LEIDSCH DAGBLAD. JS°. 6906. Dinsdag 22 Augustus. A0. 1882. Namiddag-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Kommen.B 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEK ADVERTENTIEJ(s Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groot ere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. Ofliciëele Kennisgevingen. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien de adressen 1°. van H. W. L. DAS, vleeschhouwer, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene slachterij in het pand in de Bakkersteeg, nabij den Vliet, No. 5, en 2°. G. J. H. SPEET, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene huidenzouterij in het per ceel in de Bouwen-Louwensteeg No. 12; Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemde ver zoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Maandag den 4den September a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raad- i huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth, lo. Burgem. 21 Aug. 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 Augustus. Hot Rijks Ethnographi8ch Museum alhier ont ving dezer dagen ten geschenke van den heer H. C. Van den Hcnert, secretaris der administratie der Delimaatschappij, de navolgende voorwerpen: Een tooverstaf, toenggal panaloowan, van de Toba- Bataks, voorstellende eene reeks van boven elkaar zittende figuren, van menschen en gedrochten, ea eindigende in een vederbos waaronder een bakje om in te offeren. De wichelaar beweert daarmee naar believen regen en zonneschijn te voorschijn te kunnen roepen. Aangezien oen leek zulk een stok niet mag bezitten, hoeft de Batak van wien hij af komstig is, hem in tweëen gesneden om hem te kannen verbergen, en later weer met een stuk huid aaneengehecht. Een Bataksch boek, lopibin, op boomschors ge schreven, wichelformnlieren bevattende. Deze boeken zijn doorgaans van donkere klenr, doordien zij in den rook worden gohangen om ze tegen insekten te vrijwaren. Een Bataksche drinkkoker, garigit, van bamboe. Hij wordt met palmwijn of water gevuld en op reis meegenomen. Men drinkt door de tuit van den deksel. Eön Bataksche tabaksdoos met inscriptie en voor stelling van eene kotika, dat is een schema ter J berekening van gelukkige of ongelukkige dagen. Een paar oorversiersels, padong-padong, vau Ba- (takscbe vrouwen, bestaande ieder uit een dik zilver ig draad, dubbel gevouwen en met spiraalvormige uit einden. Zij worden in het bovengedeelte van de oorschelp bevestigd en alleen na den dood er uit genomen. Een paar armbanden van een Maleior ter Oost kust van Sumatra. Een doos met modellen van wapens en werk tuigen uit Batavia. Curatoren der rijks-universiteit te Leiden be richten, dat door onbekende personen gesticht en onder hun beheer gesteld is een fonds, uit welks ronton eene Studiebeurs van zeshonderd gulden 's jaars zal kunnen worden uitgekeerd aan eene vrouwelijke studente,, Nederlandsche in den zin van art. 5, n°. 1 of n°. 2, van het Burgerlijk Wetboek, dio tot een Protestantsch of tot een Israëlietisch Kerkgenootschap behoort, ter tegemoetkoming in de kosten om aan gemelde universiteit to studeo- ren ter verkrijging van een of meer doctorale gra den in de geneeskunde, en dat de eerste uitkeering uit dat fonds zal geschieden over het nniversiteits jaar, aanvangende den 3den Dinsdag in September 11885, overeenkomstig later dienaangaande vast te I stellen bepalingen. Yan de Kweekschool voor Zeevaart alhier znllem met 30 September a. s. oDgeveer oen 100-tal jongens op elk der opleidingsschepen „Anna Pau- lowna" en „Admiraal Yan Wassenaer" worden overgeplaatst. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 39, f 19.50, f 4.10 en f 2.05; do laagste f 39, f 19.50, f 3.80 en f 2.00. Men schrijft ons uit VoorschotenVoor de alhier op den 23 en 24 dezer, te houden tentoonstelling van vee, land- en tuinbouwvoortbrengselen zijn belangrijke inzendingen aangegeven. Op den eersten dag, de opening der tentoonstelling, zullen verschil lende volksfeesten plaats hebben, als: ringrijden, tombola, touwtjespringen, draadje knippen, kuipje steken, stroophappen. Daarvoor zijn een 400-tal deelnemers ingeschreven. Des avonds zal het dorp geïllumineerd zijn en van tijd tot tijd bengaalsch vuur worden ontstoken. Den tweeden dag, die der vee-tentoonstelling, wordt een klein onthaal gegeven aan de ouden van dagen en de kinderen van al de scholen. Voor beide dagen en avonden is een muziekcorps geëngageerd. Als het weer het land bouw- en volksfeest begunstigd, zullen de bezoe kers van het dorp niet onvoldaan huiswaarts keeren. Dezer dagen was het 25 jaar geleden dat de heer J. Koekhoven, pastoor te AlpheD, zijne wijding als priester ontving. Door zijne parochianen was het altaar met groen en bloemen versierd en van ver schillende zijden ontving de jubilaris bewijzen van belangstelling en toegenegenheid. Ds. F. Van Spall te Leimuiden is beroepen naar Delftshaven. De Koning bezocht Zaterdag weder het kamp bij Milligen. Op Woensdag 30 Augustus a. s. zal to 's-Hage een „fancy-fair" plaats hebben ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der bemanning van den gezonken rammonitor de „Adder". Daartoe hebben zich eenigo dames tot een comité vereenigd. Bij het bestuur der Yereeniging voor den Effectenhandel to Amsterdam is uit Konstantinopel bericht ontvaDgon dat de raad van administratie aldaar besloten heeft: „den eersten September a. s. acht maanden renten op alle leeningen te betalen, naar den maatstaf van één percent 's jaars." Onze gezant te Berlijü, jhr. Yan der Hoeven, zal eerstdaags voor eenigon tijd verlof nemen. Het stoomschip „Limburg", van Rotterdam naar Java, vertrok Zaterdag-avond van Marseille. Gemengd Nieuws. Gisternamiddag te ongeveer 1 uur is in do Vrouwenkamp een vechtpartij ontstaan tussehen een boerenman en eenige militairen waarbij eerst genoemde eenigszins aan hot hoofd gewond werd. Na aan hot politiebureel te zijn behandeld is hij huis waarts gegaan. Bij het jongste hevige onweder, dat ook boven de omstreken van Leimuiden woedde, zijn twee veulenpaarden van een landbouwer aldaar door den bliksem gedood; de* beide veulens bleven gespaard. - Te Rijnsaterwoude werden bij den land bouwer Kuipers, tijdens hetzelfde onweder twee paarden in de weide doodgeslagen. - Ook in een weide te Alphen werden van den heer Do Knegt twee paarden, slechts tien meter van elkander ver wijderd, door den bliksem gedood. Bij don Sneeker zeilwedstrijd, die ver leden woek heeft plaats gehad, behaalde de „Argo" van de gebroeders Schouteu te Alphen den prijs. Bij den landbouwer D. G., onder de gemeente Zevenhoven, heeft een eend dit jaar voor den derden keer gebroeid. Den eersten keer kwamen uit 15 kuikens, den tweeden keer 11 kuikens on den derden keer 12 kuikens. Volgens aangifte bij de justitie heeft Willem J. F. Brinkman zich ten nadeele van zijn patroon, den heer Ilaanebeek te 's-Hage, schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen tot eon t bedrag van f 1100. Hij, Brinkman, is op 1 Aug. jl. het laatst te Rotterdam gezien. Tussehen Bussum en Hilversum is de waggon vau ecu in beweging zijnden trein van den Oosterspoorweg door een kogel, naar men althans vermoedde, getroffen. Het raampje werd verbrijzeld het projectiel werd echter niet gevonden en is dus waarschijnlijk teruggesprongen. De reizigers bleven ongedeerd. Het vermoeden op een kogel vindt zijn grond in het schijfschieten op de naburige heide. In hot jongst verschenen nommer van de „Sport" lezon wij dat de commissie voor den schiet wedstrijd op duiven, hier te lande wederrechtelijk gedwongen haar voornemen op te geveD, hare toe vlucht heeft moeten zoeken bij onze naburen en daarvoor eene schoone gelegenheid vond in de nabij heid van Antwerpen. Dientengevolge zullen de internationale zoowel als de nationale wedstrijd nu gehouden worden op Woensdag 23 Augustus, des namiddags te halftwee, op het daartoe met do meeste welwillendheid afge stane terrein van de Société des Tir aux Pigeons de Hoboken-les-Anvers, op het landgoed van den heer F. Moretus De Bouchout, op 20 minuten buiten Antwerpen gelegen. Het oorspronkelijk programma zal in zijn geheel gevolgd wordeü. Tot deelneming wordt men alsnog uitgenoodigd zich op te geven bij don secretaris, Keizersgracht 601, te Amsterdam. Yoor den nationalen wedstrijd is bij de commissie nog een derde prijs ingekoraeD, een kunstvoorwerp ter waarde van f 25. Do commissie, die alzoo den treurigen moed heeft elke menschelijke verachting te blijven trotseeren, verdient bekend gemaakt te worden. Ze bestaat uit W. baron Yan Nagell, te Barneveld, president; W. H. Blaauw, te Amsterdam, secretaris; G. J. v. d. Yliet, te O verveen, penningmeester; P. Wilson, te Bennebroek, en jhr. mr. F. Yan Schuylenburgb, te 's-Hage, commissarissen. Zij noemt het een „eer" mede te deelen dat zjj, krachtens een besluit van zijne excellentie den mi nister van justitie, waarvan de wettelijke grond vergeefs word gezocht in het belang der in geen enkel opzicht bedreigde openbare orde, door de gewapende macht verhinderd werd aan haar voor nemen op Nederlandschen bodem gevolg te geven. De directeur eener finantiëole in stelling te Parijs, bekend als „1'Union nationale," was op voorstel van den raad van administratie door dé aandeelhouders ontslagen en een ander in zijne plaats benoemd. Niettemin begaf hjj zich den volgenden dag op den gewonen tijd met zijn per soneel naar hot bureel, maar vond daar reeds zijn opvolger met diens beambten. Hevig tooneel, zoodat zelfs de justitie tusschenbeide moest komen, doch zich als incompetent terugtrok. Niettemin werden er b.jj don ingang eenige agenten geposteerd, dio er nog 's avonds om tien uren te zien waren, want zelfs toen was de „coup de bureau" nog niet afgeloopen. Marin Fenayrou, diens vrouw en Lu- cien Fenayrou hebben zich in cassatie voordien van het vonnis, waarbij de eerste ter dood, de tweede tot levenslangen en de derde tot zeven jaren dwang arbeid werden veroordeeld. Door de mijnwerkers te Monceau en omstreken, in het Fransche departement Saone et Loire, zijn ernstige ongeregeldheden gepleegd. Ver eenigd in verschillende benden hebben zij b. v. te Monceau-les-Mine8 de hoofddeur dor kerk door raiddel van dynamiet verbrijzeld, de kerk geplun derd, het schoollokaal, waar geestelijke broeders en zusters onderwijs gaven, vernield en verdere rust verstoringen veroorzaakt. Zoo hebben zij o. a. den burgemeester van het dorp en den pastoor van hunne vrijheid beroofd, maar later toch weer los gelaten. Verschillende autoriteiten hebben zij schrif telijk met woord en daad bedreigd, maar hetgeen

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1