loopen. - Wat zal Leiden dit jaar doen? Feestvieren als in de laatste of als in vroegere jaren? Bij de harddraverij van de Holl. Maat schappij van Landbouw, afd. Vlaardingen en Vlaar- dinger-Ambacht, werd de prijs van f 100 behaald door het paard „De Goede", van A. Visser te Zoetermeer, bereden door den eigenaar, en de premie van f 50 door het paard „David", van B. Knoppers te Rijswijk, bereden door F. Van der Burg. Naar de N. R. C. verneemt, is door de arrondissementsrechtbank te Rotterdam rechtsin gang verleend tegen Jannetje Struyk, de zooge naamde millioenen-juffrouw. De redactie van het Rott. Nbl. ontving geheel onverwacht een bezoek van den heer Hoetink, die het uit eigen beweging noodig scheen te achten haar in te lichten omtrent de quaestie, waarin de „millioenenjuffrouw" thans weer betrokken is en waarmede hij van nabij bekend kan zijn. De door hem verstrekte mededeelingen zijn in strijd met die van andere bladen en komen daarop neer dat de heer Bosch, na eerst heel veel moeite gedaan te hebben om met mej. Struyk in betrekking te komen, eindelijk voor een bedrag van f 115,000 aan juweelen geleverd had, waarop terstond f 20,000 werd betaald, terwijl het overige later zou worden voldaan. Thans wordt - altgd volgens verzekering van den heer Hoetink - de heer Bosch lastig ge vallen door hen, van wie hij de juweelen in com missie had en eischt hij betaling, die do millioenen juffrouw hem volgens hare meening op dit oogen- blik nog niet schuldig is. Daarover loopt nu het geschil. Naar de heer Hoetink verklaart, bevinden de juweelen zich nog altijd in hot bezit der dame en wil deze uitsluitend niet betalen omdat de ter mijn nog niet verschenen is. Op welken grond de juffrouw dan in hechtenis werd genomen, wist de heer Hoetink evenwel niet te zeggenvolgens hem zou het echter niet lang duren of zij zou weder op vrije voeten worden gesteld. Een 23-jarig jongeling te Rotter- dam, nog kort geleden uit de gevangenis ontslagen, heeft zich opnieuw aan diefstal schuldig gemaakt. Hij begaf zich naar een bierhuis in de Zandstraat en door de aldaar heerschende drukte begunstigd, slaagde hij er in een achterkamer te bereiken, waar hij een kast oponbrak en verschillende gouden en juweelen voorwerpen ontvreemdde, ter waarde van ongeveer f 1000. Hij wist daarna het huis te ver laten, maai* werd terstond op den voet gevolgd door een der bedienden, die argwaan koesterde. Het gevolg daarvan was dat hij spoedig werd gearresteerd. De landbouwer F., komende met kar en paard van een boschweg tusschen Ede en Benne- kom, is door den stoomtram overreden en spoedig daarna overleden. Paard en kar hebben weinig letsel bekomen. In Haarlemmerliede is door broeiing de schelf met ruim 170,000 K. Gr. hooi van den heer S. Van Feyst een prooi der vlammen gewordon. De landbouwer W., te Oostergoo, die wegens het schrikken van zijn paard voor don tram erg gekwetst was, is aan de wonden overleden. Er zijn menschen, die niet gemakkei ij k aan den kost komen, dat kan men dagelijks op merken en misschien merkt men het nog beter des nachts. Het regende Dinsdag-nacht, het stortregende, het was een wolkbreuk, een zondvloed. En het was pikduister; op de Groote Markt te Groningen kon men zich zelf verliezen en een uur loopen zoeken eer men zich weergevonden had, zegt de N. Gr. Crt. "Welnu: in dien regen, in die duisternis, door nat, rillende, om drie uren, stonden mannen en vrou wen aan de westzijde van 't stadhuis om een goede plaats in beslag te nemen voor de Dinsdagmarkt! De onbezoldigde rijksveldwachter H. Z. te Kootwijk (gemeente Barneveld) is veroordeeld tot f 100 boete of 14 dagen gevangenisstraf, wegens het schenken van sterken drank zonder vergunning. In het dorp Kootwijk is door niemand vergunning gevraagd tot verkoop van sterken drank in het klein. Wat kon toch de oorzaak zijn, dat wij in den laatsten tijd zulk alleronaangenaamst weer hebben, waardoor de zomer langzamerhand voorbij gaat, zonder dat wij eigenlijk iets anders dan na jaarsweer, en dat nog wel van zeer slechte qua- liteit, hebben gehad? „Natura", het Eugelsche tijd schrift, zegt dat het veroorzaakt wordt doordat er zich eene groote hoeveelheid ijs van de gletschors van Spitsbergen heeft losgemaakt en nu in de Noordelijke zeeën tot op vrij lage breedten rond drijft. Die overvloed van drijfijs, zegt het blad, heeft periodiek plaats en zou samen vallen met een maximum aantal van zonnevlekken. Merkwaardig is hetgeen hetzelfde blad verhaalt over het weer in China en waaruit blijkt dat de Chineezen ge woonlijk dezelfde soort van weer hebben als de bewoners van de westelijke kusten van Europa. Zoo was de winter van 1881/82 evenals hier zeer zacht en bleef de haven van Tientsin slechts voor een zeer kort tijdsverloop voor de scheepvaart ge sloten. Ook vallen natte zomers dan gewoonlijk sa men met voortdurend slecht zomerweder in Europa. Te Montpellier is een huis ingestort; de bewoners, door gekraak tijdig gewaarschuwd, konden gelukkig intijds vluchten. Eene vrouw was nog in het huis toen het instortte, maar zij leefde nog toen men haar van onder het puin te voor schijn haalde. Zeer bedroevend zijn de berichten uit Galicië, Moravië en Bohemen. De overstroomingen hebben daar groote schade aangericht aan wegen, bruggen, huizen en velden. Ook zeer veel vee is verloren gegaan. Te Con flens, in hetkanton Oust(Ariège, Frankrijk), is een steiger, tot het aanbrengen van herstellingen aan de kerk opgericht, ingestort met vier werklieden, van wie drie denzelfden dag den geest gaven. Ook de vierde is ernstig gekwetst. Bij Jersey, in de St.-Anbyus-Baai, is verleden Dinsdag eene zeilboot, waarin zes toeristen en twee varensgasten, door een rukwind omgeslagen, met dit gevolg dat de beide laatsten en twee der eersten verdronken. Te Birkenhead (Engeland) zijn Dins dag 11. veertien jongelingen tot verschillende straf fen veroordeeld, die, naar Amerika verhuisd en daar in hunne verwachtingen bitter teleurgesteld, geen beter middel hadden weten te vinden om naar hun vaderland terug te keeren, dan zich heimelijk te verschuilen aan boord der „Kansas", van Boston. Te Nassandres, kan ton Beaumont, kwam zekere Bossaert des avonds dronken thuis en met een mes gewapend viel hij zijne twee dochters aan. Zeker zouden ze gedood zijn, indien niet de moeder te hulp was gekomen. Doch ongelukkig moest zij haar leven voor dat van hare kinderen laten. Haar woedende echtgenoot stiet haar tweemaal het mes in het onderlijf, zoodat zij doodelijk gewond neder- viel. De moordehaar is gearresteerd. Het eiland Croissy haddon tweeheeren uitgekozen tot het houden van een duel. De een was een schrijver, Paul A. genaamd, terwijl de ander onbekend is. Het had hevig geregend en de strijders met hunne getuigen kwamen als druipende honden aan. Tot overmaat van ramp was de grond zoo glad geworden, dat ze nauwelijks een goed plekje vindon en met moeite staande konden blijven. Ein delijk waren ze daarin geslaagd en juist waren ze strijdvaardig, toen eenige werklieden, die met een wagen steenkolen aan kwamen rijden, èn beide vijanden èn getuigen met de onzachte waar in kennis brachten. Paul A. word aan het hoofd gewond, en, daar er bloed gestroomd was, verklaarde men de eer gehandhaafd. De lust tot strijden was ook meteen uitgedoofd. De Boliviaansche regeering heeft eene expeditie uitgerust om de moordenaars te straffen van den Franschen ontdekkingsreiziger dr. Crevaux en zijne tochtgenooten, wier rampspoedig uiteinde onlangs gemeld werd. Zij bestaat uit 100 man, onder bevel van den luitenant Ildefonso Manoz, is voorzien van 25,000 patronen en heeft in last, zooveel moge lijk licht over het voorgevallene te doen opgaan en de wilden voorbeeldig te straffen. Naar het schijnt, heeft men de m oor- denaarsbende, van welke de familie Joyce het slachtoffer werd, in handen. Er zijn namelijk tien mannen gevangengenomen uit het Derrypark-dis- trict, aan de grens van Galway en Mayo, en bekend als de „grootste duivels van het land." De getuigen, die verklaren hen te herkennen, zjjn vier mannen uit het beter te naam en faam staande Maamirassna. Één hunner, zelf Joyce heetende, werd omstreeks middernacht door het aanslaan van honden gewekt- Hij zag zes mannen, van Derrypark komende, en volgde hen, onderweg zijn broeder en neef roepende. Bij hot zestal sloten zich vier anderen aan en de tien begaven zich dwars door de velden, zorgvuldig alle bewoonde huizen vermijdende, naar de woning van de ongelukkige Joyces. De drie anderen ver borgen zich in de nabijheid en hoorden de schoten en het hulpgeschreeuw, maar daar zij ongewapend waren, deden zij geene poging om tusschenbeide te ko men. Zij bezweren echter de gevangenen voor demoor denaars te herkennen en hun getuigenis wordt door de verklaring van een vierden persoon bevestigd. - Als een verblijdend teeken wordt opgemerkt dat de bevolking algemeen hare hooge ingenomenheid er mede aan den dag legt dat de afgrijselijke slachting niet ongestraft zal blijven. Men drukte den getuigen, die zich in een logement te Cong onder bescherming der politie bevinden, de hand, wenschte hun Gods zegen, kortom: gaf alle blijken van hartelijke instemming. Een landman tot een naast hem zit- tenden reiziger: „Zeg eens heer, zit ik goed om naar Aken te rijden?" - Reiziger (die gaarne het aangename hoekplaatsje van den boer in bezit had) „Ja vriend, maar dan moet je wat opschuiven, anders kom je in Simpelveld terecht." - Na een krachtig „merci" van den simpelen landman, die blijkbaar voor de eerste maal van Meersen naar Aken reisde, schoof hij voor zijnen sluwen mede reiziger uit het hoekje weg, hetwelk deze onder het uitbundig gelach vau allo mede-reizigers in bezit nam. Historisch BUITENLAND. FraaüiryiL Op last van den minister van binnenlandsche zaken is er een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar den toestand dor stedelijke en departementale archieven, en met name naar hetgeen daaruit in do staats-archieven diende te worden overgebracht. Het verslag van den heer Rousseau over het ge vondene is hoogstbelangrijk. Daaruit blijkt dat onder anderen in eene gemeente in Indre-et-Loire niet min der dan vijfhonderd charters bewaard worden, van welke ongeveer de helft opklimt tot de tiende eeuw. De regeering heeft aan Pasteur andermaal 50,000 fr. doen toekomen, om zijne studiën over de besmettelijke ziekten onder de dieren voort te zetten. Groot-BritannS De Londen8cho avondbladen behelzen eene depeche uit Alexandrië, van gisteravond zes uren, waarin gemeld wordt dat de Engelschon Tel-el-Kebir ver meesterden en 2000 gevangenen maakten. In een brief uit Kimberley van 26 Juli wordt bericht dat het hoofd Montsoa, op wiens land door Tran8vaalsche Boeren invallen waren gedaan, zich herhaaldelijk bij do regeering van de Kaap heeft beklaagd over schending van de conventie door do Boeren. Montsoa gaf een lijst op van Boeren, die hem aanvielen, en van hen, die de stukken geschut leverden, die tegen hem werden gebruikt. Op last van koningin Victoria heeft een Duitsch artist, Sohn, oen portret van Cetewayo gemaakt. Cetewayo was overgelukkig dat de koningin een portret van bem wenschte te bezitten. Zondag en Maandag had de vorst zware hoofdpijn en ook de tolk Dunn was ongesteld, maar beiden zijn thans beter. De „Times" schrijft in vollen ernst: „Met eene karakteristieke eerlijkheid heeft ons Gouver nement het oude Ilollandsche Hotel te Port-Saïd gekocht voor 78,000 pd. st., in plaats het in bezit te nemen zonder betaling" De mirakelen te Athlone duren voort. De Franciscaner-kerk is er dag en nacht vol menschen, meest dcoven, blinden en kreupelen. Men verzekert dat eene achtenswaardige vrouw, sedert jaren kreupel en die verleden Dinsdag in een ziekenstoel in de kerk werd gedragen, het gebouw verliet op hare voeten, zonder eenige hulp te behoeven. Eg-vpt©- Volgens berichten, bij den onderkoning ontvangen, is de spoorweg van Boulak naar Dakroar bij Elkitah afgesneden, naar men gelooft door Bedoeïenen, die den terugtocht van Arabi's troepen naar Opper- Egypte willen beletten. Do stemming in Opper- Egypte iS Arabi zeor vijandig; het volk is er zijne vorderingen moede. Uit Port-Saïd wordt gemeld dat alle landings plaatsen in het kanaal door militairen bezet zijn, en het zoetwater-kanaal van Ismaïlia totMananah. Luidens een bericht uit Alexandrië kwamen gistermorgen ongeveer 50 Bedouïenen te paard in de voorstad Ramleh en begonnen eenige huizen te plun deren. Twee Engelsche compagnieën werden tegen hen gezonden. De Bedouïenen gingen op de vlucht en ontsnapten. De vijand bouwt nieuwe batterijen op den spoorweg naar Caïro. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 24 Augustus. Er is hier een nieuw bewijs geleverd van het voortbestaan der nihilistische samenzwering tegen de dynastie. Acht

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2