LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6899. Maandag 14 Augustus. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEJiXIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.!7£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Heden vertrok de laatste Schevening- sche schuit, die van den heer A. Hoogeveen, ter haringvisscherij. In het geheol nemen 196 schuiten aan die visscherij deel. Zes schuiten van Zandvoort en Egmond en een van Katwijk brachten gisteren te Scheveningen versche visch aan. Er werd van f 35 tot f 60 be8omd. De vangst was klein. Te Tiel is eergistermiddag aangeko men de rammonitor „Haai", welke 's morgens uit Gorkum vertrokken was. Met 120 man aan boord doet hij een oefenigstocht. Na het droevig ongeluk van de „Adder" was de belangstelling in dit vaar tuig groot en maakten velen gebruik van de wel willend aangeboden gelegenheid om een kijkje aan boord te nemen. Gistermorgen werd de tocht naar Njjmegen voortgezet. "Woensdag 11. is te Ommerschans weder om brand gesticht door een verpleegde, Yan Putten genaamdhij trachtte op schoven staande rogge in brand te steken, maar andere verpleegden bluschten den brand. Yan Patten begaf zich vrijwillig in arrest. Omtrent het spoorwegongelukbij Wezel voorgevallen wordt gemeld dat dit gebeurde met den trein, die te 5.50 daar aankomt en naar Amsterdam bestemd is. Men hoorde op het perron den trein aankomen, het fluitsignaal voor den remmer werd gegeven, maar de trein bleef nit. Na eenigen tijd kwam de locomotief met don goederenwagen aan- stoomen, en vernam men dat het andere deel van den trein aan de overzijde van de brug was ont spoord. Bijna de geheele trein lag als een ruïne. De beide eerste wagens lsto en 2de klasse lagen met afgebroken wielen omver, de derde wagen, die door het breken van een wielband het ongeluk had veroorzaakt, vond men met de voorwielen diep in den grond, terwijl het achtergedeelte nauw in even wicht bleef op een spoorwegdijk. De buffers waren diep in een vierden wagen gedrongen, die ook nage noeg was vernield. De vijfde wagen was half ontspoord, de zesde en de postwagen waren blijven staan. De rails waren, als waren hot slechts dunne ijzerdraadjes, gebogen en gebroken, op sommige plaatsen stonden de afgebroken punten drie a vier voet in de hoogte. Niettegenstaande deze verwoesting is geen verlies van menschenlevens te betreuren. Yier heeren en drie dames werden min of meer gekwetst. Daaronder behoort de heer G. A. baron Tindal, te Amsterdam, die een hoofdwonde bekwam, gelukkig niet van ernstigen aard. Een fruitverkooper te Saint-Gilles, die met zijn drie kinderen, meisjes van 7,12 en 14 jaar, gescheiden van zijn vrouw leefde en een voorwerp van den spotlust zijner buren was, besloot een einde aan zijn leven te maken en liep met dat doel naar de Senne, gevolgd door het oudste kind, dat het jongste bij de hand had genomen. De vader liep echter veel sneller, zoodat hij reeds zijn boven- kleederen had afgeworpen en in de rivier was ge sprongen, voordat de arme kinderen aan de nood lottige plek waren gekomen. Toen hij weer boven kwam, riep het oudste meisje hem op hartver- Bcheurenden toon toe: „Yader, kom terug!" Maar tevergeefs. De drenkeling wendde het hoofd af en verdween voorgoed in de diepte. BUITENLAND. Duitschland. De Duitsche kroonprins ontmoette te Milaan den koning van Italië en reisde met hem samen door. In politieke kringen wordt deze haast de- monstreerende samenkomst als een aanvulling der keizers-bijeenkomst te Ischl beschouwd} zij bewijst dat Italië zich aansloot aan de Oostenrijksch-Duit- sche alliantie. De koning van Griekenland is te Berlijn aan gekomen. De rechtbank to Leipzig heeft de afgevaar digden Bebel, Liebknecht en Hasenclever tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens be- leediging bij geschrifte van den Bondsraad. De gedekte korvetten „Gneisenau", „Aviso" en „Ziethen" zullen in gereedheid gebracht worden om naar de Middellandsche Zee te gaan. Groot-Britannlë. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat sloot op 1 Augustus de laügste zitting, die hij nog ooit ge houden had. Een van de laatste daden van den Raad was het gebruik van de Hollandsche taal op de markten en in de notulen van openbare verga deringen verplichtend te stellen. Een lid stelde zelfs voor, het gebruik van de Engelsche taal op straat te verbieden. De berichtgever van de „Times" in de Kaapstad, die het bovenstaande meldt, voegt er bij dat onder de inlandsche stammen in het binnen land zich eene anti-Engelsche stemming begon te openbaren. Uit Durban wordt aan de „Times" gemeld dat volgens berichten, door den correspondent ontvan gen, de meerderheid der Zoeloes tegen het herstel van Cetewayo is. Cetewayo is niet wel; bij heeft koude gevat en bleef eergisteren thuis. De minister Trevelyan is naor Ierland ver trokken, waar hij eenigo weken zal blijven. De agitatie der Iersche constabels om verhooging van loon is opgehouden; de regeering heeft hun ver hooging van salaris toegezegd. België. Antwerpen zal een nieuwe leening van 50 milli- oen fr. sluiten (in 1874 had de stad een van 60 millioen gesloten). Van de 55 millioen zullen er 13 worden gebruikt voor de vlottende schuld, 30 voor openbare werken, 4£ voor wogen, 5 voor onder wijs enz. In de derde week van October zal te Brussel een internationaal vrede-congres worden gehouden; de burgemeester van Brussel, de heer Buis, zal eerevoorzitter zijn. Rusland. Uit St.-Petersburg wordt aan de „ICöln. Zeit." bericht: „Keizer Alexander begeeft zich eerstdaags per stoomboot van Peterhof naar Kopenhagen en, na een kort verblijf aldaar, naar "Weenen om keizer Frans Jozef een bezoek te brengen. De kroning zal geschieden zoodra de czaar van zijne buitenlandsche reis zal zijn teruggekeerd. De bedenkingen tegen de kroning heeft men laten vallen. Waarschijnlijk komt de keizer niet te St.-Petersburg, alvorens naar Moskou te gaan, alwaar hij de tentoonstelling zal bezoeken, welke dan één dag voor het publiek ge sloten zal zijn." In militaire kringen verzekert men dat Rus sische officieren weldra naar Egypte zullen vertrek ken als instructeurs van het Egyptische leger. De telegraaf meldt uit St.-Petersburg dat de geheimraad Von Giers, broeder van den Russischen minister van buitenlandsche zaken en een man van groote ondervinding, op voordracht van keizer Alexander HI, door de regeering is benoemd, om in verscheidene gouvernementen, alsook in West- Siberië en in Taschkend, het beheer der finantiëele administratie op zich te nemen. Vereenigde Staten. Verleden Dinsdag is de zitting van het Congres gesloten. Het Huis van Volksvertegenwoordigers zal den eersten Maandag in December weder bij eenkomen. De Parnell-afdeeling der Iersche Landliga, de invloedrijkste vereeniging van dien aard te Phila delphia, heeft eene resolutie aangenomen, waarbij zij hare ingenomenheid met do pogingen van Arabi- pacha betuigt om de Engelschen nit Egypte te ver drijven. Ook werd besloten hom eene som van 250 dollars over te maken ten behoeve van zijn leger. Eene andere afdeeling der Liga heeft dit voorbeeld gevolgd en er zullen ook door meer dergelijke ver- eenigingen tot hetzelfde doel bijeenkomsten worden gehouden. Voor het overige schijnt deze wijze van Ierland te hulp te komen niet allen Ieren evenzeer naar den smaak te zijn en vrijwat verdeeldheid onder hen te kunnen veroorzaken. Men rekent dat Arabi, zoo hij er in slaagt eene veilige wijze om het geld over te zenden aan de hand te doen, op ongeveer 1000 dollars zal kunnen staat maken. Zuid-Afrika. Rechtstreeksche berichten uit Zuid-Afrika loopen tot 18 Juli. De kinderpokken breidden zich in de Kaap kolonie uit. Men was tot het nemen van verschil lende maatregelen van voorzorg overgegaan. Beter toezicht, betere reiniging van woningen enz. zijn voorgeschreven. De pennestrijd over het doeltreffende van de landverhuizing uit Holland naar Zuid-Afrika blijft voortduren. Het „Kaapsche Volksblad" blijft die ontraden, als op teleurstelling moetende uitloopen. Uit do Transvaal heeft men berichten tot 13 Juli. De Volksraad had de verkiezing voor een staats president opengesteld. Requisites met antwoorden moeten véér 1 December a. s. aan de regeering worden ingezonden. De heer P. Joubert zond heden een zeer ge- wichtigen brief aan don Volksraad, waarin hij als zijn gevoelen te kennen gaf dat voor den Volks raad de tijd gekomen was voor de verkiezing van een president, daar het aanhouden van het Drie manschap onvermijdelijk tot oneenigheid en twee dracht zou leiden. Volgens zijn gevoelen moest de Raad dadelijk de verkiezing openstellen en de heer Kruger zich candidaat stellen. Het scheen hem een misdaad toe langer daarover het stilzwijgen te be waren. Toen de Raad verdaagde, was er geen reso lutie genomen. Ziehier den brief, dien Cetewayo den 18den Dec. 1881 aan koningin Victoria geschreven heeft om verlof tot zijn bezoek in Engeland te erlangen. „Ik schrijf aan u, koningin Victoria, om u uw vriendelijk hart te vragen. Ik vraag u een wit hart tegenover mij te hebben. Ik kom spoedig naar u, en ik heb zeer groote verwachtingen van mijne toe komst. Mjjn verdriet is groot. Ik hoop veel van mijn bezoek aan u, de koningin van de Engelsche natie. Ik smeek u mij te helpen met al uwe vriendelijk heid. Gij zijt de groote koningin van de Engelsche natie, en ik was vroeger koning der Zoeloes. Ik ben nu in goede handen, en wie zal mij in de toekomst het kunnen lastig maken, als ik naar mijn land zal zijn teruggezonden door uwe goedheid? „Als gij en de Rijksregeering de waarheid gewe ten hadt omtrent de redenen van den Zoeloe-oorlog dan zou die oorlog nooit tegen mij zijn gemaakt. Ik weet dat do Engelschen geen oorlog maken zon der goede redenen. Ik heb echter goede hoop om in vrede te leven en te sterven, als ik u zal heb ben gezien. Ik kom nu naar u ter wille van mijn landfamilie, betrekkingen en mijzelf, om u om uw vriendelijk hart te vragen. Ik kom om mot u een verbond te maken en ons medelijden aftesmeeken. Ik hoop in vrede te leven en te sterven met het Engelsche volk nadat gij mij zult hebben geholpen. „Als gij mij vriendelijkheid in mijn ellende be wijst, zalt gij de grootmoedigheid van de Engelsche natie aan den dag leggen, en gij zult mij uit mijn graf trekken." (Hbl.)

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1