EIDSCH DAGBLAD. X#. 6911. Maandag 28 Augustus. A". 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Yeor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posLT. 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIES: Tan 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren builen de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit Nommcr bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Met 1 September begint een njeuw kwar- aal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als- ian op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 160 tot 167 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Officieel© Keunisg;eving:eii. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, «p Dinsdag 29 Aug. 1882, des namiddags te twee uren. Punten, ter behandeling 1°. Verzoek van J. A. H. Van Hartrop, om continuatie als stads-klokkenist. (159). 2°. Vaststelling van eene voordracht voor de benoeming van zetters (169). 3°. Verzoek van J. P. Fontein om een stoep te leggen (149). 4°. Idem als voren van het bestuur der Remonstrantsche gemee»te. (149). 6®. Idem als voren van W. F. Jongbloed. (150). 6°. Voordracht lot verkoop van grond aan de Haarlem mertrekvaart. (151 en 163). 7°. Staat van af- en overschrijving en suppletoire staat van begrooting, dieri6t 1882. (152 en 164). 8°. Voordracht betrekkelijk den aanleg van een stoom tram naar Voorschoten (156 en 165). 9°. Idem tot wijziging van het besluit tot het aangaan van eene geldleening. (161). -10° Idem betrekkelijk de herstelling van twee schoor- steenen op het Raadhuis. (102). 11°. Verzoek van C. Van der Waals, om ontslag als derde onderwijzer aan de Jongensschool 1ste klasse. (155). "12°. Idem van Mej. Jesse, om ontslag als onderwijzeres aan de Kweekschool voor onderwijzers. (1C0). 13°. Idem aan Mej. W. Van Romburgb, als derde onder wijzeres aan de Meisjesschool 2de klasse. (167). 44°. Idem van W. Rutgers, als derde leeraar in de gym nastiek. (168). 15°. Rekening van de gemeente over 1881. (142 en 158). 116°. Rekening van het Nederl. Israëlietisch Armbestuur over 1881 (166). T7°. Idem van Vrouwen-Kraammoeders. (157). 18°. Idem van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. (153). 19°. Idem van het R. K. Armbestuur. (154). LEIDEN, 26 Augustus. Door Gedeputeerde Staten is ten aanzien van Let raadsbesluit tot het aangaan van eene leoning tot een bedrag van een half millioen nominaal kapitaal, opgemerkt dat daarin alleen wordt be paald dat de aflossing der uit te geven obligation zal plaats hebben ia hoogstens 86 jaren, aanvan gende met 1883, terwjjl het miiimum dat per^ar zal worden afgelost niet vermeld wordt. Naar het oordeert van genoemd ooilege is het echter dienstig en ligt het waarschijnlijk in de bedoeling van den Raad zoodanig cijfer te vermelden, op grond waar van Ged. Staten B. en Ws. hebben verzocht eene wijziging van het besluit bij den gemeenteraad te bevorderen- Deze deelen hieromtrent mede dat in het concept-raadsbesluit geen vast cijfer is opge komen dat minstens jaarljjks zou moeten worden afgelost, maar alleen bepaald is dat de aflossing 2tl plaats hebben in hoogaten 86 jaren, ton einde de gemeenteraad de noodige vrijheid zou behouden otu, wanneer b. v. in één jaar meer was afgelost dan 1/86 deel der leening, in een volgend jaar al naarmate do begrooting een meer of minder voor- deelig cijfer aanwijst, tot eene mindere aflossing in evenredigheid met het vroeger te veel afgeloste te kunnen overgaan, en zoodanige wijze van aflossing zou niet kunnen worden toegepast wanneer in het besluit bepaald was dat jaarlijks b. v. minstens 5000 of 6000 moet worden afgelost. Intusschen komt het B. en Ws. voor dat er geen bezwaar betiaat een vast cijfer als minimum van de jaar- Jijksehe aflossing in het besluit te vermelden en daarvoor zou het 86ste deel van het bedrag der lea ning ad 500,000, zijnde ƒ5813.95, kunnen worden aangenomen. Tevens zal dan evenwel de bevoegd heid moeten worden behouden om hetgeen in een jaar meer is afgelost dan voornoemd bedrag in minde ring te brengen op do aflossing in een volgend jaar. Zij doen in dien geest dan ook een voorstel tot wijziging van bet vroeger genomen raadsbesluit, waarmede de commissie van financiën zich kan vereenigen. Er bestaat geen bedenking tegen de inwilliging van het verzoek vau mej. M. Jesse om ontslag uit hare betrekking van leerares aan de Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen, met ingang van 1 Sept. a. s., evenmin als tegen dat van mej. W. Van Romburgh om ontslag als 3de onderwijzeres aan de Meisjesschool 2de klasse, tegen 1 October a. s. Daar het onlangs gebleken is dat aan twee schoor- steenen van het Raadhuis eenige buitengewone her stellingen dringend noodig zijn, waarvan de kosten zijn geraamd op ongeveer 100, en daar het thans nog niet bekend is of op den betrekkei ijken post op do begrooting hiervoor de noodige gelden be schikbaar zullen zijn, geven B. en Ws. in overwe ging machtiging te verleenen om tot de voormelde herstelling over te gaan, waartegen do commissie van financiën mede geene bedenkingen heeft, die tevens van oordeel is dat de voorgestelde prijsbereke ning van ongeveer 0.20 per centiaro van de aan de Haarlemmervaart te verkoopen perceelon grond bil lijk is te achten, zoodat zij geen bezwaar maakt in overweging te geven overeenkomstig hot gedaan voorstel te besluiten. Tegen de vaststelling van den door B. en Ws. overgelegden staat van af- en overschrijving en sup- pletoiren staat van begrooting, dienst 1882, strek kende tot verhooging van enkele artikelen der be grooting voor het maken van eenige veranderingen aan sommige schoollokalen en de aanschaffing van 8choolmeubolen tot een gezamenlijk bedrag van ƒ731, bestaan bij de commissie van financiën evenmin be- denkiügen. Wat echter de aanschaffing betreft van eenig meubilair van het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, vertrouwt zij dat de thans benoodigde tafels en andere voorwerpen mede ge bruikt zullen kannen worden wanneer de nieuwe lokalen voor beide genoemde inrichtingen van onder wijs gereed zullen zijn. Ton aanzien van het voorstel om aan de IJsel- Stoomtramweg-Maatschappij vergunning te verleenen tot het leggen van rails op den zuidelijken berm van den Haagweg ten behoeve van eeu stoomtram naar Voorschoten, deelt zij mede dat er ook naar hare meening termen bestaan om in dit geval geene vergoeding te vorderen voor het gebruik van den weg en wel op grond dat dit gedeelte weg geene noemenswaardige bate voor de gemeente kan afwer pen, terwijl het grasgewas aldaar ook niet is opge nomen onder de perceelen, die verpacht worden. Na onderzoek der rekening van inkomsten en uitgaven van het Nederl. Israëlietisch Armbestuur alhier, over bet jaar 1881, stelt zij voor die goed te keuren, in ontvangst ad 1327.55£, in uitgaaf ad 1012.27 en alzto met een batig saldo van 3L5.28£, waarvan in de eerstvolgende rekening verantwoording zal worden gedaan. Ba centrale pastoraal-conferentie der Christe- lijk-Gereformeerde Kerk zal den 13den en 14den September a. s. hier ter stede plaats hebben. Het ons toegezonden eerste nommer van de sedert een paar dagen aangekondigde „Leidsche Penkrassen" bevatEen woord vooraf, De Leidsche Tramway-Maatschappij, Zedelijk gevaar voor de jeugd en Volksgezondheid. De schrijvers noemen zich Attento, Attega C°. Met den titel mee vormt het acht bladzijden in gewoon 8°. formaat, bedrukt in twee kolommeD, en 't kost 10 cents. De vol gende nommers verschijnen op onbepaalde tijden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4767 volwassen personen en van 711 kinderen. Door het bestuur der afdeeling „Volksonder wijs", gesteund door eenige weldenkende ingezetenen van Nieuwveen, was aan de kinderen der openbare school aldaar, ten getale van honderd en tien, een feest bereid, en wel een reis per stoomboot naar Amster dam, waar het Paleis van Volksvlijt en Artis wer den bezichtigd. Was het weder niet gunstig, het stoorde de feestvreugde niet. Zingend en hoogst voldaan kwamen allen in de ouderlijke woning terog, waar nog dikwijls over het genotene zal worden gesproken. De rekening der gemeente Zevenhoven, in ontvangst ter somma van 6958.19, in uitgaaf ter somma van 6224.15 en alzoo met een batig slot van 734.04, is reeds van Gedep. Staten goedgekeurd terugontvangen. De heer A. E. Van Dam, sedert 1841 bur gemeester van Ter Aar en door zijne gemeentena ren zeer geacht, is overleden. De nieuwbenoemde minister van koloniën, jhr- mr. Willem Maurits De Brauw, werd te 's-Hage den 24sten Aug. 1838 geboren en werd dus op zijn 44sten verjaardag minister. In 1864 promo veerde hij als doctor in de beide rechten aan de Leidsche hoogeschool en den 25ston Februari 1864 werd hij als advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden beëedigd. Na een korten tijd zich aan de praktijk te hebben gewijd, trad hij in het ambte lijk leven op, en wel op 7 Juli 1866 als commies van Staat bij den Raad van State. Den lsten Sep tember van het volgend jaar tot commies bij het departement van koloniën benoemd, klom hij den lsten Juli 1871 tot den rang van hoofdcommies en op denzelfden datum van het jaar 1874 tot referen daris bij dat departement op. Door zijne groote werkzaamheid viel op hem de keuze, toen door het aftreden van den heer Ribbe de betrekking van administrateur bij de generale thesaurie aan het departement van financiën vacant werd. Den lsten April van dit jaar werd hij als zoodanig benoemd. De nieuwbenoemde minister is versierd met de ridder orde van den Ned. Leeuw. Generaal-majoor Pel is door den Koning be noemd tot ridder tweede klasse en groot officier der orde van den Gouden Leeuw van Nassau met de zwaarden. De commissie voor den bouw eener vierde Chris telijke school te 's-Hage ontving 5000 van prin ses Marianne. Den 16den November a. s. zal het 50 jaar geleden zjjn dat de vice-admiraal R. L. De Haes, directeur en commandant der marine te Willemsoord^ zijne militaire loopbaan aanving. De onderhandelingen, die sedert geruimen tijd gevoerd zijn omtrent den aankoop van een gedeelte der bezittingen van wijlen Prins Hendrik teBaarn en omstreken, zijn thans zoover gevorderd dat de zaak haar beslag krijgt zoodra het gedeelte der regeling, dat op de Stoomvaartmaatschappij, „Zee land" betrekking heeft, door de belanghebbenden zal zjjn goedgekeurd. Daaromtrent zal op een ver gadering in de eerste helft der volgende maand beslist worden. Tot de gronden, welke de combinatie van de hooge erfgenamen van den Prins wenscht over te nemen, behooren o. a. ook die, welko indertijd te Baarn in erfpacht zijn uitgegeven en met villa's zijn bebouwd. Volgens het Hbl. bestaat het voor nemen om aan de houders dier erfpachten de ge legenheid te geven, hun beperkt zakeljjk recht, door tu£schenkom8t van den notaris Cambier Van Nooten te Soestdijk, in eigendom te veranderen, door beta-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1