hielpen niets tegen den pachter, die echter, door zijne vrouw steeds tot bedaren gebracht, bij dit alles niets ver mocht dan tegen de onverlaten proces-verbaal doen opmaken, daar hunne namen bekend zijn en de dorpsveldwachter spoedig van het voorgevallene onderricht werd. Zeer zeker zullen ze hunne görechte straf niet ontgaan. Bij een heden door de vacantiekamer van den hoogen raad gewezen arrest is verworpen de cas satie-voorziening van F. W., logementhouder te Harderwijk, ingesteld tegen een arrest van het ge rechtshof te Arnhem, waarbij hij is veroordeeld tot 1 jaar eenzame opsluiting en 50 boete ter zake van het desbewust gebruik maken van een valsch authen tiek geschrift. De raad heeft voorts bij een ander arrest uit spraak gedaan op het cassatie-beroep van den proc.- gen. bij het gerechtshof te Arnhem tegen een arrest van dat hof gericht, waarbij de kopergieter G. Th. H. is veroordeeld tot 7 maanden celstraf en geldboete, wegens het namaken en in omloop brengen van nagemaakte zilveren nationale gangbare muntspeciën. Overeenkomstig het gevoelen van den proc.-gon. bij het hof en ook van het openb. min. bij het hoogste rechtscollege werd 's hofs arrest, voor zooveel te opgelegde straf betreft, vernietigd en de gerequi- reerdo H. veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Men verneemt thans dat tegen den Haagschen koetsier, in dienst van de firma De Gruyter, rechts ingang is verleend ter zake van het met doodelijk gevolg overrijden van den tramconducteur P. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suezdo „Pollux", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde giste ren Scilly. CORRESPONDENTIE. - Do pennekras vau „een oud wijf" - zondar meer - is natuurlijk naar de prul- Iemand verhuisd. Het stuk van X. in can volgend nommer. Programma's Tan Muziekuitvoeringen. Musis Sacrum. Maandag 2S Aug., te halfacht, door het muziekcorps der dienstdoende Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Locher. lsts afd N°. 1. „Hochzcitsmarsch", Mendels sohn; 2. Ouverture „Piicce Eugcoe", Schmidt; 3. Walzer„Die guts altc Zeit", Joh. Strauss; 4. Fantaisie „Le Postillon de Lon- jumean", Adam. 2de afJ.: N°. 5. Concert- Ou ver iare, Hacklan- der; G. Duet a. d. Op. „Lnise Miller", Verdi; 7. Ai ie aos „Stradella", Flotow; 8. „Die Keise dnrch Europa", Potpourri, Conradi, (eene verecoiging van verschillende Volksliederen); 9. Gavotte „Heimliche Liebu", Reich. M arktberichten. Leiden, 26 Aug. Heden aangevoerdTarwe 8 hectoliter. Win- hïtaiwe lste qual. 12.— a 13.2de qual. ƒ7.a ƒ7.50. Zowteiwe 9.— a 11.—. Rogge G H. L. Wü-cprrojSjjg 6.a 7.Zomerroggo 5.50 a 6.Gerei 9 H. L. Zomergerst 6.— a 6.50. ChevaFer-gerst 6 50 a 7.Haver 10 H. L. Zware Haver ƒ5.a ƒ5.50. Lichts Haver 4.25 a 4.50. Duivenbconen 3 bec'o!. 8 50 a 9.— Paordenbooneu 4 hectol. 7.50 8.50. Bot-.r8700 kilogr., lste qoalit. Va vat 55.— a 61.— 2de qualit. V4 f 49 a 53.— Eater litt quslit. per kilosrr. l.37Vs a f 2de qnalit per kilogr ƒ1.201/, a f 1.321/9- Lanee Zwarte Turf 3000 dii'ob. hectol., O 24 i 30 Schiedam, 25 Augustus. Moutwijn, per Ned. vat 14.25; Jenever 19.75; Amstcrd. proef ƒ21.Spoeling 1.— dito commissie -70. Amsterdam, 26 Augustus. Aardappelen. Katwijker Zand ƒ4.50 a 5.60, Noordvvijker dito a Hillegom- mer dito 4.a 5.75, Sassenheimer Geld. blauwe a - Friesche Jammen f 5.a dito Hamburgers a Pruisische blauwe a f Saks. 3.75 a 4.50, Pruis, blanken a ditu blauwpitten 3.60 a 3.75, Haarlemmer Zand ƒ4 a Eugelecbe Jammen 3.25 a f Aanvoer 1600 H. L., alles opgeruimd, prijzen merkelijk hooger. Louden, 25 Augustus. Granen. Tarwo, EGgelsche en buitep- Inndschu 1/. hooger. Meel vaster. Aan de kust werden 11 tarnp- ladingen ten verkoop aangeboden. Petroleum, Voorraad 312,338 v. geraffineerde. Lijnzaad, invoer 16,702 qr. Tin, Straits 101.10 pd. st. Friesche Boter 97/ a Nieuw-York, 25 Aug. Petroleum ruw a/d. bronnen (per barril) 55, dito geraffin. (per gallon) 6»/s-Suiker, Moscova los, 71/g. Meel 490. Maïs 911 Roode Wintertarwe 114, per Aug. 114, per Sept. 114Vt~ per Oct. Hól/?, roode toor- jaars dito nominaal. Vracht voor Granen n. Liverpool d.. idem voor Katoen i/g. Berlijn, 26 Augustus. Rogge Aug. 149.50, Sept.-O:' Mi. April-Mei 142.Röapolie Sept.-Oct. 5SX», Oct/Nov. 58.40 Tar**e Aug. 204 Sept.-Oct. 102

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2