DAGBLAD. Donderdag 17 Augustus. A°. 1882. Avond-editie. lV. o902. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Hommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PBIJS DEB ADVEBTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. j GrooteTe letters naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. JLEtt©ENï, 16 Augustus. Ten gevolge van het min gunstige weder was Zomerzorg gisteravond niet zóó bezocht als waarop do Loidsche afdeoling dor Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde recht had. Toch waren velen met hunne dames opgekomen om ge tuigen te zijn van de uitreiking der medailles enz. op de jongstgehouden tentoonstelling behaald, welke plechtigheid - in de pauze - werd voorafgegaan door een toespraak van den voorzitter, die allen het welkom toeriep, er aan herinnerde hoeveel nut deze afdeeling reeds gesticht heeft en er op wees dat het overhandigen der bekroningen wel in alle stilte had kunnen plaats hebbeo, doch dat de geest der negentiende eeuw dat anders wil. Daarom was opnieuw het huidigo feest georga niseerd, opgeluisterd door de muziek van de kapel der dd. schutterij en de expositie van een groote verzameling afgesneden rozen van den heerK. Yan Wezelcnbnrg, firma C. De Vos, te Boskoop, rozen en an dere bloemen van den heer A. C. Kriest, een mozaïek stuk van den heer Kors, afgesneden bloemen van den heer F. Hemerik en een tafelstuk met vruchten van den heer J. E. Heenk te Warmond, alsmede eenïge bouqnetten, en van den Hortü9 een des mor gens pas opengekomen bloem van de Victoria Regia. Dank zij deze welwillende medewerking bad de zaal een feestelijk aanzien verkregen en verliet bij het einde van het concert zeker geen dame den tuin of zij prijkte met een of meer harer lievelingsbloe men, hetzij op de borst hetzij tot een tuiltje ver gaard. Ia eea oogenblik althans was het tentoon gestelde van zijne plaats verdwenen. Jammer even wel dat de gedurige regenbuien verhinderden dit rozenfeest geheel te doen zijn wat het verleden jaar was. Wij ontvingen hedenmorgen in twee partijen, nl. via Brindisi en via Marseille, de Indische bla den van 5 tot en met 14 Juli. De Engelsche mail was den Ssten en de Nederlandsche den 14den van Batavia verzonden. Beiden kwamen te gelijk hier aan De onlangs benoemde deurwaarder bij 's Rijks belastingen te Haarlemmermeer, de heer M. Van Praag, heeft, naar men verneemt, voor die betrek king bedankt. Tot onderwijzer aan de openbare school te Bareudrecht is benoemd de heer C. Cr. Van Dijk te Haarlemmermeer. Het bestuur van het Panopticum te Amsterdam heeft onlangs aan de Koningin kennis gegeven van zijn voornemen om op 31 Augustus a. s. en verder telken jare op dien dag, ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Wilhelmino, de tentoonstel lingszalen kosteloos open te stellen voor de weezen der onderscheidene gezindten, als blijk van erken telijkheid voor do groote welwillendheid, door H. M. bij de inrichting der Koningskamer aan het bestuur bewezen. Namens de Koningin is hierop geantwoord dat H. M. met veel genoegen van dit voornemen kennis heeft genomen. (HU.) De Staatscourant van heden bevat het verslag omtrent do verwachtingen van den oogst in 1882 in de provincie Zuid-Holland. Daaraan is het vol gende ontleend Aardappelen. Algemeen werden omtrent dit be langrijk voedingsproduct aanvankelijk guastige ver wachtingen gekoesterd, die ten gevolge van de vele en langdurige regens thans echter weinig uitzicht op verwezenlijking geven. De opbrengst zal ver moedelijk, ook omdat bijna overal do gevreesde ziekte zich weder vertoonde, uiterst gering zijn, terwijl het zich laat voorzien dat ook de qualitoit mede veel te wenschen zal laten. Erwten en BoonenNiettegenstaande ongunstig weder ook op dit gewas zijnen invloed heeft doen gelden, belooft de bloei dezer producten bevredigende uitkomsten. Algemeen staan zij nog veel en goed te volde en wordt, zoo niet eeno overvloedige, dan toch minstens eene flinke opbrengst te gemoet gezien. Boomvruchten. Doden de boomgaarden tijdens den bloeitijd eene veel belovende opbrengst verwachten, storm en regen hebben de vruchtboomen dermate doen lijden dat wellicht met enkele uitzonderingen de opbrengst uiterst geriüg zal zijn. - Ia vele jaren waren in het Westland de wijngaarden op den kouden groüd niet zoo achterlijk als nu, terwijl daaren boven de hagel van 15 Juli 11. daaraan, onbere kenbare schade heeft toegebracht. Hooi- en vjeilanden. Deze stonden in het West- land uitmuntend, doch de vele zware regens ver hinderden den hooioogst, zoodat veel hooi zeer slecht is gewonnen. Diezelfde omstandigheid was oorzaak dat ook op Yoorne en Putten tot dusverre weinig puik hooi is opgereden. De jonge klavers hebben aldaar een voordeelig aanzien. Overigens werd de stand der landerijen als vrij bevredigend geroemd. Veestapel. De toestand van don veestapel blijft zeer te roemen; de zuivelproducten zijn van goede qualiteit en bleven vrij prijshoudend. Algemeen overzicht. De verwachtingen van den oogst in Zuid-Holland zijn, op enkele uitzonderin gen na, verre beneden liet middelmatige en kunnen derhalve ter nauwernood als matig bevredigend wor den beschouwd. De off. van admin. 3do kl. M. C. De Jong, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan den ontv. der dir. bel., inv. en acc. H. J. Goetzee te Medembiik c. a., op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioenden tijd van duur der detacheering bij de landmacht in West-Indië van den 2den luit. G. J. baron Yan Slingelandt, van het wapen der infanterie hier te lande, aan vankelijk vastgesteld op drie jaren, verlengd met drie jaren. Gemeuft'd Nieuw», Naar aanleiding van don door de Leid- sche Studontenroeivereeniging „Njord" na de groote vacantie uitgeschreven internationalen wedstrijd roept de heden per mail ontvangen „Java-Bode"Bravo! Zij zullen misschien wel geklopt worden, maar dat is niets. Zij tooneu dat zij wat durven, die Acade mische roeiers. GuurtjeLutkchuis, vrouw van A. Keyzer, B. B. Ringdijk te Haarlemmermeer, is door den veld wachter A. v. d. Wateren bekeurd wegens tappen van sterken drank zonder vergunning. - Het C-jarig zoontje van H. Huizinga aan de Vijfhuizen aldaar, is spelende in een sloot geraakt en verdronken. Morgenavond zal er weder een vuur werk worden afgestoken op het terras van het Badhuis te Scheveningen. Tevens zal dan - ter eero der wedrennen - in de Kurzaal de soiree dan sante plaats hebben, die eerst op a. s. Zaterdag was bepaald. - Bij de wedrennnen te Clingendaal zullen geon Haagsche politie-agenten te paard dienst doen. Dat plan is opgegeven. Wederom is door den waterschout te Scheveningen proces-verbaal opgemaakt wegens de sertie tegen een matroos. De bedoelde schepeling, varende voor den reeder Jasper Knoe6ter, is, na een belangrijk voorschot ontvangen te hebben, wille keurig van boord gebleven en heeft zich uit de Yoeten gemaakt. Uit den Zijl singel te Haarlem is opge haald het lijk van ©en 58-jarige weduwe, woonachtig te Harlingeu, die gedurende de kermis aldaar was gelogeerd. Een flesch met sterken drank is in haar zak gevonden, zoodat men vermoedt dat zij in be schonken toestand te water is geraakt. Te Grodno is eon vat kruit, onder een schoollokaal in een bergplaats liggende, ont ploft; het gebouw stortte ineen en al de kinderen met hunne onderwijzers werden onder de puin- hoopon begraven. Het waren grootendeels Jood- sche kinderen. Op de lijn P r i g u e u x - A g e n reden twee treinen tegen elkander aan. Drie conducteurs kwamen om, zes andere en vier reizigers werden gewond. In het dichtste gedeelte van het woud van Blandy, in het bosch van Fontainebleau, daar waar bijna niemand zich vertoont, leefde gedurende vele jaren Ambroise Martin, met zijne beminde, Laure Lacroix. Beiden waren twistziek en meer dan eens behoefde de vrouw voor den man in dron kenschap niet onder te doen. Zij leefden - als men het zoo noemen wil - gelukkig en niemand stoorde hen in die zoete rust. Er woonde echter nog een houthakker, Louis Cognet genaamd, die wel eens bij hen kwam, doch zich altijd door fatsoenlijke levens wijze onderscheidde. Men ging nu echter een feest bijwonen te Chatillon-la-Borde, waar Louis Cognet woonde, en des avonds zocht Laure Lacroix twist met Martin en eindelijk liep het zoover dat zij wei gerde hem in het bosch le volgen, omdat hij weer te veel in het glaasje had gekeken. Daar was het haar echter om te doen en nu besloot ze in de her berg waar Cognet logeerde te overnachten. Des nachts dacht Martin de stemmen zijner twee ken nissen te hooren en hierover woedend geworden bedronk hij zich des morgens weder aan brandewijn. Yervolgens ging hij naar het bosch en vond er Coguet. Zij legden het geschil bij, en hierop moest eens gedronken worden. Cognet liet zich overhalen en viel eindelijk in 6laap. Martin, die nu zijn doel bereikt had, nam oen bijl en sloeg hem in één slag hot hoofd middendoor. Aan Laure Lecroix zeide hij vervolgens: „Ik heb daareven den man gedood, van wien go zooveel hieldt welnu, ga thans naar hem toe." Toen hij gearresteerd werd, zeide hij tegen de politie: „Ik heb mijn doel bereikt, Cognet is dood en daarom geef ik graag mijn leven over, ik kon het vooruit weten. Ik heb hoegenaamd geen berouw." Yerleden weok veroordeelde de rechter lijke macht hem tot 20 jaar tuchthuisstraf. KOLONIËN. BATAVIA, 14 Juli. De resident der zuider- en oosterafdeeling van Borneo telegrapheert onder dagteekening van 1 dezer het volgende: „Stoomer „Barouw" 18 Juni beschoten bij Lahay. Een roerganger licht gewond. "Vijand door ons vuur op de vlucht gedreven. Later door opstandelingen bij Lahay twee bentings opgerichte Overigens rust in de residentie ongestoord." De resident der Preanger Regentschappen bericht dat behalve het wegslaan van de brng over de Tjikareo, afdeeling Tasikmalaja, door zware regens en bandjirs nog andere verwoestingen in die afdee- lingen zijn aangericht. Vier personen verloren het leven, doordat zij onder de aarde bedolven raakten of door den bandjir werden medegesleept. Op ver schillende plaatsen zijn gebouwen, velden en goe deren door den bandjir vernield. Verscheidene brug gen in de binnenwegen werden geheel weggeslagen. De resident van Passoeroean deelt mede dat door den hoogen waterstand in de Porong-rivier, welke steeds aanhoudt, ongeveer 321 bouws met padi en 278 bouws met tweede gewassen beplante velden iu het district Gempol (regentschap Bangil) werden overstroomd, welke aanplantingen daardoor te niet zijn gegaan. In het district Bangil van genoemd regentschap

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1