opmerkelijk mag worden genoemd, redenen van ontevredenheid, hetzij over hun loon of van anderen aard, geven zij niet op. De oproerlingen hebben zich verspreid in de naburige bosschen toen een fcataljon infanterie en eenige manschappen der gen darmerie oprukten om de orde te herstellen. - Een later bericht meldt dat er geen nieuwe ongeregeld heden zijn voorgevallen. Ten gevolge van de be kentenissen van een der gearresteerden zijn al de papieren der Zwarte Bende, met hare statuten en de lijst der leden, in beslag genomen. Het hoofd dezer bonde heet Demay en is gevat. De correspondent van de „N e w- York Herald", die aan den tocht ter opsporing van de bemanning der „Jeannette" heeft deelgenomen, geeft eenige modedeclingeu over de tanden der in boorlingen van Noord-Siberië, welke hem door hun zuiver wit en ongeschondenheid hadden getroffen. Verlies van tanden was daar onbekend. Een genees heer van Jakutsk schreef dit toe aan de levens wijze der Siberiërs en aan de zorg, die zij voor hun gebit besteden. Vooreerst eten zij geene suiker, eene weelde, die daar geheel onbekend is. Voort3 drinken zij dagelijks groote hoeveelheden zure melk, des winters zoowel als des zomers, hetgeen vooral op de tanden een gunstigen invloed uitoefent. Ver der kauwen zij, Da eiken maaltijd, op eene soort van toebereid dennen hars, waardoor overblijfselen van het voedsel van tusschen de tanden verwijderd worden; deze hars of pek is in allo apotheken te verkrijgen en wordt door de Russische dames veel gebruikt. BUITENLAND. Duitschland. De in Daitschland ontworpen belasting op het debiet van sterke dranken en bier of wijn wordt berekend 20 millioen mark te zullen opleveren. Uit bad Kreuth wordt gemeld dat de groot hertog van Baden weder in die mate is hersteld, dat hij in 't begin van September naar Karlsruhe terugkeeren en de leiding der Regeering weer op zich nemen zal. Ten gevolge eener ruggemergontsteking is de 10-jarige prinses Maria Polyxena van HesseD, tweede dochter van den landgraaf van HesseD, overleden. Turkije. Zaterdag heeft de ministerraad de uitkomsten in overweging genomen van het onderhoud, dat den vorigen dag tusschen lord Dufferin en Saïd-pacha gehouden is. Naar men verzekerde, zoulaatstgenoemde er in toestemmen, om het ontwerp der militaire conventie met Engeland aldus te wijzigen: lo. een Engelsch generaal zou aan het Turksche legerkamp toegevoegd worden, om de gemeenschap tusschen beide legers te vergemakkelijken2o. de krijgsver richtingen van beide legers zullen op zoodanige wijze geregeld worden, dat zij elkander niet tegenwerken; 3o. een tijdstip voor do ontruiming van Egypte door de Engelsche troepen zal vastgesteld worden. Men achtte eene schikking met Engeland waarschijn lijk. En werkelijk, een latere depeche meldt dan ook dat Saïd-pacha en Assym-pacha verklaard hebben zich te vereenigen met het plan tot ineensmelting der voorstellen van Engeland en Tarkije betreffende eene militaire conventie, behoudens bekrachtiging door lord Granville. - Waarschijnlijk zou de con ferentie nu heden Maandag eene zitting houden. Denzelfden dag is het protocol betreffende het Suez-kanaal door al de ambassadeurs onderteekend. Lord Dufferin herhaalde zijn voorbehoud met betrek king tot het geval van force majeure. Overeenkom stig dit protocol zullen zeeofficieren van Turkije en de verschillende groote Europeesche Staten te Port-Saïd eene commissie vormeD, tot het nemen der maatregelen voor de bescherming van het Suez- kanaal, waartoe door de conferentie machtiging is verleend. De raad van bestuur voor de openbare schuld heeft besloten, om met September a. s. de rente van alle leeningen naar den maatstaf van 1 pet. per jaar te betalen. Die betaling zal geschieden op de ingeschreven obligation, en aan hon die de con versie aannemen. Effypte- Aan R. O. wordt uit Alexandrië geseind dat het gevecht tusschen de Engelschen en de Egyp- tenaren Zaterdag-namiddag op het Mahmoedieh- kanaal een aanvang heeft genomen en dat bij het verzenden der depeche (6 uren des namiddags) het schieten voortduurde. Voorts wordt uit Alexandrië van deB namiddags 5 uren (Egyptische tijd) geseind, dat zwaar kanon vuur te Abonkir gehoord werd. Niets was echter uit Alexandrië te zien, on geen inlichtingen konden ingewonnen worden bij de officieren. In een buitengewone editie van de „Times" werd nog medegedeeld dat de eerste divisie en het 60ste regiment met generaals Adye, Willis, hertog van Cannaugh en Graham naar Aboukir waren vertrokken. De „Daily Telegraph" meldt uit Alexandrië dat het doel der expeditie en do plaats waar de landing zal geschieden, streng geheim worden gehouden en zeifs de hoogste officieren van den staf daarmee onbekend zijn. Sir Garnot Wolseley, de opperbevelhebber van het expeditiecorps, meent dat hij den veldtocht in drie weken ten einde zal kunnen brengeD. De reeds bekende proclamatie van sir Garnet Wolseley is eerst Zaterdag afgekondigd. De regee ring heeft ontdekt dat een persoon te Alexandrië met Arabi-pacba in betrekking 6tond. Deze persoon zou dien dag gevat en aan boord van het Egyptische schip „Mehemet-Ali" gebracht worden. Men geloofde dat de bedoelde persoon Hassan Cheri-pacha, minister der Vakoef-goederen, is. Telegrammen. ALEXANDRIE, 20 Aagustus. Het gisteren bij het Mahmoudieh-kanaal geleverde gevecht was van weinig beteekenis. De Arabieren waren de aanval lers; zij openden het vuur op de Engelsche stel ling nabij den tuin Antociades. Na een hevig ge schutvuur hield de strijd op bij het ondergaan van de zon. De Engelschen leden geen verliezen. - Heden- namiddag werd eene verkenning gedaan, waaraan vier regimenten deelnamen, op den rechteroever van het Mahmoudieh-kanaal gedaan. De vijand bleef achter de aardwerken, en van weerskanten werden kanonnen afgevuurd, doch aan de zijde dor Engel schen vielen weder geen dooden. PORT-SAID, 20 Aug. (halfdrie namiddag). Port- Saïd is door de raatrozen bezet en de inboorlingen werden zonder verzet ontwapend. Alles is rustig. Tusschen de Europeesche en de Arabische wijk worden thans aardenwerken opgeworpen. De re- geerrng van den khedive is hier hersteld. De door Arabi benoemde gouverneur van Ismaïlia en zijn com mandant der Egyptische troepen zijn in hechtenis genomen. Hier ter reede liggen 17 transportschepen en 5 oorlogsbodoms. De „Serapis" en eenige kanonneer boten zijn reeds in het kanaal verschenen met troepen. Admiraal Seymour en generaal Wolseley bevinden zich hier. De telegraaflijn tusschon Port- Saïd en Suez is in het bezit dor regeering. Het kan toor der Kanaalmaatschappij is door militairen be zet. Het kanaal ïb gesloten voor koopvaardijschepen. Waarschijnlijk zal Ghemeleh heden gebombardeerd worden. Het Fransche adviesjacht „Aspic" is ver trokken om te Suez de korvet „Forbin" tevervan- goD, welke naar Massorah gaat. om de Fransche onderdanen te beschermen. Ismaïlia werd hedenochtend bezet en de troepen van Arabi zijn uit Nefichi verjaagd. Kartara is ge nomen. De commandant Kane is licht gekwetst. Abou kir is beschoten. KONSTANTINOPEL, 20 Aug. Lord Dufferin heeft heden een onderhoud gehad met Said-pacha en Assym-pacha, welke door twee secretarissen vergezeld waren om den tekst der conventie op schrift te brengen. Lord Dufferin kan geen genoe gen nemen met de door Turkije voorgestelde wijzi gingen. De eerste minister, Said, en de minister van buitenlandsche zaken zijn zeer gezind voor een schikking met Engeland en hunne aftreding zou het eenige teeken zijn waardoor men die schik king niet waarschijnlijk zou kunnen achten. PORT-SAID, 20 Augustus. (O8/* uren 's avonds). De gepantserde vloot en de transportschepen met troepen zijn het Suez-kanaal binnengeioopen. Het kanaalverkeer is slechts tijdelijk geschorst om de onbelemmerde doorvaart van de Engelsche schepen mogelijk te maken. De Kanaalmaatschappij weigert loodsen aan de kanaalschepen. De troepen van Arabi hebben Ghemeleh ontruimd en zijn naar Damiette teruggetrokken. LONDEN, 20 Augustus. De „Observer" meldt uit Alexandrië van hedenvoormiddag 11 uren: „De Khedive heeft het ministerie-Raghob ontslagen en Cherif met het samenstellen van een kabinet belast. Dit zal waarschijnlijk bestaan uitRiaz, buitenland sche zaken; Omar, oorlog; Murabek, openbare wer ken ;Hasdai, financiën; Ejub, openbaar onderwijs; Mahmud-Foleki, geestelijke zaken. De definitieve keuze zal echter eerst geschieden na de aankomst van Riaz." PORT-SAID, 20 Augustus. (7 uren dos ochtends). De Engelsche matrozen zijn aan land gezet en ont wapenen de inboorlingen. Deze laatsten bieden geen tegenstand. Verscheidene transportschepen en oorlogsbodems bevinden zich ter reede. Eeno vloot van zeven schepen is de haven binnengegaan. Do kanonneerbooten „üee" en „Don" zjjn het kanaal opgestoomd. Naar men verzekert heeft de admiraal de vaart op het kanaal doen staken. LEIDEN, si Ausustue, De verwachting voor morgen iskrachtige noord westenwind, buiïg weder, regen. Voor de heden ten Raadhuize alhier gehou den aanbesteding voor een Hoogere Burgerschool voor Meisjes op de Ruïne aan de zijde van de Ga ren markt waren ingekomen 15 biljetten. Laagste inschrijver waB de heer J. H. Vos Sr. te Almeloo voor ƒ53,171. Verder werd ingeschreven door de heeren: E. Van de Weyer voor ƒ71,818; Tom en Van Bergen en Henegouwen voor ƒ65,800; A. De Waard en H. De Gier voor ƒ65,606; J. L. Werder Jr. voor ƒ62,000; E. M. Rood voor ƒ61,400; F. L. Groenewegen voor ƒ61,100, F. J. Mirandevoor ƒ59,000; C. Meyers voor ƒ59,294, allen te 's-Gra- venhage; P. Verbrugge te Waddingsveen voor ƒ64,500; J. Sprey te Koudekerk voor ƒ62,917; C. J. Van Vliet te Oudshoorn voor 62,500 ;A.C. Vink te Utrecht voor ƒ60,000; C. G. Pauptit te Scheveningen voor f 59,000 en W. H. Neuteboom alhier voor ƒ58,900. Voor het bouwen van een Gymnasium op de Ruïne aan do zijde van de Doezastraat, waarvan mede de openbare aanbesteding plaats had, kwamen in 14 inschrijvingsbiljetten. Laagste inschrijver was de heer W. H. jNeuteboom voor 52,000. Verder werd ingeschreven door de heerenE. Van de Weyer voor 73,000; J. L. Werder Jr. voor 72,500; F. E. Groenewegen voor 67,300C. Meyers voor 65,500; T. J. Mirande voor 65,000; A. De Waard en H. De Gier voor 63,794; E. M. Rood voor 61,900; P. Verbrugge voor 61,500; C. J. Van Vliet voor 58,500; C. G. Pauptit voor f 58,300; A. C. Vink voor 58,000; Tom en Van Bergen Henegouwen voor 55,000 en J. H. Vos Sr. voo: 56,654. Bij opbod v 3rd het eerste perceel afgemijnd door den heer Tom voor 51,400; terwijl beide percee- len daarna gecombineerd werden afgemijnd door den heer A. C. Vink voor 101,500. Omtrent de gun ning werd besloten deze aan t9 houden. Op den Ouden Scheveningschen weg is Zater dag-nacht het volgend geheimzinnige tafereel ver toond. Een rijtuig met bezoekers en bezoeksters van Puls' Fête de nuit werd, van het Victoria- theater naar 's-Hage keerende, achteropgereden door een ander rijtuig, waarin zich een heer en dame bevonden die den koetsier duchtig aanspoorden het eerste in te halen. Toen dit bijna was geschied zou uit het laatstvolgende rijtuig een voorwerp naar het andere zijn geworpen, waarop een knal volgde die op een revolverschot geleek. Den koetsier werd gelast onmiddellijk om te kee- ron. Later werd deze aan het tolhuis door de politie, die van het gebeurde was onderricht, aangehouden en kon hij daderes aanwijzen. Deze, door de politie in verhoor genomen, verzekerde een stuk j klein ontplofbaar vuurwerk in het rijtuig te hebben geworpen. De autoriteit onderzoekt in hoever dit beweren geloof verdient en in deze zaak ook wel licht een uit minnennijd in het spel is. Een bij het static Gooischen stu tocht was. 0_ machinist kon de vrouw niet spoedig genoeg uit wijken, met het noodlottig gevolg dat zij werd overreden en een half uur later den geest gaf. Een der kinderen geraakte eveneens onder de wagens, doch kwam ongedeerd weder te voorschijn. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren Suez en zou heden het kanaal instoomende -Stella" is 19 Augustus van Nieuw-York naar Amsterdam vertrokken; de „Rotterdam" arriveerde eergisteren van Rotterdam te Nieuw-York; de „Drente", van Java naar Rotterdam, passeerde gistermiddag Tarifa; de „Zuid-Holland" vertrok eergisteren van Batavia naar Rotterdam; de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde heden-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2