Gemengd N ieu-w s. Na de groote vacantie zal hier geen internationale roeiwedstrijd, maar een onderlinge stu- denten-„race" op den Rijn gehouden worden. Bij gelegenheid der gisteren gehouden paardenmarkt te Zoetermeer on Zegwaard waren 315 paarden aan de lijn. Het lijk van den zelfmoordenaar inhet Park te Rotterdam is herkend als dat van Th. K., oud 23 jaar, kantoorbediende te Amsterdam. Een boer te Goudswaard heeft op één dag tarwe gesneden, gemengd, gcdorscht, gemalen en gebakken; het brood was zeer smakelijk. Als middel tegen de nog steeds voort woekerende aardappelziekte worden in Friesland de aardappelvelden met verdund carbolzuur begoten. Over de uitwerking is men zeer tevreden. Ook voor schadelijke insecten werkt het zeer gunstig. Bij het onweder dat oorgistornamiddag omstreeks vijf uren boven Dordrecht woedde, had een droevig ongeluk plaats. De 55-jarige watermo lenaar van den "West-Merwede-polder, Arie De Bruin, een oppassend werkman, had zich met twee jonge lieden uit Doi'dt, die uit visschen waren geweest, op een beer nabij het waterrad in den molen neer gezet om de bui af te wachten. Nog maar kort zaten zij daar of de bliksem sloeg in den molen en maakte het drietal bewusteloos. Toen de knapen van hun schrik waren bekomen misten zij den mo lenaar en bemerkten, dat deze met het hoofd om laag was gestort in een gedeelte van den water gang, dat voor herstellingen aan den molen was drooggelegd. Met behulp van een paar in de nabij heid zijnde personen werd de man daaruit gehaald en op een ladder naar zijne woning vervoerd, ter wijl inmiddels geneeskundige hulp word ingeroepen, doch eenige oogenblikken daarna gaf hij den geest. Of De B. door den bliksem getroffen is dan wel of zijn val den dood veroorzaakt heeft, is niet zeker; behalve eene lichte verwonding aan het been had *»j een klein gaatje in het hoofd, terwijl dik bloed hem uit het oor stroomde, zoodat waarschijnlijk de hersenen gekwetst zijn. De bliksem, die vermoe delijk langs eene kachelpijp in den molen is ge komen en vervolgens langs de spil een weg naar het benedengedeelte heeft gevonden, heeft geen materieele schade aangericht. Op de renbaan bij Nijmegen zullen op 30 Sept. a. s. weder nationale en internationale wedloopen plaats hebben. Een dier onverlaten, die do omstreken van Bochum door hunne aanrandingen van vrouwen en meisjes onveilig maken, is gearresteerd. In de vorige week v/as een 13-jarig meisje uit Dorstfeld in het Baroperveld door een man overvallen. Ge lukkig is men er in geslaagd om den dader, een 19-jarige knecht van den ecoooom Stork, te Grosz- Barop te arresteeren en tot bekentenis te brengen. In den omtrek van Weenen zijn dezer dagen, binnen het tijdsverloop couer week, drie moorden gepleegd, op een smid, een schoenmaker en een koetsier, in al deze drie gevallen om den vermoorde te berooven. De moordenaar van den smid is een bakkersknecht en deze is reeds in hech tenis; die van den schoenmaker is een metgozel, wiens verblijf nog niet opgespoord kon worden. De moordenaar van den koetsier is nog onbokend. Omtrent den vijfvoudigen moord teBer- lijn meldt men dat meer en meer do gegrondheid blijkt van het vermoeden, dat Conrad zelf de moor denaar zijner vrouw en kinderen is geweest. Hij heeft allerlei tegenstrijdige opgaven gedaan en in brieven, bij zjjne minnares, zekere vrouw Diebetz te Charlottenburg, gevonden, heeft hij er zich over uitgelaten, dat hij haar trouwen wilde en een plan gemaakt had om de belemmeringen tegen een huwe lijk uit den weg te ruimen. Hij had ook vroeger eens gedreigd zijne vrouw op te hangen. Voor eenige dagen is te Düben een kruitmagazijn in de lucht gesprongen; do schild wacht die er op post stond, werd gedood, verschil lende andere personen kwamen er met kwetsuren af; ook de nabijgelegen huizen werdon ernstig be schadigd. Uit Troy(N. - Amerika) telegrapheert men dat Maandag 11. vier olifanten uit Barnums circus aldaar na de voorstelling zijn ontsnapt en groote opschudding in het zuidelijk gedeelte der stad hebben verwekt. Zekere Ryan werd door een der dieren onder den voet geloopen en zou er waarschijnlijk niet van opkomen. Zijne vrouw onder ging bijna hotzelfde lot. Yerscheidone andere per sonen werdon gekwetst. Een vau de grootste der olifanten drong eene ijzerpletterij binnen, verdreef al de werklieden, wierp een hoop gloeiende platen omver, brandde zich en snelde naar de rivier. Ten slotte werd men drie der vluchtelingen meester, maar de kwaadaardigste was bij het afzenden van het bericht Dog op vrije voeten. Uit Banjaluka (Bosnië) wordt bericht dat de burgemeester van die stad (oen Mahorne- daan), die onlangs met een Oostenrijkscho orde was gedecoreerd geworden, op den avond van het Ramadan-feest vermoord werd. Het gerechtshof te Nyirogyhaza heeft de beschuldigden in de zaak van Esther Solymossy naar de openbare zitting verwezen en bevolen, dat de meesten hunner in voorloopigo hechtenis blijven. Het zijn Schwarz, Braun en Buxbaum, beschuldigd van den moord gepleegd to hebben, Scharf en zijne vrouw, "Weissenstein en Taub wegens rechtstreek- sche deelneming aan dat misdrijf; Rasenberg, Klein, wed. Klein, Grosz en Yogel wegens begunstiging van het misdrijf. Smilkowitsch moet mede in hech tenis blijven. Widder, Mendelawitsch, Herschko en Motej worden voorloopig in vrijheid gesteld. Dit besluit van het hof rust op de volgende overwe gingen „Do 14-jarige dochter Esther der weduwe Soly mossy verdween op 1 April jl. uit de gemeente Tisza-Eszlar, zonder een spoor achter te laten. Door de verdachte houd'mg van den slachter Schwarz tegenover de moeder bij eene toevallige ontmoeting en door gesprekken van den zesjarigen zoon Samuel dos synagogen-bowaarders Scharf met eenige van zijne christelijke speelmakkers ontstond de verden king, dat de verdwenon Esther Solymossy het slacht offer van een misdrijf goworden was. Het onmiddel lijk ingestelde voorloopig onderzoek bracht het vol gende aan het licht: lo. Schwarz, Braun en Bux baum worden op grond van stellige, uitvoerige, dui delijke, behoorlijk gemotiveerde en met de feiten geheel overeenstemmende verklaringen van getui gen beschuldigd, dat zij op 1 April jl. in het voor portaal der synagoge te Tisza-Eszlar, waar zij, naar het heet, bijeen waren tot eene ritueel slachtoefening en daarmedo verbonden zangoefening, Esther Soly mossy, na haar onder eenig voorwendsel daarheen gelokt te hebben, vermoord te hebben door oen met hot Joodsch-rituëel slachtmes aan den hals toegebrachte snede. 2o. Op grond van het deels door getuigeD, deels door bekentenissen verkregen bewrjsmateriëel is de verdenking volkomen gerecht vaardigd dat Schwarz, Scharf en zijne vrouw, Jun- ger, Buxbaum, Braun, Lustig, "Weissenstein en Taub van hot plegen van het vooraf beraamde en na uitvoerige beraadslaging besloten misdrijf niet alleen konnis gedragen hebben, maar daaraan ook deels rechtstreeks deelnamen of hulp verleenden, deels door het nemen van maatregelen tegen verrassing gedurende het plegen van den moord het misdrijf begunstigden en het plegen daarvan gemakkelijk maakten. Deze verdenking wordt nog hierdoor ver sterkt dat beschuldigden bij het beantwoorden der tot hen gorichte vragen zich in de vreemdste tegen spraak verwikkelden en niet in staat waren een ge loofwaardig alibi aan te toonon, hoewel zij daartoe de grootste moeite deden. Yoorts waren gedurende het voorloopig onderzoek door de geloofsgenooten der beschuldigden verscheidene pogingen gedaan om den loop van het onderzoek te belemmeren en ge heel te verijdelen; met dat doel is ook hot lijk eener vreemde vrouw in de kleederen der verdwenen Es ther gestoken en in de Theis geworpen, waaruit intu8schen bleek dat men zich bij het onderzoek op het rechte spoor bevond." BUITENLAND. Fraukryk. De dagbladen maken een programma openbaar van een concours van beeldhouwers voor een op te richten standbeeld van Ledru-Rollin. Het is vóór het comité o. a. onderteekend door Yictor Hugo en Louis Blanc. Het beeld zal komen te staan op het Voltaire- plein, aan den Yoltaire Boulevard, te Parijs. De 557 Fransche afgevaardigden kosten elk jaar met inbegrip van don onderhoud van het Palais-Bourbon, bibliotheek, drukkosten, bedienden 7,160,780 fr.daarvan gaan 5,013,000 aan jaar wedden (elk 9000 fr.). De president on quaestoren krijgen 99,000 fr. De „Intransigeant" vestigt de aandacht op het besluit van 9 Aug., waarbij aan Amerikaansche maatschappijen vergunning gegeven wordt in Frank rijk operaties te doen. De eenige maatschappij, die daarvan voordeel trekt, is de levensverzekering maatschappij van Nieuw-York, waarvan Duclerc een der administrateurs is. JDuits ch land. De val der keizerin op het kasteel Babelsberg zal geene ernstige gevolgen hebben; wel zijn de kneuzingen aan het been pijnlijk, maar er is niets gebroken of gekwetst. Het ongeval, zegtdeKreuz- zeitung, is voor den keizer bedroevend, niet alleen wegens de bezorgdheid voor zijne gemalin, maar ook omdat Z. M. gewoon was alle tochtjes en uitstapjes te Babelsberg in den omtrek met de keizerin te onder nemen. In do Berlijnsche Hofkringen wordt verhaald en geloofd, dat de kroning des keizers van Rusland binnen weinige weken zal plaats vinden, maar een voudiger dan eerst hot plan waso. a. zouden geene buitenlandsche vorsten worden uitgenoodigd, maar alleen de ambassadeurs en gezanten van vreemde Hoven de plechtigheid bijwonen. Keizer "Wilhelm denkt persoonlijk de groote manoeuvres van de cavalerie-divisie der garde bij te wonen, welke in het begin van Sept. tusschen Berlijn en Potsdam op dezelfde groote schaal als vóór zeven jaren zullen gehouden worden. De „Allgemeino Zeitung", hot welbekende Augsburgsche blad, maakt bekend dat de zetel harer redactie met den aanvang van het volgende kwartaal naar Munchen wordt overgebracht, waar het blad ook gedrukt worden zal. Vorm en inhoud der courant zullen onveranderd bljjveu. In bet Lagerhuis heeft de heer Lawson gisteravond oen debat over de aangelegenheden in Egypte uit gelokt, er op aandringende dat do regeering eene poging zou doen om Arabi-pacha te bowegen de wapenen neder te leggen tegen bewilliging van het recht aan Egypte om zijne eigene bogrooting vast te stellen. - De heer Gladstone zeide dat de regee ring verlangde Egypte van lieverlede het voorrecht van zolfregeering terug te geven. Zij hoopt, vervolgde hij, wanneer zij wederom in den Raad van Europa tot de behandeling der Egyptische quaestie overgaat, zulks te doen met de zedelijke aanspraken, voort spruitende uit een krachtdadig en doeltreffend, maar tevens eervol en onbaatzuchtig handelen. Do heer Gray, lid van het Lagerhuis en high shorif van Dublin en eigenaar van het „Freemans Journal", het orgaan der Land-liga, heeft gisteren voor het hof van assises te Dublin terechtgestaan en is tot drie maanden gevangenisstraf en 500 pd. gt. boete veroordeeld, wegens het opnemen van artikelen en brieven in zijn blad tegen de magis traatspersonen, benoemd om over agrarische mis daden uitspraak te doen. Des avonds is eene door den lord-maire te Dublin en door de heeren Parnell, Dillen en Davitt geteekende proclamatie uitgevaardigd, waarin de burgers aangemaand worden om, ondanks genoemde veroordeeling, eene kalme houding te bewaren en de orde te handhaven. Naar men uit Jamaica telegrapheert, is Westgatc, die beweert een der moordenaars te zijn van lord F. Cavendish en den heer Bourke, op weg naar Engeland aldaar aangekomen en zijn er gewichtige redenen om aan te nemen dat hij inderdaad aan bedoeld misdrijf niet vreemd is. Cetewayo zal vóór zijn terugkeer naar Zuid- Afrika geen der groote steden van Engeland bezoeken. Hij wenscht dat niet, omdat hij er niet van houdt door groote menigten te worden aangegaapt, en do Engelsche Regeering heeft het ook liever niet. Egypte- Eigenlijk gezegd oorlogsnieuws valt er niet te melden. De correspondent van do „Times" heeft met een grooten verrekijker de werkzaamheden van Arabi's troepen aan de versterkingen van „Koning Osman" opgenomen. Hij meldt, dat daar een aard werk van groote hoogte wordt opgeworpen, dwars over den spoorweg, dat blijkbaar door een kundig officier ontworpen is. Arabi, zegt hij, schijnt een tweede Plewna te willen maken. Yerder heeft hij uit Ismaïla vernomen, dat Arabi's strijdkrachten bij Nefisha, omstreeks vier mijlen van Ismaïla, uit 6000 man met vier Krupp-kanon- nen bestaan, die met nog twee batterijen uit Caïro versterkt zouden worden. Er waren versterkingen opgeworpen bij Tel-el-Kebir, half Sagazig en Ismaïla. Met goed gevolg hadden de Engelschen op ver scheidene plaatsen Abyssinische pompen aangewend; meestal werd spoedig goed drinkwater gevonden. De opperbevelhebber van het Engelsche expe ditiecorps, oir Garnet Wolseley, had gistermorgen

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2