LEIDSCH DAG BLAD. N°. 6903. Vrijdag 18 Augustus. Ac. i l Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT J Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Af/onderl\jke Nommers.0.05. Deze Coniant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIESJ Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. j Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt ƒ0.10 berekend. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ofilciëele Keirnisg'eviiig'eii. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen van koffiehuishouders, slijters en tappersbene vens de nog onafgehaalde patentbladen van inlandsche kra mers, schippers enz., alsmede die voor de gepatenteerden wonende in de wijken I, II en III, alle over het dienst jaar 1882/3, bij het college van zetters in een der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namid dags van éc'n tot drie uren, en wel van 17 tot en niet 19 Auguslos e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. Leiden, De Burgem. voornoemd, 16 Aug. 1882. DE FREMERY, Weth. lo. B. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den -ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 15den Aug. jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1882/83, Wijken 7, 8 en 9 en restanten, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgem. voornoemd, •1G Aug. 1882. DE FREMEFtY, Weth. lo. B. SjESB&EN, 17 Augustus. Het bedrag der bij do commissie aan de Kweek school voor Zeevaart alhier ten behoeve der nage- lateu betrekkingen van do verongelukten met de „Adder'1 ingekomen gelden is zonder aftrek van onkosten 1493.83£, en met aftrek van onkosten 1491.63*. Ds. P. Lion Cachet te Valkenburg is beroepen naar AmeroDgen. De Algemeene Synode van de Ned. Herv. Kerk nam in hare 24ste zitting een hoogst belang rijk besluit. De ten vorigen jare voorgestelde wij ziging van de formule van art. 27 Reglement op het examen betreffende de toelating tot het predik ambt is aangenomen en zal aan de hoofdelijke stemmen der provinciale kerkbesturen tot eindbe slissing worden gegeven. Het voorstel werd aangenomen met 13 tegen 6 stemmen. De meerderheid bedoelde vooral meer eenvoud en klaarheid en daardoor ook meer waar heid te brengen in de belofte, die werd afgevraagd. Do aangenomen redactie luidt aldus„Wij onder- geschrevenen, door het Prov. Kerkbestuur van (of door do Commissie der Waalache kerken) tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten, beloven dat wij daarin overeenkomstig onze roe ping met ijver en trouw zullen werkzaam zijn en de belangen van het Godsrijk en, in overeenstem ming hiermede, die van de Ned. Herv. Kerk met opvolging van hare verordeningen, naar vermogen zullen behartigen." In Den Haag is overleden de heer P. C. Van Oosterzee, directeur dor Nederl.-Indische Stoomvaart maatschappij en oud-president van do factorij te Batavia der Nederlandsche Handelmaatschappij. Sedert zijn terugkeer uit Indië was da heer Van Oostorzco daar ter stede gevestigd. Ten behoeve van het gedeDktoeken voor den admiraal De Colignv heeft do Prins van Oranje den Parijschen predikant Bersier, die vóór eenigen tijd in Den Haag er eeno lezing over heeft gehouden, 1000 toegezonden. Naar „Caecilia" verneemt, hebben zich 24 candidaten aangemeld (dio te zamen 29 diploma's vragen) voor het examen, dat de Nederlandsche oonkunstonaarsvereeniging eerstdaags zal houden. De prins en de priuses van "Wales zullen heden met het kon. stoomjacht „Osborne" te Vlis- singen aankomen en per extra-trein hun reis naar Duitschland voortzetten. Het Vad. verneemt dat de duiker Weltevre den zijn onderzoek naar het wrak van de „Adder" heeft geëindigd en dat van het resultaat van zijne onderzoekingen rapport is uitgebracht. Een nader onderzoek wordt echter zeer noodig geacht; het departement van marine zal dat met marine-duikers van de werf te Amsterdam doen instellen. Er zal een commissie benoemd worden, bestaande uit een officier van de marine, den hoofdingenieur-adviseur voor scheepsbouw bij do marine en oen ingenieur van den waterstaat, om uit de reeds verkregen en nog nader te verkrijgen gegovens een advies be treffende het lichten van do „Adder" nit te brengen. De deskundigen in Engeland hebben als hunne raeoning te kennen gegeven dat hot lichten niet wol mogelijk zal zijn. De personen, tot wie men zich wenden kon, verklaarden geen zwaardere sche pen gelicht te hobben dan van 1000 ton (de „Ad der" weegt 1600 ton) on dan nog in rivieren. Daar de „Adder" diep ligt, zou het lichten nog moeilijker zijn. Volgons do thans verkregen resultaten van het duiker-onderzoek is de ligging van het schip goed bekend. Het schip ligt nagenoeg evenwijdig met do kust, omgekeerd met de kiel van de kust af. Aan den kant der kust is onder de naar den bodem der zee gekeerde zijde yan het schip het zand weg gespoeld, terwijl het zand tegen de naar zee ge keerde kiel en zijdo is opgehoopt. Het achterste ge deelte zit diep in het zand, liet voorste gedeelte zit omhoog. Of mou iu het 6chip kan komen, is door het onderzoek van den duiker Weltevreden nog niet uitgemaakt. Van Ebers' werk: „DeBurgemeestersvrouw", zegt de „Pall Mali": „Het is een historische roman; Ebers heeft veel gelezen en zijn werk geeft een zeer uitvoerige beschrijving van een hiatorisch feit, maar toch verkiezen wij Motley en als roman is „De Burgemeestersvrouw" „a failure". Het verhaal is verward, de karakters zijn half geschetst en zelfs de heldhaftige Pioter Van dor Werff maakt slechts weinig indruk. Het werk lijdt verder door een zekeren didacti9chec, moraliseerenden toon, die vaak den Daitschen roman kenmerkt. Ebers had artistiek genoeg moeten zijn om dien te vermijden. Zijn laatste werk zal zijn populariteit in Engeland zeker niet doen klimmen." Dit ongunstig oordeel komt geheel overeen met dat, hetwelk dr. Wolters indertijd in zjjne recensie in „Los en Vast" uitsprak. De Vereoniging tegen do Kwakzalverij telt thans 473 leden. In eene particuliere correspondentie aan het Hbl. uit Atjeh, dd. Kota Radja, 3 Juli, leest men het volgende: Donderdag 29 Juni werd tusschen Toengkoep en Pajaoo (de nieuw opgerichte benting) een detachement sterk 90 man onder 2 luitenants, dienende tot dekking der Chineesche wegwerkers, door de 400 man sterke bende van Nja Hassan aangevallen, met het gevolg dat een der luitenants door drie kogels en vier klewanghouwen doodelijk getroffen in de handen der vijanden viel. Nog tijdig kon hij door zijn collega gered worden, die daarbij echter een gevaarlijk schot door zijn rechterbeen ontving, - er sneuvelden nog twee soldaten en een aantal werden gewond. Voor de onzen was de afloop zeer treurig. Vrijdag-morgen rukte hot 3do bataljon bergartil- lerie met ambulance om 4 uren '6 morgens na^r Kroeng Raba; het regende en stormde dien dag geweldig, 's Namiddags om 6 uren keerde het bataljon terug; het had niets bijzonders onderweg ontmoet, alleen eenige Atjehers die aan den haal gingen en eeiiigo donderbussen achterlieten. Een compagnie bleef met den officier van gozondheid te Boekit Seboon achter, om van daar uit in de richting van de Kroeng Rababaai verkenningen te doen. Gisterna middag om vijf uren keerde ook die compagnie terug. Te Poeloe Bras is het verder rustig gebleven, doch er wordt nog door een halve compagnie sol daten, van Oleh-leh ter versterking gezonden, gepa trouilleerd. Het is in de laatste dagen, waarschijnlijk omdat het bijna volle maan en daardoor 's nachts helder licht is, vrij rustig. De Mahomed, vasten (poeasah) begint 15 Juli a. s.; gedurende dien tijd zal het wel vreedzaam toegaan, daar de Atjehers alsdan bidden en vasten, in plaats van te moorden of te rooven, en slecht eten. Onze troep zal daarbij wel varen, want hij zal dan wel wat minder te doen hebben. "Wij hadden in de laatste dagen erg ruw storm en regenweder, drie dagen en nachten. Aan ge bouwen en geboomte is dan ook veel schade aan gericht. Samalangan heeft nog steeds zijn bezetting en benting behouden; het is er rustig. Van den lOden Juli wordt vervolgens bericht: Oleh-leh wordt gedurig gealarmeerd, in 4 dagen tijds nu reeds tweemalen. Aan de landtong, waar het kampement is gelegen, hebben de Atjehers reeds een paar maal beproefd te landen, om het kruit magazijn in brand te stoken. Eergisteren waren de kanonnen op de wallen van den Kraton geladen, omdat een aanval ver wacht werd. In de XXII Moekims maakt thans de bende van Toekoe Hassaü, ongeveer 400 man, het onzen ver sterkingen zeer lastig. Hot zwaar geschut te Glé Kambing vuurt onophoudelijk op de opgerichte Atjeh-bentings. Op óóu dag werd elke 5 minuten een granaat geworpen. Pedir steunt Toekoe di Toeroe en Hassan met materiaal en geld. Het gouvernement heeft nu Pe dir verantwoordelijk gesteld en het zal gebombar deerd worden. Gighen, dat weigerde de opgelegde boete te betalen, wordt nu door de „Atjeh" en „Koningin Emma" gebombardeerd. Die schepen zijn ook bestemd naar Telok Samawé, om daar eenige bentings plat te schieten, die dicht bij onze vestiging zijn opgericht. Het verzet in Atjeh begint nu algemeen te wor den. Het transporteeren van vleesch van Anagaloeng naar Tjot Basatoel, dat voorheen door 4 man ge schiedde, kost nu 150 man onder een kapitein! Den 15den Juli wordt het 1300-jarig bestaan van het Mahomedanisme gevierd. Men beweert dat de fanatieke Atjehers dan zullen trachten ons te overwinnen, en zoo het mislukt, zich zullen on derwerpen. Het stoomschip „Drente", van Java naar Rotterdam, arriveerde gistornamiddag te Marseille. Z. M. heeft den majoor J. Simon, van het 8ste reg. inf., in zijn rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers; - P. M. Elonk te Schiedam, met 1 Sopt. a. s., benoemd tot leeraar aan de R. II. B.-school te Zalt-Bommel; - M. M. Cayaox eervol ontslagen als ijker der maten en gewichten, behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld; - verleend de volgende pensioenen, als aan: C. W. Yan Arenthals, wed. van P. Minnaard, in loven comm. 1ste kl. bij 's Rijks belast., ƒ216; H. A. Warmelink, landm. lste kl. bij het kad., f 1467; T. Van Kammen, comm.-stempelaar bij den waar borg enz., f 471; J. Haga, bow. der hypothn. enz. eu ontv. der reg. en dom., f 2647H. Bijleveld, ontv. der dir. bel., f 2062; P. Hartenberg, comm. lste kl. bij 's Rijks belastingen, 484; "W. Yan Oostveen, comm. 2de kl. by 's Rijks bel., 208; jhr. B. Van Herenthals Everts, ontv. der dir. belast., 1299; J. Yan Kalken, comm. lste kl.bij's Rijks belast., 496.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1