LEIDSCH PA GIG; AT). N°. 6909. Vrijdag 25 Augustus. A0. 1882. Avond-editie. PBIJS DEZER COÜRAST: foor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVEBTEKTIEJI: Van 16 regel9 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Groot ere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. LEIDEN, 24 Augustus. Blijkens bericht van het hoofd der school 3de klasse n°. 2 bestaat er ten gevolge van het aantal leerlingen dat tegenwoordig van het onderwijs in de vrouwelijke handwerken op die school gebrnik maakt, behoefte aan een geschikte bergplaats der leermiddelen voor dit vak, terwijl voor de leermid delen van andere vakken eene uitbreiding der berg ruimte wenschelijk zou zijn. Door de Commissie van Fabricage wordt daaromtrent medegedeeld dat de gelegenheid tot het plaatsen van een kast be staat in de gang van genoemd schoollokaal, waartoe een gedeelte der privaatlokalen ter diepte van 40 cM. «n een breedte van 1.40 M. benoodigd is. Verder wordt door genoemde commissie medegedeeld dat er behoefte bestaal voor het Gymnasium aan 2 groote schuif borden, benevens bij den aanvang van den nieu wen cursus aan 6 tafels voor 12 zitplaatsen, en voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens aan een kast tot berging van fijne gipsmodellen en een stel schuif- borden, alsmede aan een kast tot berging van tee- keningen voor do Hoogere Burgerschool voor Meis jes en eindelijk voor de school der 3de klasse n°. 3 aan eenige buitenjaloezieen, horren, schoolborden en gymnastioktoestellon. De kosten van aanschaf fing dezer benoodigdheden worden te zamon ge raamd op f 731. Vermits deze uitgaven niet uit de betrekkelijke posten der begrooting kunnen worden bestreden, stellen B. en Ws. den gemeenteraad voor, de begrooting voor het loopende jaar met genoemde som te verhoogen. Te Aalsmeer bestaat eene commissie, welke zich ten doel stelt in eene zeer dringende behoefte te voorzien. Zij beeft nl. het plan gevormd bewaar scholen te stichten in één of meer wjjken der ge meente. Om aan dit plan begin van uitvoering te geven, is zij begonnen don Koning goedkeuring te verzoeken tot hot houden eener loterij van minstens 4000 loten, met 25 prijzen op elke 100 loten, om daardoor een eerste kapitaal te verkrijgen. Dezer dagen is door den generaal "Wiggers van Kerchem als gewezen president der commissie van het Pel-monument, namens die commissie in Indië, aan jhr. mr. Victor De Stuers aangeboden „een souvenir" als bewijs van waardeering voor zijn verleende welwillende en belanglooze hulp in het doen vervaardigen van dat grafgesteente. Dat ge schenk bestaat uit een prachtalbum, bevattende een 25-tal keurige platen van Indische oudheden. Het is vervaardigd in de ateliers van de heeren J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten en doet als stuk Tan groote kunstwaarde zoowel den ontwerper als den uitvoerder alle eer aan. De Algemeene Synode heeft in een van hare laatste zittingen het voorstel behandeld van de clas sis Eindhoven, om niet aan alle lidmaten stemrecht toe te kennen, maar eenige waarborgen te stellen, dat zij door vatbaarheid en ontwikkeling stembe voegd zouden zijn, als het stemrecht hun wordt toegekend. De heer Kronenberg bracht omtrent dit voorstel rapport uit, mede namens de heeren Jans, Douwes en v. d. Flier. De rapporteur stelde in het licht hoezeer verschillende omstandigheden verklaarden dat men het middel zocht om hot algemeen stém- recht eenigszins te breidelen en daardoor minder schadelijk te maken in openbaringen, die maar al te vaak alleen van de macht der getalsmeerderheid en van de volgzaamheid van gedrevenen getuigden. Helder en geestig deed hij echter tevens uitkomen dat het middel nog niet gevonden was, ook ïn Eind- ho?ens classis niet, om het begeerde doel te be reiken. Welk een reusachtige, onmogelijke taak zou het zijn, om steeds op de hoogte te blijven aan gaande de stembevoegdheid der leden. "WYi&r de examencommissiën te vinden, om het onderzoek in te stellen of de leden de vatbaarheid en ontwikke ling behouden haddeD, die hun eens de toekenning van stemrecht deden verwerven? Hoe gaarne de commissie ook de stembevoegd heid aan het stemrecht zou verbinden, zij meende dat het voorstel-Eindhoven haar daartoe niet in staat stelde. De Synode was het eenparig met hot oordeel der commissie eens. Vad Reeds deelden wij mede, dat de bemanning der „Eira" door de „Willem Barendsz" gevonden is. Thans meldt het Hbl. nog het volgende: „Van twee Nederlandsche expedition in het hooge Noorden hebben wij heden bericht. Het succes, dat de „Barendsz" had om de bemanning der „Eira" te vinden - een geluk, dat verdiend was door lang aanhoudend zoeken bij storm en mist langs een eindeloozen ijsrand - is gevierd geworden te Nova Zembla door twee Nederlandscho expoditiën, want do „Varna" en de „Louise" kwamen beiden in de Matotschkinstraat, toen de geredde bemanning op de „Hope" vertrok, en de „Barendsz", de „Kara" (met Grant aan boord) en een Russische schoener aldaar voor anker lagen. „Zulk een gedrang was hier te Nova Zembla zeker nog wol nooit", schrijft de lui tenant-ter-zee Lamie, die, na twee reizen op de „Barendsz" te hebben medegemaakt, nu dr. Snellen naar het noorden vergezelt. „Het groote succes van qo „Barendsz" verheugde de Hollanders te Nova Zembla niet weinig. „De heeren Leigh Smith en sir Allen Young brachten beiden aan den heer Hoffman, commandant van de „Barendsz", de eer toe", schrijft men ons, van de „Varna", waar men recht broederlijk de „Barendsz" toejuichte, en onze correspondent voegt eraan toe: „als ze dit nu in Engeland ook maar doen." Wij kunnen al reeds dadelijk melden, dat dit geschiedt. „Het bestuur der Vereeniging „Willem Barendsz" ontving de hartelijkste dankbetuiging vaD de ge redde Engelschen, voor het zenden van de „Barendsz" en baar zoeken naar de vermisten. Het volgend telegram zond sir Allen Young, commandant van het stoomschip „Hope", aan het bestuur: „Ik wensch u geluk met het belangrijk deel, dat de Neder landscho IJszee-expeditie, door de „Barendsz-Ver- eeniging" gozonden, genomen heeft in het zoeken en vinden van de bemanning der „Eira". De heer Leigh Smith vergezelt mij ea verzoekt mij zijn besten, innigsten dank toe te brengen aan het be stuur, de officieren en bemanning van de „Willem Barendsz." „Wanneer men er aan denkt, dat sir Allen Young geen moeite en geld gespaard heeft om de Engel- sche expeditie tot het zoeken van Leigh Smith ge reed te krijgen; hoe hij niet heeft opgehouden tot de Engelsche regeering geld gaf en hij zelf hot schip commandeerde, dan is deze hulde aan de „Barendsz" zeer edelmoedig en een zeeman waardig. Zijn schip „the Hope" had een ODgeluk bij Nova Zombla en strandde op eene nots. Ware hij door dat onheil niet gedwongen geweest de Matotschkinstraat in te loopen, dan zou de „Barendsz" alleen de eer der redding gehad hebben en de uitgeputte schipbreu kelingen naar Hammerfest hebben gebracht." Bij resolutie van den minister van koloniën zijn de heeren mrs. L. A. G. W. Neumann, C. W. Margadant, H. J. L. Scliumm, M. M. Rosman, W. F. L. Gericke, A. F. Lens, H. Radier, F. J. E. A. Bade, J. Loudon, G. W. Altheer en J. M. G. D. baron Van Slingelandt gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. Het stoomschip „Zeeland", van Java naar Rot terdam, arriveerde gisteren te Aden. Z. M. heeft den kapitein-kwartiermeester G. H. Dröher, van het 5de, en den 1 sten luitenant L. L. P. Mond, van het 4de reg. inf., op non activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hen nader zal worden beschikt- benoemd bij het per soneel van den geneest, dienst der landmacht, tot off. van gez. 2de kl. den arts P. Adriani, eervol ontslagen off. van gez. der landmacht in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws, Hedenmiddag omstreeks halftwee had een schipper, die wat te veel aan Bachns ge offerd had, het ongeluk van zijn schuit in den Ouden Rijn te vallen. Zijn makker, op wien de drank mede niet zonder uitwerking was gebleven, wilde hem helpen, doch verloor ook het evenwicht. Met behulp vau een brugwachter en eenige personen werden de drenkelingen nu behouden op het droge gebracht, zoodat ze er slechts met een nat pak af kwam eD. Niettegenstaande het ongunstige weder hebben de volksfeesten te Voorschoten gisteren toch doorgaDg gehad. De geweldige onweersbuien gepaard met het verschrikkelijk woeden van den storm waren echter oorzaak dat de illuminatie tot hedenavond werd uitgesteld. Hoewel eenigszins, is het weder er nochtans niet véél op verbeterd. Hedenmorgen reeds werd b. v. besloten het concert op „Musis" alhier des avonds niet te doen plaats hebben. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Maandag 11. werd alhier in het lokaal van den heer Duyser voor het eerst een bal gegeven. Door onder linge bijdragon der badgasten werden de onkosten gedekt. Het bal was zeer geanimeerd; er werd veel gedanst en er heerschte onder de vele bezoekers een vroolijko en prettige geest. Men kan voor zeker aannemen dat deze eerste proeve volkomen is gelukt. Van 14 tot 23 dezer zijn alhier slechts 8 schuiten van de haringvisscherij aangekomen, te zamen met 1340 kantjes pekel- en 63,400 stuks steurharing. Er werd besteed voor pekelharing f lil/2 a/Tö1/^ por ton en voor steurharing f 16 a f 18 per 1000. De kantvisschers besomden van f 30 tot f 50 in 5 dagen. Door stormweer en hooge zee zijn de vaartuigen hoog op strand gedreven. Omtrent de aanleiding der aanhouding van Jannetje Struyk verneemt het Hbl. het vol gende: In de laatste maanden kocht zij veel en contant bij den goudsmid Bosch in do Kalverstraat. Zij besteedde daar ongeveer f 7000, zoodat de heer Bosch niet aarzelde kostbaarheden te bestellen voor een verkoopswaarde van f 115,000, die eveneens comptant zouden worden betaald. In het begin van Juli werden de voorwerpen vertoond. De juffrouw vond ze prachtig en kreeg herhaaldelijk vergunning van den heer Bosch om ze te dragen, ook op reis, maar steeds in gezelschap van den zoon des heeren Bosch, die de kostbaarheden niet blijvend uit handen gaf zonder betaling. De betrekkingen bleven echter zeer vriendschappelijk, zoodat zelfs mej. Bosch bij mej. Strnyk, toen op de Leuvehaven te Rotterdam wonende, uit logeeren ging. Op 24 Juli zou de leve ring plaats hebben. De heer Bosch Jr. was met de kostbaarheden in oen verzegeld pakket d'en avond te voren uit Amsterdam vertrokken. De broeder van mej. Struyk werd met f 100,000 uit Apeldoorn mede verwacht. Toen de heer Bosch in het huis op do Leuvehaven kwam, was mej. Struyk nog te bed. Hij werd echter in de slaapkamer toegelaten, waar bij op verzoek het kistje even in een bloemvaas nederzette. Hij kon wel niet anders dan gevolg geven aan de vriendelijke uitnoodiging om even in de kamer daar naa3t to gaan, daar de juffrouw zou opsiaan om de zaak te regelen. Toen hij terugkwam, was er geen kistje meer in de bloemvaas en do juffrouw verklaarde dat hij het niet terugkreeg, maar dafe het geld „goed" was. Het zou wel in orde komen» Nu ontstond een hevig toonvel, dat ook werd bijge-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1