IBBHg -gag ""g woond door den heer Hoetink en mej. Bosch en bij welke gelegenheid niet alleen slagen vielen, maar Jannetje zelfs het leven van den heer Bosch met een geopend scheermes bedreigde. Na dit tooneel deed do heer Bosch vergeefsche pogingen zijne kost baarheden, die hij niet geleverd had, maar die hem ontfutseld waren, terug te krijgen. Niets hielp. Hij trok naar Apeldoorn, naar Zutfen, naar Amers foort, altijd op het zeggen van juffrouw S., dat daar het geld zou worden betaald, maar het baatte niet. De kostbaarheden waren spoorloos verdwenen, maar de betaling bleef achterwege. Zoo althans luidt het verhaal van het gebeurde, waaromtrent het gerech telijk onderzoek wel het juiste zal aan don dag brengen. Want op die gebeurtenissen volgde een aanklacht bij den officier van justitie, - en thans is de zaak te Rotterdam in onderzoek. Vermoedeljjk zal dat onderzoek zich ook wel uitstrekken tot het geen do verdachte vroeger heeft verricht, de beruchte erfeniszaak en wat daaruit is gevolgd. Naar het Haagsche Dagblad vernoemt, heeft een consortium van kapitalisten het voor nemen om aan het strand te Loosduinon een bad huis te bouwen met bijbehoorend park, waartoe een in de nabijheid gelegen buitenplaats zou zijn aan gekocht. De Goudsche harddraverijveroeniging „Eendracht maakt macht" zal, bij gelegenheid der aanstaande landbouwfeesten, op Vrijdag 8 Sept. e. k. een harddraverij laten houden van paarden van zessen klaar. De prijs zal bestaan uit f 300 en de premie uit f 100 aan specie. Bij de gisteren te Alkmaar gehouden harddraverij werd de prijs van f 400 behaald door de scbimmelmerrie „Prinses" van den heer P. Smit Jr-> te Rotterdam, pikeur P. Van Santende eerste premie, ad f 150, door het paard van J. Koster, te Beemster, en de tweede premie, ad f 50, door dat van J. De Boer, Te Kralingen is een spoorwegwachter der Rijnspoor overreden door een van Rotterdam komenden sneltrein. Het hoofd van deo ongelukkige, die onmiddellijk een lijk was, was gedeeltelijk ver brijzeld, terwijl borst or; beenen zwaar gekwetst werden. Dozer dagen is een diïefstal van juweo- len voorwerpen, ter waarde van 80,000 roebels, Op de tentoonstelling te Moskou gepleegd. De tot dusver nog onbekende dieven hadden zich deB nachts door eene gang onder den grond toegang tot de tentoonstelling weten te verschaffen. Aan den spoorweg Utrech t-Boxrtel wordt in de laatste dagen met tal van werklieden dag en nacht gewerkt ter plaatste waar eone verzak king er in ontstaan is: tusschen Kuilenburg en Geldermalsen. Voor het hof van Reims Btond terecht zekere Ginat, beschuldigd zijne moeder te hebben opgehangen. De moeder was weduwe geworden en had tegen een lijfrente haar geld afgestaan aan haar vier kinderen. Ginat moest elk jaar 120 fr. aan zijne moeder uitkeerenhij was aan den drank geraakt en had schulden, zoodat hij de lijfrente niet betaalde. Zijne moeder liet hem door tusschen- komst van den notaris althans een doel sp afreke ning vragen. Ginat besloot zijne moeder te doodea toon hij in baar woning kwam, sliep zij gerust hij worgde haar eerst en hing haar vervolgens op. Men herkende het touw, waarmede de daad was gepieegd en Ginat bekende zijn misdrijf; hij gaf voor tijdelijk krankzinnig te zijn geweest. Als verdedigen trad op Georges Lachaud. Het hof veroordeelde hom tot levenslangen dwangarbeid. Uit Melbourne wordt bericht datop den aartsbisschop der stad, dl-, Goold, geschoten is hij werd licht gewond. D'j dader, O'Farrell, is ge arresteerd hij is een broeder van den man, die in 1868 te Sydney wjn aanslag deed op het leven van don hertog va'a Edinburg. Er ik "een Btaatsmisdadiger uit de ves ting vr j Saint-Paul te St.-Petersburg ontsnapt. Ook as he'c den nihilist Mischkina gelukt, uit Siberië te ^''achten. Te Briinn had oen koopman het geluk dat zijne vrouw hem een paar tweelingen schonk. In de volheid van zijn geluk meldde hij dit zijn broeder te Weenen en kleedde het bericht als volgt in: „Hedenochtend kwamen hier twee aardige ge zonde jongens aan, die zich voor uw neven uit gaven. Wij hebben ze dus maar opgenomen en zullon zo good verzorgen." Don volgenden dag kreeg onze koopman het volgende telegram„Heb geen neven, zeker bedriegers of indringers, pas op." De ontvanger van het telegram haastte zich nu zijn bezorgden broeder op de hoogte van de waro toe dracht der zaak te brengen. BUITENLAND. SVankrUh. Ingewonnen informatiën op verschillende punten, vooral te Beyreuth, Jaffa, Tripoli en Benghazi, sta ven dat er werkelijk een complot onder de fanatieke Muzelmannen bestaat, waarvan hot wachtwoord nit Konstantinopel komt tot het plegen van oen alge- meoncn moord op do Christenen. Do mogendheden, getroffen door de gevaren van den toestand, geseind door de consuls, hebben eenparig hare vertoogen dienbetreffende aan de Porte gericht, welke daarop strenge bevelen heeft gegeven om het moorden te beletten. De anti-Christelijke agitatie duurt echter in Afrika sn Syrië voort. Parijs heeft eeno jaarlijksche begrooting van moer dan 261 millioen franken, een bedrag, hetwelk die van menigen Staat, bjjvoorbeold Nederland, Denemarken, Zwedon, Zwitserland, te boven gaat. Men heeft berekend dat de Parijzenaars per hoofd en per jaar 226 fr. aan directe en indirecte belas tingen betalen: 118 fr. voor de stad, 108 fr. ten behoeve van den Staat. Yoor een gozin van vijf personen beloopt het gemiddeld bedrag aan ver schillende belastingen derhalve 1130 fr. In de de partementen is het leven, wat belastingen aangaat, niet zóó duur; daar is de gemiddelde som per hoofd en per jaar 133 fr. Groot>Britanniêl In Engeland is een wisselwet tot stand gekomen, dat een eerste schrede is op den weg van codifica tie van het handelsrecht in het Britsche rijk. Door deze wet zijn de verschillen, die tot dusver omtrent wissels in de verschillende deelen van het Britsche rijk in Europa golden, opgeheven. Slechts óéne bij zondere bepaling is voor Schotland behouden, nl. dat wanneer de betrokkene een fondB van den trekker onder zich heeft, de houder recht hoeft op dat fonds, van het oogenblik dat do wissel aan den betrokkene is vertoond. Verleden Zond3g-avond, zoo wordt uit AthloDe (Ierland) gemeld, woonde een talrijk gehoor de godsdienstoefening in de Eraneiscaner-kerk bij, toen tegen het einde der predikatie van het dak der kerk ecu schitterend licht nederdaalde op bet beeld der Heilige Maagd; sterren regenden op het hoofd van het beeld, de oogen bewogen zich. de baDden werden zegenend uitgestrekt en - alios was weder als te voren. Meo drong van alle kanten naar het altaar, on er ontstond zulk eens opschudding, dat de godsdienstoefening moest gestaakt worden. Eerst laat in den avond slaagde men er met moeite in, de kerk to doen ontruimen, en den volgenden ech tend waren de straten om het gebouw ontoeganke lijk, wegens do opeengepakte menigte. Het mirakel schijnt te Athlone veel ingang te vinden, daar bet licht door velen gezien en door allen op dezelfde wijze beschreven werd. De vijf vermoorde leden vaa het gezin Joyee zijn verleden Zondag op een heuvel, omstreeks ander half uur van hunne woning gelegen, begraven. On geveer honderd mannen on een groot aantal vrouwen volgden den lijkstoet. Tui-liije. De aarzeling des sultans om de overeenkomst met Engeland te bekrachtigen is veroorzaakt door naamlcoze brieven uit Syrië, Arabië en Egypte, waarin hij bedreigd wordt met verlies van het Kali faat ingeval hij aan Engelands eischen toegeeft, en voorts verklaard wordt dat de Arabieren hot ver lies van Egypte niet zouden dulden. Er loopen ook te Konstantinopel verontrus tende geruohton betreffende onlusten in Syrië. Te Beyreuth zouden Christenen vermoord en verschei dene mishandeld zijn. De Drusen van den Libanon zouden verseheidenene Maronieten-dorpen aangeval len en de gouverneur te Damascus zon aanzienlijke versterkingen aangevraagd hebben om de orde te handhaven. Ahmed Essad-pacha bracht gisteren weereen bezoek aan lord Dufferin. die hem verklaarde dat hij instrncties had ontvangen, waarbij hij gemachtigd werd om de overeenkomst te teekenen, die den lSden dezer tusschen hem en Saï-dpacha ad referendum gesloten was. Door het onderhoud van lord Dufferin met Essad is er klaarheid gekomen in den toestand. Essad constateerde dat in de rapporten die de 6ultan bad ontvangen, Engeland voorgesteld werd als we gens zijne handelingen in Egypte in oorlog te zijn met Turkije. Lord Dufferin stelde Essad gerust omtrent do bedoelingen van Engeland en zou gisteravond nog eeno bijeenkomst hebben met den minister van buitenlandsche zaken. Hij hoopte dat de overeen komst dan haar beslag zou krijgen en dat de sultan het blad „Vakit" weer zal laten verschijnen. Tlsryp te- De Oostenrijksche kanonneerboot „Nautilus", van Port-Saïd naar Alexandrië gaande, ging Maandag dicht bij Aboukir langs. De oommandant, de witte vlag van het fort ziende wapperen, meende dat de Engolschen het hadden bezet. Hij ontscheepte das twaalf zeesoldaten met een officier, welke door de Egyptenaren gevangen werden genomen. De Nijl is snel gewassen en heeft reeds de lager gelegene districten overstroomd. Uit Ismaïlia, wordt gemeld dat sedert de nederlaag van Maandag do vijand alle position tus schen Suez en Ismaïlia heeft ontruimd en zich in verwarring naar Zagazig teruggetrokken. Eene sterke vijandelijke macht staat te Tel-el-Kebir. De voorhoede, van 3000 man met geschut, bevindt zich op tien mijlen afstands van Ismaïlia. Riaz-pacha is te Alexandrië aangekomen. Hij heeft zich bereid verklaard eene portefeuille aan te nemen onder Cherif. Het ministerie zou niet volledig gevormd zijn vóór hedenmiddag. Kaidar- pacha, die insgelijks bij don khedive geroepen is, zal, naar men gelooft, de portefeuille van financiën aanvaarden. Het gewezen Nederlandsch Hotel te Port- Saïd, van de Erven van Prins Hendrik der Neder landen door de EngelBche RegeeriDg aangekocht, is reeds in gebrnik gesteld voor de huisvesting van Engelsche troepen. Telegrammen. ALEXANDRIE, 23 Augustus. (Negen uren 's avonds.) De aanwijzingen, dat de vijand zich terugtrekt van Kafr-el-Dowar, worden talrijker. De Oostenrijksche vlootvoogd heeft aan de „Nautilus" bevel gegeven om naar Aboukir terug te keeren. De gouverneur van Soedan heeft een officier naar Alexandrië gezonden om den khedive de verzekering te geven dat hij (gouverneur) met zijne officieren on troepen getrenw blijven en Arabi niet zullen erkennen. ISMAÏLIA, 23 Augustus ('s avonds). De troepen die zich thans te Nefichi bevinden, zullen morgen ochtend naar Nufgar oprukken met achterlating van een regiment ter bewaking van de brug. De vijand, sterk 25,000' man met 60 stukken gesohut, staat bij Telilkebur. ('s avonds). Generaal Wolselay heeft besloten onmiddellijk voorwaarts te rukken. Reeds zijn 10,000 man Engelsche troepen aan land gezet. De ontscheping duurt voort. De ge zondheidstoestand is uitmuntend. De ingenieurs leg gen een spoorweg van de haven tot aan Nefichi. Troepen zijn afgezonden om de Btellingen van den vijand te verkennen. PORT-SAID, 23 Augustus ('s avonds). De Ara bieren hebben het fort Chemileh weder bezet en verschansingen opgeworpen. Zeven officieren van het leger van Arabi, onder welke de commandant van den staf, zijn in den afgeloopen nacht hier aange komen en hebben zieb overgegeven. LONDEN, 23 Augustus. De Berlijnsche oorres pondent van de „Daily News" meldt thans uit eeu zeer vertrouwbare bron dat do heizer van Rusland in da eerste helft van September gekroond zal wor den en dat bij die gelegenheid de vorst Tan Mon tenegro hem een bezoek zal brengen. LONDEN, 24 Augustus. HblDe „Times" van hedenmorgen bevestigt het bericht dat een sloep van de Oostenrijksche kanonneerboot „Nautilus", misleid door de onophoudelijk misbruikte witte vlag op het fort te Aboukir, door de Egyptenaren geno men is. Drie Oostenrijksche officieren ter zee en acht matrozen zijn thans hunne gevangenen. De meeste dagbladen drukken hunne voldoe ning uit over de schikking door sir Garnet Wol- seley met De Lesseps getroffen, en de welwillende verhouding die men hoopt -dat nu zal blijven be staan. Te Choloef, waar tweehonderd Hooglanders verleden Zondag zeshonderd Egyptenaren uit een verschansing verjoegen, zijn werkelijk de lijken van 148 Egyptische soldaten, die gesneuveld waren, ge vonden. Slechts twee Engelschen werden gokwetst. Hoe dit mogelijk was blijkt nog niet. Do avondbladen bevatten eene depecho uit Ismaïlia, houdendo dat de Engelsche cavalerie en artillerie hedenmorgen do voorwaartsche beweging begonnen zijn.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2