Bemmelen, oud-rechterlijk ambtenaar, hebben in do gisteren gehouden zitting van de vacantiekamer van den Hoogen Raad de gevorderde eeden afgelegd, eerstgenoemde als vice-president van en laatstge- melde als raadsheer in genoemd gerechtshof. Door de Yereeniging voor Fabrieks- en Hand- werksnijverheid is Amsterdam aangewezen als plaats voor de volgende algemeone vergadering. Onder leiding van den onder-voorzitter ds. B. J. Adriani heeft de jaarvergadering van het Nederlandsch Bijbelgenootschap plaats gehad. Uit het verslag bleek o. a. dat hot getal der loden is verminderd; dat de Amsterdamsche afdeeling op eene nieuwe en meer doelmatige wijs is ingedeold, en dat te Geldermalsen een nieuwe afdeeling is op gericht. Met leedwezen werd het afsterven vermeld van den heer J. J. Der Kindoren, oud-ponning- meester en lid des hoofdbestuurs. Tot eene verbe terde en veel vermeerderde uitgaaf van het Ma- kassaarech woordenboek van dr. B. F. Matthes en tot een herdruk van het Makaseaarsch leesboek van denzelfden schr. word hulp van de Nederïaudsche regeering verzocht en verkregen. Do bijbelversprei ding in Oost-Indië werd met vrucht voortgezet, -voornamelijk door de depothouders te Soerabaia, te Samarang, te Bandjermasin, te Padang en in de Battalanden. Aan contributie was ontvangen f 38,768.12, aan giften en legaten f öööl.GS'/j, aan renten f 6933.83, aan verkochte exemplaren f 10,979.311/,, aan kosten van beheer werd uitge geven f 13,078.85y2, aan druk- en bindloon f 30,498.62, aan Oost-Indische bijbelvertaling f 3372.45. Uit het magazijn worden afgeleverd 11,971 bijbels, 1100 Oude Testamenten, 15,585 Nieuwe Testamenten, 60 afzonderlijke bijbelboe ken, 7465 kerkboeken, 36,181 exemplaren in het geheel. Een voorstel van het hoofdbestuur, om aan den heer S. Coolsma, te Rotterdam, door wien reeds vroeger eene Soendaneesche overzetting des Nieuwen Testaments werd bewerkt, ook do ver taling des Ouden Testaments op te dragen, werd aangenomen. Tot leden van het hoofdbestuur wer den gekozen do heeren: P. J. Hel wig, A. A. Bre- dius, S. Rendorp, A. Loosjes on P. Bierens de Haan. Tot onder-voorzitter werd benoemd prof. J. J. Yan Toorenenbergen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht van den Noderlandschen consul te Oldenburg, is in den morgen van den Ssten dezer op de Jeverscho kust aangespoeld een lijk in ver gevorderden staat van ontbinding. De kledingstuk ken waren genummerd 15992, welk nummer het stamboeknummer is, toegekend aan II. D. Jansen, laatst matroos der 1ste klasse aan boord van Zr. Ms. rammonitor „Adder". Blijkens een opgave van hot grondbezit in Silezië zijn de goederen, door prins Frederik in die streek nagolaten, 142.100 morgen groot. Z. M. heeft 's Konings adjudant in gewonen dienst, den luitenant ter zee der 1ste klasse W. baron Van Ilogendorp, met den 16den bevorderd tot kapitein-luit. ter zee, met bepaling, dat hij in het genot zal blijvon van het traktement, verbonden aan zijn tegen woordigen raDg; - benoemd tot leden eener commissie, belast met een onderzoek naar de besmettelijkheid van kwaadaardig klauwzeer ofrot- kreupel bij schapen: tot lid en voorzitter, dr. H. Van Cappelle, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken; tot lid en secretaris: dr. A. W. H. Wirtz, directeur van 's Rijks veeartsenij school te Utrocht; J. Huffnagel, districts-veearts te 's-Hage. Gemengd Nieuws. Hedenvoormiddag te ongeveer elf uren is de tienjarige P. v. d. B. al spelende aan den Apothekersdijk te water gevallon, doch onmid dellijk door oen onbekend gebloven voorbijganger weder op het droge gebracht. Deze week werden op „Rhynzigt" ge nomen 677 zwembaden door heeren en 55 door dames. Temperatuur van het Rijn-water 19° Celsius. Het renpaard, door den Koning als prijs uitgeloofd en door luitenant Metelerkamp gewon nen, is een echt raspaard. De heer Metelerkamp is er in twee uren mede van Leiden naar Zandvoort gereden, en hot paard was frisch en koud als kwam het van een klein ritje. Men meldt ons uit Voorschoten als eene bijzonderheid dat J. F. Bulfoort aldaar dezen zomer voor de tweede maal aardappelen rooit van hetzelfde land; wat qualiteit en kloekte betreft, zijn ze uitmuntend. Over het algemeen is de aard appelenoogst onder die gemeento bevredigend. Omtrent hot ongeluk op den Holland- schen spoorweg wordt van ooggetuigen nader het volgende vernomenDe botsing had plaats op on geveer 200 pas afstand voorbij het station Vogelen zang. Zooals bekend is, heeft de spoorweg er dub bel spoor, doch door het bouwen der brug was één spoor opgebroken. De treinen worden dan door een loods en zeer langzaam over hot andere spoor ge voerd. Dit was ook het geval met den trein uit Leiden. De trein uit Amsterdam was een bumyneltrein, die te Vogelenzang met den trein uit Leiden moest kruisen. Blijkbaar waren voor dezen trein niet de noodige voorzorgen genomennu er slechts een enkel spoor lag, had de eene moeten wachten tot de andere trein gepasseerd was; doch bij was zonder lood6 en kwam aangestoomd, juist toen de Leidscho trein zich op het enkele spoor bevond. Voor stoppen was onmogelijk tijd meer. De trein uit Amsterdam schijnt een vrij groote vaart te heb ben gehad, anders had ook die trein beter kunnen remmen en ware de botsing niet zoo hevig geweest. Een heer uit Den Haag, die in den laatsten tijd dagelijks naar Amsterdam spoorde en wist, dat in de laatste dagen op die hoogte beide treinen zeer langzaam moeten rijdon, zag, uit het raampje van het portier kijkende, dat de trein van Amsterdam te ver voortreedhij sprong uit den waggon van den zeer langzaam voortgaanden trein en ontkwam zoo aan een mogelijk ongeluk. Do conducteur uit den voorsten bagagewagen wist zich eveneens te redden door uit den wagon te sprin gen, die een oogenblik later verbrijzeld werd. De schok was nog zóó hevig dat de reizigers in den achtersten wagen van den trein uit Den Haag tegen elkaar aanvielen. Het is opmerkelijk dat de reizigers in den trein van Leiden naar Amsterdam, die gewond werden, achteruit reden. In enkele wagens waren do achteruitrijdende personen boven de voor- uitrijdende in hot netwerk geschoven. Sommige wagens waren zoo in elkaar gedrongen, dat de daarin zittende personen mot behulp van breekijzers moesten worden vrijgemaakt. Onder do gewonden zijn ook een jongmeisje, die heden per stoomschip naar Indië zou vertrekken, met oen gebroken armen een oud-officior, te Delft woonachtig, ook met gebroken arm. Aan het materiëel is natuurlijk groote schado toegebracht. De beide locomotieven werden geheel ontredderd, doch de machinist en stoker schijnen het gevaar nog tijdig bespeurd te hebben, en zijn van de locomotieven afgesprongen. Voorts zijn een vijftal wagens geheel of gedeeltelijk verbrijzeld. Van het personeel der treinen bekwam, met uit zondering van een conducteur, niemand letsel; van de passagiers worden 4 zwaar gekwetst; de meeste kwetsuren zijn aan de beonenanderen ontvingen lichtere kneuzingen of verwondingen. De Raad van toezicht en rechterlijke autoriteiten waren op de plaats van het onheil voor onderzoek in loco. Aan den weg is geen schade toegebraeht. De communicatie was ongeveer te vier uren hersteld. Het ongeluk is groot, maar had ernstiger kun nen zijn, wanneer do treinen meer vaart hadden gehad. Bij een der compartimenten eerste klasse, een coupé bijna geheel gevuld met overblijfselen van het volgend compartiment van de tweede klasse, zag men na de botsing een heer staan, die zeide„daar zat ik met mijne kinderen." Slechts één van die kinde ren had een lichte kwetsuur. Al de anderen, die in deze coupé hadden gezeten, waren met den schrik vrij gekomen, ofschoon er, oppervlakkig beschouwd^ bijna geen plaats meer was, waar een enkel per soon had kunnen zitten. Ofschoon door de voorloopige inhechtenis neming van den machinist van den Amsterdamschen trein de enquête vanwege de Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij moeielijk is, mag toch als de vermoedelijke oorzaak van het spoorwegongeluk bij Vogelenzang de onachtzaamheid van dien machinist worden beschouwd. Deze toch is, ofschoon hij de order om niet door te rijden kende, blijkens af tee- kening, toch doorgereden, en dat nog wel, terwijl een onveilig sein hem bovendien waarschuwde dat hij op genoemde order attent moest zijn. Het was een droevige dag op Vogelenzang en velen zullen wat zij gisteren hebben bijgewoond, niet spoedig vergeten. Maar onder dat leed was 't verblijdend te zien, hoe allen, vrouwen en mannen, dames en heeren, wedijverden om de behulpzame hand te bieden. Dr. P. A. Van der Laan van Ben- nebroek, juist uitgaande om zijne patiënten te be zoeken, werd gelukkig bijtijds gewaarschuwd en was reeds in het station, toen daar de eerste ge kwetste werd binnengebracht. Eenige minuten later kwam ook zijn zeventig-jarige maar nog altijd wi kere vader en zij lieten onmiddellijk seinen om chirurg Malefijt van Haarlem, terwijl ook m Heemstede een bode was afgezonden. De arts Nijkamp, uit Leiden, hoorde te Nooi. wijkerhout van het ongeluk, wierp zich on middel]; I in een voorbijrijdende boerensjees, en was in mini dan een nor aan het station, waar hij met n gewaardeerde kalmte de andere geneeskundig wakker bijstond. Bij hen voegden zich later de hoeren Groenewegen, rustend medicos uit Ai sterdam, en Rinkel uit Haarlem, helpende *i zij konden. Al zeer spoedig konden dan ook van de minder ernstig gekwetsten vijf naar hunne w< plaatsen worden verzonden. De zesde, het kind \i don heer en mevr. Staloman, bleef bij de oude Met latere treinen werd nog een der gewondl onder de beste voorzorgen geëxpediëerd in de riebtb van Rotterdam en de gekwetste jongedame m Amsterdam. Van deze twee werden nog in den li van den avond goede berichten ontvangen. Voor den heer en mevrouw Staleman en Humel (niet Van Hamel), die niet mochten wordej vervoerd, is in eene particuliere woning kwarti gezocht. Deze drie en het kind zijn de eenigen, i nog in Vogelenzang vertoeven en bij geen humis hadden hedenochtend vroeg zich nog verschijnsel! voorgedaan, die doen vreezen voor het behoud vs hun leven of voor do noodzakelijkheid een ernstige operatie. Door do zorg van den officier van justitie i Haarlem, den heer Visser, al spoedig op de plar] van het onheil aanwezig, zijn de dames die e; groote toewijding den geheolen dag zich aan i verpleging der gewonden hebben gewijd, in dd namiddag vervangen door pleegzusters uit Haarlet Een oogenblik vóór don schok keek de he? Fr. uit Delft, die zich met zijne echtgenoote den voorsten 1ste- en 2de kl.-wagen bovond, n de familie R. uit Den Haag, naar buiten om zid te vergewissen omtrent de oorzaak van hot lan durig langzaam rijden. Daar ziet de heer R. zij reisgezel een plotselinge bewegiDg maken en hooi hem met een stem, die hem nog in de ooren klink uitschreeuwen: „mjjn God! opstaan! opstaan!" Dit gebeurde het eene oogenblik. Iu het onmidde! lijk daarop volgende had de botsing plaats, zeven passagiers in do 2de-kl.-coupé waren gelukj kig allen opgestaan en daardoor, als door wonder, gered. Met een ontzettend gekraak schovei tender en goederenwagens in de coupé, drukten dl deelen als deeg in elkaar en klemden en schroef den de passagiers vast. De schrik en de drukking van de lucht belette: den heer R. om adem te halen. In onbeschrijfelijke! angst werden de eerstvolgende drie minuten door leefd. Zelf naar adem hijgende, kon de heer R. zie) niet eens vergewissen van den toestand der zijneij die het minder benauwd hadden, maar gelukki evenmin zwaar letsel hadden bekomen. Eindelijl kwam or lucht. Met groote vaardigheid waren opgeschoven planken on deuren doorgezaagd en dl passagiers bevrijd. Do heer Fr. had den arm g& kneusd, het oudste zoontje van den heer R. za; zeer bleek en scheen inwendig letsel te hebben be komen. De overige passagiers in deze coupé ware', niet gekwetst, doch verkeerden overigens in eei toestand, dien men zich voorstellen kan Telegramm en. KONSTANTINOPEL, 11 Augustus. Het voor behoud, dat gisteren in de conferentie door lor| Dufferin word gemaakt ten opzichte van Italië voorstel betreffende het Suez-kanaal, heeft betrek king op de vrijheid van handelen van Groot-Bri tannië voor de tegenwoordige krijgsverrichtingen' Voorts merkte hij op dat de werking van Italiaansche voorstel ophoudt, zoodra aan den staa' van verwarring in Egypte een einde gekomen is, on geene mogendheid door dat voorstel verhindert zal worden, om zoo noodig troepen aan land t<| zetten. - De Franscho ambassadeur verklaarde zon der instrnctiën te zijn. - Said-pacha kondigde vertrek der Turksche expeditietroepen tegen heden aan on antwoordde op eene aanmerking van lonl Dufferin dat de Turksche troepen eerst in Egypt? zouden landen, wanneer Derwisch-pacha en Ser- ver-paoha aldaar aangekomen zonden zijn. De Russische gevolmachtigde, de heer Onou, vroeg opheldering over de landing van Engelsche troepen te Suez. - Lord Dufferin antwoordde dat de Iaitf ding op bevel van sir Beauchamp Seymour tot be-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2