LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6896. Donderdag ID Augustus, A0. 1SS2. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommer»0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEE ADVERTENTIEJf: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officiéél Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 3 Aug., bladz. 01 tot en met 04 LEIDEN, O Augustus. In do maaüd Juli zijn binnen deze gemeente geboren 104 kinderen, als: 51 zoons en 53 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelinggeboorteover leden 76 porsonen (waarvan 10 elders woonachtig waren), als: 12 mannen, 11 vrouwen, 31 zoons en 22 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 8; gehuwd 25 paren. De alhier in garnizoen liggende vijfde en zesde batterijen van het tweede regiment veld-artillerie werden hedenmorgen togen elf uren op de Ruïne in groot tenue opgesteld, ten einde vervolgons door den luitenant-kolonel J. W. J. Zegers Rijser te worden geïnspecteerd, alvorens ze morgenochtend te zeven uren per extra-trein van de Rijnspoor naar het Kamp van Milligen zullen vertrekken, werwaarts het vierde regiment infanterie hen verleden week reeds is voorgegaan. De batterijen waren geheel compleet; zelfs de marketentster in hare eigenaardige uitmonstering ontbrak bij de wapenschouwing niet. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (15,603) 8605.685, bagage (35 ton) 210.71, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1573 toD) 1632.13, levende dieren en rijtuigen 183.32. Totale ontvangst 10,631.84s. Totaio ontvangst van af 1 Januari 1882 ƒ61,801.015, tegen 64,291.20 in 1881, zijnde per dagkilomoier 8.09, tegen 8.42. Yoor het beroep naar Leiderdorp is door dr. G. Yan Goor J. Lz. te Oud-Beierland bedankt. Het Staatsblad No. 96 bevat de wet van den llden Juli 1882, houdende goedkeuring van den onderhandschen verkoop van een stuk grond te Katwijk aan Zee aan C. Yan den Oever aldaar. De vice-president van den Raad van State, voorzitter der afdeeling voor de geschillen van be- j stuur, roept op de onbokeude belanghebbenden, in zake van het geschil tusscher Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en van Noord-Holland, betrekke lijk het goedkeuren eener door het bestuur van Rijn land vastgestelde verordening op de stoomvaart in do boezemwateren van dat Hoogheemraadschap, om - zoo zij dit noodig achten - hunne memoriën en bewijsstukken in te zenden aan den Raad van State te 's-Gravenhage, vóór den 22sten Augus tus 1882. Hedenochtend is in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen to 's-Hage de 31ste algemeene ver gadering goopend van de Vereeniging tot Bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverbeid in Nederland. Do voorzitter van het hoofdb9stuur, dr. J. Th. Mouton, hield eene uitvoerige openingsrede. Tot uitgaugspunt nam de redenaar eene Latijnsche rede voering van prof. Yan Baerle in de 17de eeuw bij gelegenheid der inwijding van het vroegere Amster- damsche gymnasium, waarin deze het verband be toogde tusschen de studiën van den koopman en van den wijsgeer en aantoonde dat de studie van de wijsbegeerte voor den koopman nuttig, ja nood zakelijk is. Yele wenken door hem in die redevoering voor den koopman gegeven, achtte spr. ook thans nog de overweging te verdienen van hen, die met den handel in betrekking staan, niet minder dan van hen, die de nijverheid beoefenen. Zoo beschouwde spr. Yan Baerle's les om in den handel niets voor nuttig te houden wat niet tevens eerljk is, als geschreven voor onzen tijd en nog merkwaardiger diens betoog dat de koopman studio moot maken van vele dingen, die hem oogenschijn- lijk minder te pas zouden komen, dat opzettelijke stadie der handelsvraagstukken het werk is van den wijsgeer, den staatsman, den zedekundige en dat de koopman ter oplossing van de hem voor komende vragen ter schole moest gaan bij hoD, die een studie gemaakt hebben van de vraag. Spr. j achtte dit een gulden les voor onze hedendaagsche industriëelen, vooral bij den strijd die thans ge streden wordt. De maatschappij wordt meer gebaat door het juist oordeel en de grondige kennis van onkelen dan door de veelweterij van alleD. Spr. eindigde met de verdediging van het stelsel van vrijen handel en vrijen ruil, dat er in hooger mate j toe bijdraagt dat ieder land bij voorkeur datgene produceert wat het meest voor de hand ligt en het gemakkelijkst wordt gemaakt. Het bescherm stelsel kan slechts verdedigd worden doer hen die in óéno richting kijken, die zien dat zij zeiven meer bestel lingen krijgen en meer werklieden kunnei aannemen en vergeten te bedenken wie daaronder lijden moe ten: de consument, de thans bloeiende export- industriëen en de in- èn uitvoerhandel beide. Zonder alles goed te keuren wat gevolg is van den vrijen handel of wat geschiedt ondanks en onder het régime Van vrijhandel, kon spr. alleen maar niet gelooven dat vrijhandel tegen en evenmin dat bescherming vóór het publiek belang is. Hij gelooft dat ieder pat:ent het recht heeft meer den arts te vertrouwen dan den kwakzalver, ieder industriëel het recht heeft meer den staathuishoudkundige te vertrouwon dan den protectionist. Op verzoek van het hoofdbestuur der Ver- eeniging tot bevordering van fabrieks- eD hand- werksnij verheid wordt hot volgende ter kennis van industriëelen gebracht „Van het uitvoerend comité voor de internatio nale koloniale tentoonstelling to Amsterdam ontving het hoofdbestuur op zijne deswege gedane vraag de mededeeling, dat de besparing op het tarief van plaatsruimte, die het gevolg zal kunnen zijn van een eventueel subsidie der regeering ten behoeve van do 2de afdeeling der tentoonstelling, zal komen ten bate der inzenders, en dat dan natuurlijk zij, die reeds nu hunne aanvragen inzonden, daarvan even zoo g-ed profiteeren zullen. „Het hoofdbestuur meent dat door deze mede deeling de deelneming van de Nederlandsche indus triëelen zal kunnen worden bevorderd, daar nu niemand behoeft te vreezen dat hij, door reeds thans zijne inzending aan te geven, zal verstoken kunnen geraken van het genot van zijn aandeel in het even tueel regeeriDgs-subsidie." De kapitein ter zee jhr. A. C. Yan Haefton, chef van do afdeeling „materiëel" aan het departe ment van marine, is van zijne reis naar Londen teruggekeerd. Bij verschillende inrichtingen in Engeland zijn, naar het Yad. verneemt, inlichtingcu omtrent het lichten van de „Adder" ingewonnen. De Engelsche inrichtingen echter hobbon nog niet zulk een zwaar wrak, als dat van de „Adder", dat 1,600,000 kilogram weegt, gelicht en schijnen veel bezwaren in het werk te zien. Een contract kon nog niet gesloten worden, naar men zegt, omdat het werk zoo wisselvallige kansen van slagen geeft. Het wrak ligt te veel in open zee, dan dat men zeker zou kunnen zijn geregeld aan het werk te blijvenzware wind of groote zee zouden elk oogenblik kunnen noodzaken het resultaat, waartoe men op dat oogenblik gekomen zou zijn, in den steek te moeten laten, zoodat de kans, dat men, eenmaal met het moeilijk werk beginnende, het zou kunnen volbrengen, allesbehalve zeker is. Dat onder zulke omstandigheden aanbiedingen om het wrak te lichten voor 5000, waarvan onlangs in eenigo bladen melding word gemaakt, niet als ernstig kunnen worden beschouwd, mag men als zeker aannemen. Heden werden de Koning en de Koningin met prinses Wilhelmina te Wageningen verwacht, om het landgoed „Oranjo-Nassau" en de vorderingen der werkzaamheden in oogonschouw te nemen. Do baron Yon Canitz, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van hetDuitsche keizerrijk bij ons hof en wiens opvolger tot dusver nog niet is aangewezen, vertoeft thans in de residentie. Yolgens het Utr. Dbl. hebben de verzakkingen aan den Diefdijk bij Leerdam voor de spoorbaan DordrechtEist nog geen einde genomen. De hoop dat bedoelde lijn, van Gorkum af althans, op den lsten Nov. a. s. zou geopend worden, zal dns hoogst waarschijnlijk niet worden verwezenlijkt. Aan het Haagsche Dagblad wordt uit Alexan dre per telegraaf gemold dat de Engelsche regee ring van de erfgenamen van Prins Hendrik der Nederlanden heeft aangekocht het door dien prins te Port-Saïd gesticht etablissement met bijbehoorende terreinen. Gebouwen en gronden zullen door Enge land tot het optrekken van hospitalen enz. worden gebezigd. De koopprijs moet nagenoeg gelijkstaan met de uitgaven, welke de prins aan het grondvesten en inrichten van het etablissement ten koste legde. Het stoomschip „Prins Frederik" vertrok gis teren van Port-Saïd naar Amsterdam. Z. M. heeft den kapt. A. M. Yan der Heide, van het 4de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1560 'sjaars; den 2den luitenant-kwartiermeester J. J. Verwijnen, van het 3do reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het personeel der militaire admi nistratie van het leger in Ned.-Indië; de heeren A. F. De Wolff en W. J. L. Yan Dissel, met in gang van 1 September a. s., benoemd tot apotheker 2de kl. bij den militairen geneeskundigen dienstin Ned.-Indië; den kapt. P. G. Van Harpen Kuyper, van het 3de reg. veld.-art., op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op ƒ1300 's jaars benoemd tot leeraar in do Engelsche taal- en let terkunde en in de aardrijkskunde bij de Konink lijke Militaire Academie, don op zijne aanvrage eervol uit den zeedienst ontslagen officier van ad ministratie der 3de kl. bij do Kon. Nederl. zee macht K. J. Van den Bussche, thans tijdelijk als leeraar in bovengemelde vakken aan genoemde academie verbonden; benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde bij de Kon. Mil. Academie den heer W. G. L. Yan Schaik, thans tijdelijk als leeraar in dezelfde vakkon aan meergemelde in richting verbonden; den 2den lait. op non-activi teit J. M. Rappard, van het wapen der artillerie, op het daartoo door hom gedaan verzoek, een eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend; den Oost-Indischen ambtenaar J. De Jongh, laatstelijk onderwijzer 3de kl. bij het openbaar lager onder wijs voor Europeanen en met dezen golijkgestel- den in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zija verzoek, eervol uit 's lands dionst ontslagen. Gemengd Nieuavs. Wij vestigen de aandacht op de in deze courant voorkomende advertentie, waarin de on dernemer-directeur het een en ander mededeelt omtrent den op 30 Augustus a. s. te houden zwem wedstrijd op „Rbynzïgt" bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan dier zwem- on badinrichting. Door eenige arbeiders is het lijk van een man in een sloot langs de laan van Nieuw- Oosteinde onder Voorburg gevonden; alleen de beenen staken boven het water uit. Een viool en strijkstok lagon aan den kant. Het lijk is per brancard naar Voorburg vervoerd. Gedurende 6e vorige week zijnteSche- venïngen aangekomen 592 badgasten met 33 be-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1